Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣ TAXHEAVEN για την κεντρική σελίδα του κόμβου.


PROAKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή χρονιά με υγεία. με καθυστέρηση.

η "αναδιάρθρωση" της κεντρικής σελίδας ,είναι για κλάματα.

από την πρώτη στιγμή δεν μου άρεσε ,αλλά λέω ας μην γκρινιάζω θα το συνηθίσουμε.

Και όμως περάσανε τόσες μέρες ,αλλά η ουσία της πολυδιάσπασης ,του ανακατέματος θεμάτων ,του να μην ξέρεις τι διάβασες και τι σου ξέφυγε υπερέχει κατά πολύ.

σχόλια γράφονται ,συζήτηση δεν γίνεται γιατί κανείς δεν ξέρει που μπαίνει και σε τι μπαίνει (κατηγορία εννοώ).

ενώ στην προηγούμενη μορφή και 5 μέρες να είχες να μπεις ,πήγαινες στην  ροή θεμάτων ,διάβαζες τα άρθρα ,τα σχόλια ,αισθανόσουν ενημερωμένος.

δεν θα σας το έγραφα (γιατί νόμιζα ότι ήταν δικός μου προβληματισμός) αλλά σήμερα σε μια συζήτηση με συνάδελφο του λέω διάβαστο στον κόμβο.

και μου λέει και αυτός ,έτσι που έγινε δεν μπορώ να το βρω!!!!

φτιάξτε τουλάχιστον μια στήλη "ροή θεμάτων" και να βλέπεις 16/01/20 βγήκαν αυτά -άσχετα με το αντικείμενο ότι βγήκε- 17/01/20 αυτά κοκ.

να έχει μια σειρά ,τα δε θέματα θα πηγαίνουν στην κατηγορία που ανήκουν. και από όπου θέλει ο καθένας τα διαβάζει.

δεν σας άρεσε που το είχατε μια χαρά? έχει η σελίδα αρχή -μέση και τέλος με την σημερινή της μορφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, σωστός ο συνάδελφος, τουλάχιστον να έχει μια ροή με όλες τα νέα μαζεμένα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν μπορείς να εντοπίσεις μια νεά απόφαση όπως παλιά που όλη η ροή εμφανιζόταν δεξιά σε μία στήλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ  απλά έχετε δοκιμάσει να πατήσετε  

Πανδεκτης  > ανασκοπήσεις μηνός κτλ;;;

Το briefing  με την νέα παρουσιάσει  του κόμβου  την έχετε  δει;

Εκεί αναφέρονται  τα νέα δεδομένα  και λειτουργία  του κόμβου  .

Και εγώ δυσκολεύομαι  ειδικά από smartphone  

Και που χάθηκε ΠΧ τα αποφθέγματα  σοφών που μου άρεσαν  όπως επίσης  με βολεύε στα πρωτοσέλιδα  εφημερίδων  τα εβλεπα το ένα μετά το άλλο ενώ τώρα πρέπει να κάνω πίσω και μπροστά. 

Βέβαια τώρα βλέπεις  και τα οπιστοφυλλα που πριν δεν είχες  αυτήν την δυνατότητα  .

Και αναμένω  να δω τι έχει γίνει  στα σεμινάρια .

Στις ερωτήσεις  απαντήσεις  κτλ  .

Πάντως  γενικά  αν και με ξεβολεψε θεωρώ  ότι είναι  καλύτερα  από πριν.

Απλά ακόμα δεν έχω μπει στην νοοτροπία  του .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι βασικό συνάδελφος  έχει πρόβλημα  με την βιβλιοθήκη  του.

Του έχει φάει επικεφαλίδες  μικρά γράμματα  και κόμμενα  .

Δεν φαίνεται  σωστά  η επικεφαλίδα  που έχει  φτιάξει  και έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι και εγω  απο την αρχη καταλαβα λιγο πολλυ την λογικη του , ομως ακομη και τωρα  δεν αισθανομαι ασφαλης ως προς την ενημερωση. Δεν αισθανομαι οτι εχω σφαιρικη ενημερωση οπως η παλια σελιδα που ηταν περισοτερο συγκροτημενη.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλες και φίλοι.

Η ροή ειδήσεων και αποφάσεων στην ανανεωμένη σελίδα του κόμβου υπάρχει κανονικά. Το πάνω μέρος αφορά καρφιτσωμένα θέματα που είναι σημαντικά και ΠΡΕΠΕΙ να μένουν στην κεντρική σελίδα για περισσότερο χρόνο. Από κάτω όμως από αυτά, η ροή υπάρχει και δεν βλέπω που είναι η δυσκολία. Καταλαβαίνω τη δύναμη της συνήθειας αλλά η στασιμότητα είναι χειρότερη...
Το νέο site είναι πιο περιεκτικό με το μάζεμα των θεμάτων στον Πανδέκτη, στην ανασκόπηση μηνός, στο Φορολογικό αρχείο κ.ο.κ. Σας παραπέμπω στο Briefing της 17ης Δεκεμβρίου 2019 όπου παρουσιάζονται συνοπτικά οι αλλαγές.
Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σας, ούτως ή άλλως για εσάς είμαστε εδώ, αλλά το γενικόλογο «δεν μου αρέσει» ή «δεν υπάρχουν κάπου μαζεμένα» μου δείχνει, αν καταλαβαίνω καλά κι γω - συγχωρέστε με, ότι η αντιμετώπιση είναι τουλάχιστον επιφανειακή, σε ένα τόσο σημαντικό εργαλείο για τη δουλειά.

Αγαπητέ 125883623, μπορείτε να μας στείλετε μία photo στο e-mail μας για να το δούμε; Νομίζω ότι κατάλαβα τι λέτε αλλά για επιβεβαίωση.

Αυτά προς το παρόν και περιμένουμε τα σχόλιά σας για βελτίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vaghelis είπε

Καλησπέρα φίλες και φίλοι.

Η ροή ειδήσεων και αποφάσεων στην ανανεωμένη σελίδα του κόμβου υπάρχει κανονικά. Το πάνω μέρος αφορά καρφιτσωμένα θέματα που είναι σημαντικά και ΠΡΕΠΕΙ να μένουν στην κεντρική σελίδα για περισσότερο χρόνο. Από κάτω όμως από αυτά, η ροή υπάρχει και δεν βλέπω που είναι η δυσκολία. Καταλαβαίνω τη δύναμη της συνήθειας αλλά η στασιμότητα είναι χειρότερη...
Το νέο site είναι πιο περιεκτικό με το μάζεμα των θεμάτων στον Πανδέκτη, στην ανασκόπηση μηνός, στο Φορολογικό αρχείο κ.ο.κ. Σας παραπέμπω στο Briefing της 17ης Δεκεμβρίου 2019 όπου παρουσιάζονται συνοπτικά οι αλλαγές.
Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σας, ούτως ή άλλως για εσάς είμαστε εδώ, αλλά το γενικόλογο «δεν μου αρέσει» ή «δεν υπάρχουν κάπου μαζεμένα» μου δείχνει, αν καταλαβαίνω καλά κι γω - συγχωρέστε με, ότι η αντιμετώπιση είναι τουλάχιστον επιφανειακή, σε ένα τόσο σημαντικό εργαλείο για τη δουλειά.

Αγαπητέ 125883623, μπορείτε να μας στείλετε μία photo στο e-mail μας για να το δούμε; Νομίζω ότι κατάλαβα τι λέτε αλλά για επιβεβαίωση.

Αυτά προς το παρόν και περιμένουμε τα σχόλιά σας για βελτίωση...

Ανέφερα ότι μου το είπε συνάδελφος  και το κιόλας  είδα στην βιβλιοθήκη  του .ειπε θα ενημερώσει  δεν γνωρίζω  αν το έχει κάνει  ήδη.

Εγώ δεν τηρώ  βιβλιοθήκη  στον κόμβο. Την έχω εκτός  .

Γενικά συμφωνώ  με την άποψη σας αλλά είναι και αυτή η δύναμη  της συνήθειας .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη -δεν μου αρεσει,η οτι δεν ειναι μαζεμενα, δεν ειναι κατα την γνωμη μου επιφανειακη. Οντως τα θεματα 

εχουν περισοτερο ανοιξει με αποτελεσμα να ψαχνεις ολοκληρη την σελιδα  για νεες πληροφοριες . 

 

Και εγω προτεινω παντα την ανανεωση αλλα πιστευω οτι η νεα σελιδα μπορει να ειναι περισοτερο δεμενη-συγκροτημενη.

 

κγ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ανέφερα ότι μου το είπε συνάδελφος  και το κιόλας  είδα στην βιβλιοθήκη  του .ειπε θα ενημερώσει  δεν γνωρίζω  αν το έχει κάνει  ήδη.

Εγώ δεν τηρώ  βιβλιοθήκη  στον κόμβο. Την έχω εκτός  .

Γενικά συμφωνώ  με την άποψη σας αλλά είναι και αυτή η δύναμη  της συνήθειας .

 

ΟΚ. Κατάλαβα. Εάν τυχόν μιλήσετε μαζί του, πείτε του να επικοινωνήσει μαζί μας για το δούμε. Εκτός εάν μου πείτε το όνομα χρήστη για να τον βρούμε εμείς... χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GKEL61 είπε

Η αποψη -δεν μου αρεσει,η οτι δεν ειναι μαζεμενα, δεν ειναι κατα την γνωμη μου επιφανειακη. Οντως τα θεματα 

εχουν περισοτερο ανοιξει με αποτελεσμα να ψαχνεις ολοκληρη την σελιδα  για νεες πληροφοριες . 

 

Και εγω προτεινω παντα την ανανεωση αλλα πιστευω οτι η νεα σελιδα μπορει να ειναι περισοτερο δεμενη-συγκροτημενη.

 

κγ

Θα επιμείνω στο ότι τα θέματα δεν έχουν ανοίξει όπως λέτε αλλά αντιθέτως έχουν συμπυκνωθεί σε 2 - 3 ενότητες κατά κύριο λόγο (αυτές που ανέφερα παραπάνω). Οι δύο κεντρικές στήλες ενημέρωσης έχουν παραμείνει ίδιες, πλην των καρφιτσωμένων θεμάτων, Πανδέκτης και τα tabs στο πάνω μέρος της σελίδας, όλα εκεί...μπορούμε να σας καλέσουμε και στο τηλέφωνο εάν συναντάτε δυσκολίες κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διευκρίνηση.

η κριτική ήταν καλοπροαίρετη.

το είπα και στον κ.Γραβιά που με πήρε τηλέφωνο και μου εξήγησε την νέα φιλοσοφία της κεντρικής σελίδας.

κάποιες ειδήσεις μένουν καρφιτσωμένες για μερικές μέρες ,γιατί τις θεωρούν σημαντικές και ότι καινούργιο βγαίνει έχει την ΕΝΔΕΙΞΗ ΝΕΟ.

και τα έχουν χωρίσει σε ενότητες για να τα βρίσκεις πιο εύκολα.

ίσως μας κακοφαίνεται και μας λείπει "το κέντρο της σελίδας" που εκεί παρακολουθούσες την ροή των ειδήσεων.

εύχομαι το καλύτερο σε όλους και ευχαριστούμε το taxheaven για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσφέρει τόσα χρόνια.

θα το μάθουμε και αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνανταω καμια δισκολια. οπως προειπα ,καταλαβα αμεσως την φιλοσοφια, παρακολουθησα αλλωστε την ενημερωση.

Εγω λεω ,εν κατακλειδι , χωρις να αρνουμε τον  νεοτερισμο ,και την ανανεωση, οτι μπορει να γινει περισσοτερο συγκροτημενη. 

Να παραμεινει η ανανεωση, περισοτερο ομως περιεκτκη .

 

μφχ

κγ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι και εμένα ότι η προηγούμενη μορφή ήταν πολύ πιο εύκολη στο να διαβάζω τα νέα με χρονολογική σειρά.

Τώρα δεν μπορώ να βρω άμεσα τα τελευταία νέα.

Ίσως έχω εγώ πρόβλημα, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι και εμένα ότι η προηγούμενη μορφή ήταν πολύ πιο εύκολη στο να διαβάζω τα νέα με χρονολογική σειρά.

Τώρα δεν μπορώ να βρω άμεσα τα τελευταία νέα.

Ίσως έχω εγώ πρόβλημα, τι να πω.

Κι εγώ έφαγα μία φρίκη στην αρχή, αλλά τελικά είναι πολύ καλύτερο έτσι.

Μπορείς να πας Πανδέκτης, -Ανασκόπηση μηνός. Εκεί τα βλέπεις απλά και καλά όπως πριν (σχεδόν)!

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nisang είπε

Η υιοθέτηση του αμερικανικού τρόπου γραφής της ημερομηνίας δεν ενοχλεί κανέναν ?  ... 

2020-01-17.png.pdf 1 MB · 6 downloads

Ίσα ίσα έτσι θα έπρεπε να ήταν όλα γιατί γίνεται απευθείας χρονολογική ταξινόμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nisang είπε

Η υιοθέτηση του αμερικανικού τρόπου γραφής της ημερομηνίας δεν ενοχλεί κανέναν ?  ... 

2020-01-17.png.pdf 1 MB · 6 downloads

αυτό ειναι από παλιά το βλέπαμε στα σεμινάρια δεν ειναι κάτι καινούργιο αλλά και μένα πάντα μου κάνει εντυπωση όταν το βλέπω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaghelis είπε

ΟΚ. Κατάλαβα. Εάν τυχόν μιλήσετε μαζί του, πείτε του να επικοινωνήσει μαζί μας για το δούμε. Εκτός εάν μου πείτε το όνομα χρήστη για να τον βρούμε εμείς... χαιρετώ.

δεν μπορώ να τα ανεβασω εδώ άλλα  ούτε σε προσωπικό μήνυμα .( αυτό ίσως ειναι κάτι που πρέπει να το δείτε  γενικά, το μέγεθος αρχείου  που μπορούμε να αναρτήσουμε-στείλουμε  

 

κάτι χει γίνει μάλλον έχω ψιλό   γεμίσει  τον χώρο που μπορώ  να χρησιμοποιώ.

θα μιλησω πάλι μαζί του    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα σε όλες και όλους. Ομολογουμένως η μετάβαση από το παλιό site στο νέο δεν ήταν απλή γιατί πρόκειται ουσιαστικά για ένα καινούργιο site με ό,τι αυτό συνεπάγεται από τεχνικής φύσεως, κ.λπ. Το άλμα προς τη νέα σελίδα, ως εγχείρημα ήταν πάρα πολύ δύσκολο, οπότε γι αυτό υπήρχαν δυσλειτουργίες, τεχνικά προβλήματα και σφάλματα που στο μεγαλύτερο βαθμό έχουν διορθωθεί. Αναλογιστείτε πως ακόμη διορθώνονται κι άλλα με τη βοήθεια των τεχνικών και όλης της ομάδας του κόμβου σε συνδυασμό με την αμέριστη δική σας βοήθεια που εντοπίζετε ως χρήστες διάφορα θέματα που χρειάζονται διόρθωση.

Συνεχίζοντας όμως, θέλω να επισημάνω πως το αν η νέα σελίδα είναι χειρότερη ή καλύτερη ή πιο χρηστική από την παλιά δεν μπορούμε να το προδιαγράψουμε από τώρα, ούτε είναι δόκιμο να εξάγουμε τόσο άμεσα συμπεράσματα και να χαρακτηρίζουμε, χωρίς πρωτύτερα να έχουμε περιηγηθεί αρκετά στη σελίδα κάνοντας χρήση όλων των νέων δυνατοτήτων της.  

Στο παλιό site η πλειονότητα των συναδέλφων δεν έκανε χρήση όλων των δυνατοτήτων του, ενώ συνάμα ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς μας οι συνάδελφοι δεν μπορούσαν να το εντοπίσουν εύκολα γιατί χανόταν μέσα στον κυκεώνα της ενημέρωσης. Τα παράπονα υπήρχαν και τότε αφού μας τόνιζαν οι συνάδελφοι ότι το site είναι «μπουκωμένο» από πολύ υλικό που δεν μπορούσε να διαβαστεί, κ.λπ.  

Η μετάβαση στο νέο site δεν έγινε έτσι αυθαίρετα από μας, ούτε από τη μια μέρα στην άλλη, αφού είχε προηγηθεί σχεδιασμός δύο τουλάχιστον χρόνων απ΄την πλευρά μας. Επίσης, είχαν ληφθεί υπόψη όλες οι παρατηρήσεις και οι προτάσεις των χρηστών διαχρονικά ενώ χρησιμοποιήθηκαν εργαλεία και τρόποι απεικόνισης που έχουν δοκιμαστεί διεθνώς ως προς την αμεσότητα και τη χρηστικότητά  τους. 

Αντιλαμβάνομαι τους όποιους προβληματισμούς, όμως μην ξεχνάτε πόσο σημαντικός παράγοντας είναι η δύναμη της συνήθειας που δύσκολα κάμπτεται όταν μάλιστα έχει παγιωθεί στο πέρασμα των ετών. Όλοι μας το έχω ζήσει αυτό όταν καλούμαστε να κάνουμε χρήση ιστοσελίδων ή άλλων web υπηρεσιών που αλλάζουν και μας «ξεβολεύουν» αρχικά. 

Η γνώμη μου είναι πως όσο κάνετε χρήση της νέας σελίδας θα αντιλαμβάνεστε τη χρηστικότητά της. Εμείς ως στόχο έχουμε να σας διευκολύνουμε και όχι να σας δυσκολεύουμε τη ζωή. Βέβαια, λάθη όλοι κάνουμε, αλλά όπως έχω ξαναγράψει, η τόλμη είναι που ενίοτε ανοίγει δρόμους και αποτελεί μια μεγάλη πρόκληση για μας που πάντα θα την κυνηγούμε έστω κι αν κάπου στην πορεία έχουμε ανθρωπίνως σφάλει.

Θα προσπαθήσουμε να λύσουμε όλα τα τεχνικά θέματα που έχουν απομείνει ενώ θα τείνουμε ευήκοον ους στους προβληματισμούς και στις προτάσεις σας που θα κάνουν ακόμη πιο εύκολη και χρηστική την περιήγησή σας στον καινούργιο κόμβο μας. Ας μην κρίνετε όμως βιαστικά το όλο εγχείρημα και μην αρέσκεστε σε χαρακτηρισμούς όπως πως η σελίδα είναι για «κλάματα» κ.λπ.  γιατί έτσι δηλητηριάζετε τις όποιες προσπάθειες διαλόγου ενώ παράλληλα ισοπεδώνετε τις δικές προσπάθειες μας, σβήνοντας με μια μονοκονδυλιά όλα όσα με κόπο φτιάξαμε, που όπως ανέφερα πιο πάνω είχαν ως στόχο την εξέλιξη, τη βελτίωση και τη διευκόλυνση του δύσκολου έργου του λογιστή. 

 

Καλή δύναμη

Κωνσταντίνος Γραβιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. 

Λόγω ενός έκτακτου τεχνικού προβλήματος που προέκυψε προχθές το βράδυ λάβατε κι εξακολουθείτε να λαμβάνετε πολλά ίδια emails από τον κόμβο μας. Το πρόβλημα έχει διορθωθεί ωστόσο ενδέχεται να λάβετε κάποια ακόμη emails. Λυπούμαστε πολύ γι' αυτό και ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε εξ αυτού του λόγου.

 

Με εκτίμηση,

Κωνσταντίνος Γραβιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KAROLOS είπε

Καλημέρα σας. 

Λόγω ενός έκτακτου τεχνικού προβλήματος που προέκυψε προχθές το βράδυ λάβατε κι εξακολουθείτε να λαμβάνετε πολλά ίδια emails από τον κόμβο μας. Το πρόβλημα έχει διορθωθεί ωστόσο ενδέχεται να λάβετε κάποια ακόμη emails. Λυπούμαστε πολύ γι' αυτό και ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε εξ αυτού του λόγου.

 

Με εκτίμηση,

Κωνσταντίνος Γραβιάς 

Καλησπέρα.

Είναι λογικό να υπάρχουν τεχνικά προβλήματα, μην αγχώνεστε.

Απλά το ανέφερα ώστε να το λύσετε, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζατε.

Σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την δουλειά που κάνετε και τη βοήθεια που μας δίνετε.

Καλό Σαβ/κο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...