Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΤΡΩΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ


marvard

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εταιρεία ΙΚΕ  με δύο εταίρους τον Α και το Β έχουν ποσοστά αντίστοιχα 67 % και 33 %, Ο Β ειναι διαχειριστής της εταιρείας.

Ποιος θα δηλωθεί ως πραγματικός δικαιούχος της εταιρείας?

Επιπλέον, εταιρεία ΟΕ με 5 εταίρους : ο καθένας έχει 20%. Ποιος θα δηλωθεί ως πραγματικός δικαιούχος της εταιρείας?

Γνωρίζετε ποιες είναι οι ευθύνες του πραγματικού δικαιούχου της εταιρείας?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στην ι.κ.ε δηλώνεις  και τους δύο.

Στην ο.ε ποιος είναι  διαχειριστής;

Και οι  πέντε;

Αν ναι αυτόν που κινεί  τα νήματα  .

Η αλλιώς  τσεκάρεις  αν υπάρχει  καμία συγγένεια  μεταξύ  των 5 που σημαίνει  ότι μπορούν  να επηρεάσουν  αποφάσεις  της εταιρίας  .

Βέβαια έχει κλείσει  προς το παρών  και ξαναπήρε  παράταση  και αναμένουμε  νέα για την σωστή  απεικόνιση  του μητρώου  .

Στην ι.κ.ε η απάντηση είναι ξεκάθαρη  στην ο.ε παίζουν  δύο τρεις  απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Στην ι.κ.ε δηλώνεις  και τους δύο.

Στην ο.ε ποιος είναι  διαχειριστής;

Και οι  πέντε;

Αν ναι αυτόν που κινεί  τα νήματα  .

Η αλλιώς  τσεκάρεις  αν υπάρχει  καμία συγγένεια  μεταξύ  των 5 που σημαίνει  ότι μπορούν  να επηρεάσουν  αποφάσεις  της εταιρίας  .

Βέβαια έχει κλείσει  προς το παρών  και ξαναπήρε  παράταση  και αναμένουμε  νέα για την σωστή  απεικόνιση  του μητρώου  .

Στην ι.κ.ε η απάντηση είναι ξεκάθαρη  στην ο.ε παίζουν  δύο τρεις  απαντήσεις.

ευχαριστώ πολύ.

 

Στην ΟΕ δεν υπαρχει διαχειριστής.

Για την ΙΚΕ το αναγραφει κάπου αυτό που μου είπατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην κεντρική σελίδα του κόμβου έχει πάνω πάνω προς τα δεξιά   μια κατηγορία 

Ετικέτες κόμβου - Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

εκεί έχει όλες τις αποφάσεις.

βάζεις και τους δυο γιατί ο πρώτος έχει την πλειοψηφία και ο δεύτερος  ειναι διαχειριστής που σημαινει  ότι μπορει να κάνει πράξεις στο όνομα της εταιρίας  .αν ο β δεν ηταν διαχειριστής και ηταν μονό ο α τότε θα μπορούσες να δηλώσεις και  μόνο τον α .

τώρα τι πάει να πει η ο.ε δεν έχει διαχειριστή αυτό δεν το κατάλαβα; ειναι σε εκκαθαριση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και πάλι,

Ευχαριστώ για την ΙΚΕ. Όσο για την ΟΕ με 5 εταίρους : ο καθένας έχει 20%. Ποιος θα δηλωθεί ως πραγματικός δικαιούχος της εταιρείας? Και οι 5 είναι διαχειριστές. Και ειναι συγγενείς μεταξύ τους.

 

γνωρίζετε αν εχει βγει κάτι για το ποιος θα δηλωθεί ως διαχειριστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλλον ναι  και εως αυριο,

και γω αυτην την απορια εχω γιατι εχω  καμια δυο που ειχα καψει πρεπει μαλλον εως αυριο να τις αναρτησω 

 

Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων: Παρατείνεται η αναστολή λειτουργίας του συστήματος από τις 20/01 έως και τις 28/02

https://www.taxheaven.gr/news/47199/mhtrwo-pragmatikwn-dikaioyxwn-parateinetai-h-anastolh-leitoyrgias-toy-systhmatos-apo-tis-2001-ews-kai-tis-2802

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καμία απάντηση για το ερώτημα μου?

 

Καλησπέρα σας και πάλι,

Ευχαριστώ για την ΙΚΕ. Όσο για την ΟΕ με 5 εταίρους : ο καθένας έχει 20%. Ποιος θα δηλωθεί ως πραγματικός δικαιούχος της εταιρείας? Και οι 5 είναι διαχειριστές. Και ειναι συγγενείς μεταξύ τους.

 

γνωρίζετε αν εχει βγει κάτι για το ποιος θα δηλωθεί ως διαχειριστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην περιπτωση σου ειναι λιγο ψιλο τρολαρισμα γιατι ειναι ολοι  και αν σου πουμε βαλε τον γενικο διευθυντή δλδ αυτον που κανει κουμαντο  θα πεις οτι δεν υπαρχει επομένως  για έμενα ειναι όλοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι και εγω αυτο σκέφτομαι. Το ψαχνω βέβαια. Αλλα βεν βρίσκω κάτι αναλογο και γιαυτο ρωταω αν εχει τυχει σε κανεναν.

 

ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω δεν μπορείς να μπεις......αφού έχει αναστολή μέχρι και αύριο....δεν βλέπω κάποιο Link  Που να ανοίγει για καταχώρηση....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία κομπλέ  .

Πάει για κατάργηση  μου φαίνεται  .τουλάχιστον  μέχρι να κάνουν  τις αλλαγές  που θέλουν οι μεγάλοι  να βγουν  από τις εταιρίες  και μετά το ξανά βλέπουμε  .

Κομπλέ  μια έννοια  λιγότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από 3.3.2020 έως 1.5.2020 η συμπλήρωση του Κεντρικού Μητρώου Πραγματικών Δικαιούχων

https://www.taxheaven.gr/news/47593/apo-332020-ews-152020-h-symplhrwsh-toy-kentrikoy-mhtrwoy-pragmatikwn-dikaioyxwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο σύστημα βγάζει ότι το Ν.Π. είναι απενεργοποιημένο από τάδε ημερομηνία...κάτι που δεν ισχύει.

από ότι είδα το κάνει σε όσες εταιρείες είχαν προλάβει και υποβάλει τα στοιχεία.

 

τώρα τι κάνουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, FRAGELOS είπε

Στο σύστημα βγάζει ότι το Ν.Π. είναι απενεργοποιημένο από τάδε ημερομηνία...κάτι που δεν ισχύει.

από ότι είδα το κάνει σε όσες εταιρείες είχαν προλάβει και υποβάλει τα στοιχεία.

 

τώρα τι κάνουμε?

 

εγώ που μπήκα σε 1 ,μια χαρά ήταν.  όπως την άφησα από τότε.

είδες κάποια σημαντική αλλαγή ,παλιού-νέου? 

την είδα μόνο ,δεν έκανα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, klery είπε

εχει παρει παραταση εως ποτε ?

Ναι έχει πάρει.

 

Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
"Μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και άλλες κατεπείγουσες διατάξεις"
Τεύχος A’ 75/30.03.2020  Άρθρο δωδέκατο

Αναστολή λειτουργίας πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων»

Αναστέλλεται για χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος της παρούσας η λειτουργία του πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων» της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018 (Α΄ 139). Η αναστολή του προηγούμενου εδαφίου δύναται να παρατείνεται για διάστημα ίσης διάρκειας με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Κατά το διάστημα αναστολής των προηγούμενων εδαφίων αναστέλλονται οι προθεσμίες υποβολής στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων. Το χρονικό διάστημα αναστολής της λειτουργίας των προηγούμενων εδαφίων δεν προσμετράται στο ανώτατο χρονικό διάστημα των εξήντα  (60) ημερών ανά έτος, της παρ. 13 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ναι έχει πάρει.

 

Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
"Μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και άλλες κατεπείγουσες διατάξεις"
Τεύχος A’ 75/30.03.2020  Άρθρο δωδέκατο

Αναστολή λειτουργίας πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων»

Αναστέλλεται για χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος της παρούσας η λειτουργία του πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων» της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018 (Α΄ 139). Η αναστολή του προηγούμενου εδαφίου δύναται να παρατείνεται για διάστημα ίσης διάρκειας με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Κατά το διάστημα αναστολής των προηγούμενων εδαφίων αναστέλλονται οι προθεσμίες υποβολής στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων. Το χρονικό διάστημα αναστολής της λειτουργίας των προηγούμενων εδαφίων δεν προσμετράται στο ανώτατο χρονικό διάστημα των εξήντα  (60) ημερών ανά έτος, της παρ. 13 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018.

 

εως τον ιουνιο λοιπον ισχυει παραταση

το ειδα στο taxheaven εως 01/05/2020 και τρελαθηκα ,ισως ξεχασαν να κανουν την νεα αναρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, klery είπε

εως τον ιουνιο λοιπον ισχυει παραταση

το ειδα στο taxheaven εως 01/05/2020 και τρελαθηκα ,ισως ξεχασαν να κανουν την νεα αναρτηση

Ακριβώς  αυτό που αναφέρεις.

Αν και έχω την εντύπωση  ότι πάει για οριστική  παράταση  .

Και τώρα που μιλάμε  έχω την εντύπωση  ότι και να θες το σύστημα  είναι κλειστό  δεν σε αφήνει  να υποβάλεις  .

Στην θέση σου θα αγχώνομουν  για τα ε9 που είναι την Δευτέρα   και ότι γι αυτό  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τέλίκα  το ε9 έληξε  χθες η σήμερα είναι η καταλυτική ημερομηνία;

Όταν πέφτει σε αργία δεν πάει στην επόμενη  εργάσιμη  ημέρα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τρίμηνο παράτασης της ΠΝΠ 30/3/2020 λήγει οσονούπω. Έχει ξαναπάρει παράταση με επόμενη ΠΝΠ;

Πάντως το σύστημα δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω οτι δοθηκε  νέα παράταση (ή δεν την βρίσκω εγω), αλλα όπως είπες δεν λειτουργει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και γω αυτό ξέρω δεν έχει πάρει παράταση άπλα ανακοίνωσαν ότι το κλείνουν για αναβάθμιση και θα το ξανά ανοίξουν αφου  δεν το έχουν αναβάθμιση -ανοίξει και δεν προβλεπεται πρόσφατα θα πάει κάτι σαν οριστική παράταση η τουλάχιστον δεν ειναι κάτι που θα μας απασχολήσει σύντομα .

προσωπικη αποψη τι έχω καταλάβει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα άλλα 

Παράταση της αναστολής λειτουργίας του πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων» της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018

https://www.taxheaven.gr/news/49619/paratash-ths-anastolhs-leitoyrgias-toy-plhroforiakoy-systhmatos-kentriko-mhtrwo-pragmatikwn-dikaioyxwn-ths-par-4-toy-aroroy-20-toy-n-45572018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα άλλα 

Παράταση της αναστολής λειτουργίας του πληροφοριακού συστήματος «Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων» της παρ. 4 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018

https://www.taxheaven.gr/news/49619/paratash-ths-anastolhs-leitoyrgias-toy-plhroforiakoy-systhmatos-kentriko-mhtrwo-pragmatikwn-dikaioyxwn-ths-par-4-toy-aroroy-20-toy-n-45572018

Ευτυχώς... Ανακουφίστηκα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...