Προς το περιεχόμενο
  • 0

απασχοληση συγγενων α βαθμου σε οε ...


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους

 

Πρόσφατα ανέλαβα μια ο.ε που έχουν 2 αδέλφια.Στη εταιρεία απασχολούνται οι σύζυγοι και τα παιδιά των εταίρων .Ομως σε ερωτηση μου για την ασφάλιση τους , μου ειπαν οτι ο προηγούμενος  συνάδελφός μου τους είχε πει ότι αφου ειναι συγγενείς α βαθμού δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση τους .Αυτο ισχύει μονο στις ατομικές έτσι δεν είναι;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Για την απασχοληση ατομου α' βαθμου συγγενειας ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση με πληρης απασχοληση
 
Στις ατομικές επιχειρήσεις η ασφάλιση προσώπων α' και β' βαθμού συγγενείας δεν είναι υποχρεωτική και γίνεται μόνο κατόπιν αίτησης στον Ε.Φ.Κ.Α.. Όταν υπάρξει ασφάλιση, αυτή πραγματοποιείται για πλήρη απασχόληση. Τα παραπάνω δεν ισχύουν για απασχόληση συγγενικών προσώπων σε νομικά πρόσωπα, όπου η ασφάλιση των εν λόγω προσώπων είναι υποχρεωτική.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY είπε

Καλημέρα σε όλους

 

Πρόσφατα ανέλαβα μια ο.ε που έχουν 2 αδέλφια.Στη εταιρεία απασχολούνται οι σύζυγοι και τα παιδιά των εταίρων .Ομως σε ερωτηση μου για την ασφάλιση τους , μου ειπαν οτι ο προηγούμενος  συνάδελφός μου τους είχε πει ότι αφου ειναι συγγενείς α βαθμού δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση τους .Αυτο ισχύει μονο στις ατομικές έτσι δεν είναι;;;

 

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και επιπλέον εδώ μπορείς και μερική σε αντίθεση με τις ατομικές όπου υποχρεούσαι σε πλήρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...