Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Bpsevdos

Οικειοθελης αποχώρηση εργαζόμενου λόγω δυσμενούς εργασιακού κλίματος

Question

Καλησπέρα στην κοινότητα , εργάζομαι ως μισθωτός στην ίδια ατομική επιχείρηση τα τελευταία 10 χρονιά. Δεν θα μπω σε ιδιαίτερες ιδιαίτερες γιατί πιστεύω ότι σε πολλές επιχείρησης υπάρχουν φαινόμενα άσχημης συμπεριφοράς, άλλα αποφάσισα κατόπιν υβριστικών σχολίων από των εργοδότη μου να παραιτηθώ και να κυνηγήσω την τύχη μου ως αυτοαπασχολουμενος στον κλάδο.Δεν είμαι κάποιος εγωιστής νεαρός άλλα βαρέθηκα να κάνω το κορόιδο για να αποτρέψω φραστικές επιθέσεις και θα υποβάλω την παραίτηση μου εντός της εβδομάδας. Ο εργοδότης μου ήταν τυπικότατος στην καταβολή των δεδουλευμενων άλλα δεν έκανε το ίδιο με το θέμα των άδειων στο οποίο δυστυχώς ήταν ακόμα μια περίπτωση που έκανα το κορόιδο τόσα χρονιά. Καταλαβαίνω ότι δεν δικαιούμαι κάποια αποζημίωση και κατόπιν διαμάχης μας μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να με απολύσει.Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι θα διακοπεί το ΙΚΑ μου και έχω ασφαλίσει την κόρη μου που είναι 5 μηνών, ευχαριστώ εκ τον πρότερον για οποιαδήποτε συμβουλή. 

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
1 ώρα πριν, Bpsevdos είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα , εργάζομαι ως μισθωτός στην ίδια ατομική επιχείρηση τα τελευταία 10 χρονιά. Δεν θα μπω σε ιδιαίτερες ιδιαίτερες γιατί πιστεύω ότι σε πολλές επιχείρησης υπάρχουν φαινόμενα άσχημης συμπεριφοράς, άλλα αποφάσισα κατόπιν υβριστικών σχολίων από των εργοδότη μου να παραιτηθώ και να κυνηγήσω την τύχη μου ως αυτοαπασχολουμενος στον κλάδο.Δεν είμαι κάποιος εγωιστής νεαρός άλλα βαρέθηκα να κάνω το κορόιδο για να αποτρέψω φραστικές επιθέσεις και θα υποβάλω την παραίτηση μου εντός της εβδομάδας. Ο εργοδότης μου ήταν τυπικότατος στην καταβολή των δεδουλευμενων άλλα δεν έκανε το ίδιο με το θέμα των άδειων στο οποίο δυστυχώς ήταν ακόμα μια περίπτωση που έκανα το κορόιδο τόσα χρονιά. Καταλαβαίνω ότι δεν δικαιούμαι κάποια αποζημίωση και κατόπιν διαμάχης μας μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να με απολύσει.Το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι θα διακοπεί το ΙΚΑ μου και έχω ασφαλίσει την κόρη μου που είναι 5 μηνών, ευχαριστώ εκ τον πρότερον για οποιαδήποτε συμβουλή. 

Καλησπέρα και σε εσάς.

Λοιπόν, απαντώ στην πρώτη σας δημοσίευση, σαν καλωσόρισμα ας πούμε. Κατ' αρχάς να σας ζήσει η κορούλα σας και να μην ανησυχείτε, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα έχετε, και για το 2019 και για το 2020.

Εφόσον εργάζεστε 10 χρόνια, δεν μπορεί να είστε νεαρός. Είστε νέος, και μάλλον είστε στην ιδανική ηλικία για το επόμενο βήμα, ειδικά εάν είστε φιλόδοξος νέος. 

Η σχέση εργοδότη-εργαζόμενου είναι μια σχέση ευαίσθητη και δύσκολη. Και επειδή μάλλον δεν είστε millenial (γιατί αν είστε, κακώς σας γράφω), ή τέλος πάντων είστε στα πάνω όρια των millenials και στα κάτω της generation x (της δικής μου δηλαδή) - οπότε μπορούμε να κάνουμε συζήτηση - θα κάνω μια εξομολόγηση:

Είμαι νευράκιας (πολύ) και κυκλοθυμικός. Πολλές φορές έχω άσχημες αντιδράσεις. Στο γραφείο είμαστε τυπικότατοι με την καταβολή των αποδοχών. Με τις άδειες δεν είμαστε τυπικοί (τουλάχιστον τις αποζημιώνουμε στο τέλος...). Τα ωράρια είναι βάρβαρα (πληρώνονται τουλάχιστον).

Σας θυμίζει κάτι αυτό?

Στις αρχές του έτους έχασα ένα από τα πιο σημαντικά στελέχη του γραφείου, εξαιτίας των παραπάνω και ειδικά εξαιτίας της παραξενιάς μου.

Προσπάθησα να το αποτρέψω στο τέλος, αλλά εις μάτην...

Χίλιες φορές μετάνιωσα για τα λάθη που έκανα ως εργοδότης. Πάμε παρακάτω όμως και όλα γίνονται για κάτι καλύτερο.

Καταλήγω:

Για να είστε εκεί τόσα χρόνια, κάτι σημαίνει. Και για εσάς, και για τον εργοδότη. Αν το ποτήρι ξεχείλισε, αν νιώθετε έτοιμος για το επόμενο βήμα, προχωρήστε. Πρώτα όμως κάνετε μια νηφάλια συζήτηση. Όχι για να ζυγίσετε το ρίσκο, όχι γι' αυτό. 

Απλά γιατί πολλές φορές, ειδικά μετά από χρόνια, σταματάμε να βλέπουμε τα θετικά σε αυτά που ήδη έχουμε. Αμφότεροι...

• 0

Πολύ ψύχραιμη και σωστή τοποθέτηση. Και εξαιρετική τεκμηρίωση.

Πολλές φορές βέβαια, μπορεί να μας κρατάει η συνήθεια, και ειδικά την τελευταία 10ετία, μπορεί και η ανασφάλεια που προκαλεί η κατάσταση στην αγορά. Ειδικά για 'μας που έχουμε εξαρτώμενα μέλη.

Τώρα για τον topic starter, Όντως, το μόνο που δεν πρέπει να σε απασχολεί, είναι η ασφάλιση, αφού είσαι ήδη οκ ως 28/2/21. Γνώμη μου είναι ότι την άδεια, θα πρέπει να την απαιτήσεις. Επίσης, δε θα άφηνα έτσι το θέμα της συμπεριφοράς. Όταν ήμουν νεαρός, ανεχόμουν πολλές καταστάσεις, στα 45 μου όμως, όποιος εργοδότης με προσβάλει, θα το μετανιώσει.