Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


ady

Ερώτηση

Καλησπέρα


Προσπαθω να υποβάλλω τον ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων συναλλαγων για παροχη υπηρεσιων, αλλα το συστημα εμφανίζει  την παρακάτω εικόνα:

''Υποχρεώσεις Φορολογούμενου
Τύπος Δήλωσης:    Ανακεφαλαιωτικός Πίνακας Ενδοκοινοτικών Παραδόσεων Αγαθών και Παρεχομένων Υπηρεσιών
Έτος:    2019

Δεν έχετε υποχρεώσεις υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε.''

Μετα απο ερώτημα που εκανα  προς ΑΑΔΕ  που απάντησαν τα εξής :

'' Σας ενημερώνουμε ότι για να έχει κάποιος την επιλογή να υποβάλει VIES, πρέπει το μήνα που γίνεται η κίνηση να το έχει δηλώσει στην Δ.Ο.Υ. που ανήκει τον προηγούμενο μήνα. Π.χ. απόκτηση το μήνα Ιανουάριο, πρέπει μέσα στον Ιανουάριο να δηλωθεί, αν το δηλώσει το Φεβρουάριο, δε θα του ανοίξει το Φεβρουάριο αλλά τον Μάρτιο.''

Λογω οτι εχω να υποβαλλω πολυ καιρο VIES , ισχυει όντος αυτο ? Δηλαδη ,  καθε φορα που εχουμε ενοκοινοτικη συναλλαγη πρεπει να παμε στη ΔΟΥ  στον μηνα της συναλλαγής και να το δηλωσουμε ??

Παλαια, απλως δηλώναμε ηλεκτρονικά εως 26 του επομενου  μηνα της συναλλαγης .

Όποιος  συνάδελφος μπορει να με διαφωτησει .

 

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, ady είπε

Καλησπέρα


Προσπαθω να υποβάλλω τον ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων συναλλαγων για παροχη υπηρεσιων, αλλα το συστημα εμφανίζει  την παρακάτω εικόνα:

''Υποχρεώσεις Φορολογούμενου
Τύπος Δήλωσης:    Ανακεφαλαιωτικός Πίνακας Ενδοκοινοτικών Παραδόσεων Αγαθών και Παρεχομένων Υπηρεσιών
Έτος:    2019

Δεν έχετε υποχρεώσεις υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε.''

Μετα απο ερώτημα που εκανα  προς ΑΑΔΕ  που απάντησαν τα εξής :

'' Σας ενημερώνουμε ότι για να έχει κάποιος την επιλογή να υποβάλει VIES, πρέπει το μήνα που γίνεται η κίνηση να το έχει δηλώσει στην Δ.Ο.Υ. που ανήκει τον προηγούμενο μήνα. Π.χ. απόκτηση το μήνα Ιανουάριο, πρέπει μέσα στον Ιανουάριο να δηλωθεί, αν το δηλώσει το Φεβρουάριο, δε θα του ανοίξει το Φεβρουάριο αλλά τον Μάρτιο.''

Λογω οτι εχω να υποβαλλω πολυ καιρο VIES , ισχυει όντος αυτο ? Δηλαδη ,  καθε φορα που εχουμε ενοκοινοτικη συναλλαγη πρεπει να παμε στη ΔΟΥ  στον μηνα της συναλλαγής και να το δηλωσουμε ??

Παλαια, απλως δηλώναμε ηλεκτρονικά εως 26 του επομενου  μηνα της συναλλαγης .

Όποιος  συνάδελφος μπορει να με διαφωτησει .

 

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

μια φορά θα δηλώσεις στο μητρώο ότι η επιχείρηση διενεργεί ενδοκ.συναλλαγές .  +υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο το εχω δηλωσει .

Πριν 2 χρονια στον ιδιο πελατη εχω υποβαλλει ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων συναλλαγων,δεν ειναι 1η φορα.

Εχεις υποβαλλει προσφατα πινακα και το δεχεται ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, ady είπε

Αυτο το εχω δηλωσει .

Πριν 2 χρονια στον ιδιο πελατη εχω υποβαλλει ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων συναλλαγων,δεν ειναι 1η φορα.

Εχεις υποβαλλει προσφατα πινακα και το δεχεται ?

 

αν το δήλωσες μια φορά ,δεν απαιτείται εκ νέου.

η ΑΑΔΕ άλλο σου είπε.

έχεις ενδοκοινοτική Ιαν.  ,αν πας στην δ.ο.υ. και δηλώσεις ότι θα ασκώ ενδοκοινοτικές από τον ΦΕΒΡ  πχ. 26/02/2019 (γιατί τότε έπρεπε να υποβάλλεις τον ΙΑΝ)  ,το σύστημα θα σου επιτρέπει να στείλεις από πράξεις ΦΕΒΡ δηλ. υποβολή τον μήνα Μάρτιο για περίοδο 2ου.

 

κάποιες εταιρείες που δεν είχαν  δηλώσει ποτέ ενδοκοινοτικές ,παρόλο που στο μητρώο το είχαν τσεκαρισμένο ,κάτι θυμάμαι ότι τις απενεργοποίησαν ,κάτι τέτοιο.

αλλά το 2 χρόνια ,μου φαίνεται λίγο.

για δοκίμασε για εμπορεύματα ,όχι υπηρεσίες μπορείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις

 

Δύστυχος δεν με αφηνει να κανω  τιποτα ,μου βγαζει το ιδιο μήνυμα .

Θεωρώ αδιανόητο να απενεργοποιησουν την δυνατότητα υποβολής του πινακα  ενδοκοινοτικων συναλλαγων, ενω  εχει δηλωθει στο μητρωου οτι 

κανει ενδοκοινοτικες συναλλαγες  και ειδικά χωρις καμμια  προειδοποιηση.

Έχει τύχει ίδια περίπτωση σε άλλο συνάδελφο???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/11/2019 στις 6:25 ΜΜ, ady είπε

Καλησπέρα


Προσπαθω να υποβάλλω τον ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων συναλλαγων για παροχη υπηρεσιων, αλλα το συστημα εμφανίζει  την παρακάτω εικόνα:

''Υποχρεώσεις Φορολογούμενου
Τύπος Δήλωσης:    Ανακεφαλαιωτικός Πίνακας Ενδοκοινοτικών Παραδόσεων Αγαθών και Παρεχομένων Υπηρεσιών
Έτος:    2019

[...]

 

Έλεγξε τι λέει ακριβώς στα στοιχεία μητρώου για ενδοκοινοτικές, αν είναι μόνο ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ είναι λογικό να μη μπορείς να στείλεις πίνακα ενδοκοινοτικών παραδόσεων, θα πρέπει να λέει και ΠΑΡΟΧΗ ή ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ για να σε αφήσει να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία και οπωσδήποτε ΠΑΡΟΧΗ για να δηλώσεις παροχή υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...