Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΕΚΝΟ ΑΜΕΑ


dodos

Ερώτηση

οικογένεια με τέκνο αμέα που είναι όμως φιλοξενούμενη οικογένεια ,δεν μπορει να κανει απ οτι κατάλαβα αίτηση για κοινωνικό μέρισμα ?

μπορεί να κάνει αίτηση αυτός που τους φιλοξενεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, TasosX είπε

Οσοι ειναι εξαρτωμενοι ( στον πιν 8 δλδ, -σελ 4 της δηλωσης) ΔΕΝ δηλωνονται ΚΑΘΟΛΟΥ στον πινακα φιλοξενουμενων της πρωτης σελιδας της δηλωσης . Θα το βρειτε ΡΗΤΑ στις οδηγιες για τον πινακα φιλοξενουμενων.

ΑΥΤΟΣ ειναι ο σωστος τροπος να δηλωθουν φοιτητες και ΑΜΕΑ , που ενω κανουν δικη τους δηλωση , ειναι και - συμφωνα με το νομο - εξαρτωμενα απο γονεις κ.λ.π. Εσεις μαλλον κανατε το αντιθετο . 

 

ια. Οι κωδ. 007-008 συμπληρώνονται από όσους φιλοξενούν ενήλικες υπόχρεους σε υποβολή δήλωσης, εκτός από αυτούς που αναφέρονται στον Πίνακα 8

Σωστός ευχαριστώ ,!! βρηκαμε το πρώτο λαθος , και η συνέχεια :

 

3. Έχω εξαρτώμενο μέλος το οποίο δηλώνω στον πίνακα 8 της δήλωσης, ενώ υπάρχει και η υποχρέωση χωριστής φορολογικής δήλωσης από το μέλος. Θα πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία του εξαρτώμενου μέλους στον υποπίνακα του κωδικού 007-008 για τη φιλοξενία;

Εφόσον το εξαρτώμενο μέλος συνοικεί μαζί σας και δηλώνεται στον πίνακα 8 δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του κωδικού 007-008.

4. Στον υποπίνακα 007-008 εμφανίζονται τα στοιχεία του τέκνου μου, το οποίο φιλοξενώ. Θα πρέπει να κάνω αποδοχή της φιλοξενίας;

Δεν είναι υποχρεωτική η αποδοχή εφόσον το τέκνο σας είναι εξαρτώμενο και δηλώνεται στον πίνακα 8 της δήλωσής σας ..

Εγινε το λάθος ,αντε τωρα να το διορθώσεις ,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eρωτηση, το εξαρτώμενο τέκνο αμέα αν πέρνει επίδομα απο το εφκα δεν δικαιούται το κοινωνικό μέρισμα?

πρέπει να πέρνει επίδομα απο τον ΟΠΕΚΑ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε η εγκυκλιος το αναφέρει ξεκάθαρα αυτο 

"ΑΜΕΑ: Άτομα με αναπηρία, δικαιούχοι των επιδομάτων του Οργανισμού Προνοιακών Επιδομάτων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΟΠΕΚΑ) για άτομα με αναπηρία, όπως αυτά τα επιδόματα προβλέπονται από τις διατάξεις της περ. ε' της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 4520/2018 (Α΄ 30) και όπως τα άτομα καταγράφονται στα μητρώα της Η.ΔΙ.ΚΑ. Α.Ε. στις 30/11/2019"

Βεβαια διαβάζω πως εχουν διαμαρτυθεί και ολοι οι άλλοι που παιρνουν απο αλλου επιδόματα ,αυτα ξέρω ..

Για τον ΟΠΕΚΑ που ρωτάς ,, Ρωτησα και εγω τους γονείς και μου είπαν πως είναι τα επιδόματα Προνοίας του ΟΓΑ που δίνονταν παλαιότερα-απο τους Δημους νομίζω-  , και  απο κάποια στιγμή και μετα - πρόσφατα μάλλον - τα ανέλαβε ο ΟΠΕΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 είπε

Συνάδελφε η εγκυκλιος το αναφέρει ξεκάθαρα αυτο 

"ΑΜΕΑ: Άτομα με αναπηρία, δικαιούχοι των επιδομάτων του Οργανισμού Προνοιακών Επιδομάτων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΟΠΕΚΑ) για άτομα με αναπηρία, όπως αυτά τα επιδόματα προβλέπονται από τις διατάξεις της περ. ε' της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 4520/2018 (Α΄ 30) και όπως τα άτομα καταγράφονται στα μητρώα της Η.ΔΙ.ΚΑ. Α.Ε. στις 30/11/2019"

Βεβαια διαβάζω πως εχουν διαμαρτυθεί και ολοι οι άλλοι που παιρνουν απο αλλου επιδόματα ,αυτα ξέρω ..

Για τον ΟΠΕΚΑ που ρωτάς ,, Ρωτησα και εγω τους γονείς και μου είπαν πως είναι τα επιδόματα Προνοίας του ΟΓΑ που δίνονταν παλαιότερα-απο τους Δημους νομίζω-  , και  απο κάποια στιγμή και μετα - πρόσφατα μάλλον - τα ανέλαβε ο ΟΠΕΚΑ.

 

Ευχαριστώ ,και που απευθύνονται για να πάρουν αυτό το επιδομα του ΟΠΕΚΑ ,μήπως ξέρετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τέλος ,για να το κλείνουμε το θεμα ..

Η ΑΑΔΕ τα ρίχνει στην ΗΔΙΚΑ και αντίστροφα ,

Τροποποιητική  για να γίνει  άρνηση  της φιλοξενίας που έρχεται από το Ε1  του τέκνου δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά  , αλλα χειρόγραφα στη εφορία  , Δεν σχετίζεται αυτή η κίνηση με το μερισμα καθώς δεν θα ληφθεί υπόψη 

Για το μέρισμα εγινε  Ενσταση στη Σελίδα της ΗΔΙΚΑ , αλλα το πιο πιθανό είναι να χαθεί ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά διορθώθηκε το θέμα με τα αμεα που έσπερναν άλλο επίδομα εκτός οπεκα ,και το παίρνουν και αυτοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχαμε και μια ευχάριστη εξέλιξη πριν απο λίγο ,

Ενημερώσεις - Διευκρινίσεις

1. Για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. ΑΜΕΑ που υποβάλλουν και τα ίδια φορολογική δήλωση, το αίτημα πρέπει να υποβάλλεται από τον γονέα στου οποίου τη φορολογική δήλωση είναι εξαρτώμενα.

2. Το Αίτημα Ένστασης υποβάλλεται από τη σελίδα της αίτησης σε περίπτωση μη έγκρισης. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που δεν εγκρίθηκαν λόγω ΙΒΑΝ σύμφωνα με την ΚΥΑ Αριθμ. οικ. 2/89030/ΔΛΤΠ και έχουν ενημερωθεί σχετικά κατά την υποβολή της αίτησης.

3. Τα αιτήματα ένστασης συγκεντρώνονται από την ΗΔΙΚΑ και θα διαβιβαστούν στην ΑΑΔΕ για περαιτέρω επεξεργασία.

4. Κατόπιν εξέτασης των αιτήσεων που απερρίφθησαν, αναρτήθηκε πρόσθετο αρχείο δικαιούχων δύο κατηγοριών :
    Α. Δικαιούχοι οι οποίοι στις φορολογικές τους δηλώσεις δεν είχαν δηλώσει το ΑΦΜ των εξαρτώμενων μελών.

    Β. Δικαιούχοι οι οποίοι είχαν υποβάλλει εκπρόθεσμα φορολογική δήλωση για κάποιο από τα προηγούμενα 7 έτη.
Οι πιθανοί δικαιούχοι που εντάσσονται σε μια εκ των δύο ανωτέρω κατηγοριών, καλούνται να υποβάλλουν εκ νέου αίτηση.

Για να δούμε απο Δευτερα , γιατί μπήκα τώρα , και δεν υπήρχε κάποια αλλαγή ..

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Άστεγος με επίδομα ΚΕΑ, χωρίς παιδιά, όχι αμεα, δικαιούται κοινωνικό μέρισμα?

Εγώ λέω όχι, αλλά εκείνος επιμένει.

Να του κάνω ένσταση με αιτιολογία " δεν γνωρίζω αν είμαι υπόχρεος", τι λέτε?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχάριστα Νεα !! Εγκριση της αίτησης τελικά  !! Οχι στον πατέρα ,,,αλλά στο Τέκνο !!

(Η αρχική δεν είχε εγκριθεί αρα κάτι άλλαξε ,δεν ψάχνω πως και γιατί ..)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και καλα Χριστουγεννα σε ολους μας.

Ενω η ΚΥΑ γραφει αιτησεις έως 26.12  σημερα αν συνδεθει καποιος γραφει η ημερομηνια αιτησεων εχει παρελθει.

γνωριζει κανεις τι συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δίκιο έχεις αλλά τι εννοείς  με το πατας το iban και τπτ;

Σε έναν που δοκίμασα τώρα που δεν του χα κάνει  επειδή δεν το δικαιούται (απεβιωσε) μου την δέχτηκε  την αίτηση  και μου έβγαλε μήνυμα  αρνητικής  απάντησης  .

Σε εσένα που είναι  πράσινο  σε αφήνει να βάλεις  το iban αλλά δεν σε αφήνει  να κάνεις  οριστική υποβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δίκιο έχεις αλλά τι εννοείς  με το πατας το iban και τπτ;

Σε έναν που δοκίμασα τώρα που δεν του χα κάνει  επειδή δεν το δικαιούται (απεβιωσε) μου την δέχτηκε  την αίτηση  και μου έβγαλε μήνυμα  αρνητικής  απάντησης  .

Σε εσένα που είναι  πράσινο  σε αφήνει να βάλεις  το iban αλλά δεν σε αφήνει  να κάνεις  οριστική υποβολή;

Σας βγάζει σημερινή ημερομηνία; Έχω την εντύπωση πως από το πρωί βγάζει ημερομηνία υποβολής την 17/12/2019, όπου έχει εγκριθεί βγάζει error και πουθενά δεν επιτρέπει την ένσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Σας βγάζει σημερινή ημερομηνία; Έχω την εντύπωση πως από το πρωί βγάζει ημερομηνία υποβολής την 17/12/2019, όπου έχει εγκριθεί βγάζει error και πουθενά δεν επιτρέπει την ένσταση.

Σημερινή  το τσεκαρα.

Και σε άλλη που τσέκαρα  με άφηνε να επεξεργαστώ  ένσταση .

Να κάνω ένσταση δεν είδα αν με αφήνει  μισο να δω τώρα άμα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με σημερινή ημερομηνία  και με αφήνει  να κάνω και ενστανση 

Δεν με αφήνει να τα ανεβάσω  να τα δείξω  λογο μεγέθους αρχείου το taxheaven .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Σας βγάζει σημερινή ημερομηνία; Έχω την εντύπωση πως από το πρωί βγάζει ημερομηνία υποβολής την 17/12/2019, όπου έχει εγκριθεί βγάζει error και πουθενά δεν επιτρέπει την ένσταση.

 

20191225_192457.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το μήνυμα έχει αλλάξει . Γράφει πατήστε για υποβολή αίτησης , 

Κάνω αίτηση και μου βγάζει αδυναμία πιστοποίησης IBAN τι είναι πάλι αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το έβγαζε και πριν, απλά δεν σου  είχε τύχει, μάλλον ο αιτούντας δεν είναι συνδικαιούχος στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια Πολλά Συνάδελφοι !!

Το ανοιξαν ξανα μάλλον η απλά εβγαλαν το Μνμ που έλεγε - παράτυπα βεβαια - οτι η περίοδος υποβολής αιτήσεων εχει ληξει !! Αν είναι δυνατόν !!

 , απο χθές το βράδυ διαβάζω σε σελίδα ΑΜΕΑ στο fb , οτι είχαν πρόβλημα ,

"και εμενα το ιδιο λεει εγκριθηκε βαζω το iban παταω υποβολη λεει παρακαλω περιμενετε και τιποτα"

"μόλις τώρα μπήκα το ιδιο γράφει ξανά μπαίνω μετά θέλει να ξανά γράψω το IBAN και αυτό συνέχεια δεν ξέρω τι να πω"

"Μπείτε τώρα. Άνοιξε. Βάλτε το ΙΒΑΝ και πατήστε "Υποβολή" . Μόλις το έκανα και το δέχτηκε" 

το τελευταίο γράφηκε πριν απο 4  ωρες ,αρα κατι αλλαξε όπως διαβάζω τώρα 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...