Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρώτες ενέργειες μετά την έναρξη


Anniek

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

θα ήθελα την βοήθεια συναδέλφων που έχουν ασχοληθεί με ΑΕ μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία :

Πρόκειται για μονοπρόσωπη ΑΕ (με μοναδικό εταίρο άλλη εταιρεία) που έχει κάνει έναρξη στο ΓΕΜΗ. Το ερώτημά μου είναι, ποιές είναι οι επόμενες ενέργειες που πρέπει να γίνουν?

Παραθέτω τις δικές μου σκέψεις και θα ήθελα την βοήθειά σας εάν κάτι μου διαφεύγει.

1. Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού, κατάθεση του μετοχικού κεφαλαίου .

2. Σύγκλιση του ΔΣ με θέματα την εκπροσώπηση της εταιρείας, την πιστοποίηση της κατάθεσης του μετοχικού κεφαλαίου, αμοιβές ΔΣ, καταγραφή των ονομαστικών μετοχών στο Βιβλίο Μετόχων. Ορισμός ελεγκτών χρειάζεται αφού δεν υπάρχουν χρηματοοικονομικές καταστάσεις για φέτος και η πιστοποίηση της κατάθεσης τους κεφαλαίου θα γίνει από το ΔΣ?

3. Τήρηση Βιβλίου Πρακτικών ΔΣ και ΓΣ

4. Δεδομένου ότι είναι μονοπρόσωπη (μέτοχος είναι η άλλη εταιρεία) θα πρέπει να συγκληθεί και Γενική συνέλευση?

Από την εμπειρία σας, υπάρχουν κάποιες άλλες υποχρεώσεις που θα πρέπει να έχω υπόψιν?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σκέψου και την υποχρεωση  για  pos και το ένα 1/00%  υπέρ της κεφαλαιοαγορας  .

για τα άλλα κάλο ειναι να συμβουλευτεις και τον δικηγόρο της ανώνυμης εκτός απ τις συμβουλές που θα σου δώσουν οι συνάδελφοι 

σκέψου και το νέο μητρώο πραγματικών δικαιούχων σκέψου και το πιστοποιητικο  από το γεμη της εταιρείας μπορει να σε κολλήσει η τράπεζα αν και μιλάμε για νέα εταιρεια ,

σκέψου και  τον αριθμό  φακέλου  στην εφορια και γενικά την ενημερώσει του μητρώου  με τα χαρτιά που θα φτιάξεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρίξε μια μάτια και σε αυτό και κυρίως  στο  17 του που αναφέρεται στην πιστοποίηση του μετοχικου κεφαλαίου 

Άρθρα (Ανανεωμένο) Η νέα νομοθεσία (ν. 4548/2018) για τις Ανώνυμες Εταιρείες - 37 θέματα που πρέπει να γνωρίζουμε. [Επικαιροποίηση και εμπλουτισμένο κείμενο με επιπλέον πληροφορίες και «πίνακες»]

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29502

+

Άρθρα Η Γενική Συνέλευση (Γ.Σ.) στην Ανώνυμη Εταιρεία (8 χρηστικά άρθρα, για τα έγγραφα, τις αποφάσεις και τις ενέργειες που χρειάζονται)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31489

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το τοποθετήσω εδώ.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Την 30/4/19 Α.Ε. με απόφαση ΕΚΤΑΚΤΗΣ Γενικής Συνέλευσης αποφάσισε την λύση της και την θέση της υπο εκκαθάριση και όρισε και διαχειριστή και όλα αυτά έχουν δημοσιευθεί στο ΓΕΜΗ καιπήρε δημοσιεύθηκε και η απόφαση ΓΕΜΗ την 23/5/19.

Τις οικονομικές καταστάσεις για την χρήση 1/1-31/12/18 τις υπογράφει το Δ.Σ που ίσχυε μέχρι την 23/5/19 (προ εκκαθάρισης) ή ο εκκαθαριστής αφού πλέον απο 24/5/19 έχω απόφαση ΓΕΜΗ για την λύση και τον εκκαθαριστή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, MARIAZAK είπε

Καλησπέρα!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το τοποθετήσω εδώ.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Την 30/4/19 Α.Ε. με απόφαση ΕΚΤΑΚΤΗΣ Γενικής Συνέλευσης αποφάσισε την λύση της και την θέση της υπο εκκαθάριση και όρισε και διαχειριστή και όλα αυτά έχουν δημοσιευθεί στο ΓΕΜΗ καιπήρε δημοσιεύθηκε και η απόφαση ΓΕΜΗ την 23/5/19.

Τις οικονομικές καταστάσεις για την χρήση 1/1-31/12/18 τις υπογράφει το Δ.Σ που ίσχυε μέχρι την 23/5/19 (προ εκκαθάρισης) ή ο εκκαθαριστής αφού πλέον απο 24/5/19 έχω απόφαση ΓΕΜΗ για την λύση και τον εκκαθαριστή???

Με την έναρξη της εκκαθάρισης θα πρέπει να γινει απογραφή της περιουσίας και να συνταχθεί ισολογισμός ''έναρξης εκκαθάρισης'' τον οποίο θα υπογράψει ο εκκαθαριστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφέρομαι στην χρήση ΠΡΙΝ δηλαδή για τον Ισολογισμό 2018.

Η απόφαση για την εκκαθάριση πάρθηκε την 30/4/19. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...