Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ & ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ)


zevooazaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

ή ο γιαλός είναι στραβός ή σταβά αρμενίζω.

στην  ΑΠΔ θελω να καταχωρήσω τιτλο κτήσης για τον Οκτώβριο για γραπτή σύμβαση και συγκεκριμένο αριθμό ημερών.

έχω λοιπόν

ΚΑΔ 0835

Κωδ. Ειδ. 001061

ΚΠΚ. 1110

Τύπος Αποδοχ. 94

η ερώτηση μου είναι η εξής...

δεν παίρνει ούτε περίοδος απασχόλησης, ούτε ημέρες ασφάλισης ???

στον τύπο αποδοχών 94 βγάζει εφάπαξ αμοιβές Δ.Σ. (καμία σχέση) καλα δεν το έχουν φτιάξει το σύστημα??

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι  λάθος  σε αυτό που Ρωτάς-αναφέρεις. 

Τι σχέση έχει η α.π.δ με τίτλο κτησης;

Αυτός που τον έλαβε πρέπει  να πάει στον ε.φ.κ.α να κάνει απογραφή  και να αποδώσει  τις εισφορές  .

Έχω χάσει  η έχω καταλάβει  κάτι λάθος;

Δεν  κάνει  κάτι Αυτός  που τον εκδίδει  αλλά ο λήπτης.

Πάρε και δεύτερη  γνώμη 

Μέχρι να τα τσεκάρω τι ακριβώς  κάνουμε  πλέον από 01/02/2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλοι κτήσης: Ερωτήσεις-απαντήσεις από τον ΕΦΚΑ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44387

Τίτλοι κτήσης - Πως θα απεικονίζονται στις ΑΠΔ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44172

 

Τίτλοι κτήσης - Ασφάλιση στον ΕΦΚΑ - Νέα εγκύκλιος με παραδείγματα

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44140#

.....

Νέα δεδομένα σχετικά με τους τίτλους κτήσης είχαμε την εβδομάδα που μας πέρασε. Αρχικά εκδόθηκε δελτίο τύπου με το οποίο ενημερωθήκαμε ότι τελικά η ασφάλιση των τίτλων κτήσης θα ξεκινήσει από 1.2.2019 και όχι από 29.01.2019. Η εγκύκλιος δημοσιεύθηκε άμεσα (δείτε την εδώ : Δ.15/ Γ'/οικ.4624/106/2019) και εγώ αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να εκδοθούν δύο εγκύκλιοι μέσα σε ένα μήνα (θα ακολουθήσει και τρίτη από τον ΕΦΚΑ). Με τον συντονισμό δεν το έχουνε και πολύ εκεί στο Υπ.Εργασίας μερικές φορές.  

Στο θέμα μας τώρα. Ο καταλογισμός εισφορών ισχύει για όσους τίτλους κτήσης εκδίδονται από 01/02/2019 και μετά όπως προείπα. Σε ό,τι αφορά στις ημέρες ασφάλισης τα πράγματα είναι απλά. Η απόφαση έχει αναλυτικά παραδείγματα που μπορεί να κατανοήσει ο καθένας. Το βασικό στοιχείο είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης (πηλίκο νομίζω λέγεται) του καθαρού ποσού του τίτλου κτήσης με τον κατώτατο μισθό. Όπου καθαρό ποσό εννοούμε αυτό που προκύπτει εάν από την αμοιβή του τίτλου κτήσης αφαιρέσουμε την παρακράτηση φόρου και το χαρτόσημο. 
 

Παράδειγμα υπολογισμού ημερών ασφάλισης:
Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει σύμβαση που να ρυθμίζει τις ημέρες ασφάλισης και ο τίτλος κτήσης που εκδίδεται έχει καθαρό ποσό 7.000. 
7000/650 = 10,76 . Συνεπώς ο λήπτης της αμοιβής μπορεί να ασφαλιστεί για 10 μήνες (χ25 ασφαλιστικά ημερομίσθια) και 19 ημέρες (0,76 χ 25).
Είναι ευνόητο φυσικά ότι μπορεί να ασφαλιστεί και για λιγότερες ημέρες εφόσον υπάρχει συμφωνία και η εργασία διαρκεί λιγότερες ημέρες.
Σε ότι αφορά το ελάχιστο των ημερών ασφάλισης διαβάστε το σχετικό παράδειγμα της εγκυκλίου. Είναι ξεκάθαρο.

Αφού διαβάσετε προσεκτικά την εγκύκλιο σκεφτείτε λοιπόν έναν μισθωτό ο οποίος αμείβεται με τον κατώτατο μισθό (650,00 μικτά 546,00 καθαρά χ 14 = 7.644) να λάμβανε την αμοιβή του (ίδιο πληρωτέο ποσό) με τίτλο κτήσης. Πόσα λεφτά θα γλύτωνε ο εργοδότης; Κουίζ..
Βέβαια άλλο εξαρτημένη εργασία και άλλο τίτλοι κτήσης, ωστόσο το ελληνικό δαιμόνιο υπάρχει ακόμα...



 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43709

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Τίτλοι κτήσης: Ερωτήσεις-απαντήσεις από τον ΕΦΚΑ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44387

Τίτλοι κτήσης - Πως θα απεικονίζονται στις ΑΠΔ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44172

 

Τίτλοι κτήσης - Ασφάλιση στον ΕΦΚΑ - Νέα εγκύκλιος με παραδείγματα

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44140#

.....

Νέα δεδομένα σχετικά με τους τίτλους κτήσης είχαμε την εβδομάδα που μας πέρασε. Αρχικά εκδόθηκε δελτίο τύπου με το οποίο ενημερωθήκαμε ότι τελικά η ασφάλιση των τίτλων κτήσης θα ξεκινήσει από 1.2.2019 και όχι από 29.01.2019. Η εγκύκλιος δημοσιεύθηκε άμεσα (δείτε την εδώ : Δ.15/ Γ'/οικ.4624/106/2019) και εγώ αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να εκδοθούν δύο εγκύκλιοι μέσα σε ένα μήνα (θα ακολουθήσει και τρίτη από τον ΕΦΚΑ). Με τον συντονισμό δεν το έχουνε και πολύ εκεί στο Υπ.Εργασίας μερικές φορές.  

Στο θέμα μας τώρα. Ο καταλογισμός εισφορών ισχύει για όσους τίτλους κτήσης εκδίδονται από 01/02/2019 και μετά όπως προείπα. Σε ό,τι αφορά στις ημέρες ασφάλισης τα πράγματα είναι απλά. Η απόφαση έχει αναλυτικά παραδείγματα που μπορεί να κατανοήσει ο καθένας. Το βασικό στοιχείο είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης (πηλίκο νομίζω λέγεται) του καθαρού ποσού του τίτλου κτήσης με τον κατώτατο μισθό. Όπου καθαρό ποσό εννοούμε αυτό που προκύπτει εάν από την αμοιβή του τίτλου κτήσης αφαιρέσουμε την παρακράτηση φόρου και το χαρτόσημο. 
 

Παράδειγμα υπολογισμού ημερών ασφάλισης:
Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει σύμβαση που να ρυθμίζει τις ημέρες ασφάλισης και ο τίτλος κτήσης που εκδίδεται έχει καθαρό ποσό 7.000. 
7000/650 = 10,76 . Συνεπώς ο λήπτης της αμοιβής μπορεί να ασφαλιστεί για 10 μήνες (χ25 ασφαλιστικά ημερομίσθια) και 19 ημέρες (0,76 χ 25).
Είναι ευνόητο φυσικά ότι μπορεί να ασφαλιστεί και για λιγότερες ημέρες εφόσον υπάρχει συμφωνία και η εργασία διαρκεί λιγότερες ημέρες.
Σε ότι αφορά το ελάχιστο των ημερών ασφάλισης διαβάστε το σχετικό παράδειγμα της εγκυκλίου. Είναι ξεκάθαρο.

Αφού διαβάσετε προσεκτικά την εγκύκλιο σκεφτείτε λοιπόν έναν μισθωτό ο οποίος αμείβεται με τον κατώτατο μισθό (650,00 μικτά 546,00 καθαρά χ 14 = 7.644) να λάμβανε την αμοιβή του (ίδιο πληρωτέο ποσό) με τίτλο κτήσης. Πόσα λεφτά θα γλύτωνε ο εργοδότης; Κουίζ..
Βέβαια άλλο εξαρτημένη εργασία και άλλο τίτλοι κτήσης, ωστόσο το ελληνικό δαιμόνιο υπάρχει ακόμα...



 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43709

καλησπέρα,

σε ευχαριστώ για το χρόνο σου είσαι ποταμός πληροφορίας... τα έχω κοιτάξει όλα αυτά ... να τα πάρουμε απο την αρχή....

Α) τις εισφορές τις αποδίδει ο εκδότης και αυτο το έχει και στο site του εφκα...

 

7. Ποιος αποδίδει τις ασφαλιστικές εισφορές στον ΕΦΚΑ;

Οι ασφαλιστικές εισφορές παρακρατούνται κατά την έκδοση και αποδίδονται στον ΕΦΚΑ από τον εκδότη του Τίτλου Κτήσης μέχρι την τελευταία εργάσιμη του επόμενου της έκδοσης του παραστατικού μήνα.

 

Β) η διαδικασία για να αποδοθούν οι εισφορές είναι μεσω ΑΠΔ αναγράφεται στο 2ο link που μου ανέβασες και το γνωρίζω

 

Γ) Αίτηση για τι πράγμα να μου στείλεις ?? για απογραφή ?? απογεγραμένος είναι ο εργοδότης (και ο συναλλασόμενος με τιτλο κτήσης κανονικά με ΑΜΑ, ΑΜΚΑ κλπ κλπ ).... εκτος αν εννοείς κάτι άλλο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Την αίτηση  του  Ε.φ.κ.α την έχεις ,έχει πάει η θες να στην ανεβάσω; 

Και ο λήπτης  απογραφεται αυτό έχω καταλάβει. 

σου εχω στειλει λίγο παραπάνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 3:56 ΜΜ, zevooazaz είπε

σου εχω στειλει λίγο παραπάνω.....

Αυτην την αίτηση  αναφέρω μαζί και με την υπεύθυνη  δήλωση  που την συντροφεύει 

 

20191108_193232.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για εγγραφή πάει στον ΕΦΚΑ (Πρώην ΟΑΕΕ)? 

..συνάδελφε δεν την ανεβάζεις αυτή την αίτηση? θα φανεί χρήσιμη σε πολλούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nska είπε

...για εγγραφή πάει στον ΕΦΚΑ (Πρώην ΟΑΕΕ)? 

..συνάδελφε δεν την ανεβάζεις αυτή την αίτηση? θα φανεί χρήσιμη σε πολλούς...

Το θέλω αλλά δεν με αφήνει  το site  να την ανεβάσω  το έχω μικρινή  όσο μπορώ  αλλά πάλι το θεωρει μεγάλο  αρχείο  .Αν την θες  η νομίζεις  μπορείς να το κάνεις  γράψε  το email  σου να στην στείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 7:41 ΜΜ, 125883623 είπε

Αυτην την αίτηση  αναφέρω μαζί και με την υπεύθυνη  δήλωση  που την συντροφεύει 

 

 

 

Αυτή την αίτηση την έχουν στον ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ?

Σε μία περίπτωση που πήγα και ρώτησα στο ΕΦΚΑ-ΙΚΑ μου είπαν ότι ο λήπτης του τίτλου κτήσης πρέπει να πάει στο ΙΚΑ για να τσεκάρουν εκεί ότι είναι λήπτης τίτλου κτήσης κι όχι απλός εργαζόμενος.

Και τώρα διαβάζω ότι θα πρέπει να πάει στον ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ...

 

Μπερδεύτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirosvii είπε

 

Αυτή την αίτηση την έχουν στον ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ?

Σε μία περίπτωση που πήγα και ρώτησα στο ΕΦΚΑ-ΙΚΑ μου είπαν ότι ο λήπτης του τίτλου κτήσης πρέπει να πάει στο ΙΚΑ για να τσεκάρουν εκεί ότι είναι λήπτης τίτλου κτήσης κι όχι απλός εργαζόμενος.

Και τώρα διαβάζω ότι θα πρέπει να πάει στον ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ...

 

Μπερδεύτηκα

Και τω μπερδεμένος  είναι μη νομίζεις .

Στην πράξη δεν το χω κάνει  γιατί  από 02/2019 Δεν αξίζει πλέον  όλη αυτή  η βαβούρα αλλά η πρόσληψη. 

Πάντως  και στον Ε.φ.κ.α αν μπεις  και δεις την ερώτηση  10 αναφέρει  ο πάει απ τον Ε.φ.κ.α να κάνει απογραφή  σαν μη μισθωτός  (τιτλο κτησης) Για να μπορεί  να στείλει  ο εργοδότης  την από με τις εισφορές.

Ναι αυτήν την αίτηση  την πήρα από Ε.φ.κ.α πάρε όπως το αναφέρει  και θ αίτηση  άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Και τω μπερδεμένος  είναι μη νομίζεις .

Στην πράξη δεν το χω κάνει  γιατί  από 02/2019 Δεν αξίζει πλέον  όλη αυτή  η βαβούρα αλλά η πρόσληψη. 

Πάντως  και στον Ε.φ.κ.α αν μπεις  και δεις την ερώτηση  10 αναφέρει  ο πάει απ τον Ε.φ.κ.α να κάνει απογραφή  σαν μη μισθωτός  (τιτλο κτησης) Για να μπορεί  να στείλει  ο εργοδότης  την από με τις εισφορές. 

Ναι αυτήν την αίτηση  την πήρα από Ε.φ.κ.α πάρε όπως το αναφέρει  και θ αίτηση  άλλωστε. 

Α οκ, τώρα λέμε το ίδιο.

"πάει απ τον Ε.φ.κ.α να κάνει απογραφή  σαν μη μισθωτός  (τιτλο κτησης) Για να μπορεί  να στείλει  ο εργοδότης  την από με τις εισφορές."

Εντάξει ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Α οκ, τώρα λέμε το ίδιο.

"πάει απ τον Ε.φ.κ.α να κάνει απογραφή  σαν μη μισθωτός  (τιτλο κτησης) Για να μπορεί  να στείλει  ο εργοδότης  την από με τις εισφορές."

Εντάξει ευχαριστώ για την απάντηση!

Την Α.π.δ  εννοώ  αυτο το τ9 .

Και το πάρε είναι Ε.φ.κ.α ο.α.ε.ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

καλησπέρα

Θα εκδώσουμε ένα τίτλο κτήσης 07/03 ποσού 2000€ (καθαρή αξία 1528€ )σε μια καθηγήτρια , που παρέδωσε μαθήματα σε πρόγραμμα ΛΑΕΚ 0,24 στην επιχείρηση .Υπάρχει γραπτή σύμβαση για τα μαθήματα , από 10/02 έως 06/03/2020 , για 40 διδακτικές ώρες / Δευτέρα - Τετάρτη, εκτός 28/2 & 2/3, ( 10 πραγματικές ήμερες *4 διδακτικές ώρες /ήμερα  δλδ

Επειδή οι 10 πραγματικές ήμερες απασχόλησης με μπερδεύουν σχετικά με την υποβολή της ΑΠΔ, επειδή πέφτουν σε 2 μισθοδοτικές περιόδους ,2ος & 3ος , θα υποβάλω την  ΑΠΔ με την ΑΠΔ του Μαρτίου 2020, τον Απρίλιο??? 

θα μπορώ να βάλω περίοδο απασχόλησης 10/2-6/3/2020, θα το πάρει ???

εικόνα.png

 

ξέρει κάποιος ???

ευχαριστώ εκ των πρότερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anelixis είπε

καλησπέρα

Θα εκδώσουμε ένα τίτλο κτήσης 07/03 ποσού 2000€ (καθαρή αξία 1528€ )σε μια καθηγήτρια , που παρέδωσε μαθήματα σε πρόγραμμα ΛΑΕΚ 0,24 στην επιχείρηση .Υπάρχει γραπτή σύμβαση για τα μαθήματα , από 10/02 έως 06/03/2020 , για 40 διδακτικές ώρες / Δευτέρα - Τετάρτη, εκτός 28/2 & 2/3, ( 10 πραγματικές ήμερες *4 διδακτικές ώρες /ήμερα  δλδ

Επειδή οι 10 πραγματικές ήμερες απασχόλησης με μπερδεύουν σχετικά με την υποβολή της ΑΠΔ, επειδή πέφτουν σε 2 μισθοδοτικές περιόδους ,2ος & 3ος , θα υποβάλω την  ΑΠΔ με την ΑΠΔ του Μαρτίου 2020, τον Απρίλιο??? 

θα μπορώ να βάλω περίοδο απασχόλησης 10/2-6/3/2020, θα το πάρει ???

εικόνα.png

 

ξέρει κάποιος ???

ευχαριστώ εκ των πρότερων..

Δεν ξέρω και αυτό που δεν έχω αποσαφηνίσει  ακόμα είναι με το νέο ασφαλιστικό  αυτά υπάρχουν  ακόμα  η καταργήθηκαν  και δεν μπορούν  να γίνουν  ;;;

Όπως πχ μπλοκάκιας ασφαλιστικός  υπάρχει πλέον η όχι Αφού καταργήθηκε  ο νόμος κατρουγκαλου;

πρέπει  να δω τι σεμινάριο  του κόμβου  για το ασφαλιστικό  .

Αν απαντήσει  κανείς ευχαριστώ  εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...