Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΕΓΑΣΗΣ SOS!


taxuser

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι ο λογιστής ιδιοκτήτης κατοικίας όπου έχω συμβόλαιο ενοικίασης σε ισχύει από 01/01/18  έως 31/12/19, πριν 15 μέρες περίπου έκανα τροποποίηση συμβολαίου από 01/01/20 έως 31/12/21.

 

Με πήρε όμως ο λογιστής του ανθρώπου που έχω μέσα και μένει και μου είπε ότι έχει βγάλει το σύστημα απόρριψή της αίτησης λόγω της διάρκειας και θέλει να του το βάλω από 01/10/19.

 

Είναι αυτό σωστό; Είναι φυσιολογικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σωστό είναι. Κοίτα κι εδώ αυτήν τη συζήτηση ...

Αν είναι φυσιολογικό? Εξαρτάται.

Φυσιολογικό είναι ότι μας ζητάει το "σύστημα" (ηλεκτρονικό ή μη) κι όχι πια η κοινή λογική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Συγκρίνετε το επιχειρηματικό μοντέλο dropshipping με αυτό της αγοράς τρίτων (third party marketplace).

 

 

Ευχαριστώ πολύ NIKANOR, αλλά και από αυτό που καταλαβαίνω εγώ από το λινκ που μου είπες είναι ότι πρέπει να έχει ενεργό συμβόλαιο.

 

Ποιος ο λόγος αφού λήγει το συμβόλαιο 31/12/19 και εγώ του το έκανα τροποποιητικό από 01/01/2 έως 31/12/21 να μην το δέχεται το συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, taxuser είπε

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι ο λογιστής ιδιοκτήτης κατοικίας όπου έχω συμβόλαιο ενοικίασης σε ισχύει από 01/01/18  έως 31/12/19, πριν 15 μέρες περίπου έκανα τροποποίηση συμβολαίου από 01/01/20 έως 31/12/21.

 

Με πήρε όμως ο λογιστής του ανθρώπου που έχω μέσα και μένει και μου είπε ότι έχει βγάλει το σύστημα απόρριψή της αίτησης λόγω της διάρκειας και θέλει να του το βάλω από 01/10/19.

 

Είναι αυτό σωστό; Είναι φυσιολογικό;

 

Ναι 

Το επίδομα  στέγαση θέλει  ενεργό  μισθωτήριο  ένα μήνα μπροστά  από την αίτηση  τουλάχιστον 6  μηνης  ισχύς. 

Η πλατφόρμα  του επιδόματος  στέγασης  δεν σου δίνει  την δυνατότητα  να βάλεις  και τα δύο μισθωτήριο αλλά μόνο το ένα.

Το πρώτο  του δημιουργεί  πρόβλημα  στην ανανέωση  γιατί  δεν έχει  μπροστά  του 6μηνη ισχύς και το δεύτερο  του δημιουργεί  πρόβλημα  γιατί  ξεκινάει  από το 2020.

Είναι τεχνικό  το πρόβλημα  όχι ουσιαστικό .

Πρέπει  να του Κάνεις  ένα καινούργιο  που να έχει ισχύ  ΠΧ από 01/11/2019 έως 31/12/2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι σωστό! Οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν ότι μια μίσθωση πρέπει να ανανεωθεί με την λήξη της. Αυτό όμως δεν είναι ορθό γιατί υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε οτιδήποτε θέλουμε, αρκεί να μην είναι παράνομο ή καταχρηστικό και επίσης, έχουμε την δυνατότητα να τροποποιήσουμε αυτά που συμφωνήσαμε. Άρα, ανά πάσα στιγμή, εφόσον συμφωνήσουμε και τα δύο μέρη, μπορούμε να αλλάξουμε την διάρκεια, ακόμα και πριν λήξει. Συνεπώς, στην μίσθωση που λήγει την 31/12/2019, μπορούμε σήμερα να έρθουμε να κάνουμε τροποποίηση των όρων από 1/10/2019 μέχρι 31/12/2020. Στην προκειμένη περίπτωση, πριν 15 ημέρες χρειαζόταν ενεργή μίσθωση από 1/11/2019, ενώ για σήμερα 11/11/2019, απαιτείται ενεργή μίσθωση από 1/12/2019 με διάρκεια τουλάχιστον 6 μηνών. Το πρόβλημα είναι τεχνικό γιατί η εφαρμογή δεν έχει σχεδιαστεί για να συσχετίζει μισθωτήρια σε περίπτωση ανανέωσης, άρα κάθε φορά πρέπει να υπάρχει ένα (1) και μοναδικό ενεργό μισθωτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ηλεκτρονικό ενοικιαστήριο μέσω τάχις επι αορίστου χρόνου δικαιούμαι να παίρνω το επίδομα ενοικίου ; έχοντας φυσικά όλες τις άλλες προϋποθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως το παιρνας το αοριστου χρονου στην πλατφορμα μεσα στο taxis στην διαρκεια απο εω; .

η απαντηση για εμενα ειναι ναι αλλα μαλλον το πιο πιθανον ειναι να mhn  μπορεις να το προχωρησεις εσυ αλλα να γινετε  μονο σε κεπ η στην νομαρχια γιατι αν δοκιμασεις εσυ θα κτυπαει μαλλον το συστημα .και αυτο αν δεν θες να αλλαξεις το μισθωτηριο στο ταχις .

επισης βασει αστικου κωδικα δεν υπαρχει μισθωτηριο αοριστου χρονου . δεν προβλεπετε κατι τετοιο . 

δοκιμασες να δεις αν εχεις προβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η πλατφόρμα του τάχις με αφήνει να το περάσω από 13/11/2019 έως το αφήνω κενό και κάνω τήν αποστολή χωρίς κανένα πρόβλημα , διάβασα την απόφαση Αριθμ.δ13οικ 1047/256 της 6/3/2019 αλλά δεν βρήκα αν ισχύει για το αορίστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γράφω σε αυτήν την ενότητα, μιας και είναι κι αυτό επίδομα...έχει στείλει κάποιος επίδομα γέννησης......?

Βάζω κωδικούς μητέρας και ΑΜΚΑ και δεν περνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έχω κάνει δει καθολου  άλλα αν έχω την εντυπωση ότι βάζεις το α.μ.κ.α του παιδιού .επίσης αν κολλάει στην ηδικα δεν δοκιμάζεις και από το άλλο site μητρώο πολιτών μπας και εκεί περάσει η αιτηση .έχεις διορία 3 μήνες από την γέννηση 

.

.

.

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά εντός προθεσμίας τριών μηνών από τη γέννηση του παιδιού: α) στο Υποσύστημα του Πληροφοριακού Συστήματος του Μητρώου Πολιτών για τη δήλωση γέννησης του παιδιού ή β) στην εφαρμογή Επιδόματος Γέννησης Τέκνου του ΟΠΕΚΑ, που λειτουργεί η ΗΔΙΚΑ Α.Ε. Στο Υποσύστημα του Πληροφοριακού Συστήματος του Μητρώου Πολιτών είναι δυνατή η υποβολή αίτησης, μόνον εφόσον η γέννηση λάβει χώρα σε μαιευτήριο, δημόσιο ή ιδιωτικό, ή και σε μαιευτικές κλινικές/τμήματα νοσοκομείων.

Με την υποβολή της αίτησης στο Υποσύστημα του Πληροφοριακού Συστήματος του Μητρώου Πολιτών για τη δήλωση γέννησης του παιδιού, δηλώνεται ο ΙΒΑΝ τραπεζικού λογαριασμού πιστωτικού ιδρύματος που λειτουργεί στην Ελλάδα, δικαιούχος ή συνδικαιούχος του οποίου είναι ο αιτών.

Η ηλεκτρονική αίτηση στην εφαρμογή Επιδόματος Γέννησης Τέκνου του ΟΠΕΚΑ, που λειτουργεί η ΗΔΙΚΑ Α.Ε. υποβάλλεται με τη χρήση των προσωπικών κωδικών πρόσβασης του αιτούντος στο πληροφοριακό σύστημα TAXISnet της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε.), δύναται δε να υποβληθεί και μέσω εξουσιοδοτημένου χρήστη Κέντρου Κοινότητας. Με την υποβολή της αίτησης δηλώνεται απαραιτήτως ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του γεννηθέντος παιδιού, η διεύθυνση κατοικίας του αιτούντος, η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και ο αριθμός του κινητού τηλεφώνου του, καθώς και ο ΙΒΑΝ τραπεζικού λογαριασμού πιστωτικού ιδρύματος που λειτουργεί στην Ελλάδα, δικαιούχος ή συνδικαιούχος του οποίου είναι ο αιτών.

https://www.taxheaven.gr/news/47471/epidoma-gennhshs-olh-h-diadikasia-gia-th-xorhghsh-toy-xekina-ayrio-h-leitoyrgia-ths-platformas

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ζευγάρι με φιλοξενούμενη ενήλικη κόρη.

Υπέβαλλε ΔΦΕ φορ. 2019 και δήλωσε φιλοξενούμενη την κόρη.

Στην αίτηση για το επίδομα στέγασης δεν φαίνεται η κόρη, ενώ τα στοιχεία της δήλωσης φαίνονται κανονικά και απορρίπτει την αίτηση.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Να μην έχει δηλώσει η κόρη στη δήλωσή της τη φιλοξενία?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Ζευγάρι με φιλοξενούμενη ενήλικη κόρη.

Υπέβαλλε ΔΦΕ φορ. 2019 και δήλωσε φιλοξενούμενη την κόρη.

Στην αίτηση για το επίδομα στέγασης δεν φαίνεται η κόρη, ενώ τα στοιχεία της δήλωσης φαίνονται κανονικά και απορρίπτει την αίτηση.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Να μην έχει δηλώσει η κόρη στη δήλωσή της τη φιλοξενία?

Ευχαριστώ πολύ.

Την κορη  την προσθέσες εσύ στο νοικοκυριό  ;

Δεν έρχετε  αυτόματα  από το ε1.

Έκανε  μετά αποδοχή  η κόρη  .

Όταν έχεις ενήλικα  κάνεις ελενχος αποθήκευσή  κάνει αποδοχή  μετά γυρνάς  και κάνεις οριστική  υποβολή  .

Δεν έχει τόσο σχέση με το αν δήλωσε  την φιλοξενία  η κόρη  .

Και το θέμα είναι η κόρη Εχει  κάνει την δήλωση δήλωση της για το 2019;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Την κορη  την προσθέσες εσύ στο νοικοκυριό  ;

Δεν έρχετε  αυτόματα  από το ε1.

Έκανε  μετά αποδοχή  η κόρη  .

Όταν έχεις ενήλικα  κάνεις ελενχος αποθήκευσή  κάνει αποδοχή  μετά γυρνάς  και κάνεις οριστική  υποβολή  .

Δεν έχει τόσο σχέση με το αν δήλωσε  την φιλοξενία  η κόρη  .

Και το θέμα είναι η κόρη Εχει  κάνει την δήλωση δήλωση της για το 2019;

Μέχρι τώρα στις προηγούμενες αιτήσεις την έφερνε αυτόματα.

Τη δήλωσή της η κόρη μάλλον δεν την έχει υποβάλλει.

Και πήγα να την προσθέσω στο νοικοκυριό, αλλά έχει επιλογή μόνο τέκνο και συνενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Μέχρι τώρα στις προηγούμενες αιτήσεις την έφερνε αυτόματα.

Τη δήλωσή της η κόρη μάλλον δεν την έχει υποβάλλει.

Και πήγα να την προσθέσω στο νοικοκυριό, αλλά έχει επιλογή μόνο τέκνο και συνενοικιαστή.

Αν δεν κανει η κόρη δήλωση  τότε πως θα ελέγχει  τα συνολικά  εισοδήματα  για να δει αν το δικαιούνται;θα πάρει από τους μισούς τα 2018 από τους άλλους  τα του 2019 και θα βγάλει τον μέσο όρο; 

Μήπως γι αυτό δεν την φέρνει  .

Ρωτάω  δεν ξέρω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Κόρη φιλοξενούμενη στους γονείς της, φορολογείται με τεκμήρια για το 2019.

Ως αποτέλεσμα στο επίδομα στέγασης προσθέτει τα τεκμήρια στο συνολικό εισόδημα και ξεπερνούν το όριο.

Να σημειώσω ότι η κόρη αγόρασε ΙΧ με μετρητά, ανάλωση κεφαλαίου δεν έχει, γονική παροχή δεν έγινε, άρα αναγκαστικά φορολογήθηκε με τεκμήρια.

Έχει κανείς κάποια ιδέα, εάν υπάρχει άλλος τρόπος να μην χάσουν το επίδομα στέγασης?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Κόρη φιλοξενούμενη στους γονείς της, φορολογείται με τεκμήρια για το 2019.

Ως αποτέλεσμα στο επίδομα στέγασης προσθέτει τα τεκμήρια στο συνολικό εισόδημα και ξεπερνούν το όριο.

Να σημειώσω ότι η κόρη αγόρασε ΙΧ με μετρητά, ανάλωση κεφαλαίου δεν έχει, γονική παροχή δεν έγινε, άρα αναγκαστικά φορολογήθηκε με τεκμήρια.

Έχει κανείς κάποια ιδέα, εάν υπάρχει άλλος τρόπος να μην χάσουν το επίδομα στέγασης?

Ευχαριστώ πολύ.

Τσέκαρε το εισόδημα και τα τεκμήρια των  γονιών της. Αν δε ξεπερνάνε το όριο , κάνε κανά μαγικό....😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, 750 είπε

Τσέκαρε το εισόδημα και τα τεκμήρια των  γονιών της. Αν δε ξεπερνάνε το όριο , κάνε κανά μαγικό....😄

Μισθό έχει ο πατέρας μόνο.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Μισθό έχει ο πατέρας μόνο.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Πολλά Μπόρεις  να κάνεις το θέμα είναι μέχρι που θες να το φτάσεις  .

Μην λέμε κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια  .

Αλλά δυστυχώς  και φέτος κάνουμε  δηλώσεις  βαση επιδομάτων  Και όχι βαση Κ.Φ.Ε .

ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΙΚΑ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΈΣ  .

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ  ΜΗΝ ΣΚΑΣ  ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΊΞΕΙ  ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Η δημιουργία της αίτησης απέτυχε. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να δημιουργήσετε νέα αίτηση

Τι είναι αυτό; Δεν με αφήνει καθόλου να κάνω αίτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Τι είναι αυτό; Δεν με αφήνει καθόλου να κάνω αίτηση!

https://www.taxheaven.gr/news/52622/paratash-gia-3-mhnes-sthn-isxy-twn-egkritikwn-apofasewn-elaxistoy-eggyhmenoy-eisodhmatos-kai-epidomatos-stegashs

Μήπως μαστορεύουν τίποτα και έχει πέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 750 είπε

Άποψη μου επειδή  το χω συνάντηση και γω στο παρέλθον. 

Δοκίμασε  να δεις αν έχει στο αμκα του συνδεδεμένο  το αφμ του.

Μπρορει να ναι και αυτό. Δεν το χω τσεκάρει  γιατί  ακόμα δεν έχει πάει στο κεπ να του κάνουν  σύνδεση  αφμ  με το ΑΜΚΑ του.

Αν βγάλεις  άκρη ενημερώσε. 

Υ.σ τσέκαρε να μπεις  και σε άλλον να δεις αν είναι γενικό τοπρόβλημα η ειδικό  μόνο σε αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/2/2021 στις 1:29 ΜΜ, Trip_Accountant είπε

 

Η δημιουργία της αίτησης απέτυχε. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να δημιουργήσετε νέα αίτηση

Τι είναι αυτό; Δεν με αφήνει καθόλου να κάνω αίτηση!

ΚΑΛΉΜΕΡΑ ΈΒΓΑΛΕΣ  ΆΚΡΗ .

ΕΓΏ ΤΕΛΙΚΆ ΈΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΉΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΊΧΑ ΠΕΙ .

ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΆΕΙ ΣΤΟ ΚΕΠ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΣΤΟ ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ .

ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΔΑ ΛΑΘΟΣ ..ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΕΠ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ,

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ Η ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ 

Επεξεργασμένο από 125883623
ΠΡΟΣΘΉΚΗ -ΔΙΌΡΘΩΣΗ ΚΕΊΜΕΝΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/2/2021 στις 1:50 ΜΜ, 750 είπε

εμενα ακομα δεν με αφηνει .

εσυ εβγαλες ακρη η και συ ακομα εχεις το ιδιο προβλημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

εμενα ακομα δεν με αφηνει .

εσυ εβγαλες ακρη η και συ ακομα εχεις το ιδιο προβλημα ; 

Το θέμα το είχε ο συνάδελφος σε ανάρτηση πάνω από τη δική μου.  'Εχω όμως 3 περιπτώσεις να φτιάξω μέσα στο Μάρτιο. Θα ασχοληθώ ίσως και αύριο. 'Οτι είναι , θα σε ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...