Προς το περιεχόμενο
  • 0

μΗΤΡΩΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ


JVA

Ερώτηση

ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΡΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ, ΤΑΜΙΑ, ΠΡΟΕΔΡΟ Δ.Σ.? ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ? ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ? ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΙΤΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ? ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΙΠΟΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα μπορουσες πχ αν εχεις εναν συλλογο με 15 μελη να βαλεις ποσοστο 1/15 αλλα αυτα τα νταμακια δεν εχουν τοσο πολλη σημασια αν και εχουν σημασια το κυριο που τους νοιαζει ειναι ποιος ειναι ο πραγματικος δικαιουχος .

οδηγιες για το πως συμπληρωνεται η πλατφορμα δεν υπαρχουν . τι ειναι σωστο τι ειναι λαθος ειναι σχετικο . 

το οτι εχει ληξει ηδη η πρωτη ομαδα και οπου να ναι και η β και αυτο σχετικο ειναι . και οτι εχει προστιμο 10.000 ευρω και αυτο σχετικο ειναι . 

εγω στους δικους μου θα το κανω οπως γραφεις προεδρο ταμεια γραμματεα χωρις τιτλο και ποσοστο λεω 1.16 γιατι εχω 16 μελη αν πχ ειχα ενα δσ που δεν ειναι μετοχος -μελος εκει θα εβαζα 0 χωρις ποσοστο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΨΗΦΟΥ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ?

ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Σ.? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΕΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαζι σου,και γω πχ εχω κοινσεπ που εχει διοικουσα επιτροπη .

υποτιθεται οτι εχεςι ετοιμο το ειδικο μητρωο και τωρα απλα το αντιγραφεις στο μητρωο των πραγματικων δικαιουχων .

εχεις ελενχει τα χαρτια να δεις αν υπαρχει πχ διπλη ψηφος κτλ.

αναλογα το τι εχεις αναλογα πρατεις .

στην πραξη αυτα τα νταμακια μπροει και να μην τα χρεισιμοποιησεις και καθολου . 

το νομικο τμημα του συλλογου τι σε εχει συμβουλεψει; 

το ειδικο μητρωο το εχεις φτιαξει;  και αυτο εχει προστιμο 10,.000 ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, JVA είπε

ΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ?

ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Δεν έχεις νομικό τμήμα !!!!!!!!!!!! (???
όσο για το μητρώο, αυτά που θα στείλεις κράτα τα και σε έναν φάκελλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ .

ΤΕΛΙΚΑ  ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΨΗΦΟΥ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, JVA είπε

ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ .

ΤΕΛΙΚΑ  ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΨΗΦΟΥ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ?

τιποτα (νομίζω ότι τα παίρνει, δοκίμασέ το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

Δεν έχεις νομικό τμήμα !!!!!!!!!!!! (???
όσο για το μητρώο, αυτά που θα στείλεις κράτα τα και σε έναν φάκελλο 

Αυτο φτάνει μόνο; δεν ξέρω. 

Το ειδικό μητρώο δεν πρέπει πχ να έχει το καταστατικό του συλλόγου το πρακτικό που όρισε τον πρόεδρο ταμεία γραμματέα; 

Δεν νομίζω οτι το ειδικο μητρώο είναι το print skrem της πλατφόρμας. 

Επίσης κατι βασικό οι ταυτότητες τους; ;;

Το ειδικό μητρώο είναι αυτό που αποδεικνύει πως έφτιαξες το μητρώο των πραγματικών δικαιούχων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

το ετησιο τελος 100 ε ,ποιους αφορα?

Και εμάς. Εμείς είμαστε στο άρθρο 5 εκει θα δεις ποιους αφορά κυρίως αλλά όχι και μονο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

το ετησιο τελος 100 ε ,ποιους αφορα?

Αριθμ. 67343 ΕΞ 2019

Άρθρο 6

Δικαιώματα πρόσβασης

1. Οι αρμόδιες Ελεγκτικές Αρχές έχουν πλήρη και απεριόριστα δικαιώματα προβολής των στοιχείων. Οι αρμόδιες αρχές και τα υπόχρεα πρόσωπα έχουν περιορισμένα δικαιώματα πρόσβασης στα στοιχεία του Μητρώου και μόνο για τους σκοπούς άσκησης μέτρων δέουσας επιμέλειας που προβλέπονται στα άρθρα 11 έως και 19 του ν. 4557/2018. Τα φυσικά πρόσωπα έχουν δικαίωμα πρόσβασης στα οριζόμενα στην παρ. 7 του άρθρου 20 του ν. 4557/2018 στοιχεία.

2. Για την πρόσβαση των υπόχρεων προσώπων καθορίζεται ετήσιο τέλος ύψους εκατό (100) ευρώ. Για την πρόσβαση φυσικών προσώπων καθορίζεται τέλος ύψους είκοσι (20) ευρώ για 10 αναζητήσεις. Η είσπραξη των τελών γίνεται με τη χρήση ηλεκτρονικού παραβόλου το οποίο εκδίδεται με την αίτηση για αναζήτηση. Η πληρωμή του παραβόλου επιτρέπει την αναζήτηση. Το παράβολο συνδέεται με τον λογαριασμό γενικών εσόδων από παράβολα που είναι «1450189001 - παράβολα από κάθε αιτία». Τα έσοδα που δημιουργούνται από την είσπραξη των τελών για τις αναζητήσεις του Μητρώου Πραγματικών Δικαιούχων καλύπτουν τις δαπάνες λειτουργίας του πληροφοριακού συστήματος της ΓΓΠΣ και αποδίδονται για τον σκοπό αυτό στον προϋπολογισμό της, με την εγγραφή ισόποσων πιστώσεων σύμφωνα με το άρθρο 74 του ν. 4270/2014.

3. Με την πρόσβαση στο σύστημα οι χρήστες αποδέχονται την καταγραφή των στοιχείων τους. Περαιτέρω, οι χρήστες -φυσικά πρόσωπα αποδέχονται την ενημέρωση των υπόχρεων καταχώρισης για τις αναζητήσεις που έγιναν από αυτούς. Οι υπόχρεοι καταχώρισης δεν ενημερώνονται για αναζητήσεις των ελεγκτικών αρχών, των αρμόδιων αρχών ή των υπόχρεων προσώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. 

Σε ΝΠΔΔ στην ιδιότητα βάζω μέλος ΔΣ και στους τρεις και στο είδος μέλους Πρόεδρος ΔΣ, Γραμματέας και Ταμίας.

Χωρίς τίτλο, χωρίς ποσοστά.

Το στέλνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιστολή σχετικά με την υποχρέωση των Πολιτιστικών Συλλόγων για καταχώρηση στο Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/46127#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα ποιους βαζουμε πραγματικους δικαιουχους?εχω και εγω εναν πολιτιστικο συλλογο δημοτικης κοινοτητας. Μονο την τον προεδρο και τον εκπροσωπο δεν καταχωριζουμε >?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zinon είπε

τελικα ποιους βαζουμε πραγματικους δικαιουχους?εχω και εγω εναν πολιτιστικο συλλογο δημοτικης κοινοτητας. Μονο την τον προεδρο και τον εκπροσωπο δεν καταχωριζουμε >?

Εγω έβαλα προεδρο ταμεία γραμματέα. Αν έχεις και διευθυντικό στέλεχος νόμιμο εκπρόσωπο βάλε και αυτόν. 

Τώρα το τι πρέπει να καταχωρήσεις παίρνει μεγάλη συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/10/2019 στις 3:45 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. 

Σε ΝΠΔΔ στην ιδιότητα βάζω μέλος ΔΣ και στους τρεις και στο είδος μέλους Πρόεδρος ΔΣ, Γραμματέας και Ταμίας.

Χωρίς τίτλο, χωρίς ποσοστά.

Το στέλνω?

Στείλε το μωρέ και πολλή πολλή όταν μας πουν πως τα θέλουν τα διορθώνουμε

Στα δικά μου έβαλε χωρίς τίτλο και ποσοστό τα άτομα με διαίρεση πχ 15 άτομα 100% 15 

Και δικαίωμα ψήφου ανάλογα .

Βέβαια ολα είναι σχετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, 125883623 είπε

Στείλε το μωρέ και πολλή πολλή όταν μας πουν πως τα θέλουν τα διορθώνουμε

Στα δικά μου έβαλε χωρίς τίτλο και ποσοστό τα άτομα με διαίρεση πχ 15 άτομα 100% 15 

Και δικαίωμα ψήφου ανάλογα .

Βέβαια ολα είναι σχετικά. 

Τα έστειλα να τελειώνω, βαρέθηκα να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...