Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση χειριστή γεωργικού μηχανήματος (τρακτέρ)


tacar

Ερώτηση

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα αγροτικά θέματα, γνωρίζει κάποιος να μου πει πως ένας αγρότης θα ασφαλίσει έναν εργάτη γης που όμως θα οδηγεί και το τρακτέρ?

Καλύπτεται με το εργόσημο του ΟΓΑ ή όχι? Η γνώμη μου είναι πως όχι αλλά πως θα τον ασφαλίσει για να μην έχει πρόβλημα? Θα κάνει απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και θα τον κάνει πρόσληψη? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει.Δεν μου εχει τυχει τετοια περιπτωση αλλά θεωρειται χειριστης αγροτικου μηχανηματος και οχι εργατης γης για να "καλυπτεται" απο το Εργοσημο.

Αρα, απογραφη στο ΙΚΑ της αγροτικης επιχειρησης (απογραφουν και αγροτικες επιεχειρησεις αν καποιος ασφαλιζεται στο ΙΚΑ)  και προσληψη στο Εργανη κατα τα γνωστα+συμβαση+πινακα(ωραριο+μισθος) κλπ.

https://www.agronews.gr/thesmika/forologika/166314/ohi-stin-epektasi-ergosimou-se-heiristes-agrotikon-mihanimaton-/

https://www.ypaithros.gr/ergates-gis-kai-adiexoda-paragwgwn/

Eιδικότερα, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή Χρήστου Μπγιάλα σχετικά με την ασφάλιση με εργόσημο για την συγκεκριμένη κατηγορία εργαζομένων η κα. Αχτσιόγλου ανέφερε ότι η συγκεκριμένη μορφή εργασίας έχει όλα τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας, όπως π.χ. η εντολή του εργοδότη για παροχή εργασίας σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο, τα μέσα που παρέχει ο εργοδότης για την επίτευξη της εργασίας και ο ποιοτικός και διευθυντικός έλεγχος.

«Δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι δεν υπάρχει εξαρτημένη εργασία, σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία, και δεν μπορούμε να επεκτείνουμε την ασφάλιση με εργόσημο στην κατηγορία αυτή», σημείωσε η υπουργός.
Σχόλια (1)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

0140-883000-κπκ 102 Μικτα Τεαμ+ΕΚ(ρωτα και στο ΙΚΑ για σιγουρα)

""'η κα. Αχτσιόγλου ανέφερε ότι η συγκεκριμένη μορφή εργασίας έχει όλα τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας"""

Ενω ο εργατης γης κατεβαινει όποτε "του καπνισει" , δουλευει οσο τον βολευει και χρεωνει ο,τι γουσταρει....

Αν τους 300 τους διαλεγαμε με "κληρο" περισσοτερο πιθανοτητες θα ειχαμε να παμε μπροστα. ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τους 300 τους διαλεγαμε με "κληρο" περισσοτερο πιθανοτητες θα ειχαμε να παμε μπροστα. ?

το γελας;

https://blogs.sch.gr/pekmytil/files/2014/12/ΑΡΧΑΙΑ-ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ-Β-ΛΥΚΕΙΟΥ-ΟΙ-ΑΡΧΟΝΤΕΣ-ΣΤΗΝ-ΑΡΧΑΙΑ-ΑΘΗΝΑ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Άρα μπαίνεις σε μία διαδικασία προσλήψεων αποχωρήσεων καθημερινά αφού αν θα δουλέψει κάποιος στον αγρό εξαρτάται από χίλιους παράγοντες.  Άραγε ποιος ήταν τότε ο λόγος που μπήκε το εργόσημο στους εργάτες γης? Τι διαφέρει αυτός που δουλεύει κάτω από το μηχάνημα από αυτόν που το χειρίζεται?  Άσε που θέλει και τεχνικό ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δικιο εχεις .παντως παλια ετσι ηταν,και οταν υπηρχε το εργοσημο.αν τωρα με τον εφκα εχει αλλαξει κατι πρεπει να το ψαξεις και αλλο ,αλλα αυτο εχω ακουσει ,απο μισθοδοσια δεν γνωριζω . το τοπικο καταστημα του εφκα τι απανταει  

 παλιά αυτό το ειχαν  ξεκάθαρο  την εποχή προ του νομού του εφκα του 2016 .

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ.58/10.05.04 Υπαγωγή προσώπων στην ασφάλιση του ΟΓΑ και εξαίρεσή τους από την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/459

Επισημαίνουμε ότι :

- Η ρύθμιση αυτή αφορά μόνο τους ανειδίκευτους εργάτες που απασχολούνται αποκλειστικά στην πρωτογενή εν γένει παραγωγή (φυτική και ζωϊκή), καθώς και σε ανθοκομικές επιχειρήσεις και φυτώρια, ενώ αντίθετα υπάγονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ οι απασχολούμενοι με άλλες ειδικότητες (οδηγοί, γεωπόνοι, υπάλληλοι, εργάτες συσκευασίας, αποθηκάριοι κλπ.), αφού η ασφάλισή τους διέπεται από τις γενικές διατάξεις του Ιδρύματος

η αποψη μου από αυτά που έχω ακούσει ειναι ότι πάει με ι.κ.α ακόμα και μετά τον νομο του  ε.φ.κ.α. πάρε και δεύτερη γνώμη άλλα αυτό ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς έτσι είναι. Εξάλλου αν διάβασες τα άρθρα που είχε ο floydpink θα είδες ότι υπήρξε και επερώτηση στη βουλή που απάντησε η πρώην κα υπουργός εργασίας. 

Τέλος πάντων ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...