Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παράξενη αλλαγή στη ρύθμιση ΚΕΑΟ


katrinns

Ερώτηση

Καλησπέρα,

είχα οφειλές ΟΑΕΕ (από επιχείρηση που έχει διακοπεί από το 2010) της τάξεως τον 2200€ περίπου, τις οποίες ρύθμισα με τη νέα ρύθμιση τον Μάιο. Αφού έγινε η αίτηση επανυπολογισμού και η εγγραφή στο ΚΕΑΟ μπήκα σε ρύθμιση 18 δόσεων (61,48 η δόση). Η ρύθμιση πληρώνεται κανονικά και μάλιστα έχω πληρώσει μέχρι και τον Απρίλιο του 2020. Μου μένει ένα υπόλοιπο 368€ για την ολική εξόφληση. Ή μάλλον έτσι νόμιζα. Μπαίνω στο ΚΕΑΟ μου πριν λίγο να ρίξω μια ματιά και βλέπω : τη ρύθμιση μου των 18 δόσεων να φαίνεται ανενεργή και να έχει εμφανιστεί μια νέα ενεργή ρύθμιση 11 δόσεων που ξεκινά από το Μάιο του 2020.... Το δε συνολικό ποσό της νέας ρύθμισης (που δε ξέρω ούτε πως προέκυψε ούτε είχα κάποια ενημέρωση για την αλλαγή) είναι 560€, δηλαδή 200 ευρώ παραπάνω από ότι θεωρητικά χρωστώ ακόμα. 

Επισημαίνω ότι καμία άλλη οφειλή δεν έχω σε κανένα ταμείο. Ούτε εκκρεμούσε άλλο ποσό να διαβιβαστεί στο ΚΕΑΟ. Από τη διακοπή της επιχείρησης το 2010 είμαι υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα και ασφαλισμένη μόνο στο ΙΚΑ. Έγινε κάποιος επανυπολογισμός προς τα άνω στις υπάρχουσες ρυθμίσεις;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! 

Με εκτίμηση,

Ταβουλαρέα Κατερίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
47 λεπτά πριν, katrinns είπε

Καλησπέρα,

είχα οφειλές ΟΑΕΕ (από επιχείρηση που έχει διακοπεί από το 2010) της τάξεως τον 2200€ περίπου, τις οποίες ρύθμισα με τη νέα ρύθμιση τον Μάιο. Αφού έγινε η αίτηση επανυπολογισμού και η εγγραφή στο ΚΕΑΟ μπήκα σε ρύθμιση 18 δόσεων (61,48 η δόση). Η ρύθμιση πληρώνεται κανονικά και μάλιστα έχω πληρώσει μέχρι και τον Απρίλιο του 2020. Μου μένει ένα υπόλοιπο 368€ για την ολική εξόφληση. Ή μάλλον έτσι νόμιζα. Μπαίνω στο ΚΕΑΟ μου πριν λίγο να ρίξω μια ματιά και βλέπω : τη ρύθμιση μου των 18 δόσεων να φαίνεται ανενεργή και να έχει εμφανιστεί μια νέα ενεργή ρύθμιση 11 δόσεων που ξεκινά από το Μάιο του 2020.... Το δε συνολικό ποσό της νέας ρύθμισης (που δε ξέρω ούτε πως προέκυψε ούτε είχα κάποια ενημέρωση για την αλλαγή) είναι 560€, δηλαδή 200 ευρώ παραπάνω από ότι θεωρητικά χρωστώ ακόμα. 

Επισημαίνω ότι καμία άλλη οφειλή δεν έχω σε κανένα ταμείο. Ούτε εκκρεμούσε άλλο ποσό να διαβιβαστεί στο ΚΕΑΟ. Από τη διακοπή της επιχείρησης το 2010 είμαι υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα και ασφαλισμένη μόνο στο ΙΚΑ. Έγινε κάποιος επανυπολογισμός προς τα άνω στις υπάρχουσες ρυθμίσεις;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! 

Με εκτίμηση,

Ταβουλαρέα Κατερίνα.

Πρέπει να πας στο ΚΕΑΟ να το διευκρινίσεις.

Αλλιώς δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

Περιμένουμε νέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να χει γίνει  ο κακός χαμός.

Εμένα μετά την ενημέρωσει  της μείωσης  του επιτοκίου  μου έχει εξοφλήσει  δόσεις που δεν τις έχω πληρώσει  αλλά μου έχει αφήσει το ίδιο  ποσό στις υπόλοιπες  δόσεις  

Δλδ μου εξοφλήσε 3-4 δόσεις  και τις υπόλοιπες  110 μου τις αφησε  με το ίδιο  ποσό πριν την μείωση. 

Θα ξαναμπώ να τσεκάρω(και τους υπόλοιπους) αλλά  μου φαίνετε ότι αυτή  η μείωση του επιτοκιου  θα βγάλει  πολλές  εκπλήξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Πρέπει να πας στο ΚΕΑΟ να το διευκρινίσεις.

Αλλιώς δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

Περιμένουμε νέα!

Με σύντομους υπολογισμούς καταλαβαίνω ότι έγινε μεν μετάβαση σε νέα ρύθμιση με το νέο χαμηλότερο επιτόκιο αλλά οι επιπλέον πληρωμές δόσεων που έχω κάνει (Γενάρης/Φλεβάρης/Μάρτιος/Απρίλιος 2020) δεν υπολογίστηκαν στο νέο υπόλοιπο που μεταφέρθηκε. Έκαναν την επικαιροποίση με το υπόλοιπο που θα είχα αν είχα πληρώσει έως την τρέχουσα δόση (Δεκεμβρίου). Υπομονή μήπως διευθετηθεί ως το τέλος του χρόνου αλλιώς απο ΚΕΑΟ. Ψυχραιμία σε όλους. Καλά Χριστούγεννα!

Επεξεργασμένο από katrinns
Update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το ίδιο έπαθα . Ενώ έχω πληρώσει μέχρι το τελευταίo μήνα , μου εμφανίζει ότι δεν χρωσταώ μέχρι τον Απριλη του 2020....και σκέφτικα μήπως πέρασε ο Αγιος Βασίλης και μου τα πλήρωσε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα και χρονια πολλα

εμενα σε οφειλες ικα που μπηκαμε στην ριθυση για 10 δοσεις μπαινω με βγαζει ανενεργη την ριθμυση και βγαζει αλλη καινουρια ριθμυση σε πιο πολλες δοσεις με μικροτερο ποσο.

Ουτε ενα email να ενημεωσουν κατι ουτε τιποταα

οτι θελουν οτι τους κατεβει κανουν,,,,,,,,,,,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ετσιθ για το ονορε

καταφερα κι αβγαλα γραμμη στο κεαο μιλησα με ενα πολυ εξυπηρετικο κυριο.

Σε πελατη μου ηρθε το μειλ οτι εχουν δημιουργηθει νεες οφειλες...

Το συστημα αυτοματα λοιπον λογω μειωσης του επιτοκιου εκανε 5-6 ρυθμισες αυτοματα οι οποιες ειναι ολες ανενεργες και τις αγνοουμε.Εκανε ανενενργη και τηνξ ενεργη ρυθμιση που του ειχα κανει εγω .

Το θεμα ειναι οτι κανονικα θα πρεπει να φαινεται μια ενεργη (την οποια εβλεπε ο υπαλληλος) αλλα εγω δεν μπορουσα .... μας ειπε το ποσο προφορικα και ο Θεος βοηθος 

 

Καλες γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

picos έχεις καταλάβει τι έγραψες και τι σου είπαν γιατί εγώ όχι  

εγώ έχω μια ρύθμιση την δίκη μου χωρίς νέες όφειλες και μου βγάζει ότι έχω εξοφλήσει δοσεις χωρίς να το χω κάνει και μου έχει αφήσει το ίδιο πόσο στις υπόλοιπες 110 που είχαν όταν την έστησα .

το 5-6 ανενεργές που έγιναν ενεργές με μια ενεργή  που φαινεται ανενεργή άλλα δεν ειναι και την βλέπει που δεν την βλέπεις κάτι σαν τον πρόεδρο του 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαχαχαααχαχ καπως ετσι, αυτη ηταν η απαντηση τους.

Λοιπον ειχα κανει μια ρυθμιση η οποια ηταν ενεργη.

Στις 19/12 ελαβε ο πελατης μειλ οτι δημιουργηθηκαν νεες οφειλες

Μπαινω στην καρτελλα του και η ρυθμιση εχει γινει ανενεργη και εχουν εμφανιστει αλλες 4 ρυθμισεις με ιδιο αριθμο δοσεων οι οποιες ομως ειναι και αυτες ανενεργες

μιλαω με εφκα και μου λένε δεν γινεται πρεπει να φαινεται μια ενεργη ρυθμιση , εμεις  την βλεπουμε 

Δεν φαινεται τους λεω 

Μου απαντουν θα την δειτε αυριο (δεν την εχω δει ακομα) 

Προφορικα μου ειπαν το ποσο της νεας ρυθμισης για 12/2019 και για 1/2020

Καλη χρονια και βοηθεια μας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ενημέρωση του αρχικού μου μηνύματος, δηλ. πως ένα υπόλοιπο 368€ έγινε 560 με τη νέα ενεργή ρύθμιση. Μετά από επικοινωνία με το ΚΕΑΟ μου είπαν πως δεν πρόκειται για λάθος. Με τη νέα ενεργή ρύθμιση (και την απενεργοποίηση της προηγούμενης) το επιπλέον υπόλοιπο οφείλεται σε τόκους(!) καθώς η καινούργια δίνει σε μένα τουλάχιστον επιπλέον μήνες αποπληρωμής. Το ποσό αυτό όμως στην ουσία είναι πλασματικό(...) Το πραγματικό τρέχον υπόλοιπο όπως διαμορφώνεται αυτή τη στιγμή μπορεί να το δει κανείς στην ενότητα πληρωμές οφειλέτη (κάτω από τις κινήσεις). Όταν αποπληρωθεί αυτό το ποσό θα κάνει το σύστημα αναπροσαρμογή στη νέα ρύθμιση και θα μηδενίσει τις επιπλέον δόσεις. Αυτή είναι η μία περίπτωση. Υπάρχει και η δεύτερη, δηλ. το τμήμα πληροφορικής τους να διορθώσει τέτοιες "ανωμαλίες"  εν καιρώ. Σε κάθε περίπτωση το πραγματικό τρέχον υπόλοιπο φαίνεται στη ενότητα που ανέφερα ανωτέρω.

Αυτά μου είπαν από το ΚΕΑΟ.  Καλή Πρωτοχρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία πολλή ωραία δλδ  αν κατάλαβα καλά η 120 δοσεις έγιναν 124; και γι αυτό πήρες αύξηση 192 ευρω ενώ έχεις αποπληρώσει    150 ευρω και έχεις + ταυτόχρονη μείωση του επιτοκίου κατά 2 ποσοστιαίες μοναδες ; πάλι δεν βγάζει νόημα..άλλα ο.κ αφού αυτό σου  είπαν και σε κάλυψαν πάσο  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...