Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων-υπόχρεοι


dodos

Ερώτηση

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν πλειοψηφούντας εταίρος σε ΕΕ 2 μελών είναι ΝΠ (99%) και ο μειοψηφούντας (1%) είναι ομόρρυθμος και διαχειριστής ταυτόχρονα, πώς το χειριζόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, vags είπε

Αν πλειοψηφούντας εταίρος σε ΕΕ 2 μελών είναι ΝΠ (99%) και ο μειοψηφούντας (1%) είναι ομόρρυθμος και διαχειριστής ταυτόχρονα, πώς το χειριζόμαστε;

Το νπ που έχει το 99% τι  μορφή έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, vags είπε

Αν πλειοψηφούντας εταίρος σε ΕΕ 2 μελών είναι ΝΠ (99%) και ο μειοψηφούντας (1%) είναι ομόρρυθμος και διαχειριστής ταυτόχρονα, πώς το χειριζόμαστε;

γνώμη μου βάζεις και τον ομόρρυθμο γιατί αυτός τρέχει την εταιρεία και ας είναι με 1%.

δηλώνεις εταίρο και το ΝΠ με 99% ,πρόσθετη ιδιότητα ετερ.  (δεν έχω κάνει ακόμη με ΝΠ) 

μετά πρέπει να δηλώσεις και το φπ που συμμετέχει στο ΝΠ.  δεν ξέρω πως τα συσχετίζει το σύστημα ,δηλ. πως φαίνεται ότι το αλλοδαπό φπ συμμετέχει ΜΟΝΟ  στο ΝΠ-εταίρο.  εάν δεν το συσχετίζει κάπως γράψτο στις παρατηρήσεις.

"το φπ είναι ο μοναδικός εταίρος του εταίρου ΝΠ τάδε."

για προσπάθησε και κάνε προσωρινή αποθήκευση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν δεν μπει ένα φίλτρο στις ευρωπαικές οδηγίες ,στις πλατφόρμες και στην γραφειοκρατία  ,ώστε να μην παιδεύονται οι μικρομεσαίες εταιρείες δεν θα έχουν καλό τέλος ,λόγω κόστους.

τι νόημα έχει σε επιχειρήσεις που μετέχουν μόνο φυσικά πρόσωπα και τα έχουν έτοιμα από το μητρώο και το Ε3 των αε.

ακόμη και τα τηλέφωνα-email κλπ. θα μπορούσαν να τα πάρουν από την μερίδα του φυσικού προσώπου.

λένε με 100 ευρώ παράβολο θα μπορείς να ζητάς τα φπ μιας οντότητας. και ο κανονισμός gdpr?

προβλήματα.

έχω 1 κοινοπραξία που μετέχουν ΑΕ και ΕΠΕ.

κανείς δεν θέλει στην κοινοπραξία να μπορεί το ένα μέλος να βλέπει τα φυσικά πρόσωπα του άλλου.

δηλώσαμε μόνο τα ΝΠ μέλη και τους διαχειριστές της κοινοπραξίας ,έναν για κάθε μέλος.  και στις παρατηρήσεις έγραψα "διαχειριστής ως εκπρόσωπος του μέλους τάδε".

άλλο πρόβλημα.

δηλώνεις τα νομικά πρόσωπα μετόχους.

πρέπει να δηλώσεις και τα φπ που μετέχουν στο κάθε ΝΠ.

πέρα από τις παρατηρήσεις δεν έχει κάτι που να σχετίζει το α φυσικό πρόσωπο με το συγκεκριμένο ΝΠ που μετέχει αυτό.

αυτοί λένε γράψτε τα νομικά πρόσωπα μετόχους. ωραία.

γράψτε και τα φυσικά που μετέχουν σε αυτά.

πως χύμα? δεν θα έπρεπε να λέει φυσικό πρόσωπο Α ,σχετίζεται ΜΟΝΟ με το ΝΠ -μέτοχο τάδε?

δηλ. κάτω από το ΝΠ -μέτοχο να άνοιγε η συμμετοχή του πίσω μετόχου και αν και αυτός ΝΠ ,πάλι άνοιγμα συμμετοχής ώστε να δηλωθούν τα φπ.

ίσως να μην κατάλαβα και εγώ τι θέλουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εάν δεν μπει ένα φίλτρο στις ευρωπαικές οδηγίες ,στις πλατφόρμες και στην γραφειοκρατία  ,ώστε να μην παιδεύονται οι μικρομεσαίες εταιρείες δεν θα έχουν καλό τέλος ,λόγω κόστους.

τι νόημα έχει σε επιχειρήσεις που μετέχουν μόνο φυσικά πρόσωπα και τα έχουν έτοιμα από το μητρώο και το Ε3 των αε.

ακόμη και τα τηλέφωνα-email κλπ. θα μπορούσαν να τα πάρουν από την μερίδα του φυσικού προσώπου.

λένε με 100 ευρώ παράβολο θα μπορείς να ζητάς τα φπ μιας οντότητας. και ο κανονισμός gdpr?

προβλήματα.

έχω 1 κοινοπραξία που μετέχουν ΑΕ και ΕΠΕ.

κανείς δεν θέλει στην κοινοπραξία να μπορεί το ένα μέλος να βλέπει τα φυσικά πρόσωπα του άλλου.

δηλώσαμε μόνο τα ΝΠ μέλη και τους διαχειριστές της κοινοπραξίας ,έναν για κάθε μέλος.  και στις παρατηρήσεις έγραψα "διαχειριστής ως εκπρόσωπος του μέλους τάδε".

άλλο πρόβλημα.

δηλώνεις τα νομικά πρόσωπα μετόχους.

πρέπει να δηλώσεις και τα φπ που μετέχουν στο κάθε ΝΠ.

πέρα από τις παρατηρήσεις δεν έχει κάτι που να σχετίζει το α φυσικό πρόσωπο με το συγκεκριμένο ΝΠ που μετέχει αυτό.

αυτοί λένε γράψτε τα νομικά πρόσωπα μετόχους. ωραία.

γράψτε και τα φυσικά που μετέχουν σε αυτά.

πως χύμα? δεν θα έπρεπε να λέει φυσικό πρόσωπο Α ,σχετίζεται ΜΟΝΟ με το ΝΠ -μέτοχο τάδε?

δηλ. κάτω από το ΝΠ -μέτοχο να άνοιγε η συμμετοχή του πίσω μετόχου και αν και αυτός ΝΠ ,πάλι άνοιγμα συμμετοχής ώστε να δηλωθούν τα φπ.

ίσως να μην κατάλαβα και εγώ τι θέλουν.

 

 

Εσύ μια χαρά έχεις καταλάβει. Απλά η πλατφόρμα είναι πολύ προχειροστημένη.

Εγώ που ολοκλήρωσα μια δικηγορική εταιρεία, είδα ότι όλα τα στοιχεία των εταίρων τα είχε ήδη περασμένα, απλά διόρθωσα τον χαρακτηρισμό μέτοχοι σε εταίροι.

Άρα είναι περιττή η διαδικασία για αυτούς.

Και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή της εκτύπωσης, ώστε να μπορείς να τα έχεις αρχειοθετημένα.

Έκανα μόνο ένα print screen που φαίνεται μόνο η ημερομηνία της οριστικοποίησης, δεν έχει ούτε αριθμό υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εσύ μια χαρά έχεις καταλάβει. Απλά η πλατφόρμα είναι πολύ προχειροστημένη.

Εγώ που ολοκλήρωσα μια δικηγορική εταιρεία, είδα ότι όλα τα στοιχεία των εταίρων τα είχε ήδη περασμένα, απλά διόρθωσα τον χαρακτηρισμό μέτοχοι σε εταίροι.

Άρα είναι περιττή η διαδικασία για αυτούς.

Και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή της εκτύπωσης, ώστε να μπορείς να τα έχεις αρχειοθετημένα.

Έκανα μόνο ένα print screen που φαίνεται μόνο η ημερομηνία της οριστικοποίησης, δεν έχει ούτε αριθμό υποβολής.

Συμφωνώ και με τους δυο και με  τις παρατηρήσεις σας.

Και να το παμε και ενα βημα παραπάνω σε αυτα που αναφέρει ο proakis. 

Αφου εχω μια εταιρεία που εχει μεσα 30 εταιρείες και πισω απο αυτές κρύβεται ο πραγματικός δικαιούχος ο χ.

θα έπρεπε η πλατφόρμα με κάποιον τρόπο να εχει ενα κλικ, να αλλάξει χρώμα να φωτίζει αυτόν δεν ξέρω τι αλλα κατι.... 

Γιατί αν πχ εγω δώσω τα 100€ για να τον βρω .

Πως θα βρω οτι αυτός είναι ;πως θα βρω τον χ;

Πες οτι ο συνάδελφος απο τις 100 καταχωρίσεις επειδή το ξέρει επειδή το κάνει επίτηδες για χψ λόγο τον βάλει εκεί. Στην εγγραφή 30.

Πως θα τον βρω και θα τον ξεχωρισω εγω;;;;

Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει κάποια γραπτή αναφορά οτι τον πραγματικό δικαιούχο τον  καταχωρεις τελευταίο.

Τελευταία εγγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εσύ μια χαρά έχεις καταλάβει. Απλά η πλατφόρμα είναι πολύ προχειροστημένη.

Εγώ που ολοκλήρωσα μια δικηγορική εταιρεία, είδα ότι όλα τα στοιχεία των εταίρων τα είχε ήδη περασμένα, απλά διόρθωσα τον χαρακτηρισμό μέτοχοι σε εταίροι.

Άρα είναι περιττή η διαδικασία για αυτούς.

Και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή της εκτύπωσης, ώστε να μπορείς να τα έχεις αρχειοθετημένα.

Έκανα μόνο ένα print screen που φαίνεται μόνο η ημερομηνία της οριστικοποίησης, δεν έχει ούτε αριθμό υποβολής.

εγώ μετά το σεμινάριο τα πλάκωσα και σχεδόν τα τελείωσα όλα.  

έβαλα τους πάντες άσχετα από ποσοστό -ΠΛΗΝ ΑΥΤΩΝ που έχουν μικρότερο του 25% και δεν έχουν επαφή με την εταιρεία δηλ. απλή συμμετοχή - με την λογική αφού μετέχουν καθημερινά στην εταιρεία συνιστούν "ομάδα" προς επίτευξη του εταιρικού σκοπού.

 

μου μείνανε εταιρείες που μετέχουν νομικά και πρέπει να κάνουμε ανάλυση φυσικών και κόλλησα στο παραπάνω που γράφω. αρκεί μόνο η αναγραφή στις παρατηρήσεις?

και αυτό που λες πολύ σωστό.

να υπάρχει εκτύπωση ,ώστε να αποτελεί το ειδικό μητρώο της εταιρείας. πάλι τα ίδια θα γράφουμε στο μητρώο της εταιρείας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα να πω και κάτι. 

Στο σεμινάριο το παν ξεκάθαρα οτι αυτή η δουλειά αφορά κυρίως νόμικη εργασία.

Και την κάνουμε και αυτή  εμείς ;

Δεν θα πρεπε η δικηγορική εταιρεία να το κανει μόνη της; (δλδ εχει καταντήσει αηδία το ολο θέμα. )

Μια ερώτηση τι χρεώνεται για αυτήν την εργασία; και πως την κάνετε; κατα προσέγγιση; 

Οκ σωστά αναφέρει ο proakis κανε μια οριστική υποβολή τώρα να μην φας τα 10.000 και μετα το τροποποιεις .και είπαν οκ μετα δεν θα χεις θεμα.αλλα τους έχεις εμπιστοσύνη; 

Το πρόστιμο ξεκινάει απο 10.000€ 

Και αν πάρω τώρα τον νόμοθετή η το υπουργείο αμφιβάλλω αν ξέρουν να απαντήσουν.

Στο πιο απλό. 

Εε  εταιρία με δυο μέλη ενα  ο.μ με ποσοστό 1% (διαχειριστης) φ.π και ενα ε.μ με ποσοστό 99% που δεν είναι διαχειριστής τι βαζω μονο το ο.μ που είναι και διαχειριστης .

Δλδ κανω μονο μια εγγραφή; 

Αφου ο 99% οποτε θέλει τον πετάει έξω. 

Ποιος κινεί τα νήματα ; ο αυτοφορακιας η ο μαγαζάτορας; 

Τέλος γι αυτήν την εργασία τι χρεώνεται; ;;;;

Είπαμε πρόστιμο > η ισο των 10.000€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ικε .δυο μέτοχοι ενας με  98% οχι διαχείριστης και ένας με 2 διαχειριστης; 

Πόσες έγραφες κάνουμε και ποιος είναι ο πραγματικός χ; (δικαιουχος)

Θα μου πεις οτι ο διαχειριστής εχει την εταιρεία και κάνει πράξεις αυτόν θα βάλεις. Ναι αλλα ποιος κινεί τα νήματα; 

Θα βάλεις και τον 98% μα αυτός απλα επενδύει και δεν ασχολείται. 

Τι να πω;

Απο την μια κοιτάμε ποσοστά ενδεικτικά απο την αλλη κοιτάμε ποιος κάνει συναλλαγές μετα οχι ποιος κάνει συναλλαγές αλλα ποιος δίνει εντολές και καπου στην μεση είναι το σωστό. 

Και σε λιγες ώρες τελειώνει η πρώτη ομάδα; ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις προσωπικές εταιρείες δεν είναι τόσο απλή η λήψη αποφάσεων.

συνήθως απαιτούν πλειοψηφία ποσοστού και εταίρων.

δηλ. μετράνε και τα κεφάλαια  και τα κεφάλια.!!!!

αλλά από την στιγμή που σου λέει "εκτός αν ενεργούν ως ομάδα ή με συντονισμένο όφελος πχ. συγγενείς ,τους βαζεις όλους και ησυχάζεις".

άσε που αύριο μπορεί να σου πουν θέλουμε από 3% και πάνω και μετά από -2% και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο τέλος θα καταλήξω σαν τον proakis να τους βάλω όλους. 

Αλλα και το ποσοστό 25% αφου είναι ενδεικτικό γιατί να μην το κάνω μόνος μου αυθαίρετα οποίος εχει 50% και μια μετοχή γιατί στην ουσία αυτός εχει την δύναμη. 

Οχι το 25% της μια μετοχή. 

Πχ εχω μια με εταιρία με  3 ποσοστά    26-20-54

Γιατί να κάνω 3 εγγραφές και οχι μια μόνο των 53% ;που είναι διαχειριστής αντε και αν δεν είναι αυτός και είναι κάποιος απο τους άλλους δύο να κανω αλλη μια έγγραφη.

Πχ απο τον άλλων που έκανε 3 και οχι δυο ποιος το είναι ο σωστός και ποιος ο λάθος απο τους δυο μας;

Και οκ γράφαμε και οι δύο των πραγματικο δικαιουχο θεμα δεν υπάρχει αλλα εγω που θελω να τον βρω και εχω την ευθύνη σαν εξωτερικος λογιστής θα τον ψάχνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

στις προσωπικές εταιρείες δεν είναι τόσο απλή η λήψη αποφάσεων.

συνήθως απαιτούν πλειοψηφία ποσοστού και εταίρων.

δηλ. μετράνε και τα κεφάλαια  και τα κεφάλια.!!!!

αλλά από την στιγμή που σου λέει "εκτός αν ενεργούν ως ομάδα ή με συντονισμένο όφελος πχ. συγγενείς ,τους βαζεις όλους και ησυχάζεις".

άσε που αύριο μπορεί να σου πουν θέλουμε από 3% και πάνω και μετά από -2% και άνω.

Οκ μαζι σου βάλε αλλων έναν. 

98-1-1% ο 98 είναι το ε.μ και το 1% το ο.με και οι δυο που έχουν απο 1/% είναι ομάδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για αυτό θέλουμε την εκτύπωση. να υπογράψουν όλοι ότι λάβανε γνώση.

μιλάμε για εταιρείες που επικρατεί αγάπη και ηρεμία.

όπου υπάρχει γκρίνια και διαφωνία στον ΔΙΚΗΓΟΓΟ.

τελικά στην κοινοπραξία στον εταίρο ΑΕ έγραψα στις παρατηρήσεις.

"μέλος κοινοπραξίας ,η ανάλυση σε φυσικά πρόσωπα ,έγινε στην μερίδα του μέλους".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Οκ μαζι σου βάλε αλλων έναν. 

98-1-1% ο 98 είναι το ε.μ και το 1% το ο.με και οι δυο που έχουν απο 1/% είναι ομάδα. 

 

όταν έχουν υπογράψει το καταστατικό ,που λέει οι εταίροι εργαζονται για τον κοινό σκοπό?

η οδηγία αναφέρει τουλάχιστον από 25% και πάνω.

βασικοί μέτοχοι ας πούμε.  και αφήνει παράθυρο εκτός ομάδα κλπ.κλπ.

παραμύθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καμμια σκεψη για παραταση?

καμμια σκεψη για ξεκαθαρες οδηγιες?

κανενα τηλεφωνο για να διαλεγχθεις για ιδιαιτεροτητες που αντιμετωπιζεις?

Υ/Γ υπαρχουν εταιρειες που εμφανιζονται ως μετοχοι (αε) που δεν εχουν απογραφει στο ΓΕΜΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 9/10/2019 στις 8:28 ΠΜ, picos είπε

Τρεχατε ποδαρακαι μου.

 

Εμενα με προβληματισε οτι ως υποχρεοι οριζονται και οι λογιστες .... δηλαδη πρεπει να καταχωρηθουμε κι εμεις?

 

Αναφερομαι στο αρθρο 5 του 4557/2018

 

Ανέφεραν στο σεμινάριο όχι .

εμείς είμαστε σαν τις τράπεζες που πρέπει  να ξέρουμε με ποιον συνεργάζομαστε και να μην είμαστε συνεργοί σε ξέπλυμα μαύρου χρήματος. 

Και παμε τωρα στην ουσία. 

Πες οτι εγω δεν εχω ενημερωθεί σχετικά με αυτήν την νεα πλατφόρμα. 

Και μια εταιρεία που τις κρατάω τα λογιστικά βιβλία αύριο δεν κάνει την εγγραφή όπως οφειλή α' ομαδα  και στις 00:00 και ενα λεπτο τρίτη πρωι δλδ πλεον 00:01 πέφτει το 10.000€ πρόστιμο (παρατάσεις πλεον δεν σφυρίζουν )

Ο επιχειρήματιας παει τρίτη πρωί να πάρει φορολογική ενημερότητα και δεν μπορεί. Τσαντίζεται και θέλει να πάρει  μέσο της  δικαστικής οδου  πίσω  τα  χρήματα του  10.000€ που πλήρωσε στην εφορία. 

Απο ποιον τα ζητάει και γιατί; 

Απο τον λογιστή του;;; είναι αυτή η πλατφόρμα εργασία του λογιστή ;

Απο τον δικηγόρο του; είναι αυτή η εργασία νομικής φύσεως; 

Απο τον τραπεζικό του και τον χρήματο οικονομικό του παροχο;είναι αυτή η εργασία τραπεζική; 

Απο τον υπεύθυνο του gdpr της εταιρείας τους; 

Ποιος πρέπει να αναλάβει αυτήν την πλατφόρμα και ανάλογα να ενημερώσει τον επιχειρήματια;

 απάντηση τύπου  που ρίχνει την   μπάλα  στην κερκίδα δεν μετράει  όπως

Ο νόμιμος εκπρόσωπο της επιχείρησης. Γιατί τότε ο  επιχειρήματιας που κανει την μήνυση θα την κάνει στον εαυτό του και ως γνωστόν μήνυση στον εαυτό σου δεν μπορείς να κάνεις. 

Και αν την κάνει σε μενα τον λογιστή του γιατί πολλοί απλα του το πε ο δικηγόρος του που θα του πάρει χρήματα κι λαός απο την μήνυση τότε τι λέμε; 

Και γι αυτήν  την τοσο σημαντικη εργασία, τι αμοιβή παίζει στην αγορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ανέφεραν στο σεμινάριο όχι .

εμείς είμαστε σαν τις τράπεζες που πρέπει  να ξέρουμε με ποιον συνεργάζομαστε και να μην είμαστε συνεργοί σε ξέπλυμα μαύρου χρήματος. 

Και παμε τωρα στην ουσία. 

Πες οτι εγω δεν εχω ενημερωθεί σχετικά με αυτήν την νεα πλατφόρμα. 

Και μια εταιρεία που τις κρατάω τα λογιστικά βιβλία αύριο δεν κάνει την εγγραφή όπως οφειλή α' ομαδα  και στις 00:00 και ενα λεπτο τρίτη πρωι δλδ πλεον 00:01 πέφτει το 10.000€ πρόστιμο (παρατάσεις πλεον δεν σφυρίζουν )

Ο επιχειρήματιας παει τρίτη πρωί να πάρει φορολογική ενημερότητα και δεν μπορεί. Τσαντίζεται και θέλει να πάρει  μέσο της  δικαστικής οδου  πίσω  τα  χρήματα του  10.000€ που πλήρωσε στην εφορία. 

Απο ποιον τα ζητάει και γιατί; 

Απο τον λογιστή του;;; είναι αυτή η πλατφόρμα εργασία του λογιστή ;

Απο τον δικηγόρο του; είναι αυτή η εργασία νομικής φύσεως; 

Απο τον τραπεζικό του και τον χρήματο οικονομικό του παροχο;είναι αυτή η εργασία τραπεζική; 

Απο τον υπεύθυνο του gdpr της εταιρείας τους; 

Ποιος πρέπει να αναλάβει αυτήν την πλατφόρμα και ανάλογα να ενημερώσει τον επιχειρήματια;

 απάντηση τύπου  που ρίχνει την   μπάλα  στην κερκίδα δεν μετράει  όπως

Ο νόμιμος εκπρόσωπο της επιχείρησης. Γιατί τότε ο  επιχειρήματιας που κανει την μήνυση θα την κάνει στον εαυτό του και ως γνωστόν μήνυση στον εαυτό σου δεν μπορείς να κάνεις. 

Και αν την κάνει σε μενα τον λογιστή του γιατί πολλοί απλα του το πε ο δικηγόρος του που θα του πάρει χρήματα κι λαός απο την μήνυση τότε τι λέμε; 

Και γι αυτήν  την τοσο σημαντικη εργασία, τι αμοιβή παίζει στην αγορά; 

Ναι το ειδα κι εγω ευχαριστω με προλαβες

Καλο το ερωτημα, δικηγορο που ρωτησα μου ειπε δεν ειναι δικη μας δουλεια , πετααξε το μπαλακι κανονικα.Τωρα για την αμοιβη νομιζω και θελω σε καθε νεα βλακεια που βγαζουνε να χρεωνω εξτρα πλεον .Απο τοτε που εχουμε αναλαβει εχουν προκυψει αλλες 20 δουλέιες και τις καανουμε ολες νυχτα.

Επανερχομαι αν δεν μας καλυψει το ΟΕΕ δεν θα μας πληρωνουν ποτε γιατι παντα θα υπαρχει καποιος που δεν χρεωνει.Ας μην χρεωνει αυτος ο καποιος αλλα ας κοβει αποδειξη κι ας αποδιδει ταα δεοντα και θαα δουμε ποσα απιδια βαζει ο σακκος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, san είπε

καμμια σκεψη για παραταση?

καμμια σκεψη για ξεκαθαρες οδηγιες?

κανενα τηλεφωνο για να διαλεγχθεις για ιδιαιτεροτητες που αντιμετωπιζεις?

Υ/Γ υπαρχουν εταιρειες που εμφανιζονται ως μετοχοι (αε) που δεν εχουν απογραφει στο ΓΕΜΗ

 

τι έκανε ο μέτοχος δεν σε πειράζει.

θα βάλεις ΑΦΜ και ποσοστό.  δεν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για τον μέτοχο Χ . λόγω πτώχευσης-αδράνειας  κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, picos είπε

Ναι το ειδα κι εγω ευχαριστω με προλαβες

Καλο το ερωτημα, δικηγορο που ρωτησα μου ειπε δεν ειναι δικη μας δουλεια , πετααξε το μπαλακι κανονικα.Τωρα για την αμοιβη νομιζω και θελω σε καθε νεα βλακεια που βγαζουνε να χρεωνω εξτρα πλεον .Απο τοτε που εχουμε αναλαβει εχουν προκυψει αλλες 20 δουλέιες και τις καανουμε ολες νυχτα.

Επανερχομαι αν δεν μας καλυψει το ΟΕΕ δεν θα μας πληρωνουν ποτε γιατι παντα θα υπαρχει καποιος που δεν χρεωνει.Ας μην χρεωνει αυτος ο καποιος αλλα ας κοβει αποδειξη κι ας αποδιδει ταα δεοντα και θαα δουμε ποσα απιδια βαζει ο σακκος  

ότι θέλει κωδικό ταχιςνετ ,αφορά τον λογιστή!!!! ακόμη και αν αφορά επανδρωμένη αποστολή στον Αρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι έκανε ο μέτοχος δεν σε πειράζει.

θα βάλεις ΑΦΜ και ποσοστό.  δεν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για τον μέτοχο Χ . λόγω πτώχευσης-αδράνειας  κλπ.

Δεν θυμάμαι αν το αναφέρει επειδη η πλατφόρμα στην εταιρεία ζητάει υποχρεωτικά αριθμό γεμη .η .δεν θυμάμαι αν τον αριθμό γεμη τον εχει στα υποχρεωτικά πεδία. 

Αλλιώς οτι αναφέρεις ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όσον αφορά την αμοιβή "ενημέρωση μητρώου πραγματικών δικαιούχων"  ώρες-λεπτά  Χ τόσο = τόσο.

εξαρτάται από την εταιρεία .  βγαίνει και με 50 ευρώ (ελάχιστο) και άλλη με 300-400. άμα σου έχει 18 συμμετοχές και 108 υποσυμμετοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Δεν θυμάμαι αν το αναφέρει επειδη η πλατφόρμα στην εταιρεία ζητάει υποχρεωτικά αριθμό γεμη .η .δεν θυμάμαι αν τον αριθμό γεμη τον εχει στα υποχρεωτικά πεδία. 

Αλλιώς οτι αναφέρεις ισχύει. 

στην αρχική εταιρεία ζητά ΓΕΜΗ. αν γράψεις λανθασμένο νούμερο πχ.123 σου λέει λάθος ΓΕΜΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ δηλ. κενό το αγνοείς σε αφήνει και προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...