Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κάμερα ασφαλείας σε κατάστημα


kpanagiotis

Ερώτηση

Γνωρίζω πολύ καλά πως δεν είναι θέμα της αρμοδιότητάς μας. 

Επειδή όμως, ως γνωστόν σε όλους τους Συναδέλφους, όταν ο πελάτης βρει Λογιστή, ρωτάει ακόμα και πώς δουλεύει το ψυγείο ή το πυρηνικό εργαστήριο, ανοίγω αυτό το topic για να συζητήσουμε σε χαλαρό επίπεδο, τη γνώμη των συναδέλφων για το τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει κατάστημα και θέλει να βάλει στο μαγαζί του κάμερα ασφαλείας. 

Θα πρέπει να βάλει κάποια ταμπέλα γνωστοποίησης; Θα πρέπει να βάλει τους εργαζομένους να υπογράψουν κάποια σύμβαση σύμφωνη με τις ευρωπαϊκές οδηγίες περί προσωπικών δεδομένων; 

Η πρώτη εύκολη απάντηση είναι "να πάει σε Δικηγόρο". Σωστό.

Όμως, φύσει φιλομαθής, με ενδιαφέρει να το συζητήσω με Συναδέλφους για εμπλουτισμό γνώσεων. 

Εν αναμονή συμμετοχής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι και στα δύο θέλει σύμανση  προσοχή που βλέπει  η κάμερα και υπεύθυνη  δήλωση  εγκρίσης  βιντεοσκόπησης  από τους εργαζόμενους  .

Καλά τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ναι και στα δύο θέλει σύμανση  προσοχή που βλέπει  η κάμερα και υπεύθυνη  δήλωση  εγκρίσης  βιντεοσκόπησης  από τους εργαζόμενους  .

Καλά τα λες.

Υπάρχει κάποιος Νόμος που τα διαβάζει κάποιος αυτά; Υπάρχει συνδυασμός νομοθεσίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Δεν έχω γνώμη για το συγκεκριμένο, αλλά θα συμφωνήσω με το πώς μας αντιμετωπίζουν ως λογιστές.

Σε μία εταιρεία έρχεται μια κοπέλα και με ρωτάει, μια που είστε λογιστής, πείτε μου γιατί έχουν αυξηθεί τα ενοίκια στον Πειραιά?

Πετάγεται ο γνωστός μου και της λέει, λογιστής είναι ο άνθρωπος, όχι μεσίτης.

Οι λογιστές τα ξέρουν αυτά, απαντάει η κοπέλα.

Επειδή ήταν ευγενική της λέω, ότι βάσει λογικής, τα ενοίκια έχουν ανέβει επειδή περιμένουν να γίνει το μετρό στον Πειραιά.

Η απάντηση την ικανοποίησε και έφυγε γεμάτη από λογιστικές γνώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, kpanagiotis είπε

Υπάρχει κάποιος Νόμος που τα διαβάζει κάποιος αυτά; Υπάρχει συνδυασμός νομοθεσίας; 

Εννοείται πως υπάρχε και  υπάρχει  και πρόσφατα αναθεωρήθηκε κιόλας   στον ανέφερα ο ανανεωμένος  νόμος του gdpr είναι η προστασία  των προσωπικών  δεδομένων  που εφαρμόζεις  και στο γραφείο γραφείο σου με τους πελατες σου.

Και αντίστοιχες  αποφάσεις  και προστιματα  .

Αν έχεις όρεξη να τα μελετήσεις  να στα στείλω  .

Αλλά ότι σου πα ισχύει  και οτι στην ουσία αναφέρεις και εσύ στην ανάρτηση σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Εννοείται πως υπάρχε και  υπάρχει  και πρόσφατα αναθεωρήθηκε κιόλας   στον ανέφερα ο ανανεωμένος  νόμος του gdpr είναι η προστασία  των προσωπικών  δεδομένων  που εφαρμόζεις  και στο γραφείο γραφείο σου με τους πελατες σου.

Και αντίστοιχες  αποφάσεις  και προστιματα  .

Αν έχεις όρεξη να τα μελετήσεις  να στα στείλω  .

Αλλά ότι σου πα ισχύει  και οτι στην ουσία αναφέρεις και εσύ στην ανάρτηση σου 

Ναι. Δηλώνω φιλομαθής. Αν έχεις χρόνο και όρεξη, στείλε μου να μελετήσω. 

Σ' ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δεν έχω γνώμη για το συγκεκριμένο, αλλά θα συμφωνήσω με το πώς μας αντιμετωπίζουν ως λογιστές.

Σε μία εταιρεία έρχεται μια κοπέλα και με ρωτάει, μια που είστε λογιστής, πείτε μου γιατί έχουν αυξηθεί τα ενοίκια στον Πειραιά?

Πετάγεται ο γνωστός μου και της λέει, λογιστής είναι ο άνθρωπος, όχι μεσίτης.

Οι λογιστές τα ξέρουν αυτά, απαντάει η κοπέλα.

Επειδή ήταν ευγενική της λέω, ότι βάσει λογικής, τα ενοίκια έχουν ανέβει επειδή περιμένουν να γίνει το μετρό στον Πειραιά.

Η απάντηση την ικανοποίησε και έφυγε γεμάτη από λογιστικές γνώσεις!

Ναι ναι.. εμείς οι λογιστές τα ξέρουμε όλα άλλωστε. Από πυρηνική φυσική έως απλή ταπεινή χειρουργική. Τι ερωτήσεις ακούμε καθημερινά, αγαπητέ Συνάδελφε μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμος ν. 4624/2019
Νόμος 4624/2019 [Εφαρμογή GDPR - Άρση των capital controls] Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, μέτρα εφαρμογής του Κανονισμού (ΕΕ) 2016/679 για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, ενσωμάτωση στην εθνική νομοθεσία της Οδηγίας (ΕΕ) 2016/680 και άλλες διατάξεις

https://www.taxheaven.gr/law/4624/2019

ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
Λ. Κηφισίας 1-3, 11523 Αθήνα. 
Τηλ: 210 6475600. 
Φαξ: 210 6475628, 
[email protected] | www.dpa.gr
 
 
GDPR και πολιτική επικοινωνία: Κατευθυντήριες οδηγίες της Αρχής για τη σύννομη επεξεργασία προσωπικών δεδομένων

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45046#
 
και κραταω μια επιφυλαξη αν πρεπει να κανεις και γνωστοποιηση στην αρχη οτι εχεις καμερα στο καταστημα η αν αυτη η υποχρεωση καταργηθηκε 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/2/2020 στις 3:02 ΜΜ, 125883623 είπε

 

 
και κραταω μια επιφυλαξη αν πρεπει να κανεις και γνωστοποιηση στην αρχη οτι εχεις καμερα στο καταστημα η αν αυτη η υποχρεωση καταργηθηκε 
 

Πριν το νέο κανονισμό GDPR ήθελε γνωστοποίηση.

"Το σύστημα βιντεοεπιτήρησης γνωστοποιήθηκε καθυστερημένα στην Αρχή,
τουλάχιστον όσον αφορά τις εξωτερικές κάμερες, και ως εκ τούτου υπήρξε
παραβίαση του άρθρου 6 ν. 2472/1997." (Απόφαση 41/2018)

Τώρα τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτό έχω ψιλό μπερδευτεί  αν πρέπει  η οχι πλέον  .

Καλό είναι  όποιος  έχει τέτοια  περίπτωση  να καλέσει να κάνει μια ερώτηση  .τα στοιχεία  τα έχω αναρτήσει  παραπάνω  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...