Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΣΗΜΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2019


asteras5

Ερώτηση

Καλημέρα , 

Μπορούμε να ασφαλίσουμε οικοδομικά με Νοέμβριο 2019? Πρόκειται για οικοδομή ιδιώτη  και όχι εργολάβο. 

Σας ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν ξέρω άλλα νομιζω υπαρχει περιπτωση που μπορείς και άλλη που έχεις προβλημα πάρε δεύτερη γνώμη 

Διευκρινίσεις για την υποχρέωση αναγγελίας προσωπικού σε οικοδομικά ή τεχνικά έργα

https://www.taxheaven.gr/news/46513/dieykriniseis-gia-thn-ypoxrewsh-anaggelias-proswpikoy-se-oikodomika-h-texnika-erga

«ΕΡΓΑΝΗ»: Το νέο έντυπο Ε12 e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ - Πως θα γίνεται η υποβολή

https://www.taxheaven.gr/news/46482/erganh-to-neo-entypo-e12-e-oikodomw-pws-oa-ginetai-h-ypobolh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα για υποβολή Ε12 σε Ιδιωτικό Οικοδομικό Έργο, ξέρει κανείς να μου πει γιατί βγάζει αυτό το μύνημα

οικοδ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ 

Αυτό που έχω καταλάβει από αποφάσεις το Ε12 e απογραφικό είναι για περιόδους από 01.12.2019 και έπειτα και αναγγέλεται στο ΕΡΓΑΝΗ έως το τέλος Ιανουαρίου. 

Είχα επίσης μείνει στο ότι θα πρέπει να κατατεθεί χειρόγραφο ΒΗΔΑΠ έως την 02.12.2019 ή κάτι τέτοιο στο ΣΕΠΕ 

δεν ξέρω αν μετά αυτό το τελευταίο αναστάλθηκε ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«ΕΡΓΑΝΗ»: Το νέο έντυπο Ε12 e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ - Πως θα γίνεται η υποβολή

https://www.taxheaven.gr/news/46482/erganh-to-neo-entypo-e12-e-oikodomw-pws-oa-ginetai-h-ypobolh

«ΕΡΓΑΝΗ» - Έντυπο Ε12: Από σήμερα Τετάρτη σε πιλοτική εφαρμογή το δοκιμαστικό περιβάλλον

https://www.taxheaven.gr/news/46899/erganh-entypo-e12-apo-shmera-tetarth-se-pilotikh-efarmogh-to-dokimastiko-periballon

Έντυπο Ε12: Σε παραγωγική λειτουργία από σήμερα Τετάρτη, 18/12

https://www.taxheaven.gr/news/46974/entypo-e12-se-paragwgikh-leitoyrgia-apo-shmera-tetarth-1812

δεν ξέρω ούτε εγώ θα σε γελάσω περιμενε να πάρει θέση καποιος εργατολογος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΙΑΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΤΣΕΚΕΡΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ 

ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ και Ε12....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ΙΚΑ διευκρίνιση επεξήγηση καμιά...υπάλληλοι λίγο πριν τη σύνταξη μου απάντησαν εσείς ξέρετε καλύτερα,επαρχιακό Σεπε τηλεφωνικά μου απάντησε:'' γιατί βιάζεσται τόσο σε λίγο καιρό θα καταλάβουμε τι θα γίνει....''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα  αυτό ακριβώς που αναφέρεις   είναι  .Αυτή είναι όλη  ουσία  .

Εσυ πρέπει να εφαρμόσεις  κάτι τώρα  .

Ρωτάς  αυτόν που θα σε ελέγξει  και δεν ξέρει τι βιάζεσαι  σου λέει. 

Το θέμα όμως είναι  ότι ο Ε.φ.κ.α έχει 20ετη παράγραφη  και μπόρει  τωρα να μην ξέρει αλλά θα μάθει τι ισχύει  μετά από 5 χρόνια  ΠΧ και θα ρθει  ο ίδιος να σε ελέγξει  και να σου καταλογίσει  παραβάσεις  και πρόστιμα  που δεν εφαρμόσεις τον Νόμο  και να του πεις δεν μπορούμε  να κάνουμε  κάτι θα σου πει εγώ πρέπει  να εφαρμόσω  ότι λέει ο νόμος  δεν μπορώ  να κάνω κάνω κάτι κινδυνεύει  η θέση μου και εγώ ελενχομαι  .

Την πήρες  γραπτή  την απάντηση  που σου έδωσαν  η προφορική  που πάει περνάει  και χάνεται;;;;

Αλλά και εγγραφή   ερώτηση  να κάνεις  θα σου κάνουν  αντιγραψουν την  παραπάνω  οδηγία  .

Χρόνια  πολλά και καλή χρονιά  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά 

Τελικά εγώ καταλήγω στα εξής , 

Απόφαση 54286/Δ1.17642/2019 τροποποιεί την 40331/Δ1.13521/ 13.9.2019 (Β' 3520/19.9.2019) 

παράγραφος 24 του άρθρου 4 περίπτωση ΙΙ Νομίζω εδώ πρέπει να αναφέρεται στο τι πρέπει να κάνουν οι ιδιώτες που έχουν οικοδομή σε εκτέλεση και ισχύει  το αντικειμενικό σύστημα υπολογισμού των κατ' ελάχιστα απαιτουμένων ημερών εργασίας.

II.Αυτοί λοιπόν ,Οι υπόχρεοι τήρησης του «Βιβλίου Ημερήσιων Δελτίων Απασχολούμενου Προσωπικού στην εκτέλεση οικοδομικών και τεχνικών έργων» για τα ιδιωτικά οικοδομικά έργα, τα έργα με αυτεπιστασία και τα ιδιωτικά οικοδομικά έργα κατά το σύστημα της αντιπαροχής, για τα οποία ισχύει το αντικειμενικό σύστημα υπολογισμού των κατ' ελάχιστα απαιτουμένων ημερών εργασίας για την εκτέλεση οικοδομικού έργου, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις Κανονισμού Ασφάλισης του τέως ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, είναι υπόχρεοι για την υποβολή του Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ, για το απασχολούμενο μηνιαίως προσωπικό μέχρι και την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 παρ 2β της αριθμ. οικ. 51524/1262/7.11.2019 υπουργικής απόφασης.

Διότι η ίδια απόφαση στο σημείο «4.24 Ι.  αναφέρει 

Υπόχρεος για την υποβολή του εντύπου Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ, είναι το φυσικό ή νομικό πρόσωπο το οποίο, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του άρθρου 8 του α.ν. 1846/1951, όπως ισχύει, είναι υπόχρεο: α) για την απογραφή οικοδομοτεχνικού έργου, β) για την υποβολή της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (Α.Π.Δ.), καθώς και την καταβολή των εισφορών, όπως ορίζεται στο άρθρο 1 περ. ii της αριθμ. οικ. 51524/1262/7.11.2019 υπουργικής απόφασης, εξαιρουμένων των υπόχρεων της ακόλουθης περ. ΙΙ.

Οπότε καταλαβαίνω ότι για το Δεκέμβριο του 2019 μπορώ να ανεβάσω Ε12 ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ έως 31/01/2019. 

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι επιπλέον παρακαλώ ας το ανεβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω αλλά κάτι άκουσα σήμερα ότι αυτό για τους ιδιώτες αφορά από τρία άτομα και πάνω ;;;τωρα που το βρήκαν  αυτό ;;;ίσως  εσύ που το έψαξες να έχεις  βρει  κάτι η να το διάψευσεις. 

Αλλά από απλή λογική  αν έχεις  κάνει την απογραφή μέσα στον Δεκέμβριο  λογικά ναι τώρα μέχρι 31/12/2020 μπορείς  να ενημερώσεις αν όμως δεν την έκανες  τον 12/2019  τώρα δεν νομίζω  να μπορείς. 

Περίμενε  μαι γνώμη από κάποιον  που μπορεί  να το γνώριζει. 

Αν και στην θέση σου θα μιλούσα με το υπουργείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

αθήνα, 7/11/2019
Αρ. Πρωτ.: οικ. 51524/1262

(ΦΕΚ Β' 4173/14-11-2019)

ΘΕΜΑ: Υποχρέωση αναγγελίας του απασχολούμενου προσωπικού επί εκτέλεσης οικοδομικής εργασίας ή τεχνικού

έργου.

Εισαγωγή δελτίου απασχολούμενου προσωπικού στην εκτέλεση οικοδομικής εργασίας ή τεχνικού έργου

 Εισαγωγή σε Ημερήσια Βάση Απασχολουμενου Προσωπικου στην εκτέλεση οικοδομικης εργασίας ή τεχνικού έργου

  Αναγγελια Απασχολουμενου Προσωπικου στην εκτέλεση οικοδομικης εργασίας ή τεχνικού έργου
 
 

Δεν επιτρέπεται η υποβολή αυτού του εντύπου για το συγκεκριμένο τύπο έργου

 

 Αυτοί θα μας τρελάνουν τελείως’

 στις 7 Ιανουαρίου θέλω να ξεκινήσουν οι εργασίες στην οικοδομή και εγώ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω’

 μπαίνω στο εργάνη αλλά δεν βρίσκω άκρη

 διαβάζω όλα αυτά που έχουνε δημοσιευθεί  και πάλι δεν βρίσκω άκρη

 μήπως έχει καταλάβει κανένας τι πρέπει να κάνουμε

 η οικοδομή υπάρχει από το καλοκαίρι, έχει κάνει κάποιες εργασίες δηλαδή τα μπετά και από τις 7 του μηνός θα ξεκινήσει τα χτισίματα

 θα πρέπει να τηρήσει χειρόγραφα το Βιβλίο Ημερήσιων Δελτίων Απασχόλησης Προσωπικού

 αυτή η υποχρέωση συνεχίζει παρόλο που  είπανε θα γίνονται όλα ηλεκτρονικά με το ε12 από 01/01/2020

 

εχω την εντυπωση στι στο εργαμη παρολο υπαρχει το ε12 δεν λειτουργει  ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!

ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ !!!!!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως με κωδικούς οικοδομοτεχνικού μπαίνω εργάνη και μου ανοίγει και τις 2 επιλογές 

Θα δοκιμάσω να στείλω eΟΙΚΟΔΟΜΩ απογραφικό για τον Δεκεμβριο του 2019 ....

Δεν κατάλαβα περί απογραφής τι εννοεί ο συνάδελφος , η οικοδομή έχει απογραφεί από παλιά και τον Σεπτέμβριο έχει βάλει ένσημα με ΑΠΔ. 

Λογικά το ΕΡΓΑΝΗ όταν κάτι είναι εκπρόθεσμο θα με προειδοποιήσει με μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε asteras5 εγω ξεκιναω απο τις 7/1/2020 αρα θα κανω μονο την αναγγελια απασχολούμενου προσωπικού σε οικοδομοτεχνικα εργα  , δεν το παίρνει ομως , βγαζει το μηνυμα οπως στο Κωστας1978  , τι πρεπει να κανουμε , μηπως λεω ειμαστε  ακομα στο χειρογραφο ημερησιο δελτιο που πρεπει να βρίσκετε στην οικοδομη επιτοπου ??????????

ξερει καποιος  ???????/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα δεν εχει ανοιξει τιποτα στο εργανη , εμαθα οτι πρπει να βαλουμε το χειρογραφο δελτιο στην οικοδομη αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το σφραγισει η επιθεωρηση.

χαμος για αλλη μια φορα , στις αρμοδιες υπηρεσιες δεν ξερει κανεισ να μας πει !!!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, GK είπε

Τελικα δεν εχει ανοιξει τιποτα στο εργανη , εμαθα οτι πρπει να βαλουμε το χειρογραφο δελτιο στην οικοδομη αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το σφραγισει η επιθεωρηση.

χαμος για αλλη μια φορα , στις αρμοδιες υπηρεσιες δεν ξερει κανεισ να μας πει !!!!!!!!!!!!

 

Δλδ έβγαλαν  μια ανακοίνωση  που δεν ισχύει;;;

Αυτό αν ισχύει  .....μόνο μια φράση ταιριάζει ...

Δεεεν περιιγράαααφω  άαλλοοο. 

https://www.taxheaven.gr/news/46974/entypo-e12-se-paragwgikh-leitoyrgia-apo-shmera-tetarth-1812

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον προκειται περι ιδιωτικου τεχνικου εργου(χτιζω σπιτι-αποθηκη το συνηθες) χειρογραφο βιβλιο οικοδομων αθεωρητο στην οικοδομη.

Το Φλεβαρη θα μπεις να δηλωσεις το Ε12 για τις ημερες που εργαστηκαν στον Ιανουαριο(ενω αυτοι που εχουν δημοσια εργα τα δηλωνουν πριν πιασουν εργασια).

Για προσληψεις-απολύσεις και γω δεν καταλαβα τι γινεται και αν τις δεχεται το Εργανη πλεον και δεν θα τις καταθετουμε στον οαεδ οπως πριν.

Δεν εχω κανει καμια ακομη,αλλα δεν εχω δει καμια αποφαση φετινη να καταργουν τις προσληψεις των οικοδομων.

Για τεχνικο ασφαλειας(ιδιωτικο οικοδομικο) αν το δεχεται το sepenet δηλωνεται ο μηχανικος του εργου(Το δεκεμβριο που προσπαθησα δε δεχοταν τους κωδικους οποτε δηλωθηκε χρειρογραφα στο ΣΕΠΕ ως τεχνικος ασφαλειας)

Η διαδικασια Ικα-Απδ δεν εχει αλλαξει και συνεχιζουμε οπως πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον προκειται περι ιδιωτικου τεχνικου εργου(χτιζω σπιτι-αποθηκη το συνηθες) χειρογραφο βιβλιο οικοδομων αθεωρητο στην οικοδομη.

Το Φλεβαρη θα μπεις να δηλωσεις το Ε12 για τις ημερες που εργαστηκαν στον Ιανουαριο(ενω αυτοι που εχουν δημοσια εργα τα δηλωνουν πριν πιασουν εργασια).

ως εδώ καλά . Αλλά δεν μπορώ να μπω Ιανουάριο και να δηλώσω με Δεκέμβριο του 2019?

Επίσης πως γίνεται να δηλώσουμε προσλήψεις αποχωρήσεις σε οικοδόμους ? εκείνοι μέσα στον μήνα μπορούν να δουλέψουν σε διάφορες οικοδομές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ι υπόχρεοι, για απασχόληση στην εκτέλεση οικοδομικών και τεχνικών έργων που λαμβάνουν χώρα από 1.12.2019 έως και 31.1.2020 (Μεταβατική Περίοδος) και μόνο για το διάστημα αυτό:
αα) υποβάλλουν το έντυπο Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ, ηλεκτρονικά στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ, ή εναλλακτικά ββ) τηρούν το/ τα έντυπο/α αυτό/ά χειρόγραφα στον χώρο εργασίας για το ανωτέρω χρονικό διάστημα της μεταβατικής περιόδου και το/τα υποβάλλουν συγκεντρωτικά και απογραφικά εκτός του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ στην αρμόδια Υπηρεσία του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (Σ.ΕΠ.Ε.) έως και 14.2.2020.

Η διαδικασία υποβολής διενεργείται αποκλειστικά ηλεκτρονικά:
αα) από 1.2.2020 από τους υπόχρεους υποβολής του εντύπου Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ, σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στην περ. Ι της παρ. 23 του άρθρου 5 της παρούσας, για απασχόληση προσωπικού επί εκτέλεσης οικοδομικής εργασίας ή τεχνικού έργου που παρέχεται από την ημερομηνία αυτή και μετά,
ββ) μέχρι και την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης του μηνιαίως απασχολούμενου προσωπικού, σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στην περ. ΙΙ της παρ. 23 του άρθρου 5 της παρούσας, από τους υπόχρεους υποβολής του εντύπου Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ, για απασχόληση που παρέχεται από 1.2.2020 και μετά,

ΑΡΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 2020 ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΕΩΣ 14/02/2020 ΟΛΑ ΜΑΖΙ

ΑΠΟ 01/02/2020 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟ Ε12 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ? ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΡΓΑ ? ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποια η διαφορά ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ και και του e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ .

Επίσης ενώ γράφουν μέχρι και την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης του μηνιαίως απασχολούμενου προσωπικού, σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στην περ. ΙΙ της παρ. 23 του άρθρου 5 της παρούσας, από τους υπόχρεους υποβολής του εντύπου Ε12 - e-ΟΙΚΟΔΟΜΩ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ, για απασχόληση που παρέχεται από 1.2.2020 και μετά,

μετά γράφεις , 

αΠΟ 01/02/2020 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟ Ε12 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ? ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΡΓΑ ? ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ . 

το μέχρι τελευταία του επομένου δεν συνάδει με το πριν αρχίσει η εργασία.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν πάει έλεγχος σε ενα τεχνικό έργο πεμπτη π.χ 5 φεβρουαριου του 2020 και βρει 3 εργάτες και δουλεύουν δεν πρέπει πριν ξεκινήσει η εργασια τους να έχουν δηλωθεί στο ε12 ηλεκτρονικά ? και να υπάρχει και αντίγραφο του μαζί στο τεχνικό έργο από τον εργολάβο? 

το συνολο των ε12 του μηνα δεν πρεπει να κανει την απδ που θα σταλει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την χειρόγραφη τήρηση αρκεί να κατεβάσουμε το Ε12 και να το συμπληρώσουμε? 

ή υπάρχει κάτι διαφορετικό στο εμπόριο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ ωραία, άρα κοιμόμαστε μέχρι 31/01.

Άραγε από 01/02/2020 ποιος υποχρεούται να υποβάλλει τους εργαζομένους στο ΣΕΠΕ πριν να αναλάβουν εργασία, ο ιδιοκτήτης, ο εργολάβος, ο υπεργολάβος ή ο μηχανικός; Ή όλοι μαζί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PETROMANOF είπε

είναι ξεκάθαρο ότι περιμένουμε απλοποίηση των διαδικασιών.Δεν προχωράει το πράγμα έτσι.

Δεν υπάρχει σωτηρία 

Σωστός  αλλά ξέρεις  μετά από χρόνια και εμπειρία  που κατέληξε.

και να φανταστείς  μου πήρε αρκετά  χρόνια  για να το συνειδητοποιήσω. 

Δεν υπάρχει σωτηρία  .

Πριν ακόμα τελειώσω  το πτυχίο  στην πρακτική  άκουγα  την κλασική ατάκα 

Θέλουμε  ένα σταθερό  δίκαιο  φορολογικό  σύστημα και πάταξη  της γραφειοκρατίας  μαζί με ταυτόχρονη  μείωση  της φορολογίας  και ανταπόδοση  των φόρων μας .

Τπτ απ όλα αυτά δεν έχει γίνει  δύο δεκαετίες  αλλά ούτε  πρόκειται  να γίνει  εις τον αιώνα  των αιώνων  αμήν. 

Και ξέρεις  γιατί;;;;

Επειδη πολλή απλά κάθε  μέρα ψηφίζουν ,  αλλάξουν,  βελτιώνουν  ,τροποποιούν  κτλ κτλ κτλ. 

Και άντε πες ότι  καταφέρουμε να βγάλουμε  από πάνω μας το ελληνικό  στοιχείο  που είναι να τρωγομαστε  μεταξύ  μας και να πούμε  ότι

αυτό το απλό δικαίου  φορολογικό  σύστημα  δεν θα το αλλάξουμε  για 10 χρόνια...

Δεν θες δέκα χρόνια γιατί  είναι  πολλά δεν θα το αλλάξουμε  για μια τετραετία  Αφού στην Ελλάδα  έχουμε  εκλογές  κάθε 4 χρόνια  τότε για τέσσερα  χρόνια  αποφασίζουμε  ότι εμείς δεν είμαστε  ερασιτέχνες  και έχουμε έτοιμο  φορολογικό  ασφαλιστικό  και για 4 χρόνια καμία αλλαγή  .

Αυτό βέβαια  δεν πρόκειται  να γίνει  ποτέ από καμία πλευρά αλλά άντε πες ότι γίνει  .

Εεε θα έρθει  η Ευρωπαϊκή  Ένωση  και θα σε ξεσκίσει  με υποχρεωτικές  οδηγίες  επομένως  πάει χάθηκε  το τραίνο  αλλά άντε πες  και η Ευρωπαϊκή  Ένωση  δεν σου επιβάλει  κάτι θα έρθουν  οι ισχυροί  και θα σου επιβάλουν  το δικαίο τους ότι θέλουν  ακόμα  και προδοτικές  συμφωνίες  ΕΠΟΜΕΝΟΣ  πάμε πάλι στην αρχή. 

Δεν υπάρχει σωτηρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλησα με υπαλληλο του ΟΑΕΔ στο τηλεφωνο που δινει το Εργανη για επικοινωνια, γιατι στο Εργανη και μονο για τα οικοδομικα, δεν "ανοιγουν" εντυπα προσληψεων-απολυσεων για ηλεκτρονικη υποβολη.

Οσες οικοδομικες επιχειρησεις δεν εχουν και ΑΜΕ αλλα μονο ΑΜΟΕ, δεν εχουν την δυνατοτητα υποβολης προσληψεων-απολυσεων μεσω Εργανη αυτη τη στιγμη.

Οπότε συνεχιζεται για αυτες τις επιχειρησεις η χειρογραφη υποβολη των εντυπων στους κατα τοπους ΟΑΕΔ μεχρι να βρεθει λυση ηλεκτρονικα.

Σημειωνω οτι απο οσο γνωριζω(διορθωστε με αν κανω λαθος) οσες αποφασεις βγηκαν για τα οικοδομικα φετος, σε καμια δεν αναφερεται η απαλλαγη ενος οικοδομικου εργου απο την υποβολη προσληψης-απολυσης/αποχωρησης και οτι αυτη αντικαθισταται ειτε απο Ε12, ειτε απο το αθεωρητο Βιβλίο Ημερήσιων Δελτίων Απασχόλησης Προσωπικού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...