Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων


JVA

Ερώτηση

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝΗ ΚΑΡΤΕΛΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΦΟΡΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΜΙΚΟΥ ΝΟΜΙΚΟ.

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Δεν μπορείτε να συνεχίσετε. Δεν είστε εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος Νομικού Προσώπου

Για τη διαδικασία εξουσιοδότησης εκπροσώπου Νομικού Προσώπου, ανατρέξτε στις συχνές ερωτήσεις / απαντήσεις (Δ Τεχνικά ζητήματα, Ερώτηση 1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλήμερα για αρχή μην μπεις από εσένα αυτό σου προτείνω .

κατά δεύτερον για να το κάνεις με εσένα σαν νόμιμο εκπρόσωπο η από τον πρόεδρο του συλλογου(αυτό κανε )  η διαδικασία ειναι η εξής . 

 η κλασική που είχαμε παλιά με το taxis πριν τον κλειδαριθμο 

Εκπρόσωπους του νομικού μου προσώπου +

Παρακαλούμε εισάγετε τον ΑΦΜ του εκπροσώπου που θέλετε να εξουσιοδοτήσετε. Ο εξουσιοδοτούμενος θα μπορεί να χρησιμοποιεί το TAXISnet για όλες τις φορολογικές υποχρεώσεις του νομικού σας προσώπου.
,,,,,

μπαινεις στην εταιρεια αριστερά  εξουσιοδοτησεις πας κάτω κάτω και πατάς νέα και τον ορίζεις μετά μπαινεις από το προσωπικό του taxis κάνει αποδοχή και μετά πας στο μητρώο και μπαινεις ,με τους κωδικούς του και επιλεγείς την εταιρεια του για να μπεις μέσα να το φτιάξεις . 

προσοχή και βασικό το ν.π να έχει λάβει κλειδάριθμο αλλιως δεν σε αφήνει να προχωρήσεις την διαδικασία της εξουσιοδοτησης του νομίμου εκπρόσωπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πολιτιστικό σύλλο νομικου προσώπου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα πρέπει να καταχωρήσω στα βασικα στοιχεία τα στοιχεια του νομικού εκπροσώπου που θα βαλω τον πρόεδρο και στους δικαιούχους πάλο καταχωρώ τον πρόεδρο με είδος τίτλουχωρίς τίτλο και είδος μέλους Πρόεδρος Δ.Σ.??? Ακόμα θα πρέπει να καταχωρήσω γραμματέα και ταμία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξέρω. θα σου όμως τι ακούγεται .

σιγουρα πρόεδρο γραμματέα ταμεία και αν υπαρχει καποιος που ενεργει για τον συλλογο και αυτος ,

μετά πάμε σε ειδικές περιπτώσεις με δανεια ποσοστό συγγενείς κτλ .

κάλο  ειναι ο δικηγόρος του συλλογου να το κάνει αυτός και όχι να βγάζει την ουρά του απ έξω  η αλλιως να δώσει έστω  μια γραμμή τι πρέπει.

πάντως στου δικούς μου θα καταχωρίσω αυτους τους 3 πρόεδρο ταμεία γραμματέα και ίσως η γραμματέας να μην χρειαζότανε κιόλας .

στην ουσία ειναι η διοικούσα επιτροπή που έχει αρμοδιότητες να εκτελεί εκπροσωπούση  του συλλογου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα δάνεια, ποσοστό συγγένειας κτλ τι σχέση έχουν 

πέρα από κει 
διάβασε κανείς τις σχετικές ερωτήσεις - απαντήσεις ; 

https://www.gsis.gr/sites/default/files/2019-10/02-10-2019a Ερωτήσεις Μητρωο Πραγματικων Δικαιουχων.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν σχέση. 

Kαι οι ερωτήσεις απαντήσεις δεν ειναι και κάτι σοβαρό ειδικά αυτές οι συγκεκριμενες .

πάμε ένα ένα .τα δανεια ο.κ ειναι αν εγώ σε έχω δανείσει πχ το 100% του κεφαλαίου σου στην ουσία ποιος κάνει κουμάντο; άλλα σε αυτό ο.κ  να πάω πάσο 

μετά στην πλατφορμα μέσα έχει το νταμακι  μέσα συγγενεις πολίτικου προσώπου για να κάνεις τσεκ . (βεβαία ούτε η πλατφορμα ειναι κάτι σοβαρό ) ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΠΩΣ

ΣΤΗΝ 67343 ΕΞ 2019

iv) Είδος και έκταση δικαιωμάτων:
Είδος μέλους, είδος τίτλου, ποσοστό ιδιοκτησίας, ποσοστό δικαιώματος ψήφου, δυνατότητα ελέγχου με άλλο τρόπο (εξωεταιρική συμφωνία για διορισμό μελών ΔΣ ή για από κοινού λήψη αποφάσεων στη Γενική Συνέλευση), τυχόν ιδιότητα πολιτικώς εκτεθειμένου προσώπου/ στενού συγγενή ή στενού συνεργάτη του κατά τους ορισμούς 9,10,11 του άρθρου 3 του ν. 4557/2018.

δεν νομοθετούν ούτε οι πλατφόρμες άλλα ούτε οι ερωτήσεις απαντήσεις μέσα στις πλατφόρμες .  .

2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

τα δάνεια, ποσοστό συγγένειας κτλ τι σχέση έχουν 

πέρα από κει 
διάβασε κανείς τις σχετικές ερωτήσεις - απαντήσεις ; 

https://www.gsis.gr/sites/default/files/2019-10/02-10-2019a Ερωτήσεις Μητρωο Πραγματικων Δικαιουχων.pdf

μέσα συγγενεις πολίτικου προσώπου για να κάνεις τσεκ . 

και ξεκίνησα την απάντηση δεν ξέρω γιατί όντως  δεν ξέρω και κανέναν που να ξέρει .εσείς ξερετε;  

μιλάμε για έναν νόμο με δυο άρθρα και τεσσερις αποφάσεις και αφού θελετε  να το συζητήσουμε στις ερωτήσεις απαντήσεις ένα  ποσοστό 25% αυτό που το βρηκε; στην οδηγια της ευρωπαϊκής ένωσης ;;; νομοθέτη η οδηγία η η οδηγία   ειναι κατευθυντηρια γραμμή; πχ η οδηγία έχει το ποσοστό 25% άλλα αν η Ελλάδα βάλει ποσοστό 0,000001% ειναι λάθος; στον  ΕΛΛΗΝΙΚΟ νομο η πουθενα αλλου δεν εχει δει το 25%.

 

νομολογία επίσημη που υπαρχει 

Βασικός νόμος είναι ο Ν.4557/2018 (όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 62 του Ν.4607/2019)
- ΠΟΛ.1189/2018
- ΠΟΛ.1200/2018
- ΠΟΛ.1201/2018
- ΠΟΛ.1204/2018
- Αριθμ. 67343 ΕΞ 2019
- Αριθμ. 73900 ΕΞ 2019

και ο βασικός νόμος τι έχει δυο άρθρα το 20-21 ; και ο.κ πετάξαμε στον νόμο του ξεπλύματος δυο άρθρα πραγMαTικου δικαιουχου. πως το κοιταμε ; όλα μαζί η μόνο του; αν πχ αυτά τα δυο άρθρα είχαν μπει στην ασιατική τράπεζα θα κοιτάγαμε όλο τον νόμο για την ασιατική τράπεζα; 

ΤΕΛΙΚΆ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ; 

γιατί το να πετάξω την μπάλα στην κερκίδα ειναι το πιο εύκολο να του απαντούσα θα βάλεις τον πραγματικό δικαιούχο. 

κλείνοντας στην ερώτηση του τι απαντάτε ότι πρέπει να κάνει;γιατί εγώ ανέφερα ότι δεν ξέρω και τι θα κανω στους δικους μου.εσεις τι με συμβουλευεται να κανουμε;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

τα δάνεια, ποσοστό συγγένειας κτλ τι σχέση έχουν 

πέρα από κει 
διάβασε κανείς τις σχετικές ερωτήσεις - απαντήσεις ; 

https://www.gsis.gr/sites/default/files/2019-10/02-10-2019a Ερωτήσεις Μητρωο Πραγματικων Δικαιουχων.pdf

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ 4 ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ; 

4. Ποιοι δηλώνονται ως πραγματικοί δικαιούχοι των μη κερδοσκοπικών νομικών προσώπων/οντοτήτων ; Δηλώνονται ως πραγματικοί δικαιούχοι ο πρόεδρος, ο γραμματέας, ο ταμίας ή/και ο διαχειριστής (εφόσον υπάρχει). Στους συνεταιρισμούς δηλώνονται ως πραγματικοί δικαιούχοι ο πρόεδρος, ο γραμματέας, ο ταμίας του ΔΣ, καθώς και τα φυσικά/νομικά πρόσωπα που κατέχουν ποσοστό μερίδων ίσο ή άνω του 25%. Στις αστικές μη κερδοσκοπικές εταιρείες δηλώνονται ως πραγματικοί δικαιούχοι ο πρόεδρος, ο γραμματέας, ο ταμίας ή/και ο διαχειριστής (εφόσον υπάρχει) καθώς και οι εταίροι, φυσικά/νομικά πρόσωπα που κατέχουν ποσοστό ίσο ή άνω του 25%. Στους ιερούς ναούς δηλώνονται ως πραγματικοί δικαιούχοι ο Πρόεδρος, ο γραμματέας και ο ταμίας(εφόσον υπάρχει) του εκκλησιαστικού συμβουλίου. Οι άτυπες ενώσεις ιδιοκτητών και ενοίκων πολυκατοικίας, όταν δεν αποκτούν φορολογητέο εισόδημα, δεν είναι υπόχρεοι καταχώρισης στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων. Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων, όταν δεν αποκτούν φορολογητέο εισόδημα, δεν είναι υπόχρεοι καταχώρισης στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων.

O ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΚ ΟΙ ΆΛΛΟΙ ΓΙΑΤΊ;;; ΑΠΌ ΠΟΥ ΠΡΟΚΎΠΤΕΙ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Για τα δάνεια εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω , τι σημαίνει μου δάνεισε το 100% του κεφαλαίου; (άλλωστε για σύλλογο ήταν η ερώτηση). Το ζητούμενο είναι αν άλλος ελέγχει την εταιρεία 

Για τα συγγενικά πρόσωπα το ζήτημα είναι απλό. Κλικάρεις στις πολιτικές ιδιότητες που αναφέρει και αν έχει κάποια από αυτήν την σημειώνεις και τέλος. 

Όσο για το από που προκύπτει το ότι και οι άλλοι (γραμματέας κλπ) θα σου πώ, από το καταστατικό, αν αποφασίζουν, αν εκπροσωπούν και αυτοί τότε τους αναφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, 125883623 είπε

........

πάμε ένα ένα .τα δανεια ο.κ ειναι αν εγώ σε έχω δανείσει πχ το 100% του κεφαλαίου σου στην ουσία ποιος κάνει κουμάντο; άλλα σε αυτό ο.κ  να πάω πάσο ...........

Η πεθερά σου και αυτήν πρέπει να γράψεις ως δικαιούχο. Την πεθερά σου ρώτησε η γυναίκα σου όταν ζήτησες από την τελευταία την άδεια και σου επέτρεψε να δανείσεις την εταιρεία 100% του κεφαλαίου της.

Τι πίνεις ρε φίλε και δεν μας δίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, COSTAS είπε

Η πεθερά σου και αυτήν πρέπει να γράψεις ως δικαιούχο. Την πεθερά σου ρώτησε η γυναίκα σου όταν ζήτησες από την τελευταία την άδεια και σου επέτρεψε να δανείσεις την εταιρεία 100% του κεφαλαίου της.

Τι πίνεις ρε φίλε και δεν μας δίνεις;

την πεθερα σιγουρα δεν την βαζεις αλλα την γκομενα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως πέρα απο την πλάκα για να μην εχει απαντήσει  κάνεις συνάδελφος (και ο costas αλλα και ο χαλκιδεος ερωτήσεις εκαναν ) καταλαβαίνω τελικά οτι κάνεις σας  δεν ξέρει αλλα ούτε και κάνεις άλλος συναδέλφος.

αλλιώς περιμένω απαντήσεις στις ερωτήσεις μου και οχι ερωτήσεις.

Που στην τελική εγω εχω απαντήσεις για τις ερωτήσεις σας,αλλα θα σας απαντήσω αν μου απαντήσετε πρώτα στις δικές μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, 125883623 είπε

Πάντως πέρα απο την πλάκα για να μην εχει απαντήσει  κάνεις συνάδελφος (και ο costas αλλα και ο χαλκιδεος ερωτήσεις εκαναν ) καταλαβαίνω τελικά οτι κάνεις σας  δεν ξέρει αλλα ούτε και κάνεις άλλος συναδέλφος.

αλλιώς περιμένω απαντήσεις στις ερωτήσεις μου και οχι ερωτήσεις.

Που στην τελική εγω εχω απαντήσεις για τις ερωτήσεις σας,αλλα θα σας απαντήσω αν μου απαντήσετε πρώτα στις δικές μου 

τι ερωτήσεις έκανα και δεν το πήρα χαμπάρι 
θα μας τρελάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απάντηση υπάρχει στις ερωτήσεις μου;

Το τι ερώτηση εκανα παλι ερώτηση είναι. 

Δλδ οι αναρτήσεις σας τι ήταν καταφατικες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΡΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ, ΤΑΜΙΑ, ΠΡΟΕΔΡΟ Δ.Σ.? ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ? ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ? ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΙΤΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ? ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΙΠΟΤΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...