Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων-υπόχρεοι


dodos

Ερώτηση

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

50€ ελάχιστο; δεν ακούγεται και άσχημο αλλα εδω δεν πληρώνουν τον μηνα τους θα δώσουν έναν μηνα xtra;

Και τα 50€ με τον φόρο μέσα;  η xtra;  

Βέβαια αν πανε σε κανα δικηγόρο κάτω απο 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να τους πάρει. 

Θα θελα τον αλλο μήνα να μαθω ποσα χρήματα εισέπραξαν οι λογιστές που ασχολήθηκαν με αυτήν την εργασία. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πού να ξέρουμε τι να χρεώσουμε?

Εδώ πριν μία εβδομάδα έμαθα για την ύπαρξη αυτής της υποχρέωσης!

Στέλνω άρον άρον για να μην φάνε τα δεκαχίλιαρα (που δεν είναι πετσετάκια πια!) και βλέπουμε μετά.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι οι μισές επιχειρήσεις δεν γνωρίζουν αυτή την υποχρέωση.

Οι διαχειρίσεις πολυκατοικιών, για παράδειγμα.

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι θεωρούν όλοι δεδομένο ότι είναι δικιά μας και αυτή η υποχρέωση!

Έψαχνα να δω τι ακριβώς σημαίνει πραγματικός δικαιούχος, μάθαινα νομικές ορολογίες για να μην φάνε πρόστιμο οι πελάτες.

Και κανείς δεν θα καταλάβει τι δουλειά και μελέτη έριξα εγώ για να συμπληρώσω την κακοφτιαγμένη πλατφόρμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι ξεκινήσαμε και πνιγήκαμε στο τέλος.

έλα μωρέ μια υποχρέωση είναι . πελάτης μόνιμος είναι άστο.

άστη την μισθοδοσία ,άστη την ΜΥΦ ,άσε τον έλεγχο πληρωμών ασφαλιστικών εισφορών ,άσε τον έλεγχο των 500 ευρώ.

άσε τις τράπεζες και τις κάρτες.

τις προάλλες μου ήλθε πελάτης και μου λέει .αφού έκλεισα ένα υποκατάστημα να μειώσουμε την αμοιβή.

του λέω κάνε πρώτα κοστολόγηση στα παραπάνω που δεν σου είχα πει τίποτα και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Πού να ξέρουμε τι να χρεώσουμε?

Εδώ πριν μία εβδομάδα έμαθα για την ύπαρξη αυτής της υποχρέωσης!

Στέλνω άρον άρον για να μην φάνε τα δεκαχίλιαρα (που δεν είναι πετσετάκια πια!) και βλέπουμε μετά.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι οι μισές επιχειρήσεις δεν γνωρίζουν αυτή την υποχρέωση.

Οι διαχειρίσεις πολυκατοικιών, για παράδειγμα.

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι θεωρούν όλοι δεδομένο ότι είναι δικιά μας και αυτή η υποχρέωση!

Έψαχνα να δω τι ακριβώς σημαίνει πραγματικός δικαιούχος, μάθαινα νομικές ορολογίες για να μην φάνε πρόστιμο οι πελάτες.

Και κανείς δεν θα καταλάβει τι δουλειά και μελέτη έριξα εγώ για να συμπκηρώσω την κακοφτιαγμένη πλατφόρμα τους.

Οπως τα αναφέρεις είναι τα πράγματα στην πραγματικότητα. 

Μια απο τα ίδια. 

Σωστο αυτό που αναφέρεις για τις πολύκατοικίες.

Και παμε τωρα στην ουσια.

Μετα απο την τόση μελέτη κλτ 

Τα έκανες σωστά; ;;

Και ποιος ξερει και που θα το πατήσει οτι τα έκανες λάθος; 

Ρητορική είναι η ερώτηση. 

Τι να πω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ για αυτό παραδέχομαι τους δικηγόρους.

Έχουν καταφέρει και έχουν δώσει ένα κύρος στο επάγγελμά τους.

Βάζουν το ρολόι και χρεώνουν.

Την ίδια δουλειά αν κάνει ένας λογιστής και ένας δικηγόρος, στον λογιστή θα μουρμουράνε αν τους ζητήσει 50 ευρώ και στον δικηγόρο οτιδήποτε κάτω από 300 ευρώ θα τους φανεί λίγο.

Είναι μια επιτυχία του κλάδου τους, η αντιμετώπιση αυτή, ως σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Πού να ξέρουμε τι να χρεώσουμε?

Εδώ πριν μία εβδομάδα έμαθα για την ύπαρξη αυτής της υποχρέωσης!

Στέλνω άρον άρον για να μην φάνε τα δεκαχίλιαρα (που δεν είναι πετσετάκια πια!) και βλέπουμε μετά.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι οι μισές επιχειρήσεις δεν γνωρίζουν αυτή την υποχρέωση.

Οι διαχειρίσεις πολυκατοικιών, για παράδειγμα.

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι θεωρούν όλοι δεδομένο ότι είναι δικιά μας και αυτή η υποχρέωση!

Έψαχνα να δω τι ακριβώς σημαίνει πραγματικός δικαιούχος, μάθαινα νομικές ορολογίες για να μην φάνε πρόστιμο οι πελάτες.

Και κανείς δεν θα καταλάβει τι δουλειά και μελέτη έριξα εγώ για να συμπκηρώσω την κακοφτιαγμένη πλατφόρμα τους.

μα το κακό είναι ,ξεκινάνε μια υποχρέωση και με το καλημέρα το πρόστιμο.

ως και η τράπεζα της Ελλάδος ,το πρώτο που έγραψε ήταν το πρόστιμο μη αποστολής των στοιχείων!!!!

σε αυτό φταίνε οι σύλλογοι ,που δεν το κάνουν πρώτο θέμα.  στα ηλεκτρονικά βιβλία που ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ,το πρώτο που είπε η ΠΟΦΕΕ να είστε ελαστικοί στα πρόστιμα.

τι ελαστικοί ρε ? υποτίθεται είναι πιλοτικό για να δούμε τι κάνουμε . το πρόστιμο είναι το θέμα?

μιλούσα με έναν Ιταλό συνάδελφο για ένα τιμολόγιο.

μου λέει θα το διορθώσω εγώ και το δηλώνω .

λέω μην έχεις κάποιο πρόστιμο?

γιατί λέει να έχω πρόστιμο ,δεν φτάνει που κάνω την δουλειά τους θα έχω και πρόστιμο από πάνω!!!?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποσο δικιο έχεις proakis 

Αυτη η φράση ενα λεπτο το ενα λεπτό το αλλο σιγα μωρέ ποσο έκανες 10 λεπτά να το φτιάξεις; 

Ναι ρε πεντε λεπτα μου πήρε να σου φτιάξω το μητρώο πραγματικων δικαιούχων οε με 50%-50% και οι δυο διαχειριστές. 

Αλλα για να φτάσω να μπορώ να κάνω αυτά τα πέντε λεπτά για εσένα εγω σπατάλησα 3μερες -3 ώρες για να μπορώ να κανω το πεντάλεπτο. 

Θυμάμαι την ταινία με τον αείμνηστο θαναση Βέγγο θα σε κανω βασίλισσα και τον διάλογο με τον Κωνσταντάρα 

Με τον Μαρκεζίνη θα το παμε;;;;;;

Ααα εγω δολάρια έδωσα δολάρια θέλω. 

Α κατάλαβα τώρα που με βρήκες θα με πατήσεις στον λαιμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Πού να ξέρουμε τι να χρεώσουμε?

Εδώ πριν μία εβδομάδα έμαθα για την ύπαρξη αυτής της υποχρέωσης!

Στέλνω άρον άρον για να μην φάνε τα δεκαχίλιαρα (που δεν είναι πετσετάκια πια!) και βλέπουμε μετά.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι οι μισές επιχειρήσεις δεν γνωρίζουν αυτή την υποχρέωση.

Οι διαχειρίσεις πολυκατοικιών, για παράδειγμα.

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι θεωρούν όλοι δεδομένο ότι είναι δικιά μας και αυτή η υποχρέωση!

Έψαχνα να δω τι ακριβώς σημαίνει πραγματικός δικαιούχος, μάθαινα νομικές ορολογίες για να μην φάνε πρόστιμο οι πελάτες.

Και κανείς δεν θα καταλάβει τι δουλειά και μελέτη έριξα εγώ για να συμπληρώσω την κακοφτιαγμένη πλατφόρμα τους.

να σε ρωτησω κατι που ακουσα αλλα εχω μια ενστανση γιατι δεν μπορω να καταλαβω που το στηριζουν.

εχεις ενα ν.π και δυο μετοχουν μανα και γιος .

ο γιος 90% -διαχειριστης  και η μανα 10% -οχι διαχεiριστης.

ποσες εγραφες κανεις μια η δυο; 

ακουσα δυο αλλα γιατι;;; που το στηριζουν; εχεις δει κατι σχετικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

να σε ρωτησω κατι που ακουσα αλλα εχω μια ενστανση γιατι δεν μπορω να καταλαβω που το στηριζουν.

εχεις ενα ν.π και δυο μετοχουν μανα και γιος .

ο γιος 90% -διαχειριστης  και η μανα 10% -οχι διαχεiριστης.

ποσες εγραφες κανεις μια η δυο; 

ακουσα δυο αλλα γιατι;;; που το στηριζουν; εχεις δει κατι σχετικο; 

Δεν το στηρίζουν πουθενά.

Μόνο στη λογική καλύτερα όλους να είμαστε σίγουροι, παρά τον έναν με αμφιβολία.

Δεν τους αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Δεν το στηρίζουν πουθενά.

Μόνο στη λογική καλύτερα όλους να είμαστε σίγουροι, παρά τον έναν με αμφιβολία.

Δεν τους αδικώ.

ok ευχαριστω.

γιατι ειδα ολη την νομολογια και δεν ειδα κατι σχετικο . που να μπλεκει τους συγγενεις .

την  αποψη σου εχεις τρεις συγγενeiς απο 20% πατερας μανα γιος και ασχετος το 40% διαχειριστης 

ποσες εγραφες κανεις ; 

μια η τεσσερις ; και γιατι 4 αν τις κανεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ποσο δικιο έχεις proakis 

Αυτη η φράση ενα λεπτο το ενα λεπτό το αλλο σιγα μωρέ ποσο έκανες 10 λεπτά να το φτιάξεις; 

Ναι ρε πεντε λεπτα μου πήρε να σου φτιάξω το μητρώο πραγματικων δικαιούχων οε με 50%-50% και οι δυο διαχειριστές. 

Αλλα για να φτάσω να μπορώ να κάνω αυτά τα πέντε λεπτά για εσένα εγω σπατάλησα 3μερες -3 ώρες για να μπορώ να κανω το πεντάλεπτο. 

Θυμάμαι την ταινία με τον αείμνηστο θαναση Βέγγο θα σε κανω βασίλισσα και τον διάλογο με τον Κωνσταντάρα 

Με τον μαρκετζινη θα το παμε;;;;;;

Ααα εγω δολάρια έδωσα δολάρια θέλω. 

Α κατάλαβα τώρα που με βρήκες θα με πατήσεις στον λαιμό 

5 λεπτά γιατί ενημερώθηκες ,αφού έφαγες 3 ώρες σεμινάριο ,10 ώρες διάβασμα να καταλάβεις τι θέλουν ,άλλες τόσες ανταλλαγή απόψεων εδώ ΜΗΝ δεν κατάλαβες κάτι καλά.

ακόμη και στις συχνές-ερωτήσεις δεν μπήκε ένας στον κόπο να το εκλαικεύσει σε ότι αφορά την ελληνική πραγματικότητα ,παρά κάνανε απλή μετάφραση και σου πετάνε την ίδια ορολογία που ανάθεμα και αν ξέρουν και αυτοί τι γράφουν.

και μετά αναρωτιέσαι τους δηλώνω όλους? όλους γιατί είναι ευθυνόφοβοι.

πάντως για την ιστορία οι συγγενείς .τέκνα-σύζυγοι μετράνε και στις ελεγχόμενες συμμετοχές. σου λέει στην μία εταιρεία ο πατέρας ,στην άλλη ο γιος ,θεωρούνται συνδεδεμένες. ως ομάδα-οικογένεια με κοινά συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι έξω μπορεί να έχουν δίκιο.γιατί έχουν πολυμετοχικές εταιρείες ,πολυεθνικές κλπ.

εδώ δεν ξύπνα κάποιος και να πει ,πραγματικοί δικαιούχοι-gdpr -ελπ κλπ. τα εφαρμόζω από μεσαίες και πάνω.

άντε πατ'ερας-γιος θεωρούνται συνδεδεμένες εταιρείες. και λοιπόν ,τι θέλεις φάκελο τεκμηρίωσης ,όταν και οι 2 φορολογούνται εντός και οι 2 έχουν κέρδη και οι 2 χρεωστικό φπα.

τι φορολογητέα ύλη να μεταφέρουν και που,αφού ο συντελεστής είναι ίδιος.

τελικά δουλεύουν για τους δικηγόρους και τον τύπο. ουσία δεν ΚΟΙΤΑΖΕΙ κανείς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως για την ιστορία οι συγγενείς .τέκνα-σύζυγοι μετράνε και στις ελεγχόμενες συμμετοχές. σου λέει στην μία εταιρεία ο πατέρας ,στην άλλη ο γιος ,θεωρούνται συνδεδεμένες. ως ομάδα-οικογένεια με κοινά συμφέροντα.

συνδεδεμενα προσωπα ειναι ,αλλα εδω δεν μιλαμε για ενδομιλοικα αλλα για πραγματικο δικαιουχο.

αν oi συγγενεις ειναι πλακωμενη μεταξυ τους δεν τους βαζω και να τα βρουν την κυριακη μπαινω να το αλαξω; 

βαση νομολογιας αν δεν τους βαλω ειναι λαθος ;και γιατι; 

o νομος και  η πεντε αποφασεις που εχουν βγει γι αυτο το πραγμα αναφερουν πουθενα κατι; 

αν ναι οκ ,αλλιως εγω  δεν τους θεωρω .

ποιος εχει δικιο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, 125883623 είπε

πάντως για την ιστορία οι συγγενείς .τέκνα-σύζυγοι μετράνε και στις ελεγχόμενες συμμετοχές. σου λέει στην μία εταιρεία ο πατέρας ,στην άλλη ο γιος ,θεωρούνται συνδεδεμένες. ως ομάδα-οικογένεια με κοινά συμφέροντα.

συνδεδεμενα προσωπα ειναι ,αλλα εδω δεν μιλαμε για ενδομιλοικα αλλα για πραγματικο δικαιουχο.

αν oi συγγενεις ειναι πλακωμενη μεταξυ τους δεν τους βαζω και να τα βρουν την κυριακη μπαινω να το αλαξω; 

βαση νομολογιας αν δεν τους βαλω ειναι λαθος ;και γιατι; 

o νομος και  η πεντε αποφασεις που εχουν βγει γι αυτο το πραγμα αναφερουν πουθενα κατι; 

αν ναι οκ ,αλλιως εγω  δεν τους θεωρω .

ποιος εχει δικιο; 

 

πραγματικός δικαιούχος είναι και με 1% ,πραγματικός είναι με 99%.

αυτοί υποτίθεται θέλουν να βρουν τον πραγματικό που κρύβεται στα ΝΠ . 

όπως και στα ακίνητα και αυτός με το 1% ,πραγματικότατος συνιδιοκτήτης είναι. απλά έχει το 1%.

για αυτό έχει πεδίο ποσοστών .

στο κάτω κάτω δεν θέλουν τα < του 25% ,ας τα αγνοήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

πραγματικός δικαιούχος είναι και με 1% ,πραγματικός είναι με 99%.

αυτοί υποτίθεται θέλουν να βρουν τον πραγματικό που κρύβεται στα ΝΠ . 

όπως και στα ακίνητα και αυτός με το 1% ,πραγματικότατος συνιδιοκτήτης είναι. απλά έχει το 1%.

για αυτό έχει πεδίο ποσοστών .

στο κάτω κάτω δεν θέλουν τα < του 25% ,ας τα αγνοήσουν.

αν πραγαμτικος δικαιουχος ειναι και το 1% τοτε να τους βαλουμε ολους και να ψαξουν να τον βρουν αυτοι .τοτε τι νοημα εχει ολη αυτη η πλατφορμα; 

και αν ειναι να τους βαζουμε ολους τελικα τοτε   τι να πω... θα καταντησει σαν την ταινια με την βουλιουκλακη και τον κυρ στεφανο απο την Monterna Staxtopouta -- βαλε και μπολικο ζαμπον και 6 σοκολατες ..μολις βρηκα λογιστη βαλε και τους πεθαμενους μεσα .....

.

αναμενω να δω τα δικα τους οι νομοθετες πως τα εφτιαξαν .

και ενα μεγαλο θεμα ειναι και  η ερωτηση που πρεπει να κανουμε στον καθενα ..εχεις  μπάρμπα στην Κορώνη αλλα οχι για κανα ρουσφετι αλλα για να το δηλωσω μεσα στην πλατφορμα βεβαια αυτο ειναι καλο θα  ξερουμε και τα βυσματα απο εδω και περα. 

και αν εχει  μπάρμπα στην Κορώνη και δεν μας το πει;;;; ποσο λαθος ειναι; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, 125883623 είπε

αν πραγαμτικος δικαιουχος ειναι και το 1% τοτε να τους βαλουμε ολους και να ψαξουν να τον βρουν αυτοι .τοτε τι νοημα εχει ολη αυτη η πλατφορμα; 

και αν ειναι να τους βαζουμε ολους τελικα τοτε   τι να πω... θα καταντησει σαν την ταινια με την βουλιουκλακη και τον κυρ στεφανο απο την Monterna Staxtopouta -- βαλε και μπολικο ζαμπον και 6 σοκολατες ..μολις βρηκα λογιστη βαλε και τους πεθαμενους μεσα .....

.

αναμενω να δω τα δικα τους οι νομοθετες πως τα εφτιαξαν .

και ενα μεγαλο θεμα ειναι και  η ερωτηση που πρεπει να κανουμε στον καθενα ..εχεις  μπάρμπα στην Κορώνη αλλα οχι για κανα ρουσφετι αλλα για να το δηλωσω μεσα στην πλατφορμα βεβαια αυτο ειναι καλο θα  ξερουμε και τα βυσματα απο εδω και περα. 

και αν εχει  μπάρμπα στην Κορώνη και δεν μας το πει;;;; ποσο λαθος ειναι; 

 

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

σε κάποιες αποφάσεις ,μετράνε και τα κεφάλια (πλειοψηφία εταίρων )  και όχι μόνο τα κεφάλαια δηλ.τα ποσοστά.

για αυτό λέω ,βρε άφησε την αντιγραφή των ευρωπαίων και γράψε 3-4 παραδείγματα  οε-εε-επε. να ξέρει ο κόσμος τι θα κάνει.

και αυτό που λέει εκτός ΑΝ ενεργούν ως ομάδα .   

ενεργούν όλοι προς επίτευξη του εταιρικού σκοπού. ο καθείς με τις δυνάμεις του και το ποσοστό του.

μπορεί να κάνω και λάθος ,νομική δεν τελείωσα.

αλλά όταν δεν μου δίνουν να καταλάβω ,τους βάζω όλους και ησυχάζω ,αφού τους ρωτήσω και στο είπα ΜΟΝΟ όσους συμμετέχουν ενεργά στην εταιρεία για τους <25%.

οι >25% μπαίνουν υποχρεωτικά.

ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ. πάμε για ετήσιους πίνακες- φπα -σακούλες-συμφωνητικά και σία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, PROAKIS είπε

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

σε κάποιες αποφάσεις ,μετράνε και τα κεφάλια (πλειοψηφία εταίρων )  και όχι μόνο τα κεφάλαια δηλ.τα ποσοστά.

για αυτό λέω ,βρε άφησε την αντιγραφή των ευρωπαίων και γράψε 3-4 παραδείγματα  οε-εε-επε. να ξέρει ο κόσμος τι θα κάνει.

και αυτό που λέει εκτός ΑΝ ενεργούν ως ομάδα .   

ενεργούν όλοι προς επίτευξη του εταιρικού σκοπού. ο καθείς με τις δυνάμεις του και το ποσοστό του.

μπορεί να κάνω και λάθος ,νομική δεν τελείωσα.

αλλά όταν δεν μου δίνουν να καταλάβω ,τους βάζω όλους και ησυχάζω ,αφού τους ρωτήσω και στο είπα ΜΟΝΟ όσους συμμετέχουν ενεργά στην εταιρεία για τους <25%.

οι >25% μπαίνουν υποχρεωτικά.

ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ. πάμε για ετήσιους πίνακες- φπα -σακούλες-συμφωνητικά και σία.

 

Μαζι σου. 

 

Οσο αφορα τους πανω απο 25% υποχρεωτικα .

Αφου το 25+1 μετοχη είναι δυνητικό δεν είναι υποχρεωτικό είπαν. 

Και νάν  δεν κανω λάθος σε αυτό έχουν δίκιο ,μου φαίνεται κάπου το διάβασα. 

Επόμενος και αυτό σχετικό είναι. 

Το κατω απο 25 και αυτο σχετικό είναι ε τοτε να κανει η μανα όπως λεν και στα καφενεία. 

Το θεμα το εχω με τους απο πανω.

Σοβαρή δουλειά ετσι δεν κάνεις. Πόσο μαλλον αν απαιτείς  πλέον από  εναν κλάδο που εχει βάλει και βάζει πλατη να μην ζητά παράτασης να είναι σοβαρός επαγγελματίιας  αλλα εσυ λειτουργεις να μην πω σαν τι....

Αναφέρεις παραπάνω για τα στοιχεία προς την τράπεζα της Ελλάδος. Εκει θυμήσε μου το πρόστιμο είναι 5.000€ η 50.000€ 

Ρε πανε καλά; ;; τι νομίζουν οτι υπογραφουμε προδοτικες συμφωνίες και έχουμε κομποδεμα;;;;;

Η οτι δουλεύουμε απο χόμπι; ;;

10.000€ και 20.000€ για μια πλατφόρμα που δεν είναι καλύτερη απο την πρώτη παιχνιδομηχανη μου  το Atari. 

Δεν ντρέπονται; ;,,

νεα ερωτηση το ποσοστο το 25% απο που το βρισκουμε και οτι πχ δεν ειναι το 20% 

ουτε αυτο το βλεπω καπου επισημα γραμμενο.

οκ λεγαμε 25+1 αλλα γιατι 25? που το βρισκω αυτο.

proakis μηπως κανουμε λαθος και οι δυο; 

 

Επεξεργασμένο από 125883623
απορία 25%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ   ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙ  ΤΟΝ ΝΟΜΙΜΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ  ΟΧΙ  ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ  ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΙΔΕΣ................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, 700 είπε

ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ   ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙ  ΤΟΝ ΝΟΜΙΜΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ  ΟΧΙ  ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ  ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΙΔΕΣ................................................................

καλημερα η κλασικη που ειχαμε παλια με το taxis πριν τον κλειδαριθμο 

Εκπρόσωπους του νομικού μου προσώπου +

Παρακαλούμε εισάγετε τον ΑΦΜ του εκπροσώπου που θέλετε να εξουσιοδοτήσετε. Ο εξουσιοδοτούμενος θα μπορεί να χρησιμοποιεί το TAXISnet για όλες τις φορολογικές υποχρεώσεις του νομικού σας προσώπου.
,,,,,

μπαινεις στην εταιρεια αριστερα  εξουσιοδοτησεις πας κάτω κάτω και πατάς νέα και τον ορίζεις μετά μπαινεις από το προσωπικό του taxis κάνει αποδοχή και μετά πας στο μητρώο και μπαινεις ,με τους κωδικούς του και επιλεγείς την εταιρεια του για να μπεις μέσα να το φτιάξεις . 

προσοχή και βασικό το ν.π να έχει λάβει κλειδάριθμο αλλιως δεν σε αφήνει να προχωρήσεις την διαδικασία . 

Επεξεργασμένο από 125883623
ΠΡΟΣΘΉΚΗ -ΔΙΌΡΘΩΣΗ ΚΕΊΜΕΝΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν το στηρίζουν πουθενά.

Μόνο στη λογική καλύτερα όλους να είμαστε σίγουροι, παρά τον έναν με αμφιβολία.

Δεν τους αδικώ.

hurricane33 να σου κάνω μια ερώτηση το 25% από που το βρίσκουμε ; το χεις  δει πουθενά; πχ μηπως δεν ειναι 25 και ειναι 20 η μηπως δεν υπαρχει ποσοστο; 

έχεις δει κάτι επίσημο; 

έχω μπερδευτει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
57 λεπτά πριν, 125883623 είπε

hurricane33 να σου κάνω μια ερώτηση το 25% από που το βρίσκουμε ; το χεις  δει πουθενά; πχ μηπως δεν ειναι 25 και ειναι 20 η μηπως δεν υπαρχει ποσοστο; 

έχεις δει κάτι επίσημο; 

έχω μπερδευτει 

Από τις συχνές ερωτήσεις προκύπτει:

2. Ποιος θεωρείται πραγματικός δικαιούχος; Ποιες μπορεί να αποτελούν ενδείξεις ελέγχου μίας εταιρείας, ώστε να προκύψει ο πραγματικός δικαιούχος;

Πραγματικός δικαιούχος θεωρείται το φυσικό ή τα φυσικά πρόσωπα στα οποία πραγματικά ανήκει ή τα οποία πραγματικά ελέγχουν μία εταιρική οντότητα. Η εξακρίβωση και ο έλεγχος της ταυτότητας των πραγματικών δικαιούχων επεκτείνεται, κατά περίπτωση, σε νομικές οντότητες που κατέσχουν άλλες οντότητες. Σκοπός είναι να αναζητηθεί και εντοπιστεί το φυσικό πρόσωπο το οποίο τελικά ασκεί έλεγχο μέσω ιδιοκτησίας ή με άλλο τρόπο ενός νομικού προσώπου. Ο έλεγχος με άλλα μέσα μπορεί να περιλαμβάνει τα κριτήρια ελέγχου που χρησιμοποιούνται για την κατάρτιση των ενοποιημένων οικονομικών καταστάσεων, όπως μέσω (εξωεταιρικής) συμφωνίας μετόχων, της άσκησης δεσπόζουσας επιρροής ή της εξουσίας διορισμού ανώτερων διοικητικών στελεχών.

Ενδείξεις ελέγχου:  Η κατοχή ποσοστού μετοχών άνω του 25% ή ιδιοκτησιακού δικαιώματος άνω του 25% μιας εταιρείας από φυσικό πρόσωπο.  Η κατοχή ποσοστού μετοχών άνω του 25% ή ιδιοκτησιακού δικαιώματος άνω του 25% μιας εταιρείας από άλλη εταιρεία, ο έλεγχος της οποίας ασκείται από φυσικό ή φυσικά πρόσωπα ή από περισσότερες εταιρείες που ελέγχονται από το ίδιο ή τα ίδια φυσικά πρόσωπα.

Συμπέρασμα βγάζουμε από τις συχνές ερωτήσεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει υποχρεωτικότητα, από τη στιγμή που αναφέρει ενδείξεις ελέγχου.

Για άλλη μια φορά παίζουμε με τις λέξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ άπαντες αγωνιστές - παρακαλώ τα φώτα σας καθώς έχω μπερδευτεί, αναγνωρίζω όπως όλοι μας στην παρούσα χρονική περίοδο.

Η εταιρεία Α η οποία έχει ελληνικό ΑΦΜ και εδρεύει στην Ελλάδα, ανήκει ως προς το 100% των μετοχών της σε Αυστριακή Εταιρεία. Αυτές οι δύο εταιρείες ανήκουν σε όμιλο με "μαμά" την Αυστριακή, ο οποίος εξαγοράστηκε από Καναδέζικο Group το οποίο ανήκει σε όμιλο επιχειρήσεων εισηγμένο στο χρηματιστήριο του Καναδά. Ποια στοιχεία πρέπει να απεικονιστούν στο μητρώο ? Της «τελικής» ιδιοκτήτριας εταιρείας ή την ιδιοκτήτρια του ομίλου που ανήκει η εν λόγω ελληνική επιχείρηση ? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, amaliadaios είπε

Χαιρετώ άπαντες αγωνιστές - παρακαλώ τα φώτα σας καθώς έχω μπερδευτεί, αναγνωρίζω όπως όλοι μας στην παρούσα χρονική περίοδο.

Η εταιρεία Α η οποία έχει ελληνικό ΑΦΜ και εδρεύει στην Ελλάδα, ανήκει ως προς το 100% των μετοχών της σε Αυστριακή Εταιρεία. Αυτές οι δύο εταιρείες ανήκουν σε όμιλο με "μαμά" την Αυστριακή, ο οποίος εξαγοράστηκε από Καναδέζικο Group το οποίο ανήκει σε όμιλο επιχειρήσεων εισηγμένο στο χρηματιστήριο του Καναδά. Ποια στοιχεία πρέπει να απεικονιστούν στο μητρώο ? Της «τελικής» ιδιοκτήτριας εταιρείας ή την ιδιοκτήτρια του ομίλου που ανήκει η εν λόγω ελληνική επιχείρηση ? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Καλησπέρα καπως μπερδεμένα τα γράφεις η εγω μπερδεύτηκα. 

Αλλα πράγμα ο όμιλος και αλλο πραγμα το δέντρο της ελληνικής. 

Γράφεις σίγουρα την αποπανω εταιρεία την Αυστριακή.σε αυτήν ποιον μετέχει; γράφεις την απο πάνω της μέχρι να φτάσεις σε φυσικό πρόσωπο. Αν τώρα το τελευταίο νπ είναι εισηγμενη στο χρηματηστηριο τοτε σταματάς εκει.

Τι σου πε να κάνεις το νομικό τμήμα της ελληνοκη εταιρείας;

(Στα ποσοστά μεσα στο σύστημα τα απο πάνω αν βάλεις τα σωστα ποσόστα θα σου κτυπάει α εταιρεία με 100 που είναι αλλη που την εχει αλλη 100 δεν το παίρνει την ενδιάμεση το θέλει με 0 πχ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...