Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΤΑΙΡΟΥ ΙΚΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΟΑΕΕ

Question

Καλημέρα ,ιδρύεται μια ικε στην οποία ο εταίρος δεν είναι διαχειριστής ,θα εργάζεται όμως μέσα .Είνια διαχειριστης σε άλλη ΙΚΕ και με αυτή την ιδιότητα πληρώνει τεβε .Στην ιδρυθείσα ΙΚΕ θα πρέπει να γίνει πρόσληψη μιας και θα φαίνεται μέσα ...Η πρόσληψη αυτή θα είναι κανονική και φουλ ? Εννοώ αφου πληρώνει ήδη τεβε(185 ,2220 από Γενάρη) μπορέι να πληρώσει το υπόλοιπο μέχρι τα 252 ? Η προσλαμβάνεται κανονικά με φουλ ένσημα? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

 

του κάνεις προσληψη αφού  αναφέρεις ότι θα εργάζεται πάει με το 38 .

όσο άφορα την προσληψη δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι πλήρης απασχολήσεις ,όσο άφορα τώρα  τις εισφορές πάει με το 36 την παραλληλη ασφάλιση άλλα αυτό πρέπει να το δεις προηγείται πάντα το 38 και ακολουθεί το 39 άλλα στο τελος στην εκκαθαριση θα δεις αν ειναι να πάρεις και πως πίσω χρήματα και το πως στο ι.κ.α του  η στην εκκαθαριση αυτόματα . , 

λίγο παλιό το συγκεκριμένο  άλλα έχει την ουσία 

Τι ισχύει για την παράλληλη ασφάλιση - Ολόκληρη η εγκύκλιος με παραδείγματα

https://www.taxheaven.gr/news/34262/ti-isxyei-gia-thn-parallhlh-asfalish-oloklhrh-h-egkyklios-me-paradeigmata

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

Καλημέρα ,ιδρύεται μια ικε στην οποία ο εταίρος δεν είναι διαχειριστής ,θα εργάζεται όμως μέσα .Είνια διαχειριστης σε άλλη ΙΚΕ και με αυτή την ιδιότητα πληρώνει τεβε .Στην ιδρυθείσα ΙΚΕ θα πρέπει να γίνει πρόσληψη μιας και θα φαίνεται μέσα ...Η πρόσληψη αυτή θα είναι κανονική και φουλ ? Εννοώ αφου πληρώνει ήδη τεβε(185 ,2220 από Γενάρη) μπορέι να πληρώσει το υπόλοιπο μέχρι τα 252 ? Η προσλαμβάνεται κανονικά με φουλ ένσημα? 

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι? Θα παίρνει μισθό από την ΙΚΕ για την εργασία του? Ή απλώς θέλετε να δικαιολογήσετε την παρουσία του στην εταιρεία? Αν ισχύει το δεύτερο, δεν χρειάζεται (φυσικά) να του κάνετε πρόσληψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν μπει το ικα και τον δει δεν θα ζητήσει ασφάλιση αφού δεν είναι διαχειριστής ?

Τι γίνεται με τους εταίρους που δουλεύουν, εκτός από τον διαχειριστή.

Σύμφωνα με τον νόμο κανείς πολίτης δεν μπορεί να εργάζεται και να είναι ανασφάλιστος.

 
Όπως συμβαίνει και στις Α.Ε. όσοι προσφέρουν εξαρτημένη εργασία δηλαδή αναφέρομαι στις ΙΚΕ πρέπει και αυτοί να ασφαλίζονται στον ΕΦΚΑ- ΙΚΑ.

 
Για τους εταίρους της ΙΚΕ , ο μόνος που μπορεί να εργάζεται στην εταιρία χωρίς άλλη ασφάλιση είναι ο διαχειριστής της ΙΚΕ , που υποχρεωτικά , είτε είναι εταίρος είτε  όχι  ασφαλίζεται , όπως είδαμε , στον ΕΦΚΑ- ΟΑΕΕ.

 
Οι υπόλοιποι εταίροι , αν προσφέρουν εργασία μέσα στην εταιρία, πρέπει είτε να έχουν σύμβαση ανεξάρτητων υπηρεσιών , είτε να ασφαλιστούν στον ΕΦΚΑ – ΙΚΑ , και να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 38 του Ν.4387/2016.

από άρθρο του Κ.Αλωνιάτη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ανάλογα  έχει να κάνει  και με το ποσοστό  που έχουν στην εταιρία. 

ΠΧ ένας που έχει  ένα πόσοστο  της τάξεως  του 5% δεν δικαιολογούται  να εργάζεται  στην εταιρία χωρίς πρόσληψη. 

Αν όμως έχει ένα πόσοστο  της τάξεως  του 80% εκεί κάπως μαζεύεται  το πράγμα  ότι ελέγχει  πως πάει η επένδυση  του.

Στο συγκεκριμένο  θέμα είναι  ρέστα  τα πράγματα  και έχει  να κάνει  και με το που θα πέσει. 

Επίσης  ένα θέμα προς συζήτηση  είναι  και ότι ο διαχειριστής  μπορεί  να εργάζεται  γιατί  έχει ασφάλιση  .

Ούτε  αυτό είναι  ακριβώς  όπως το αναφέρεις  .

Διαχειριστής  είναι  δεν είναι  μισθωτός  .

ΠΧ έχω μια ικα μεταφορική  εταιρία  με δύο μέλη  και έναν  διαχειριστή  τρίτο  .

Αυτός μπορεί να οδηγεί  το τρίτο  φορτηγό  της(εννοείται  ότι έχει επαγγελματικό  δίπλωμα); και αν ναι πρέπει  να κάνω κάποια  άλλη ενέργεια;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
22 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

Καλημέρα ,ιδρύεται μια ικε στην οποία ο εταίρος δεν είναι διαχειριστής ,θα εργάζεται όμως μέσα .Είνια διαχειριστης σε άλλη ΙΚΕ και με αυτή την ιδιότητα πληρώνει τεβε .Στην ιδρυθείσα ΙΚΕ θα πρέπει να γίνει πρόσληψη μιας και θα φαίνεται μέσα ...Η πρόσληψη αυτή θα είναι κανονική και φουλ ? Εννοώ αφου πληρώνει ήδη τεβε(185 ,2220 από Γενάρη) μπορέι να πληρώσει το υπόλοιπο μέχρι τα 252 ? Η προσλαμβάνεται κανονικά με φουλ ένσημα? 

Εχεις 2 επιλογές.

ή θα είναι διαχειριστής και σε αυτή την ΙΚΕ (παράλληλα με τον νυν διαχειριστή) ή θα τον ασφαλίσεις με ότι ωράριο (και ειδικότητα) απασχολείται πραγματικά. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι πλήρες. 

Δες τα δεδομένα και κρίνε ανάλογα.

1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Ανάλογα  έχει να κάνει  και με το ποσοστό  που έχουν στην εταιρία. 

ΠΧ ένας που έχει  ένα πόσοστο  της τάξεως  του 5% δεν δικαιολογούται  να εργάζεται  στην εταιρία χωρίς πρόσληψη. 

Αν όμως έχει ένα πόσοστο  της τάξεως  του 80% εκεί κάπως μαζεύεται  το πράγμα  ότι ελέγχει  πως πάει η επένδυση  του.

Στο συγκεκριμένο  θέμα είναι  ρέστα  τα πράγματα  και έχει  να κάνει  και με το που θα πέσει. 

 

Γιατί ο εταίρος ΙΚΕ (όχι διαχειριστής) ακόμα κι αν έχει 99% δικαιολογείται να εργάζεται χωρίς πρόσληψη? 

Δεν το γράφει πουθενά αυτό που λες κι αμφιβάλλω αν θα το δεχτεί και κανένας ελεγκτής. 

Οσο αφορά για να "ελέγχει πως πάει η επένδυση του"...

Αλλο να αράζει σε καναπέ με το καφεδάκι του απέναντι από την όμορφη γραμματέα και να κοιτάει πως δουλεύουν τα παιδιά και πως προχωράει η επένδυση του κι άλλο να μεταφέρει κιβώτια, να οδηγεί φορτηγά και να σηκώνει τηλέφωνα,

Η διατάξεις του ΕΦΚΑ είναι σαφής όπως και η ανάλυση του Αλωνιάτη που παράθεσε ο ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 λεπτά πριν, NIKANOR είπε

Εχεις 2 επιλογές.

ή θα είναι διαχειριστής και σε αυτή την ΙΚΕ (παράλληλα με τον νυν διαχειριστή) ή θα τον ασφαλίσεις με ότι ωράριο (και ειδικότητα) απασχολείται πραγματικά. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι πλήρες. 

Δες τα δεδομένα και κρίνε ανάλογα.

Γιατί ο εταίρος ΙΚΕ (όχι διαχειριστής) ακόμα κι αν έχει 99% δικαιολογείται να εργάζεται χωρίς πρόσληψη? 

Δεν το γράφει πουθενά αυτό που λες κι αμφιβάλλω αν θα το δεχτεί και κανένας ελεγκτής. 

Οσο αφορά για να "ελέγχει πως πάει η επένδυση του"...

Αλλο να αράζει σε καναπέ με το καφεδάκι του απέναντι από την όμορφη γραμματέα και να κοιτάει πως δουλεύουν τα παιδιά και πως προχωράει η επένδυση του κι άλλο να μεταφέρει κιβώτια, να οδηγεί φορτηγά και να σηκώνει τηλέφωνα,

Η διατάξεις του ΕΦΚΑ είναι σαφής όπως και η ανάλυση του Αλωνιάτη που παράθεσε ο ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

καλήμερα δεν διαφωνούμε κάπου άπλα και η   φράση εκεί κάπως μαζεύεται  το πράγμα δειχνει οτι δεν ειναι 100% οκ 

άπλα αντίστοιχες περιπτώσεις δεν έχει γίνει κάτι και ειναι και ψιλό λογικό ένας που έχει 99% να μην αγοράζει μόνο καναπέδες και τασάκια για το μαγαζί ,αν όμως έχει ένα ποσοστό της τάξεως του 1% εκεί τι να λέμε; 

επίσης ο διαχειριστής στην ι.κ.ε πάει με το  39 επομένως πάλι δεν πέφτουμε σε μια ιδιόρρυθμη  κατάσταση ; η μπορείς να κάνεις και 38 για αμοιβή διαχείρισης στην ικε ;  η διαχείριση δεν ειναι εργασία; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και το ελενχη δεν ειναι παρατηρεί χαζεύω τον χώρο .έτσι ελεγχεις  αν ένα σπίτι ειναι καθαρό όχι μια επιχείρηση με χρηματοοικονομικες καταστασεις κτλ 

η τρωικά όταν ερχόταν εδώ πως ελενχε την επένδυση μαγαζι   ..η και για αυτό τον ελενχο πρέπει να του κάνεις προσληψη; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα να συνοψισω με τα παραπανω το δικο μου ερωτημα 

Εταιρος (οχι διαχειριστης) ΙΚΕ με ποσοστο 50% μπορει να προσληφθει ως 4ωρος υπαλληλος γραφειου (κανονικα με εργανη και ΙΚΑ) ?

Ευχαριστω 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με ότι γράφετε. Ο εταίρος μπορεί να πηγαίνει στην εταιρεία του και να δουλεύει όσο και όποτε θέλει. Δεν χρειάζεται να προσληφθεί για αυτό. Θα προσληφθεί αν λαμβάνει μισθό. Αν δεν λαμβάνει μισθό, δουλεύει για τον σκοπό της εταιρείας και οι απολαβές για αυτή του την εργασία θα είναι τα μερίσματα. Η δουλειά του διαχειριστή είναι άλλη. Αν δηλαδή έχουμε μια εταιρεία ΙΚΕ λογιστών, δεν μπορούμε να εργαζόμαστε (ως λογιστές) μέσα χωρίς μισθό?

Ο διαχειριστής που θα ορίσουμε, κάνει άλλη δουλειά, αυτή του διαχειριστή (όχι του λογιστή). 

Θέλετε να μου δείξετε και πού γράφει ακριβώς στη νομοθεσία το αντίθετο από αυτά που γράφω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολες οι εγκύκλιοι του ΕΦΚΑ αναφέρουν την υποχρεωτικότητα ασφάλισης διαχειριστή και εταίρου σε μονοπρόσωπη ΙΚΕ και την προαιρετική ασφάλιση των λοιπών εταίρων. 

Η εγκ.32/2013 γράφει....

Αναφορά σε κείμενο

Οι λοιποί εταίροι Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρίας υπάγονται προαιρετικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ (παρ. 2 άρθρου 1 και παρ. 1 άρθρου 3 Π.Δ. 258/2005 όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 9 άρθρου 116 του Ν. 4072/2012. Εάν πέραν της εταιρικής συμβατικής τους σχέσης παρέχουν και εξαρτημένη εργασία, θα υπαχθούν στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, κατά τα γνωστά.

Το πρόβλημα είναι πότε  υποκρύπτεται εξαρτημένη εργασία ή πότε έχει τα χαρακτηριστικά εξαρτημένης εργασίας. 

Μια συζήτηση είχε γίνει εδώ ...

... αλλά δεν μάθαμε τα αποτελέσματα. 

Πριν λίγο καιρό είχαν σκοπό να ασφαλίσουν υποχρεωτικά στον ΕΦΚΑ όλους του εταίρους των ΙΚΕ αλλά δεν το προχώρησαν, Αντί να βγάλουν μια σαφή εγκύκλιο που ορίζει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσει που μιλάμε σήμερα (εργασία εταίρων ΙΚΕ) σκέφτονται να βάλουν εισφορές σε όλους.  

Πάντως ενδιαφέρον θα είχε να δούμε ΙΚΕ με καμιά δεκαριά εταίρους με ένα μερίδιο ο καθένας να δουλεύουν αμισθί για την επίτευξη των σκοπών της εταιρείας.  

Ακόμα πιο ενδιαφέρον θα είχε βέβαια να μάθουμε τι είπαν στους ελεγκτές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

συναδελφοι ,καλησπερα ,
 
στο σεμιναριο, στις 13-11-2019 , συζητηθηκε ,πολυ αναλυτικα το θεμα  απο τους εισηγητες
δηλ οτι εχει συμβει ,οτι ειναι γεγονος ,οτι το ΙΚΑ ,εχει μπει σε επιχειρησεις
και εβαλε  προστιμο 10500 ευρω ,
στον  ,εταιρο ΙΚΕ , που τον βρηκε να παρεχει εξηρτημενη εργασια
 
το σεμιναριο εχει κατεβει ,αλλα μπορειτε να δειτε τις ερωτ-απαντησεις --ειναι αναρτημενες-
 
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΗΤΑΝ  ΩΣ ΜΙΑ  " ΕΛΕΓΕΙΑ "       !!!!!
 
ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧ/ΣΤΕΣ  , ΝΑ ΞΑΝΑ-ΑΝΕΒΑΙΝΕ Η ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ  !!!
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ
 
( ΣΠΥΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ !!!   😉 )
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
6:30 PM - Nov 13, 2019

35.00

Επιλογή νομικής μορφής επιχείρησης: Φορολογικά, ασφαλιστικά και νομικά θέματα

Η επιλογή της κατάλληλης νομικής μορφής επιχείρησης, τα φορολογικά πλεονεκτήματα, οι ασφαλιστικές εισφορές καθώς και οι νομικές προεκτάσεις για τους εταίρους, είναι ένας καθημερινός γρίφος που ως λογιστές καλούμαστε να απαντήσουμε. Βέβαια, στην τελική επιλογή δεν πρέπει να εξετάζονται μόνο τα φορολογικά και ασφαλιστικά ζητήματα, αλλά και τα νομικά θέματα που εγείρονται, καθώς και οι επιπτώσεις που τυχόν θα υπάρξουν για τους επιχειρηματίες αναλόγως του εταιρικού σχήματος που τελικά θα επιλεγεί.

Δείτε περισσότερα εδώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, NIKANOR είπε

Ολες οι εγκύκλιοι του ΕΦΚΑ αναφέρουν την υποχρεωτικότητα ασφάλισης διαχειριστή και εταίρου σε μονοπρόσωπη ΙΚΕ και την προαιρετική ασφάλιση των λοιπών εταίρων. 

Και τι σημαίνει αυτό? Ότι αν μπουν σε ΕΠΕ που ασφαλίζονται όλοι δεν θα βάλουν το πρόστιμο, ενώ σε ΙΚΕ θα το βάλουν? Τι σχεση η ασφαλιστέα ιδιότητα του διαχειριστή,  με το αν πρέπει κάποιος εταίρος να είναι ασφαλισμένος για να εργαστεί (όχι με εξαρτημένη εργασία)?

 

31 λεπτά πριν, G.E.S. είπε
 

συναδελφοι ,καλησπερα ,
 
στο σεμιναριο, στις 13-11-2019 , συζητηθηκε ,πολυ αναλυτικα το θεμα  απο τους εισηγητες
δηλ οτι εχει συμβει ,οτι ειναι γεγονος ,οτι το ΙΚΑ ,εχει μπει σε επιχειρησεις
και εβαλε  προστιμο 10500 ευρω ,
στον  ,εταιρο ΙΚΕ , που τον βρηκε να παρεχει εξηρτημενη εργασια
 
το σεμιναριο εχει κατεβει ,αλλα μπορειτε να δειτε τις ερωτ-απαντησεις --ειναι αναρτημενες-
 
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΗΤΑΝ  ΩΣ ΜΙΑ  " ΕΛΕΓΕΙΑ "       !!!!!
 
ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧ/ΣΤΕΣ  , ΝΑ ΞΑΝΑ-ΑΝΕΒΑΙΝΕ Η ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ  !!!
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ
 
( ΣΠΥΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ !!!   😉 )
 
 
 

Θανάση μου, όποιος έφαγε και δέχτηκε τέτοιο πρόστιμο χωρίς ένσταση, είναι άξιος της μοίρας του.

Δηλαδή αν μπουν για παράδειγμα σε ΑΕ και βρουν μέσα το ΔΣ (άμισθο) θα τους γράψουν και αυτούς. Δεν παίζει αυτό παιδιά. Μιλάμε για αδήλωτη εξαρτημένη εργασία. Αν είναι έτσι δηλαδή, να με προσλάβω εδώ στην εταιρεία μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εκτός Θανάση αν μπήκε το ΙΚΑ και βρήκε τον εταίρο να εργάζεται και εκείνος απάντησε ότι ναι είμαι εδω και υπάλληλος με μισθό (εκτός από εταίρος). Δεν παίρνω δηλαδή έναντι κερδών, αλλά παίρνω μισθό κανονικά. 

Μεταξύ μας, αυτόν καλώς τον καμπανιάσανε. Του βάζω και εξώ bonus πρόστιμο άλλα 10500.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
17 ώρες πριν, G.E.S. είπε

EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ,ΣΠΥΡΟ,  ....ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ  !!

Καλησπέρα Θανάση. Μην κολλάμε σε αυτό. Ξαναλέω αυτό που είπα στην αρχή:

Αν για παράδειγμα φτιάξουμε μια ΙΚΕ εμείς οι δύο. Ας πούμε επίσης ότι βάζουμε διαχειριστή έναν τρίτο. Συμφωνούμε λοιπόν να μοιράσουμε τη δουλειά και να παίρνουμε 1000€ ο καθένας μηνιαίως ως προσωρινές απολήψεις κερδών. Πληρώνουμε και την παρακράτηση και προχωράμε έτσι. Δουλέυουμε κανονικά, πρωι-βράδυ, μέσα-έξω, Κυριακές και αργίες (το νορμαλ ωράριο του λογιστή δηλαδή). Ελέυθερα όμως (λέμε τώρα), όχι εξαρτημένα.

Θα μπει μια μέρα το ΣΕΠΕ και θα μας βάλει 10500 για τον καθένα? Έχει αυτό κάποια λογική και (κυρίως) νομική βάση?

Ισχυρίστηκε κάποιος εισηγητής σεμιναρίου ότι αυτό είναι αδήλωτη εργασία? Πείσε με σε παρακαλώ, γιατί αλλιώς θα σου πω ότι τσάμπα πληρωσες αυτό το σεμινάριο 😄

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για μένα για λόγους ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ ,πρέπει να πουν το εξής ,ξεκάθαρα.

ΟΠΟΙΟΣ βρίσκεται εντός επιχείρησης και εργάζεται ,ενδεικτικά  κουβαλάει κιβώτια ,κλείνει ισολογισμό ,καθαρίζει τα τζάμια ,διαχωρίζει εμπορεύματα,πουλάει χονδρικώς ή λιανικώς,συναλλάσσεται με πελάτες-προμηθευτές  κλπ.  ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΠΟΥ.

εξυπακούεται ότι όσοι υποχρεούνται στην ασφάλιση του άρθρου 39 ,σε οποιαδήποτε εταιρεία ,παρέλκει και δεν αναζητείται άλλη ασφάλιση ,που αφορά εταιρεία στην οποία συμμετέχει.

έτσι θα ξέρουν όλοι ,ότι ο εταίρος ΙΚΕ ΔΕΝ ασφαλίζεται πουθενά ,μόνο και εφόσον έχει τα χέρια του στις ..."τσέπες".!!!! απλά ως επισκέπτης.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 2/2/2020 στις 8:43 ΠΜ, PROAKIS είπε

για μένα για λόγους ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ ,πρέπει να πουν το εξής ,ξεκάθαρα.

ΟΠΟΙΟΣ βρίσκεται εντός επιχείρησης και εργάζεται ,ενδεικτικά  κουβαλάει κιβώτια ,κλείνει ισολογισμό ,καθαρίζει τα τζάμια ,διαχωρίζει εμπορεύματα,πουλάει χονδρικώς ή λιανικώς,συναλλάσσεται με πελάτες-προμηθευτές  κλπ.  ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΠΟΥ.

εξυπακούεται ότι όσοι υποχρεούνται στην ασφάλιση του άρθρου 39 ,σε οποιαδήποτε εταιρεία ,παρέλκει και δεν αναζητείται άλλη ασφάλιση ,που αφορά εταιρεία στην οποία συμμετέχει.

έτσι θα ξέρουν όλοι ,ότι ο εταίρος ΙΚΕ ΔΕΝ ασφαλίζεται πουθενά ,μόνο και εφόσον έχει τα χέρια του στις ..."τσέπες".!!!! απλά ως επισκέπτης.

 

καλημερα,συναδελφοι και καλη εβδομαδα ,να εχουμε

(...αν και ειναι δυσκολο να  την εχουμε , διοτι παμε για το ολογιωμο φεγγαρι-πανσεληνο,  μου ειπε πρωι-πρωι,

ενας γειτονας -παππους  !!!😉)

ΣΠΥΡΟ , ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο  PROAKIS ,ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ,  .............

"ΟΠΟΙΟΣ βρίσκεται εντός επιχείρησης και εργάζεται ,ενδεικτικά  κουβαλάει κιβώτια ,κλείνει ισολογισμό ,καθαρίζει τα τζάμια ,διαχωρίζει εμπορεύματα,πουλάει χονδρικώς ή λιανικώς,συναλλάσσεται με πελάτες-προμηθευτές  κλπ.  ........

...ΤΟΤΕ ,ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ , ΤΟ ΙΚΑ  , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ  ΝΑ ΕΙΝΑΙ( ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ) ΚΑΙ Ο ΕΤΑΙΡΟΣ -ΜΗ ΔΙΑΧ/ΣΤΗΣ ,ΤΗΣ  Ι Κ Ε ?

ΚΑΙ ΝΑ  ΒΑΖΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 10500 , Η ΟΧΙ  ??  ( ΔΗΛ. ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩΣΕ 10500

--ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ,ΔΗΛ, ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΣΘΟ  Η ΟΧΙ 

-ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ,ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...