Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΕΚΝΟ ΑΜΕΑ


dodos

Ερώτηση

οικογένεια με τέκνο αμέα που είναι όμως φιλοξενούμενη οικογένεια ,δεν μπορει να κανει απ οτι κατάλαβα αίτηση για κοινωνικό μέρισμα ?

μπορεί να κάνει αίτηση αυτός που τους φιλοξενεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Περίπου τα ίδια . τεκνο ΑΜΕΑ 24 χρονων , έπρεπε να φαίνεται με δικη του μηδενική  φορολογική δήλωση  στο 2018.

Φιλοξενούμενος απο τους γονείς . ΜΗ ΕΓΚΡΙΣΗ της δήλωσης απο τον δικαιούχο γονέα !! 

Η απάντηση :

Ωφελούμενη μονάδα/ωφελούμενες μονάδες: το νοικοκυριό, απαρτιζόμενο, με βάση τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος έτους 2019, από τον/την υπόχρεο και τον/ την σύζυγο αυτού ή τα μέρη του συμφώνου συμβίωσης, καθώς και τα εξαρτώμενα τέκνα και τα εξαρτώμενα μέλη που συμπεριλαμβάνονται στις δηλώσεις αυτών.


Δικαιούχος: το ενήλικο άτομο που έχει υποβάλει αίτηση για λογαριασμό της ωφελούμενης μονάδας, η οποία έχει κριθεί και πληροί τα κριτήρια ένταξης στο πρόγραμμα. Το ενήλικο αυτό άτομο είναι, σε περίπτωση έγγαμης συμβίωσης ένας εκ των δύο συζύγων ή σε περίπτωση συμφώνου συμβίωσης ένα έκ των δύο μερών

...Αρα δεν μπορεί να κάνει και Δική του Δήλωση, μπλέξαμε !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα ουτε στην γιαγια που τους φιλοξενει ,ολη την οικογένεια με το εξαρτωμενο τεκνο αμεα θα δωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Δική μου περίπτωση είναι τεκνο ΑΜΕΑ 25+ χρονων σημερα , 80%+ μονιμη αναπηρία , που λαμβάνει Επδομα απο ΟΠΕΚΑ ,  εκανε  για το 2018 δική του μηδενική δηλωση  ως «Φιλοξενούμενος» απο τον Πατέρα . Είχαν τσεκαριστεί τα αναλογα πεδία , Π2 913 και ΠΠ3 001.

 

Το τέκνο  ΔΕΝ είχε Δηλωθει στο Ε1 του πατερα  στον Πίνακα 8 -,με αποτέλεσμα να μην λαβουν και την έκπτωση φόρου - καθώς θυμάμαι πως απο την στιγμή που είχε δηλωθεί ως «Φιλοξενούμενος» δεν  δεχόταν το ΑΦΜ του  εκει , ή  κάνω λάθος ?

Συνολικό Οικογενειακό Εισόδημα 24000

Εκανα την αίτηση στον Πατερα , δεν την έγκρινε , το ίδιο  εγινε και με το Τεκνο ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά ,μου βγάζει μη έγκριση σε αίτηση με παιδάκι αμεα δηλωμένο ,τόκους 34 ευρώ οικογενειακούς , 5 μήνες ενοίκιο 7 στο σπίτι τους ,μπορεί να μου πει κάποιος για ποιό λόγο? Δεν θα εξηγήσει κανείς γιατί κόβεται? Εγώ δεν βρίσκω κάποιο λόγο από αυτούς που παραθέτει η ΚΥΑ για αμεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

ρε παιδιά ,μου βγάζει μη έγκριση σε αίτηση με παιδάκι αμεα δηλωμένο ,τόκους 34 ευρώ οικογενειακούς , 5 μήνες ενοίκιο 7 στο σπίτι τους ,μπορεί να μου πει κάποιος για ποιό λόγο? Δεν θα εξηγήσει κανείς γιατί κόβεται? Εγώ δεν βρίσκω κάποιο λόγο από αυτούς που παραθέτει η ΚΥΑ για αμεα.

Καλησπέρα.

Δηλώσεις 7ετίας τσέκαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Τι λέγανε ότι θέλει ΑΜΚΑ και συναίνεση?

Εγώ σε 2 με αμέα που έκανα έβαλα τους κωδικούς Τάξις, μου έβγαλε μήνυμα ότι το δικαιούται, έβαλα το IBAN και υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Τι λέγανε ότι θέλει ΑΜΚΑ και συναίνεση?

Εγώ σε 2 με αμέα που έκανα έβαλα τους κωδικούς Τάξις, μου έβγαλε μήνυμα ότι το δικαιούται, έβαλα το IBAN και υποβολή.

δικαιο εχεις αφρος .

άλλα από που πως  το εκτυπωνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

δικαιο εχεις αφρος .

άλλα από που πως  το εκτυπωνουμε; 

Δεν έχει επιλογή για εκτύπωση.

Εγώ κάνω εκτύπωση σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

υπάρχουν

Καλημέρα.

Έχω καταλάβει ότι αν δεν παίρνει επίδομα από την Πρόνοια δεν το διαβάζει ως Αμεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 

Τέκνο φοιτήτης με επίδομα ΟΠΕΚΑ φιλοξενείται από την σύζυγο σε κοινή δήλωση με τον υπόχρεο

Αίτηση θα κάνει το τέκνο? ο υπόχρεος ή η σύζυγος που εμφανίζεται το ΑΦΜ της να τον φιλοξενεί? 

Ο πατέρας υπόχρεος είναι σίγουρος ότι η φιλοξενεία δεν πειράζει διότι παίρνουν το επίδομα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, Saga1 είπε

Η Δική μου περίπτωση είναι τεκνο ΑΜΕΑ 25+ χρονων σημερα , 80%+ μονιμη αναπηρία , που λαμβάνει Επδομα απο ΟΠΕΚΑ ,  εκανε  για το 2018 δική του μηδενική δηλωση  ως «Φιλοξενούμενος» απο τον Πατέρα . Είχαν τσεκαριστεί τα αναλογα πεδία , Π2 913 και ΠΠ3 001.

 

Το τέκνο  ΔΕΝ είχε Δηλωθει στο Ε1 του πατερα  στον Πίνακα 8 -,με αποτέλεσμα να μην λαβουν και την έκπτωση φόρου - καθώς θυμάμαι πως απο την στιγμή που είχε δηλωθεί ως «Φιλοξενούμενος» δεν  δεχόταν το ΑΦΜ του  εκει , ή  κάνω λάθος ?

Συνολικό Οικογενειακό Εισόδημα 24000

Εκανα την αίτηση στον Πατερα , δεν την έγκρινε , το ίδιο  εγινε και με το Τεκνο ..

 

Εκτός από την δική του δήλωση, έπρεπε να μπει και εξαρτώμενο.

Διευκρινίζεται ότι για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. ΑΜΕΑ που υποβάλλουν και τα ίδια φορολογική δήλωση, το αίτημα πρέπει να υποβάλλεται από τον γονέα στου οποίου τη φορολογική δήλωση είναι εξαρτώμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, epis είπε

Εκτός από την δική του δήλωση, έπρεπε να μπει και εξαρτώμενο.

Διευκρινίζεται ότι για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. ΑΜΕΑ που υποβάλλουν και τα ίδια φορολογική δήλωση, το αίτημα πρέπει να υποβάλλεται από τον γονέα στου οποίου τη φορολογική δήλωση είναι εξαρτώμενα.

Ναι το έχω εξαρτώμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, epis είπε

Εκτός από την δική του δήλωση, έπρεπε να μπει και εξαρτώμενο.

Διευκρινίζεται ότι για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. ΑΜΕΑ που υποβάλλουν και τα ίδια φορολογική δήλωση, το αίτημα πρέπει να υποβάλλεται από τον γονέα στου οποίου τη φορολογική δήλωση είναι εξαρτώμενα.

ο πατερας ,ειχε δηλωσει  φιλοξενια ,του τεκνου - αμεα -

αρα δεν μπορουσε να το γραψει ,ταυτοχρονως ,και στον πιν 8 ,ως εξαρτωμενο

η υπαρχει τροπος ??  να ειναι και στην φιλοξενια και στον πιν 8  , στα εξαρτωμενα ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, G.E.S. είπε

ο πατερας ,ειχε δηλωσει  φιλοξενια ,του τεκνου - αμεα -

αρα δεν μπορουσε να το γραψει ,ταυτοχρονως ,και στον πιν 8 ,ως εξαρτωμενο

η υπαρχει τροπος ??  να ειναι και στην φιλοξενια και στον πιν 8  , στα εξαρτωμενα ??

 

 

Αυτο ακριβως είχε συμβει τον Μαιο , Δεν με αφηνε να συνεχίσω την δηλωση του γονεα !!! Υπηρχε τρόπος τελικα ?

Δεν ήταν τελικά αγνωστό το λάθος όπως διάβασα εδω ,, τι να εγινε τελικα ?

https://www.money-money.gr/news/to_taxis_den_afhnei_na_dhlwooyn_ta_filoxenoymena_enhlika_paidia?fbclid=IwAR2IvoqGkU4FqXaZpwF77RCWPtR2qQVF38DiCPsoSEIHnm-JH7CS1TxViMY

Αλλά ανεξάρτητα απο αυτό το  "λαθος" , το ζητημα είναι οτι υπαρχουν ΑΜΕΑ που εκαναν δική τους δήλωση ,

γιατί θα έπρεπε να ήταν ΚΑΙ εξαρτώμενα μέλη  ???? !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

7 ώρες πριν, G.E.S. είπε

ο πατερας ,ειχε δηλωσει  φιλοξενια ,του τεκνου - αμεα -

αρα δεν μπορουσε να το γραψει ,ταυτοχρονως ,και στον πιν 8 ,ως εξαρτωμενο

η υπαρχει τροπος ??  να ειναι και στην φιλοξενια και στον πιν 8  , στα εξαρτωμενα ??

 

 

"Στον υποπίνακα 8.2 συμπληρώνονται υποχρεωτικά ο Α.Φ.Μ. και ο Α.Μ.Κ.Α. των προσώπων που σας βαρύνουν και συνοικούν μαζί σας. Επίσης, συμπληρώνεται η συγγένεια που έχουν μαζί σας ή με τη σύζυγό σας, κατά περίπτωση" 

Για την δικιά μου περίπτωση ,,δλδ τεκνο ,ΑΜΕΑ , δικη του δήλωση ως φιλοξενούμενος του πατέρα ,που δεν Είχε δηλωθει στον Πίνακα 8,1 ως εξαρτώμενο γιατί δεν ήταν δυνατη η δήλωση ,,,,,μάλλον αυτη ήταν η λύση,,, δλδ ο Πίνακας 8.2 ,,, παράτυπα όμως ,,

Κάποια σκέψη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, Saga1 είπε

 

"Στον υποπίνακα 8.2 συμπληρώνονται υποχρεωτικά ο Α.Φ.Μ. και ο Α.Μ.Κ.Α. των προσώπων που σας βαρύνουν και συνοικούν μαζί σας. Επίσης, συμπληρώνεται η συγγένεια που έχουν μαζί σας ή με τη σύζυγό σας, κατά περίπτωση" 

Για την δικιά μου περίπτωση ,,δλδ τεκνο ,ΑΜΕΑ , δικη του δήλωση ως φιλοξενούμενος του πατέρα ,που δεν Είχε δηλωθει στον Πίνακα 8,1 ως εξαρτώμενο γιατί δεν ήταν δυνατη η δήλωση ,,,,,μάλλον αυτη ήταν η λύση,,, δλδ ο Πίνακας 8.2 ,,, παράτυπα όμως ,,

Κάποια σκέψη ?

 

Εχετε δοκιμάσει να κάνετε αίτηση στο όνομα του ΑΜΕΑ; Η φιλοξενία δεν είναι αποτρεπτική

για την έγκριση εφέτος. Αν απορριφθεί θα είναι για άλλους λόγους.

Εχω ήδη 2 εγκρίσεις για ΑΜΕΑ με προνοιακό, φιλοξενούμενους, με δική τους δήλωση και όχι

εξαρτώμενα μέλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι εχω δοκιμάσει εκ των υστέρων   και για το τέκνο ΑΜΕΑ , και δεν την δεχόταν.

Τελικα ισχύει και εισοδηματικό κριτήριο  ? Η Οικογένεια  εχει , 24000 συνολικό εισόδημα και  μηδενικούς τόκους ..

Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Ναι εχω δοκιμάσει εκ των υστέρων   και για το τέκνο ΑΜΕΑ , και δεν την δεχόταν.

Τελικα ισχύει και εισοδηματικό κριτήριο  ? Η Οικογένεια  εχει , 24000 συνολικό εισόδημα και  μηδενικούς τόκους ..

Μάλιστα στο Πίνακα Βεβαιώσεων Αποδοχών του πατέρα φαίνεται καθαρά :

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤ Επίδομα παιδιού 336,00

Μα αυτό το επίδομα που αναφέρετε είναι από το Α21 και προφανώς αφορά άλλο τέκνο,

αφού το ΑΜΕΑ δεν το έχετε προστατευόμενο. Γιατί επικαλείσθε αυτά τα 336,00, τι σχέση

έχουν με το προνοιακό επίδομα του ΑΜΕΑ, τώρα με μπερδέψατε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, Saga1 είπε

 

"Στον υποπίνακα 8.2 συμπληρώνονται υποχρεωτικά ο Α.Φ.Μ. και ο Α.Μ.Κ.Α. των προσώπων που σας βαρύνουν και συνοικούν μαζί σας. Επίσης, συμπληρώνεται η συγγένεια που έχουν μαζί σας ή με τη σύζυγό σας, κατά περίπτωση" 

Για την δικιά μου περίπτωση ,,δλδ τεκνο ,ΑΜΕΑ , δικη του δήλωση ως φιλοξενούμενος του πατέρα ,που δεν Είχε δηλωθει στον Πίνακα 8,1 ως εξαρτώμενο γιατί δεν ήταν δυνατη η δήλωση ,,,,,μάλλον αυτη ήταν η λύση,,, δλδ ο Πίνακας 8.2 ,,, παράτυπα όμως ,,

Κάποια σκέψη ?

 

Οσοι ειναι εξαρτωμενοι ( στον πιν 8 δλδ, -σελ 4 της δηλωσης) ΔΕΝ δηλωνονται ΚΑΘΟΛΟΥ στον πινακα φιλοξενουμενων της πρωτης σελιδας της δηλωσης . Θα το βρειτε ΡΗΤΑ στις οδηγιες για τον πινακα φιλοξενουμενων.

ΑΥΤΟΣ ειναι ο σωστος τροπος να δηλωθουν φοιτητες και ΑΜΕΑ , που ενω κανουν δικη τους δηλωση , ειναι και - συμφωνα με το νομο - εξαρτωμενα απο γονεις κ.λ.π. Εσεις μαλλον κανατε το αντιθετο . 

Το παραπανω δεν αφορα το κοινωνικο μερισμα αλλα την ερωτηση "υπηρχε αλλος τροπος να δηλωθει"

Οσον αφορα το κοινωνικο μερισμα :

Για οσους ειναι στις κατηγοριες α) β) γ) ( πολυτεκνοι , ανεργοι μακροχρονια και βραχυχρονια)  το κοινωνικο μερισμα εχει ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ , τα τεκνα να φαινονται στο Ε1 του αιτουντα γονεα (πιν. 8 - οχι πινακα φιλοξενιας - μιλαει καθαρα για ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ).

Αυτο σημαινει οτι παιδια με δικη τους δηλωση πανω απο 3000 ευρω ή 6000 ευρω για ΑΜΕΑ , με βαση το νομο δεν περιλαμβανονται στον σχετικο πινακα 8, και ως εκ τουτου - μεχρι τωρα - δεν βγαζει δικαιουχο τον γονεα.

Το ιδιο ισχυει και για τεκνα του 2019 που δεν φαινονται ακομα σε καμια δηλωση

Η φιλοξενια ΔΕΝ παιζει ρολο. Μονο η εξαρτηση . πιν 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, Saga1 είπε

ναι λαθος ,,το Α21 είναι ,, το διέγραψα για να μην μπερδευόμαστε 

Εισοδηματικά κριτήρια υπάρχουν μονο για πολύτεκνους και άνεργους με ανήλικα.

Για ΑΜΕΑ οι προυποθέσεις είναι να υπάρχουν 7 έτη πριν δηλώσεις φορ.εισοδήματος και

να είναι εγγεγραμένοι στα μητρώα ΗΔΙΚΑ στις 30/11/2019. 

Όσο για το πως δηλώνονται τα εξαρτώμενα (όχι φιλοξενία) σας έχει απαντήσει πολύ 

σωστά ο ΤasosX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,τεκνο 11 χρονων αμεα το οποιο επιδομα ξεκινησε να το παιρνει τον 6/19 αρα δεν ειχε δηλωθει στη δηλωση του γονεα για τα εισοδηματα του 18αφου αμεα εγινε αυτη τη χρονια, ολες οι δηλωσεις του μπαμπα ειναι οκ και ομως αποριφθηκε,με το 11131 μιλησα και μου ειπαν να απευθυνθω στο υπουργειο οικονομικων,το υπουργειο μου ειπε δεν ειναι αυτο υπευθυνο....μπαλακι......εχετε τετοια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...