Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων-υπόχρεοι


dodos

Ερώτηση

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )

για το δυο που το χω δει να σου πω για το 1 και 3 ακόμα δεν έχω υποβάλει κανένα μητρώο .

στο 2 από τον διαχειριστή της εταιρείας(προσοχή μην μπεις από εσένα χάνει τα στοιχεια της εταιρείας που θες να φτιάξεις και τα παιρνας σχεδον όλα απο  την αρχη ,εγω την πατησα στην δευτερη εταιρεια λεω αφου τους εχω ολους να μπω απο μενα εναν εναν να τους κανω αλλα... )  μπαινεις και ειναι όλα έτοιμα πλην email τηλέφωνο φαξ και το κάνεις δυο λεπτά υπόθεση . 

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ? προσωπικη αποψη ναι αλλα τσεκαρε το και γω εχω την ιδια απορια κοινσεπ δηλωνω τα 50 μελη της η την διοικουσα επιτροπη..ακομα δεν εχω βγαλει ακρη παρ ολο που τα χω διαβασει και ξαναδιαβασει και σεμηναριο που ειχε γινει στον κομβο και ακρη δεν εχω βγαλει .

3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ? ελα μου ντε;;; και γω αυτην την απορια εχω γιατι αν βαλεις πχ το δσ αλλα δεν ειναι μετοχoi  την πραγματικη διαχείριση ποιος την εχει; αυτος που οριζει το δσ η το δσ που οριστικη απο αλλον; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/9/2019 στις 12:54 ΜΜ, 125883623 είπε

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )

για το δυο που το χω δει να σου πω για το 1 και 3 ακόμα δεν έχω υποβάλει κανένα μητρώο .

στο 2 από τον διαχειριστή της εταιρείας(προσοχή μην μπεις από εσένα χάνει τα στοιχεια της εταιρείας που θες να φτιάξεις και τα παιρνας σχεδον όλα απο  την αρχη ,εγω την πατησα στην δευτερη εταιρεια λεω αφου τους εχω ολους να μπω απο μενα εναν εναν να τους κανω αλλα... )  μπαινεις και ειναι όλα έτοιμα πλην email τηλέφωνο φαξ και το κάνεις δυο λεπτά υπόθεση . 

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ? προσωπικη αποψη ναι αλλα τσεκαρε το και γω εχω την ιδια απορια κοινσεπ δηλωνω τα 50 μελη της η την διοικουσα επιτροπη..ακομα δεν εχω βγαλει ακρη παρ ολο που τα χω διαβασει και ξαναδιαβασει και σεμηναριο που ειχε γινει στον κομβο και ακρη δεν εχω βγαλει .

3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ? ελα μου ντε;;; και γω αυτην την απορια εχω γιατι αν βαλεις πχ το δσ αλλα δεν ειναι μετοχoi  την πραγματικη διαχείριση ποιος την εχει; αυτος που οριζει το δσ η το δσ που οριστικη απο αλλον; 

 

με τον διαχειριστή  λες να μπαίνουμε?

ηλεκτρονική διεύθυνση ,μπορεί να είναι ίδια για όλα τα μέλη ή χτυπάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

με τον διαχειριστή  λες να μπαίνουμε?

ηλεκτρονική διεύθυνση ,μπορεί να είναι ίδια για όλα τα μέλη ή χτυπάει?

ναι απο τον διαχειριστη της εταιρειας εισοδο στο μητρωο στην πρωτη που μπηκα ετσι κανενα προβλημα στην δευτερη που μπηκα απο εμενα ειχε στην πρωτη σελιδα τα στοιχεια μου και ηθελαν διορθωση και στην δευτερη σελιδα επρεπε να διαγραψω τα μελη της οε και να τα ξαναπερασω.

οσο αφορα το ιδιο email εγω σε μια εβαλα της εταιρειας και του μετοχου το ιδιο και δεν κτυπησε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, dodos είπε

απο ότι βλέπω έχουν υποχρέωσή και τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα

1.αρα να υποθέσω έχουν και οι ιεροί ναοί ?

2.για τους υπόλοιπους υπόχρεους να υποθέσω οτι μπαίνουμε και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία ? (για τις ο.ε πχ. )
3.για τις Α.Ε. που μέτοχοι είναι άλλα νομικά πρόσωπα ? τι βάζουμε τα μέλη το Δ.Σ?

στις προσωπικές εταιρείες ,βάζουμε τους εταίρους ή τους διαχειριστές?

στις ΑΕ ,το ΔΣ ή τους μετόχους?

δεν μπορεί να γράψει κάποιος ένα άρθρο ,περιοριζόμενο μόνο σε πρακτικά παραδείγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος να γραψει αυτό το άρθρο αφου και αυτοί που το εμπνεύστηκαν και το φόρτωναν και αυτο στην καμπουρα μας αδύνατο να πιστεύψω οτι έχουν κανει τα δικα τους η   οτι τα χουν κάνει σωστα η έστω οτι   ξέρουν τι θέλουν. 

Κατά τα αλλα άνοιξε η πλατφόρμα. 

Και 10.000€ πρόστιμο .

Δλδ θα ενημενουμε στο μητρώο στην εφορίας  ολες τις αλλαγές  της εταιρίας  και μετα θα μπαίνουμε να ενημενουμε και το μητρώο αυτό; 

Το χουμε παει σε αλλο leven  εμείς εδω το ψηφιακό άλμα. 

Τι έγινε 01/10/ σήμερα με τα ηλεκτρονικά βιβλία τι γίνεται; ;;

Οκ ολα κομπλέ .

Υπομονή θα αλλάξουν πολλά σύντομα. 

Τωρα  που περνούμε και  παράταση 32,5 ώρες.  Χωρίς το νόμιμο διάλειμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή το έχασα, τι είναι αυτό? Νέα υποχρέωση? Να αγχωθώ?

Τι δηλώνουμε εκεί?

Ευχαριστώ.

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων: άνοιξε 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45725

Από τον Σεπτέμβριο η καταχώρηση στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων - Όλες οι λεπτομέρειες

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45023#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων: άνοιξε 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45725

Από τον Σεπτέμβριο η καταχώρηση στο Κεντρικό Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων - Όλες οι λεπτομέρειες

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45023#

Άρα,

κάνουμε εξουσιοδότηση στον νόμιμο εκπρόσωπο του νομικού προσώπου.

Ο νόμιμος εκπρόσωπος μπαίνει στην εφαρμογή και δηλώνει τους εταίρους που έχουν ποσοστό 25% και άνω.

Αυτό γίνεται εφάπαξ και ισχύει για 5 χρόνια?

Το πρόστιμο των 10.000 επιβάλλεται αν δεν ενημερώσεις το μητρώο ή αν αναγράψεις λάθος στοιχεία?

Τι νόημα έχει όλο αυτό?

Πώς καταφέρνουν και τα βάζουν όλα σε μήνα που λήγουν φπα τριμήνου και πίνακες προσωπικού?

Δεν θα δώσουν παράταση? Πρώτη εφαρμογή και δίνουν μόνο 28 μέρες προθεσμία?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Άρα,

κάνουμε εξουσιοδότηση στον νόμιμο εκπρόσωπο του νομικού προσώπου.

Ο νόμιμος εκπρόσωπος μπαίνει στην εφαρμογή και δηλώνει τους εταίρους που έχουν ποσοστό 25% και άνω.

Λές...να είναι τόσο εύκολο.Μακάρι να  το πετύχεις  !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσθεσανε και λλα στις συχνες ερωτησεις ,αρα και ιεροι ναοι και στους συλλογους συγκεκριμενα ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SOTPAR είπε

Λές...να είναι τόσο εύκολο.Μακάρι να  το πετύχεις  !!!

 

 

Δεν ξέρω. Εγώ δεν είχα πάρει καν χαμπάρι την υποχρέωση αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Δεν ξέρω. Εγώ δεν είχα πάρει καν χαμπάρι την υποχρέωση αυτή!

Μην αγχώνεσαι ετσι και αλλιώς το πρόστιμο είναι 10.000€ εκτος αν δεν συμμόρφωθεις που τότε διπλασιάζεται 20.000€ σιγα το ποσο εσεις οι λογιστές τα βγαζετε σε μια μερα.

σαν δεν ντρεπονται.

Στις προσωπικές εταιρείες  απλογραφικα που έχουν μετόχους φυσικά πρόσωπα είναι δυο λεπτά υπόθεση. 

Τωρα στις αλλες περιπτώσεις που γι αυτές εγινε αυτό το xtra μητρώο κλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, dodos είπε

image.png

Καλα το προσθεσανε αλλα αν μιλήσουν με κανα δικηγόρο θα  τους πουν οτι οι πραγματικοί δικαιούχοι δεν είναι το δσ αλλα οι μέτοχοι και μετα θα πει το δημόσιο μα εμείς κυνηγάμε το δσ για τις κατασχέσεις και κάπου εκει θα φτιάξουμε ξανα μου φαίνεται το μητρώο με όλους μέχρι τρίτου βαθμού συγγένειας.

Αντε να αρχίσουν τα ηλεκτρονικά βιβλία γιατί οι πλατφόρμες είναι τα ορεκτικά. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρινίστε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ κάτι...

 

Σε εταιρείες κερδοσκοπικού χαρακτήρα, που έχουν εταίρο/μέτοχο είτε ημεδαπό νομικό πρόσωπο, είτε αλλοδαπό νομικό πρόσωπο, καταχωρούμε μόνο:

α) Τα στοιχεία της μητρικής εταιρείας μόνο ή επιπλέον και τα στοιχεία του τελικού μετόχου ΦΠ που είναι πίσω από αυτήν; Και αν ισχύει το δεύτερο, υπό ποια ιδιότητα; (π.χ. ιδιοκτήτης; )

β) Και τα στοιχεία του διαχειριστή/ΔΣ

Το ρωτάω γιατί αν καταχωρείς μόνο διαχειριστή/ΔΣ και το ΝΠ που έχει εταιρικά μερίδια/μετοχές, στην πραγματικότητα δεν αποκαλύπτεται (αυτό που είναι και η ουσία του θέματος) ποιος/ποιοι είναι πίσω από τη μητρική εταιρεία.

 

Επιπλέον μία ακόμα διευκρίνιση: Απ' ότι αντιλαμβάνομαι η υποβολή γίνεται μόνον από το νόμιμο εκπρόσωπο και όχι με εξουσιοδότηση σε λογιστή. Ορθόν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, vags είπε

Διευκρινίστε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ κάτι...

 

Σε εταιρείες κερδοσκοπικού χαρακτήρα, που έχουν εταίρο/μέτοχο είτε ημεδαπό νομικό πρόσωπο, είτε αλλοδαπό νομικό πρόσωπο, καταχωρούμε μόνο:

α) Τα στοιχεία της μητρικής εταιρείας μόνο ή επιπλέον και τα στοιχεία του τελικού μετόχου ΦΠ που είναι πίσω από αυτήν; Και αν ισχύει το δεύτερο, υπό ποια ιδιότητα; (π.χ. ιδιοκτήτης; )

β) Και τα στοιχεία του διαχειριστή/ΔΣ

Το ρωτάω γιατί αν καταχωρείς μόνο διαχειριστή/ΔΣ και το ΝΠ που έχει εταιρικά μερίδια/μετοχές, στην πραγματικότητα δεν αποκαλύπτεται (αυτό που είναι και η ουσία του θέματος) ποιος/ποιοι είναι πίσω από τη μητρική εταιρεία.

 

 

 

στα πρώτα δεν ξέρω όσο άφορα την ερώτηση 

Επιπλέον μία ακόμα διευκρίνιση: Απ' ότι αντιλαμβάνομαι η υποβολή γίνεται μόνον από το νόμιμο εκπρόσωπο και όχι με εξουσιοδότηση σε λογιστή. Ορθόν;

μπορει να γίνει και από τον λυγιστή εγώ έτσι πηγα να τα κάνω για να μην ψάχνω έναν έναν άλλα λειτουργικά η πλατφορμα   έχει προβλημα και χάνει αυτά που  ειχε φερνει αυτοματα απο το taxis  και ειναι τριπλος κοπος μετα  γι αυτο αναφερω καλύτερα να μπαινεις απο τον νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

στα πρώτα δεν ξέρω όσο άφορα την ερώτηση 

Επιπλέον μία ακόμα διευκρίνιση: Απ' ότι αντιλαμβάνομαι η υποβολή γίνεται μόνον από το νόμιμο εκπρόσωπο και όχι με εξουσιοδότηση σε λογιστή. Ορθόν;

μπορει να γίνει και από τον λυγιστή εγώ έτσι πηγα να τα κάνω για να μην ψάχνω έναν έναν άλλα λειτουργικά η πλατφορμα   έχει προβλημα και χάνει αυτά που  ειχε φερνει αυτοματα απο το taxis  και ειναι τριπλος κοπος μετα  γι αυτο αναφερω καλύτερα να μπαινεις απο τον νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας .

 

Ως προς το δεύτερο σκέλος, από ποιο μενού γίνεται η εξουσιοδότηση; Ρωτάω  γιατί έψαξα στο μενού των εξουσιοδοτήσεων και δε βρήκα αντίστοιχη επιλογή.

Από την άλλη μπήκα με προσωπικούς κωδικούς λογιστή, αλλά δε μπόρεσα να δω "κρεμασμένη" την εταιρεία για να μπορώ να την επιλέξω.

Διευκρινίζω ότι υποβάλλω για λογαριασμό της συγκεκριμένης εταιρείας ως λογιστής λογιστικής εταιρείας και όχι ως λογιστής με ατομική επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, vags είπε

 

Παμε ενα ενα . 

μπανεις μεσα στο taxiς της εταιρειας 

πας ολες οι εφαρμογες taxis 

κοιταζεις αριστερα που σου εχει την κατηγορια εξουσιοδοτησεις κλικαρεις εκει και μετα πας κατω κατω και βαζεις το αφμ του διαχειριστη και νομιμος εκπροσωπος ,

μετα μπαινεις στο ταχις του νομιμου εκπρωσοπου και κανεις την αποδοχη της εξουσιοδοτησης 

μετα πας στο μητεωο των πραγματικων ....και μπαινεις με τους κωδικους taxis του νομιμου εκπροσωπου και σου εχει την εταιρεια σαν επιλογη 

την επιλεγεις μπαινεις και την φτιαχνεις .

με απλα λογια οτι εκανες για τον εαυτο σου τωρα πρεπει να κανεις το ιδιο με τον νομιμο εκπροσωπο .

πως ειχες κανει εξουσιοδοτηση απο την εταιρεια σε εσενα εε παλι το ιδιο κανεις μονο που αντι για το αφμ σου βαζεις του μετοχου -διαχειριστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μπήκα να δω τι γίνεται σε μια εταιρεία ΑΝ.89/67.

Μπήκα με τους κωδικούς του νόμιμου εκπροσώπου, συμπλήρωσα κάτι τηλέφωνα και μέιλ που έλειπαν και πάτησα προσωρινή αποθήκευση.

Μετά, πρέπει να συμπληρώσω τη διπλανή καρτέλα που λέει δικαιούχοι?

Δηλαδή την ξένη εταιρεία ή τον νόμιμο εκπρόσωπο?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Και η διαχείριση πολυκατοικίας, πρέπει να γραφτεί....?ποια περίπτωση είναι αυτή?( σε ποια ομάδα ανήκει?)

2. Οι ΚΟΙΝΣΕΠ, ποια περίπτωση είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...