Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων-υπόχρεοι


dodos

Ερώτηση

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι σχέση υπάρχει μεταξύ του Μητρώου της ΔΟΥ και του Μητρώου πραγματικών δικαιούχων άραγε ; 

Το ρωτάω αυτό γιατί π.χ. σε μη κερδοσκοπικά πρόσωπα στο μητρώο της ΔΟΥ είναι περασμένα τα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου κατά την έναρξη. Τώρα για να περαστούν στο μητρώο πραγματικών δικαιούχων ο ταμίας και ο γραμματέας πρέπει να προστεθούν και στο μητρώο της ΔΟΥ ή δεν χρειάζεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Constantinos είπε

Τι σχέση υπάρχει μεταξύ του Μητρώου της ΔΟΥ και του Μητρώου πραγματικών δικαιούχων άραγε ; 

Το ρωτάω αυτό γιατί π.χ. σε μη κερδοσκοπικά πρόσωπα στο μητρώο της ΔΟΥ είναι περασμένα τα στοιχεία του νόμιμου εκπροσώπου κατά την έναρξη. Τώρα για να περαστούν στο μητρώο πραγματικών δικαιούχων ο ταμίας και ο γραμματέας πρέπει να προστεθούν και στο μητρώο της ΔΟΥ ή δεν χρειάζεται ;

δεν χρειάζεται αυτη ειναι η αποψη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω τις εξής απορίες 

α) έχω μια ελληνική μονοπρόσωπη ΙΚΕ   διαχειριστής  τρίτος Έλληνας  και μέτοχος  στην ΙΚΕ 100% μια κυπριακή ΕΠΕ ,  στον εκπρόσωπο βάζω τον διαχειριστή της Μ,ΙΚΕ  και στο δευτερο πίνακα βάζω πάλι τον διαχειριστή της ΜΙΚΕ , την ΕΠΕ την Κυπριακή και το πρόσωπο που ξέρω  εγώ ότι εκπροσωπεί την ΕΠΕ? Χωρίς να με νοιάζει η μετοχική σύνθεση κλπ ? 

β) Κάπου διάβασα έχουμε και εμείς υποχρέωση σαν λογιστές να δηλώσουμε κάτι ? ή η δέουσα επιμέλεια αφορά μόνο την άντληση των στοιχείων απο εμάς απο αυτό το μητρώο για τον έλεγχο των πελατών μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω κολλήσει: ΟΕ συμμετέχει σε ΕΕ σε ποσοστό 65%. Το υπόλοιπο 35% το κατέχει φυσικό πρόσωπο. Η πλατφόρμα έχει ήδη τα στοιχεία των δυο μελών και αναρωτιέμαι πως θα καταχωρήσω τα στοιχεία των φυσικών προσώπων που είναι μέλη της ΟΕ. Θα τους προσθέσω ως δικαιούχους? Τι ποσοστό θα βάλω (στην ΟΕ μετέχουν 3 ΦΠ με ποσοστό 1/3 ο καθένας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, EvangeliaK είπε

Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω κολλήσει: ΟΕ συμμετέχει σε ΕΕ σε ποσοστό 65%. Το υπόλοιπο 35% το κατέχει φυσικό πρόσωπο. Η πλατφόρμα έχει ήδη τα στοιχεία των δυο μελών και αναρωτιέμαι πως θα καταχωρήσω τα στοιχεία των φυσικών προσώπων που είναι μέλη της ΟΕ. Θα τους προσθέσω ως δικαιούχους? Τι ποσοστό θα βάλω (στην ΟΕ μετέχουν 3 ΦΠ με ποσοστό 1/3 ο καθένας). 

Αν έχω καταλάβει σωστά σαν ΕΕ δεν δηλώνεις κάποιον άλλον και η ΟΕ θα δηλώσει τους 3 εταίρους ως δικαιούχους της.

Στην ΕΕ το φυσικό πρόσωπο κατέχει το 35% της εταιρείας ενώ οι τρεις εταίροι της ΟΕ εντέλει κατέχουν το 65% Χ 33,33% = 21,67%. Έτσι τουλάχιστον το υπολογίζουμε στις ενδοομιλικές συναλλαγές και πιστεύω να ισχύει το ίδιο και εδώ.

Βέβαια και να καταχωρίσεις και τους άλλους τρεις δεν νομίζω να χάνεις και τίποτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, sakispap είπε

 καλησπέρα, η μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα εταιρείες ειναι μεχρι 31/10/2019?

Στην β ομάδα έως 01/11/2019

https://www.gsis.gr/sites/default/files/2019-07/ΦΕΚ 2443 του 2019.pdf

Τσέκαρε για σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, tacar είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά σαν ΕΕ δεν δηλώνεις κάποιον άλλον και η ΟΕ θα δηλώσει τους 3 εταίρους ως δικαιούχους της.

Στην ΕΕ το φυσικό πρόσωπο κατέχει το 35% της εταιρείας ενώ οι τρεις εταίροι της ΟΕ εντέλει κατέχουν το 65% Χ 33,33% = 21,67%. Έτσι τουλάχιστον το υπολογίζουμε στις ενδοομιλικές συναλλαγές και πιστεύω να ισχύει το ίδιο και εδώ.

Βέβαια και να καταχωρίσεις και τους άλλους τρεις δεν νομίζω να χάνεις και τίποτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Στο σεμινάριο του Κόμβου αναφέρθηκε ρητά πως πρέπει οπωσδήποτε να καταλήγουμε σε φυσικά πρόσωπα, καθώς πραγματικός δικαιούχος δε μπορεί να είναι νομικό. Επίσης είπαν πως πρέπει να αναφερθούν τα μέλη των ΝΠ που μετέχουν σε άλλο ΝΠ. Οκ με αυτό, το πρακτικό κομμάτι δεν κατάλαβα πως θα γίνει. Δλδ έχω μια εικόνα (στην δεύτερη καρτέλα της πλατφόρμας) ότι στην ΕΕ μετέχει 65% η ΧΧΧ ΟΕ και 35% το ΨΨΨ ΦΠ. Άρα έχω μπροστά μου το 100% του κεφαλαίου της. Είναι σωστό να εισάγω 3 νέες γραμμές και να πω ότι μετέχουν τα 3 ΦΠ της ΟΕ με ποσοστό 21,67% έκαστος? Δε θα έχω έτσι ένα σύνολο>100%?  Κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά μάλλον...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, EvangeliaK είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Στο σεμινάριο του Κόμβου αναφέρθηκε ρητά πως πρέπει οπωσδήποτε να καταλήγουμε σε φυσικά πρόσωπα, καθώς πραγματικός δικαιούχος δε μπορεί να είναι νομικό. Επίσης είπαν πως πρέπει να αναφερθούν τα μέλη των ΝΠ που μετέχουν σε άλλο ΝΠ. Οκ με αυτό, το πρακτικό κομμάτι δεν κατάλαβα πως θα γίνει. Δλδ έχω μια εικόνα (στην δεύτερη καρτέλα της πλατφόρμας) ότι στην ΕΕ μετέχει 65% η ΧΧΧ ΟΕ και 35% το ΨΨΨ ΦΠ. Άρα έχω μπροστά μου το 100% του κεφαλαίου της. Είναι σωστό να εισάγω 3 νέες γραμμές και να πω ότι μετέχουν τα 3 ΦΠ της ΟΕ με ποσοστό 21,67% έκαστος? Δε θα έχω έτσι ένα σύνολο>100%?  Κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά μάλλον...? 

Καλα τα λες.στην πράξη νομίζω δεν τα παίρνει τα ποσοστα πανω απο 100% κτυπάει η πλατφόρμα. 

Αλλα ναι πρέπει να κάνεις πεντε έγραφες. 

Δεύτερη σελίδα 0ε + φπ35% 

Και μετα ανάλογα αν πχ οι δυο απο τους 3 ενεργούν σαν ομαδα γράφεις τους δυο αν θες και μομο τον εναν απο την εε  αλλα αν στην εε ο τρίτος τις οε  κάνει ομαδα με φπ της εε ποιον θα βάλεις πραγματικό δικαιούχο της εε;

Είναι θεμα.....

Εγω θα βαζα πεντε έγραφες και βλέπουμε. 

Αν είναι σωστό δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ Ο.Ε με 3 μετόχους παίζει ρόλο τι  ιδιότητα, διακιουχου θα βαλουμε ? τους έχω βάλει μετόχους,ειναι δηλωμένοι και

σαν διαχειριστές ? τι ειναι ποιο σωστό να τους βάλω ?μετόχους η διαχειριστές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, dodos είπε

ΣΕ Ο.Ε με 3 μετόχους παίζει ρόλο τι  ιδιότητα, διακιουχου θα βαλουμε ? τους έχω βάλει μετόχους,ειναι δηλωμένοι και

σαν διαχειριστές ? τι ειναι ποιο σωστό να τους βάλω ?μετόχους η διαχειριστές?

Μπορείς και τα δύο αλλά το κύριο  που τους  κάνει  πραγματικούς  δικαιούχους  είναι η ιδιότητα  που έχουν σαν   μέτοχοι και όχι η ιδιότητα  του διαχειριστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dodos είπε

ΣΕ Ο.Ε με 3 μετόχους παίζει ρόλο τι  ιδιότητα, διακιουχου θα βαλουμε ? τους έχω βάλει μετόχους,ειναι δηλωμένοι και

σαν διαχειριστές ? τι ειναι ποιο σωστό να τους βάλω ?μετόχους η διαχειριστές?

Καλύτερα όμως να τους βάλεις εταίρους και όχι μετόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dodos είπε

ΣΕ Ο.Ε με 3 μετόχους παίζει ρόλο τι  ιδιότητα, διακιουχου θα βαλουμε ? τους έχω βάλει μετόχους,ειναι δηλωμένοι και

σαν διαχειριστές ? τι ειναι ποιο σωστό να τους βάλω ?μετόχους η διαχειριστές?

dodo ,μέτοχοι είναι στην ΑΕ. εταίρους τους δηλώνεις και μετά διαχειριστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, θέλω να ρωτήσω εταιρείες που έχουν κλείσει την περίοδο
2016-2019 θα πρέπει να εγγραφούν και αυτές στο μητρώο πραγματικών
δικαιούχων? Δεν έχω διαβάσει κάτι με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, biosim είπε

Καλημέρα σας, θέλω να ρωτήσω εταιρείες που έχουν κλείσει την περίοδο
2016-2019 θα πρέπει να εγγραφούν και αυτές στο μητρώο πραγματικών
δικαιούχων? Δεν έχω διαβάσει κάτι με αυτό.

Εταιρείες που έχουν  κάνει οριστική  εγγραφή  2016-2017-2018 δεν εγγράφονται  στο μητρώο. 

Τώρα όσο αφορά το 2019 Αν κλείσει  τον Δεκέμβριο  τώρα έχει υποχρέωση  να γραφτεί. 

Αν έκανε διαγραφή των προηγούμενο μήνα και Ήταν  ΠΧ στην Α ομάδα είχε υποχρέωση. 

Με απλά λόγια  αν η εταιρία  έκλεισε πρίν από το μητρώο  τώρα δεν το ενημερώνει  αν έκλεισε με ημερομηνία  μετά την έναρξη  του μητρώου  το ενημερώνει  (όταν αναφέρω  έκλεισε  εννοώ  ημερομηνία  διακοπής  και όχι Ημερομηνία  που πήγε  στην εφορία  για την διακοπή της εταιρίας. )

Ένα θέμα υπάρχει  για αυτήν  που θα κλείσει  ΠΧ σήμερα  αλλά είναι  στην β ομάδα που δεν έχει κλείσει  η ημερομηνία  ενημέρωσεις  του μητρώου. 

Αν και πλέον  και η Α ομάδα  έχει πάρει  παράταση. 

Σε αυτές  τις περιπτώσεις  είναι  λίγο  θολό  το τοπίο. 

Αν θες τα παραπάνω  να τα δεις  γραμμένα  που αναφέρεις  είναι  στην απόφαση  και στον νόμο που αναφέρει  στην πρώτη  παράγραφο  ότι το μητρώο  αφορά  επιχειρήσεις  που δραστηροποιουνται δλδ ενεργές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, PROAKIS είπε

dodo ,μέτοχοι είναι στην ΑΕ. εταίρους τους δηλώνεις και μετά διαχειριστές.

Σωστό. Εταίροι  όχι μέτοχοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ για την επμπεριστατωμένη απάντησή σου 125883623.

Απλώς κάνω μία επανάληψη της ερώτησης με συγκεκριμένες ημερομηνίες για καλύτερη κατανόηση και διόρθωση φυσικά.

Καταστατικό Λύσης Εταιρείας ΟΕ υπεγράφει από την εταιρεία 17-09-2019

ΓΕΜΗ κατατέθηκε στις 24-09-2019

Βεβαίωση διακοπής εργασιών στην ΔΟΥ = Ημερομηνία διακοπής 24-09-2019

Διαγραφή ΒΕΘ = 27-09-2019

Διαγραφή Διαχειρηστών από το ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ) = 01-10-2019

Διαγραφή από το μητρώο ΙΚΑ = 03-10-2019
 

Ανήκει στην Ομάδα Γ η συγκεκριμένη εταιρεία Σωστά?

Η καταχώρηση στο μητρώο για την ΟΕ είναι από 14-10-2019 εώς 12-12-2019 (με την παράταση)

Τελικά πρέπει να εγγραφεί?

Για απορίες τηλεφωνούμε στα Τηλ.: 210 3203868, Τηλ.: 210 3203857, Τηλ.: 210 3203866,

Τηλ.: 210 3203891, Τηλ.: 210 3203846, [email protected] ??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, biosim είπε

Σε ευχαριστώ για την επμπεριστατωμένη απάντησή σου 125883623.

Απλώς κάνω μία επανάληψη της ερώτησης με συγκεκριμένες ημερομηνίες για καλύτερη κατανόηση και διόρθωση φυσικά.

Καταστατικό Λύσης Εταιρείας ΟΕ υπεγράφει από την εταιρεία 17-09-2019

ΓΕΜΗ κατατέθηκε στις 24-09-2019

Βεβαίωση διακοπής εργασιών στην ΔΟΥ = Ημερομηνία διακοπής 24-09-2019

Διαγραφή ΒΕΘ = 27-09-2019

Διαγραφή Διαχειρηστών από το ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ) = 01-10-2019

Διαγραφή από το μητρώο ΙΚΑ = 03-10-2019
 

Ανήκει στην Ομάδα Γ η συγκεκριμένη εταιρεία Σωστά?

Η καταχώρηση στο μητρώο για την ΟΕ είναι από 14-10-2019 εώς 12-12-2019 (με την παράταση)

Τελικά πρέπει να εγγραφεί?

Για απορίες τηλεφωνούμε στα Τηλ.: 210 3203868, Τηλ.: 210 3203857, Τηλ.: 210 3203866,

Τηλ.: 210 3203891, Τηλ.: 210 3203846, [email protected] ??????

 

καλήμερα πάμε από την αρχή ένα ένα . η ο.ε ειναι στην γ ομάδα σωστός  . η γ ομάδα μετά την παράταση πήγε 12/12/2019 σωστός 

Παράταση για το Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/46180

το μητρώο άνοιξε από 14/09/2019 για την α και για την γ ηταν από 14/10 εσύ έκλεισες πριν την αρχική ημερομηνία 24/09/2019 .

για έμενα επειδη στο αρθρο 2 ορίζει 

Άρθρο 2
Υπόχρεοι καταχώρισης στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων

Α. Κάθε είδους νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες που έχουν έδρα στην Ελλάδα ή ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα που φορολογείται στην Ελλάδα,

67343 ΕΞ 2019 Ρύθμιση ειδικών θεμάτων σχετικά με την τήρηση και τη διαδικασία καταχώρισης στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων του άρθρου 20 και 21 του ν. 4557/2018

εσύ στης 14/10/2019 δεν είχες επιχειρηματικη δραστηριοτητα αφού έκλεισες στις 24/09/2019  .

δεν θα ενημέρωνα στην θέση σου το μητρώο.

και το οξύμωρο ειναι ότι πες ότι τώρα θες να το ενημερώσεις για να μην έχεις προβλημα ,στο καπάκι δεν θα πρέπει να το διαγραφείς κιόλας αφού πλέον δεν υφίσταται η εταιρεια; 

επομένως η δεν κάνεις τ.π.τ και αν σου πουν κάτι αναφέρεις ότι είχατε ορίσει ότι είμαι στην γ ομάδα και όταν άνοιξε εγώ είχα κλείσει.

η το κάνεις και μετά κάνεις μεταβολή- διαγραφή του  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΉ ΕΒΔΟΜΆΔΑ !

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΌΜΩΝ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ Η ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ.....Ή ΌΧΙ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων, όταν δεν αποκτούν φορολογητέο εισόδημα, δεν είναι υπόχρεοι καταχώρισης στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε απλές ο.ε. και ε.ε. πως δηλώνουμε τα μέλη? τους βάζουμε εταίρους και όποιος είναι διαχειριστής κλικάρουμε και αυτό? και είδος τίτλου τι βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκύπτει οτι πρέπει να καταχωρήσουμε και τα νομικά πρόσωπα που συμμετέχουν σε άλλα νομικά πρόσωπα?

Εγώ νομίζω οτι πρέπει να μπουν μόνο φυσικά πρόσωπα μέτοχοι ή εταίροι σαν πραγματικοί δικαιούχοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, birbilis είπε

Από που προκύπτει οτι πρέπει να καταχωρήσουμε και τα νομικά πρόσωπα που συμμετέχουν σε άλλα νομικά πρόσωπα?

Εγώ νομίζω οτι πρέπει να μπουν μόνο φυσικά πρόσωπα μέτοχοι ή εταίροι σαν πραγματικοί δικαιούχοι.

 

 

Από την απόφαση που αναφέρει  ξεκάθαρα  ότι δηλώνουμε τα νομικά  πρόσωπα  που μετέχουν  στα νομικά  πρόσωπα  που φτιάχνεις  το μητρώο. 

Αλλά στην ουσία τον πραγματικό δικαιούχο  ψάχνουμε  που είναι  πάντα φυσικό  εκτός  και αν καταλήγεις  σε εισηγμένη  Α.ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...