Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Τ.Μ. ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑ


JVA

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για τη διόρθωση τ.μ. προς ΟΤΑ ανοιξε η πλατφόρμα κανονικά θε πρέπει να δηλωθούν τα καθαρά τετραγωνικά όπως δηλώνουμε στο Ε9 ή τα μικτά όπως λένε στους δήμους ότι φωτίζεται ακόμα και μπαλκόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ε τότε κτυπάει  από την δεη .

Δεν ξέρω πώς μπορείς  να το ξεπεράσεις  .

Αν κλικαρεις  το νταμακι εκτός  ελέγχου  περνάει  η παλι  κτυπάει; δεν μου είχε τύχη μεχρι τώρα ηλεκροδοτουμενο  που να το βγάζει  μη ηλεκροδοτουμενο.

Το πραγματικό γεγονός πιο είναι;

Αν είναι μη πας έτσι να το μονταρεις. 

Αν θες να κλείσει στείλε  τον στον δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλό απόγευμα.

μπήκα να διορθώσω τα τετραγωνικά στην εφαρμογή και κάνει τη σύνδεση με το Ε9. Αυτό συνέβη όχι μόνο σε έναν φορολογούμενο αλλά σε περισσότερους . Μήπως συμβαίνει λόγω ότι το Ε9 έχει κλείσει λόγω έκδοσης του ΕΝΦΙΑ ή ήταν τυχαίο? Γιατί εαν είναι λόγω κλεισίματος της εφαρμογής Ε9, τι θα κάνουμε, πως θα καταχωρηθούν?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ Ε9 ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΥΓΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΝΩΡΙΤΕΡΑ . . 

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ . ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση, κάπως ηρέμησα.

Γιατί είχα μπει την προηγούμενη εβδομάδα και τα έφερνε όλα, τώρα τίποτα. οπότε θα δοκιμάσω και πιο αργά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ Ε9 ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΥΓΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΝΩΡΙΤΕΡΑ . . 

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ . ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ . 

Είσαι πολύ μεγάλος που πάντοτε είσαι εδώ και προσπαθήσεις να βοηθήσεις!

Πραγματικός Αλτρουϊστής Λογιστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Όσοι επιθυμούν να μπουν στη ρύθμιση των αδήλωτων τετραγωνικών δεν επηρεάζονται από το γεγονός ότι δεν λειτουργεί η πλατφόρμα του Ε9."

https://www.ypes.gr/dieykriniseis-ypoyrgeioy-esoterikon-gia-ta-adilota-tetragonika/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
59 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Είσαι πολύ μεγάλος που πάντοτε είσαι εδώ και προσπαθήσεις να βοηθήσεις!

Πραγματικός Αλτρουϊστής Λογιστής!

Θα έλεγα τι είμαι  αλλα είμαστε σε δημόσιο  forum  .

Πολλήχρονος για χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν βγαζει error ενω ειναι δηλωμενο το ακινητο στο Ε9 τι κανετε?εγω προσθηκη ακινητου εκανα,καλα παραταση δεν θα το αφησουν ανοιχτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δοκίμασε  αργότερα  η από αλλον browser. 

Δεν μου χει τύχει  έως τώρα. 

Μάλλον λογο διασύνδεσης  με ε9 και εκκαθάριση  ενφια μπαίνουν+ όλοι τωρα που λήγει και θα   κρασαρε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω το εξής πρόβλημα .....

Σε ακίνητο το οποίο έχει παροχή ΔΕΗ έχει γίνει διακοπή.

Πατώντας στα ηλεκτροδοτούμενα το εμφανίζει  στο Ε9 αλλά βγάζει μήνυμα στο πεδίο "προβολή διαφοράς τ.μ με ΔΕΔΗΕ) 'ότι η σύνδεση έχει διακοπεί (σωστά γιατί έχει γίνει πράγματι διακοπή)

Πως θα το αντιμετωπίσω......?

Να πατήσω από την προηγούμενο οθόνη μη ηλεκτροδοτούμενο και να βάλω τον σχετικό αριθμό παροχής?

Ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι αν δοκιμάσεις  εκτός ελέγχου  τμ προχωράει;

Αλλιώς με Κάνε δημιουργία  νέου αλλά δεν θα μπορείς  να δηλώσεις  την δεη.

Έχουν προκύψει  αρκετά  προβλήματα  αυτού  του τύπου  .

Η διασύνδεση  με το ε9 λύνει αρκετά  προβλήματα  αλλα μπλοκάρει  τέτοιες  περιπτώσεις. 

Η ΠΧ έχω λάθος ρολόι  ΔΕΗ στο ε9 .δεν προχωράει αν δεν διορθωθεί πρωτα  η δεη  στο ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

στην "ημερομηνία έναρξης αλλαγής τμ" αν καταχωρήσω 01/01/2020 είναι λανθασμένη? γιατί σε κάποια ακίνητα οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν πότε και αν έγιναν οι τακτοποιήσεις ( πχ προσωρινές τακτοποιήσεις κλπ). Έχω διαβάσει το σχετικό πεδίο στις συχνές ερωτήσεις που αναφέρει για την αρχική δήλωση ......κτήσης ακινήτου.

Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, kokona είπε

Καλημέρα,

στην "ημερομηνία έναρξης αλλαγής τμ" αν καταχωρήσω 01/01/2020 είναι λανθασμένη? γιατί σε κάποια ακίνητα οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν πότε και αν έγιναν οι τακτοποιήσεις ( πχ προσωρινές τακτοποιήσεις κλπ). Έχω διαβάσει το σχετικό πεδίο στις συχνές ερωτήσεις που αναφέρει για την αρχική δήλωση ......κτήσης ακινήτου.

Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

 

εγώ βάζω ημερομηνία άδειας η την ημερομηνία κατασκευεις . 

ακολουθησε αυτο το μοτιβο καλυτερα . 

εκτος αν εισαι περιπτωσεις που οκ το πας μετα την ημερομηνια αδειας η κατασκευεις 

πχ αγορασες απο ασχετο το ακινητο και δεν ειναι απο κληρονομια . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παράδειγμα:

Αγορά 50τμ 1/1/2003, τακτοποίηση 10τμ ( σε στάδιο προσωρινής υποβολής 14/04/2014 ακόμα και σήμερα) , δήλωση Ε9 60τμ ( από 2014). Στην πλατφόρμα ποια ημ/νια να βάλω της αγοράς ή της προσωρινής υποβολής (δεν έχει γίνει οριστική)?

Άντε να δούμε που θα καταλήξουμε στη φυλακή ή στην εντατική? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μια διευκρίνηση όποιος συνάδελφος έχει προλάβει να ασχοληθεί και να έχει καταλάβει..

Έστω διαμέρισμα 100 τ.μ. και μια αποθήκη 10τμ. (ανεξάρτητη ιδιοκτησία που είναι ηλεκτροδοτούμενη από το ρολόι κοινοχρήστων).

Εισάγω το διαμέρισμα και προσθέτω κατευθείαν από κάτω κλικαροντας το κουτάκι "Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.µ. από κοινόχρηστο ρολόι" και γραφώ τα 10 τ.μ. ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού. Και έτσι θα υπολογίσουν ΤΑΠ και για την αποθήκη?

Η΄πρεπει να κάνω νέα εισαγωγή ακινήτου με τον ίδιο αρ. παροχής ρεύματος του διαμερίσματος και να γράψω τα  στοιχεία της αποθήκης και μετά να συμπληρώσω από κάτω ότι είναι ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, katerina T είπε

Καλησπέρα, μια διευκρίνηση όποιος συνάδελφος έχει προλάβει να ασχοληθεί και να έχει καταλάβει..

Έστω διαμέρισμα 100 τ.μ. και μια αποθήκη 10τμ. (ανεξάρτητη ιδιοκτησία που είναι ηλεκτροδοτούμενη από το ρολόι κοινοχρήστων).

Εισάγω το διαμέρισμα και προσθέτω κατευθείαν από κάτω κλικαροντας το κουτάκι "Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.µ. από κοινόχρηστο ρολόι" και γραφώ τα 10 τ.μ. ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού. Και έτσι θα υπολογίσουν ΤΑΠ και για την αποθήκη?

Η΄πρεπει να κάνω νέα εισαγωγή ακινήτου με τον ίδιο αρ. παροχής ρεύματος του διαμερίσματος και να γράψω τα  στοιχεία της αποθήκης και μετά να συμπληρώσω από κάτω ότι είναι ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού?

Ευχαριστώ

Το κοινόχρηστο  πάει μόνο του με το ρολόι  του κοινόχρηστου  .

Πρέπει να πατήσεις  το νταμακι εξαιρέση  από ελενχο και να μην την υπολογίσεις  .

Και να κάνεις ένα αίτηση  με το ρολόι  του κοινόχρηστου  .

Τώρα αυτό το δεύτερο  θεωρω  ότι δεν μπορείς να το κάνεις  ήλετρονικα  .

Θα πας στον δήμο. 

Ρίξε μια ματιά στο επόμενο link. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, katerina T είπε

Καλησπέρα, μια διευκρίνηση όποιος συνάδελφος έχει προλάβει να ασχοληθεί και να έχει καταλάβει..

Έστω διαμέρισμα 100 τ.μ. και μια αποθήκη 10τμ. (ανεξάρτητη ιδιοκτησία που είναι ηλεκτροδοτούμενη από το ρολόι κοινοχρήστων).

Εισάγω το διαμέρισμα και προσθέτω κατευθείαν από κάτω κλικαροντας το κουτάκι "Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.µ. από κοινόχρηστο ρολόι" και γραφώ τα 10 τ.μ. ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού. Και έτσι θα υπολογίσουν ΤΑΠ και για την αποθήκη?

Η΄πρεπει να κάνω νέα εισαγωγή ακινήτου με τον ίδιο αρ. παροχής ρεύματος του διαμερίσματος και να γράψω τα  στοιχεία της αποθήκης και μετά να συμπληρώσω από κάτω ότι είναι ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού?

Ευχαριστώ

https://www.taxheaven.gr/news/47570/h-platforma-ths-kede-gia-th-dhlwsh-twn-tetragwnikwn-metrwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα έχω ήδη διαβάσει αυτά που μου επισύναψες αλλά δεν έβγαλα άκρη…

Με το Δήμο που είχα μιλήσει τηλ/κος μου είχαν πει ότι εφόσον οι βοηθητικοί χώροι  δηλώνονται στην κοινόχρηστη παροχή ρεύματος πληρώνουν εκεί ΔΦ και Τέλη . Αλλά επειδή οφείλεται και ΤΑΠ για τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες (αποθήκες και γκαράζ) θα πρέπει να δηλωθούν με τον αρ. παροχής του διαμερίσματος και να πληρωθεί από κει μόνο το ΤΑΠ , στη συγκεκριμένη περίπτωση για μένα για τα 110,00 τ.μ. Το θέμα είναι οτι η πλατφόρμα που έχουν ανοίξει δε σε βοηθάει να καταλάβεις ποιος είναι ο σωστός τρόπος να τα απεικονίσεις αυτά με το κοινόχρηστο ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει  .επόμενος  που καταλήγουμε;

Κάνεις την αίτηση στον δήμο;

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει  είναι ότι ανέφερα παραπάνω  .

Και γω με το τι και πώς πρέπει έχω χαθεί  .

Θεωρώ  έχει στηθεί  λάθος η πλατφόρμα  η συγκεκριμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το Ε9 για περισυ θα ανοιξει μετα την εκδοση εκκαθαριστικων ενφια,

πότε θα γινει αυτο γνωριζουμε? πιστευω για την εφαρμογη του δημου κεδε θα την αφησουν ανοιχτη,χωρις να ξερω κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μονοκατοικία (ισόγειο και 1ος)...οπότε στο Ε9 εμφανίζεται με το σύνολο των τετραγωνικών

Έχει όμως τρεις παροχές ΔΕΗ....(μια στο υπόγειο, άλλη στο ισόγειο και άλλη στον 1ο)

Πως θα κάνω τη διόρθωση ? Να βάλω σε κάθε παροχή τα σωστά τετραγωνικά? και οι βοηθητικοί σε ποια παροχή να εμφανιστούν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Έχω μονοκατοικία (ισόγειο και 1ος)...οπότε στο Ε9 εμφανίζεται με το σύνολο των τετραγωνικών

Έχει όμως τρεις παροχές ΔΕΗ....(μια στο υπόγειο, άλλη στο ισόγειο και άλλη στον 1ο)

Πως θα κάνω τη διόρθωση ? Να βάλω σε κάθε παροχή τα σωστά τετραγωνικά? και οι βοηθητικοί σε ποια παροχή να εμφανιστούν?

 

Έλα μου ντε. 

Δεν νόμιζω  να μπορείς  να το φτιάξεις  σωστα. 

Έχουμε μπλέξει με την συγκεκριμένη  μλκ και απορώ  γιατί ασχολούμαστε  εμείς και με αυτό. 

 

Και μου αρέσει που λένε ότι δεν θα δώσουν  και παράταση  .ρε άντε για κανα μπάνιο  μην σας στείλω παραπέρα  να βρείτε να μην πω τι.

Τώρα στο θέμα μας.

Για την ΔΕΗ θεωρούνται  3 διαφορετικες  κατοικίες  Αφού υπάρχουν  3 Ρολόγια. Και όχι μια μονοκατοικία  .

Το θεμα τώρα είναι πως θα το μονταρεις  και αν μπορείς. 

Αν έχεις δήλωση  ένα ρολόι στο ε9 πας πρωτα  σε αυτό και πατάς εξαιρέση  και το μονταρεις. 

Στα άλλα δύο πας δημιουργείται   νέου ακινήτου  . 

Οι βοηθητική  ανάλογα  .

Εκεί σου σε θέλω  είναι αν ο βοηθητικός  έχει ρολόι  αλλά  είναι σπίτι; εκεί πως το δηλωνεις ; κύριο  στην πλατφόρμα  η βοηθητικό;

Και αν δηλώαεις  μόνο βοηθητικό  προχωράει;

Πάρε δεύτερη γνώμη. 

Αν και άλλη μια φορά το παίζουμε  μαθητευόμενοι  μάγοι  .

Βαρέθηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Έχω μονοκατοικία (ισόγειο και 1ος)...οπότε στο Ε9 εμφανίζεται με το σύνολο των τετραγωνικών

Έχει όμως τρεις παροχές ΔΕΗ....(μια στο υπόγειο, άλλη στο ισόγειο και άλλη στον 1ο)

Πως θα κάνω τη διόρθωση ? Να βάλω σε κάθε παροχή τα σωστά τετραγωνικά? και οι βοηθητικοί σε ποια παροχή να εμφανιστούν?

 

Συνάδερφε καλησπέρα,

Σε ίδια περίπτωση η αλλαγή έγινε με επίσκεψη στο δήμο.

Καλή Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ,ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ .ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...