Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Τ.Μ. ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑ


JVA

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για τη διόρθωση τ.μ. προς ΟΤΑ ανοιξε η πλατφόρμα κανονικά θε πρέπει να δηλωθούν τα καθαρά τετραγωνικά όπως δηλώνουμε στο Ε9 ή τα μικτά όπως λένε στους δήμους ότι φωτίζεται ακόμα και μπαλκόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ερώτημα

Η πλατφόρμα διαχωρίζει τα ηλεκτροδοτούμενα κύρια και βοηθητικά από τα μη ηλεκτροδοτούμενα κύρια και βοηθητικά. Οι βοηθητικοί χώροι που είναι αποθήκες και γκαράζ δεν ηλεκτροδοτούνται με δικό τους ρολόι. Ηλεκτροδοτούνται όμως από το κοινόχρηστο ρολόι. Είναι, λοιπόν, ηλεκτροδοτούμενοι χώροι όμως, θεωρητικά, πληρώνουν την αναλογία τους επί των τελών από το κοινόχρηστο ρολόι. Συνεπώς, εμείς στην πλατφόρμα πρέπει να τους γράψουμε ως μη ηλεκτροδοτούμενους βοηθητικούς.

Τα καταλαβαίνω καλά συνάδελφοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πραγματικα ποιος επαγγελματιας μπορει να το απαντησει αυτο? σιγουρα δεν ειναι του δικου μας αντικειμενου.Ισως καποιςο συμμβολαιογραφος?

Εχω κι εγω θεμα και τατμ ειναι πολλα. Σε αγροτεμαχιο ειναι μονοκατοικια 216 τμ με παρακολουθημα 161 τμ και αλλα κτρισματα βοηθητικα (παρκινγκ αποθηκες κλπ) αλλα 90 τμ.

Στην Δεη ειναι δηλωμενα μονο τα 216 ..... τι κανουμε με τα υπολοιπα? ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα .

Θα τα δηλωσουμε εξαιρουμενα απο τον υπολογισμο τικαροντας το αντιστοιχο κελι ωστε να εξαιρεθουν απο τα τελη ή ειναι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω ζητω να απευθυνθουν σε εναν μηχανικο και μετα να μου πουν θελω να δηλωσω τοσα τ.μ. ηλεκτροδοτουμενα και τοσα μη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι είναι συνάδελφε αυτό τους κάνω και εγώ πάρτε το Ε9 πηγαίνετε στους ΔΗΜΟΥΣ και δηλώσετε ότι γουστάρετε Αρκετά μας φόρτωσαν , από τα κεφάλια μας τα παθαίνουμε Ήθελα οι παραπάνω συνάδελφοι αν θέλουν φυσικά να μας απαντήσουν αντρίκια τι θα πληρωθούν ; ξέρω την απάντηση τιποτ………………………….α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπου μα οπου συνδεεσαι με κωδικους ταξις το μηνυμα ειναι ξεκαθαρο γι αυτους... ειναι δουλεια του λογιστη!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, PIRATIS είπε

αν δεν υπαρχει ο δημος στη λιστα πως προχωραμε? π,χ ΔΗΜΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ δεν υπαρχει στο ευρετηριο τους..................

συναδελφε απο μια πολυ γρηγορη αναζητηση στο γκουγκλ ειδα οτι πλεον ειναι Δημος Δελφων. ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μεταβίβαση ακινήτου υπήρχε βοηθητικός χώρος ως παρακολούθημα μη ηλεκτροδοτούμενος - ως θεση παρκιν - και μάλιστα δίχως σαφή ορισμό των τ.μ. στα αρχικά συμβόλαια.

Στη μεταβίβαση ζητούσε ο συμβολαιογράφος ο βοηθητικός αυτός χώρος να περιγράφεται απο τον μηχανικό σαφώς και ως προς τα τ.μ. Έγινε και αυτό ο.κ. Είχα την πρόνοια να έχω δηλώσει τα τ.μ. σύμφωνα με τη σχετική οδηγία και διάταξη, τα 20 τ.μ. στο Ε9. Νόμιζα ότι όλα ήταν ο.κ για το ΤΑΠ.  Αμ δε.

Ο αρμοδιος- αναρμόδιος του Δήμου αγνοούσε την διάταξη  για το Ε9 ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΈΟΝ αρνούνταν να εκδόσει βεβαίωση αν δεν πληρωνόταν πρόστιμο για τα όποια μη ηλεκτροδοτούμενα  ( 20 τ.μ. ή μη σύμφωνα με την μέτρηση του μηχανικού. Και έλεγε  έπρεπε να αναφέρονται στην βεβαίωση του ΤΑΠ) Δεν βρίσκεις λοιπόν άκρη ποτέ με αυτούς.

Τελικά αν έχεις μεταβίβαση με τέτοια θέματα δεν ξεμπερδεύεις αφού τα αυτονόητα δεν έχουν λυθεί απο τους καρεκλοκενταυρους του δημοσίου.

Τελικά θέλω να πώ ότι και τα μη ηλεκτροδοτούμενα ενδέχεται να τα πληρώνουμε για κάποιο άγνωστο σε μένα λόγο ως ηλεκτροδοτούμενα εφ΄όσον είναι βοηθητικοί χώροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά, στην πλατφόρμα δηλώνουμε μόνο όσα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα έχουν λάθος τμ?

Ούτε μη ηλεκτροδοτούμενα, ούτε κάτι άλλο, σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Όταν υπάρχει μονοκατοικία με 2 ιδιοκτήτες και κοινό ρολόι, δεν αρκεί ο ένας να δηλώσει τη διαφορά τμ στη ΔΕΗ ή πρέπει και οι δύο?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εχω κανει το δικο μου αλλα αυτο που εχω καταλαβει γενικος ειναι οτι ο ενας ιδιοκτητης δηλωνει .πες οτι ειχες πχ 10 ιδιοκτητες ενας δηλωνει τα σωστα τμ και στο ρολοιο το ιδιο θα ναι αφου παιρνουν απο κοινο . 

επαληθευσετο αλλα αυτο εχω καταλαβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, 125883623 είπε

δεν εχω κανει το δικο μου αλλα αυτο που εχω καταλαβει γενικος ειναι οτι ο ενας ιδιοκτητης δηλωνει .πες οτι ειχες πχ 10 ιδιοκτητες ενας δηλωνει τα σωστα τμ και στο ρολοιο το ιδιο θα ναι αφου παιρνουν απο κοινο . 

επαληθευσετο αλλα αυτο εχω καταλαβει .

Καλημέρα.

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει, αλλά με έχει πρήξει η λογίστρια του άλλου ιδιοκτήτη να κάνει και ο δικός μου.

Όλα τα είχαμε, η πλατφόρμα των δήμων μας μάρανε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλα ναι.ισως  να θέλει αποδοχή από τον άλλον τι να πω κάναν και κάποιες τροποποιήσεις  στην πλατφόρμα  την προηγούμενη  βδομάδα  .

Επίσης θέλει λίγο πρόσοχη  είπαν για παράταση έως 31/08 αλλα έχει πέναλτι  αν την κάνεις μερα τις 30/06 Έτσι όπως το κατέβασαν για παράταση  .εξαιρέσαν απ όταν πενταετία  τα μη ηλεκροδοτουμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτεμάχιο με μονοκατοικία δηλωμένη στο Ε9 120,00 τ.μ. ....όμως αυτό εμφανίζεται

Ο Αρ. Παροχής ................... που βρίσκεται σύμφωνα με το ΔΕΔΔΗΕ στο δημοτικό διαμέρισμα: ΚΟΙΝ. , του Δήμου: ΔΗΜΟΣ .......... έχει διακοπεί. 
Αιτιολογία Διακοπής : Κομμένο - Χωρίς πελάτη

Θέλω να αλλάξω τα τ.μ. είναι 130,00....

Τι πρέπει να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτεμάχιο με μονοκατοικία δηλωμένη στο Ε9 120,00 τ.μ. ....όμως αυτό εμφανίζεται

Ο Αρ. Παροχής ................... που βρίσκεται σύμφωνα με το ΔΕΔΔΗΕ στο δημοτικό διαμέρισμα: ΚΟΙΝ. , του Δήμου: ΔΗΜΟΣ .......... έχει διακοπεί. 
Αιτιολογία Διακοπής : Κομμένο - Χωρίς πελάτη

Θέλω να αλλάξω τα τ.μ. είναι 130,00....

Τι πρέπει να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάστημα εμφανίζεται στο Ε9 , επιφάνεια κύριων χώρων 100 τ.μ.....και το ίδιο και στη ΔΕΗ, επιφάνεια ηλεκτροδοτούμενων χώρων 100 τ.μ, όμως βγάζει και το παρακάτω μήνυμα

Ο Αρ. Παροχής ................... που βρίσκεται σύμφωνα με το ΔΕΔΔΗΕ στο δημοτικό διαμέρισμα: ΚΟΙΝ. , του Δήμου: ΔΗΜΟΣ .......... έχει διακοπεί. 
Αιτιολογία Διακοπής : Κομμένο - Χωρίς πελάτη

Όντως έχει διακοπεί από το 2017 και μετά.

Πρέπει να κάνω κάτι?......τι πρέπει να υποβάλω(αν πρέπει)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν εχουμε ασχοληθει πολλη με αυτην την πλατφορμα και τωρα που την ξανα πιασαμε ολο σκαει και κατι καινουργιο και ολοι λενε οχι για παραταση ...τι να πεις;;και ποτε να βρεις χρονο να την πιασεις σοβαρα να ασχοληθείς μαζι της  .την ειδα στην αρχη και την υποτίμησα άλλα ολο προβληματα σκανε  οχι απο την πλατφορμα αλλα απο τις περιπτώσεις .και το κυριο θεμα οτι η πλατφορμα δεν εχει την επιλογη να κτισεις κατι μονος σου χωρις παρεμβαση δεη που αναφερεις και διασυνδεσεις με το ε9   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκεί θα καταλήξω. 

Αν πας να το κάνεις  ήλετρονικα  θεωρώ  να μπλέξεις  και δεν θα βγάλεις  άκρη. 

Το ρολόι  στο ε9 το έχεις  δήλωση;

Η σου κτυπάει μέσα στην πλατφόρμα  από την δεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...