Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβίβαση επιχείρησης λόγω συνταξιοδότησης


επισκέπτη 2603

Ερώτηση

Καλημέρα,

Σε ατομική επιχείρηση που ο σύζυγος συνταξιοδοτείτε, & προκειμένου η επιχείρηση να μην σταματήσει την λειτουργία της, αποφασίσθηκε θα συσταθεί Ο.Ε. μεταξύ της συζύγου & και της κόρης με συμμετοχή 80% - 20% το ποσό του κεφαλαίου της Ο.Ε. που θα συσταθεί υπάγεται σε τεκμήριο ????

Για τα ΤΔΑ που θα εκδοθούν θα καταβληθεί χαρτόσημο 2,4 %

Πως θα αντιμετωπισθεί φορολογικά & με τον ΚΒΣ αυτή η πώληση ???

Με τις απογραφές έναρξης & λήξης της παλιάς τι γίνεται ???

Υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις ???

Εν πάση περιπτώσει κάποια tips ???

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσεχθεί ή να αντιμετωπιστεί με ιδιαίτερο τρόπο ??

Έχει αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση κάποιος συνάδελφος ???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ψάξε λίγο στο forum, θα βρείς τρείς-τέσσερις Πολ. που αναφέρουν για τις μετατροπές! Είναι ανεξάντλητο το θέμα!

Την καλύτερη εποχή για τέτοιες αλλάγες διάλεξες!

Καλό κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μιλάμε για μεταροπή αλλά για διακοπή ατομικής & έναρξη Ο.Ε. αφού στην Ο.Ε. δεν συμμετέχει ο επιχειρηματίας.

1) Δεν υπάρχει τεκμήριο για σύσταση Ο.Ε. ή για αύξηση κεφαλαίου ή για απόκτηση παγίων.

2) Δεν φορολογείται η υπεραξία όταν λόγω συνταξιοδότησης μεταβιβάζεται σε σύζυγο και τέκνα.

3) Θα εκδοθεί τιμολόγιο με ΦΠΑ από την ατομική στην Ο.Ε.

κατά τ'άλλα τα γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ. 1118/2000

Δεν υπόκειτα σε φόρο υπεραξίας απο 1/1/2001

Κόβεις τιμολόγο για τα πάγια και τα εμπορεύματα καθώς και για τα στοιχεία του Παθητικου

Για την απογραφή εάν δεν είναι υπόχρεως όπως τα ξέρεις με το 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταβίβαση επιχείρησης εννοούσα αλλά εκ παραδρομής...

Συμφωνούμε με τους υπόλοιπους!

Διαβάζοντας όμως και τα άλλα θέματα στο forum θα βρεί λύσεις και για τα υπόλοιπα ΦΤΜ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΡΗΓΟΡΗΣ-

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΘΑ ΙΔΡΥΣΟΥΝ ΟΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΖΩ.....

1)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4 ΤΟΥ ΦΠΑ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΕ ΦΠΑ. ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΠΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑΚΙ.

2)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ Η ΝΕΑ ΟΕ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.1%

3)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 1,2%.

ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΜ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΟΕ.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΞΕΚΙΝΑ Η ΟΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΕΧΟΝΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ.

ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΨΑΞΙΜΟ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΘΑ ΙΔΡΥΣΟΥΝ ΟΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΖΩ.....

1)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4 ΤΟΥ ΦΠΑ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΕ ΦΠΑ. ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΠΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑΚΙ.

2)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ Η ΝΕΑ ΟΕ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.1%

3)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 1,2%.

ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΜ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΟΕ.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΞΕΚΙΝΑ Η ΟΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΕΧΟΝΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ. 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ.

ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΨΑΞΙΜΟ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

Και όμως η Δ.Ο.Υ. επιμένει ότι υπάρχει υποχρέωση καταβολής χαρτοσήμου 2,4% :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-KAIRATOS-
Και όμως η Δ.Ο.Υ. επιμένει ότι υπάρχει υποχρέωση καταβολής χαρτοσήμου 2,4%  :angry:

ΠΑΙΔΙΑ , Η ΔΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ Η ΠΑΙΔΙΑ, ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΑΞΙΑ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ-ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ 2,4 % ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ. ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΣΤΙΝΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΤΑΙΡΕΊΑΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1% ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΛΠ. ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΝΕ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛ. ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ (ΤΕΒΕ Η ΤΑΜ. ΕΜΠΟΡΩΝ) ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΠΕΝΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ, ΒΑΖΟΜΕ ΜΟΝΟ 2,4% ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΓΟΝΕΑΣ. ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΤΥΠΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ.

ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΙΡΑΤΟΣ
ΠΑΙΔΙΑ , Η ΔΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.  ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ  ΑΠΟ ΓΟΝΕΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ Η ΠΑΙΔΙΑ, ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ  ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΑΞΙΑ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ-ΠΑΘΗΤΙΚΟ  ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ 2,4 % ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ.  ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΣΤΙΝΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΤΑΙΡΕΊΑΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1% ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΛΠ. ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΝΕ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛ. ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ (ΤΕΒΕ Η ΤΑΜ. ΕΜΠΟΡΩΝ) ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΠΕΝΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ, ΒΑΖΟΜΕ ΜΟΝΟ 2,4% ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΓΟΝΕΑΣ. ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΤΥΠΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ.

ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ.

ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΠΑΙΔΙΑ , ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ 80% Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ 20 % Η ΚΟΡΗ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΥΕΡΓΕΤΙΜΑΤΑ . ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΙΣ ΜΑΝΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ (ΦΗΜΗ ΤΟ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ). ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕ. ΔΕΝΙΣΧΥΕΙ ΕΔΩ ΤΟ 25% ΣΤΗ ΣΥΖΥΓΟ ΚΑΙ 75% ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΤΕΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥ , ΓΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΜΑΛΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΠΑΙΔΙΑ , ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ.

κανεις δεν ειναι τελειος κ. kairatος , ουτε εσεις . Και με όλο τον σεβασμό στα 32 χρόνια σας ως λογιστής περιμένω μια διόρθωση στο θεμα ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΙ , στο οποίο απαντήσατε ΛΑΘΟΣ , κρίνοντας την απάντηση μου . Περιμένω μια απάντηση.

Καλό Πασχα απο τη Ξανθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή αντιμετώπισα μια τέτοια περίπτωση τελευταία:

α)Δεν υπόκειται σε ΦΠΑ η αξία των μεταβιβαζόμενων αγαθών(ΠΟΛ.1103/1990)

β)Δεν οφείλεται φόρος υπεραξίας (Ν.2238/1994 άρθ.13 και ΠΟΛ.1118/2000)

γ)Οφείλεται χαρτόσημο 1,2% (Ν.2238/94 άρθ.13) και όχι 2,4% επειδή η επιχείρηση μεταβίβαζεται σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' κατηγορία του άρθ.29 Ν.2961/2000 (σύζυγος και τέκνο)

δ) Πληρώνεται φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου από την ΟΕ, 1%

ε) Το κεφάλαιο της εταιρείας ΔΕΝ αποτελεί τεκμήριο

στ) Αποψη μου είναι ότι το κεφάλαιο δεν χρειάζεται να καλύπτει την αξία των μεταβιβαζόμενων αγαθών.Το ύψος του κεφαλαίου θα το ορίσεις εσύ λαμβάνοντας υπόψη τον ετήσιο τζίρο της επιχείρησης, τις υποχρεώσεις κτλ.

ζ) Δεν θα έχεις πρόβλημα στη φορολόγηση της ατομικής, αφού θα έχεις έσοδα (όταν εκδόσεις το τιμολόγιο) όσο και το κόστος πωληθέντων σου.

π.χ. 10.000 απογραφή+2.000 αγορές-0 τελ.απογραφή=12.000 κόστος πωληθέντων

όσα και η αξία του τιμολογίου.

Το 25% σύζυγος-75% παιδιά δεν ισχύει μόνο σε κληρονομιά λόγω θανάτου;

Εδώ έχουμε να κάνουμε με συνταξιοδότηση, οπότε τα ποσοστά μπορεί να είναι 80-20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΙΡΑΤΟΣ
κανεις δεν ειναι τελειος κ. kairatος , ουτε εσεις . Και με όλο τον σεβασμό στα 32 χρόνια σας ως λογιστής περιμένω μια διόρθωση στο θεμα ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΙ , στο οποίο απαντήσατε ΛΑΘΟΣ , κρίνοντας την απάντηση μου . Περιμένω μια απάντηση.

Καλό Πασχα απο τη Ξανθη

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ Ο Δ/ΤΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΦΗΡΜΟΣΑ , ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΣΥ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΙ ΑΓΡΙΝΙΟΥ, ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΑΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΑ<ΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΟΑΕΔ , ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ . ΕΑΝ ΕΓΩ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΛΑΘΟΣ , ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΑΕΔ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΔΥΓΙΩΝ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΧΣΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΣΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΖΗΣΕΙ ΕΝΤΟΝΑ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ. ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΧΟΜΕ ΑΛΛΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ , ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΣΤΙΣ ΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΤΕΙ. ΜΠΗΚΑ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΓΕΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ . ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΙΡΑΤΟΣ
Επειδή αντιμετώπισα μια τέτοια περίπτωση τελευταία:

α)Δεν υπόκειται σε ΦΠΑ η αξία των μεταβιβαζόμενων αγαθών(ΠΟΛ.1103/1990)

β)Δεν οφείλεται φόρος υπεραξίας (Ν.2238/1994 άρθ.13 και ΠΟΛ.1118/2000)

γ)Οφείλεται χαρτόσημο 1,2% (Ν.2238/94 άρθ.13) και όχι 2,4% επειδή η επιχείρηση μεταβίβαζεται σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' κατηγορία του άρθ.29 Ν.2961/2000  (σύζυγος και τέκνο)

δ) Πληρώνεται φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου από την ΟΕ, 1%

ε) Το κεφάλαιο της εταιρείας ΔΕΝ αποτελεί τεκμήριο

στ) Αποψη μου είναι ότι το κεφάλαιο δεν χρειάζεται να καλύπτει την αξία των μεταβιβαζόμενων αγαθών.Το ύψος του κεφαλαίου  θα το ορίσεις εσύ λαμβάνοντας υπόψη τον ετήσιο τζίρο της επιχείρησης, τις υποχρεώσεις κτλ.

ζ) Δεν θα έχεις πρόβλημα στη φορολόγηση της ατομικής, αφού θα έχεις έσοδα (όταν εκδόσεις το τιμολόγιο) όσο και το κόστος πωληθέντων σου.

π.χ. 10.000 απογραφή+2.000 αγορές-0 τελ.απογραφή=12.000 κόστος πωληθέντων

όσα και η αξία του τιμολογίου.

Το 25% σύζυγος-75% παιδιά δεν ισχύει μόνο σε κληρονομιά λόγω θανάτου;

Εδώ έχουμε να κάνουμε με συνταξιοδότηση, οπότε τα ποσοστά μπορεί να είναι 80-20.

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΟ 75 ΚΑΙ 25% ΕΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ. Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΟΔΗΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΑΘΗ. ΓΙΑ ΤΑ ΛΛΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει την λογική γιατί να πληρώσει χαρτόσημο?

Γιατί να πληρώσει ΦΣΚ για την αξία των εμπορευμάτων σε περίπτωση που εισφερθούν ως κεφάλαιο?

Αντί γι όλα αυτά δεν μπορεί να συσταθεί ΟΕ με λογικό κεφάλαιο, να κοπούν τιμολόγια προς την ΟΕ με ΦΠΑ, και το ποσό που θα πληρωθεί θα αποτελεί πιστωτικό ποσό για την άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τον IDO, και επιπλέον με αυτό τον τρόπο η Ο.Ε. δεν είναι διάδοχος σε τυχόν υποχρεώσεις από δάνεια-πιστωτές-φόρους κλπ., εκτός και άν τα αποθέματα είναι μεγάλα και θέλουμε να αποφύγουμε την άμεση καταβολή Φ.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Οσο μεγαλύτερα τα αποθέματα ας αναλογιστούμε ότι τόσο μεγαλύτερο ποσό θα πάει στον "κουβά" λόγω χαρτοσήμου ή ΦΣΚ.

Είναι λίγο δύσκολο να πείσεις πελάτη αλλά όσες φορές το προσπάθησα τα κατάφερα! Λίγο προσπάθεια παραπάνω θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει την λογική γιατί να πληρώσει χαρτόσημο?

Γιατί να πληρώσει ΦΣΚ για την αξία των εμπορευμάτων σε περίπτωση που εισφερθούν ως κεφάλαιο?

Αντί γι όλα αυτά δεν μπορεί να συσταθεί ΟΕ με λογικό κεφάλαιο, να κοπούν τιμολόγια προς την ΟΕ με ΦΠΑ, και το ποσό που θα πληρωθεί θα αποτελεί πιστωτικό ποσό για την άλλη?

Σε περίπτωση μεταβίβασης επιχείρησης ως συνόλου, κλάδου ή μέρους αυτής, η μεταβίβαση αυτή υπόκειται σε χαρτόσημο και όχι σε ΦΠΑ ως εξής:

1) Σε περίπτωση μεταβίβασης επιχείρησης οποιασδήποτε μορφής (ατομικής, Ο.Ε., Ε.Ε., ΕΠΕ, ΑΕ κλπ) λόγω πώλησης , οφείλεται χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου 2,4% (άρθρο 15 1α Κ.Τ.Χ) ή 1,2% αν υπάρχει μεταβίβαση σε τέκνα ή σύζυγο λόγω επαχθούς αιτίας (άρθρο 13 Ν. 2238/94). Το χαρτόσημο αυτό υπολογίζεται πάνω στην καθαρή θέση της επιχ/σης. (Υπ. Οικ. 1008293/477/ΠΟΛ 1103/1990).

Πέρα από νόμους κρίνεις πιο συμφέρον να πληρώσει ο πελάτης ΦΠΑ 18% ή 19% στην καθαρή θέση της επιχ/σης αντί για χαρτόσημο 2,4% ή 1,2% (έστω και αν η καινούρια επιχ/ση θα τον εκπέσει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
'Οσο μεγαλύτερα τα αποθέματα ας αναλογιστούμε ότι τόσο μεγαλύτερο ποσό θα πάει στον "κουβά" λόγω χαρτοσήμου ή ΦΣΚ.

Το θέμα είναι ότι τόσο μεγαλύτερο είναι και το ποσό του ΦΠΑ (στη δική μου περίπτωση η αξία των εμπ/των ήταν 100.000 ευρώ).Δηλαδή μιλάμε για ποσά άνω των 15.000 ευρώ, ενώ το χαρτόσημο είναι κάτω από 1.000 !!

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να πληρώσεις ΦΠΑ.Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι προαιρετική η επιλογή του τι θα ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ και μία ώρα έγραφα αλλά δημοσίευση δεν έγινε!

Κουράστηκαν και τα PCs

Ερώτημα προς συζήτηση μέχρι να επανέλθω από αύριο.

Σε περίπτωση που γονιός έχει προσωπική εταιρεία, και συστήνει ΟΕ με τον γιο του, τα τιμολόγια τα κόβει με ΦΠΑ, χαρτόσημο, χωρίς τίποτα?

Είναι μετροπή? Πώληση επιχείρησης? Τίποτα?

Οφείλεται ΦΣΚ ή όχι?

Καλό Σαββατόβραδο σε όλους

Καλή ξεκούραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το θέμα είναι ότι τόσο μεγαλύτερο είναι και το ποσό του ΦΠΑ (στη δική μου περίπτωση η αξία των εμπ/των ήταν 100.000 ευρώ).Δηλαδή μιλάμε για ποσά άνω των 15.000 ευρώ, ενώ το χαρτόσημο είναι κάτω από 1.000 !!

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να πληρώσεις ΦΠΑ.Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι προαιρετική η επιλογή του τι θα ακολουθήσεις.

Δεν υφίσταται θέμα επιλογής ΦΠΑ ή χαρτοσήμου. Η πράξη υπάγεται σε χαρτόσημο ξεκάθαρα πράγματα άρθρο 5 παρ. 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΘΑ ΙΔΡΥΣΟΥΝ ΟΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΖΩ.....

1)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4 ΤΟΥ ΦΠΑ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΕ ΦΠΑ. ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΠΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑΚΙ.

2)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ, ΑΛΛΑ Η ΝΕΑ ΟΕ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.1%

3)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 1,2%.

ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΜ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΟΕ.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΞΕΚΙΝΑ Η ΟΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΕΧΟΝΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ. 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ.

ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΨΑΞΙΜΟ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

ΚΑΙ 0,5% ΥΠΕΡ ΤΑΜΕΙΟΥ ΝΟΜΙΚΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους

Επανέρχομαι με μια ερώτηση μέχρι να βρώ χρόνο να γράψω τις σκέψεις μου για το θέμα.

Επιχ/τίας με προσωπική εταιρεία συστήνει ΟΕ μαζί με το γιο του.

ΦΣΚ οφείλεται για τα πάγια, εμπορεύματα κτλ μόνο αν αναφέρονται στο καταστατικό μαζί με την αξία τους σαν εισφορά σε είδος που κεφαλαιοποιείται. Σωστά?

Άρα θα κόψουμε τιμολόγιο χώρις ΦΠΑ, με χαρτόσημο. Σωστά?

Με 2,4% ή με 1,2% ? Ο γιός είναι Α' συγγενής, αλλά συμμετέχει και ο ίδιος!!!

Είναι μεταβίβαση επιχείρησης όσο αφορά το ποσοστό του γιού ή του συνόλου στην ΟΕ? Πουλάει στον εαυτό του την επιχείρηση του?

Θα τρελλαθούμε τελείως ή ακόμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους

Επανέρχομαι με μια ερώτηση μέχρι να βρώ χρόνο να γράψω τις σκέψεις μου για το θέμα.

Επιχ/τίας με προσωπική εταιρεία συστήνει ΟΕ μαζί με το γιο του.

ΦΣΚ οφείλεται για τα πάγια, εμπορεύματα κτλ μόνο αν αναφέρονται στο καταστατικό μαζί με την αξία τους σαν εισφορά σε είδος που κεφαλαιοποιείται. Σωστά?

Άρα θα κόψουμε τιμολόγιο χώρις ΦΠΑ, με χαρτόσημο. Σωστά?

Με 2,4% ή με 1,2% ? Ο γιός είναι Α' συγγενής, αλλά συμμετέχει και ο ίδιος!!!

Είναι μεταβίβαση επιχείρησης όσο αφορά το ποσοστό του γιού ή του συνόλου στην ΟΕ? Πουλάει στον εαυτό του την επιχείρηση του?

Θα τρελλαθούμε τελείως ή ακόμη?

Παρακαλώ να απαντάτε στα αρχικά θέματα όπως αυτά έχουν τεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά θέτω κάποιες επιπλέον ερωτήσεις-προβληματισμούς πάνω στο θέμα!

Να ανοίξω καινούριο θέμα?

Είναι προτιμότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...