Προς το περιεχόμενο
  • 0

ρυθμιση 100 δόσεων vs 120


DENNY

Ερώτηση

Καλησπέρα

εχω πελάτη που τηρεί ευλαβικά τη ρύθμιση των 100 δόσεων , και σκέφτεται να μπει στην 120αρα.

Μιλησα με το κεαο αλλα κανείς δε μπορεί να μου πει τι θα βγει και πόσο...και πρέπει εγω να υπολογίσω αν θα εχει κάποιο όφελος!

Επειδη θα με ενδιέφερε και η επιλογή της εφαπαξ εξόφλησης , εχει καποιος συνάδελφος ένα " μπούσουλα" που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
56 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

καταρχήν πήγα στα μηνύματα, και εμφάνισε ένα pdf για αναγκαστική κατάσχεση. Αφού το άνοιξα/κατέβασα κλπ. τότε με άφησε να δώ τις οφειλές.

Και μέχρι εκεί έφτασα. Μετά δεν με έχει αφήσει να προχωρήσω για την ρύθμιση. Εκεί έχω σκαλώσει.

ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΑΜΕΙΟ? ΣΗΜΕΡΑ? ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ?

ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΗΛ.ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΦΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μπαίνω σε νέο πελάτη να του κάνω αίτηση για οφειλές ΟΑΕΕ.

Δεν δείχνει οφειλές και γράφει μήνυμα η αίτησή σας καταχωρίστηκε εμπρόθεσμα.

Του λέω, κάποιος έκανε αίτηση για εσάς, μου λέει, δεν ξέρω τίποτα.

Μπαίνω ΚΕΑΟ, του κάνω εγγραφή και παίρνω κωδικούς ΚΕΑΟ, πάω ρύθμιση οφειλών και δεν μου έχει ως επιλογή την 120άρα, αλλά μόνο μια 12άρα.

Έχει τύχει σε κανέναν?

Πώς μπορώ εγώ να δω τι αίτηση έχει γίνει και αν είναι με επαναϋπολογισμό ή όχι?

Να τον στείλω στον ΕΦΚΑ/ ΟΑΕΕ μήπως βγάλει άκρη?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.Δείτε μήπως έχει τσεκαριστεί από λάθος ότι εκκρεμεί αίτημα συνταξιοδότησης.Αυτό είχε γίνει σε πελάτη μου.Αν είναι έτσι μπορείτε να κάνετε αναίρεση της επιλογής και να συνεχίσετε στο ΚΕΑΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, INTERPOL είπε

Καλημέρα.Δείτε μήπως έχει τσεκαριστεί από λάθος ότι εκκρεμεί αίτημα συνταξιοδότησης.Αυτό είχε γίνει σε πελάτη μου.Αν είναι έτσι μπορείτε να κάνετε αναίρεση της επιλογής και να συνεχίσετε στο ΚΕΑΟ.

Καλημέρα.

Δεν είναι τσεκαρισμένο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάλι καλά που υπάρχουν και άλλοι φόρεις εκτός από τους δικούς μας  σωτήρες γιατί.... 

ΣτΠ: Τα προβλήματα για την ένταξη στην ρύθμιση των 120 δόσεων

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45779

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/9/2019 στις 11:43 ΠΜ, GRECTORAS είπε

Καλημέρα στους συναδέφλους.

Mail προς ΕΦΚΑ-ΚΕΑΟ.

''Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Στην πλατφόρμα σας, και σχετικά με την ρύθμιση των 120 δόσεων προς ασφαλιστικά ταμεία, στον υπολογισμό των δόσεων εφαρμόζεται το νέο μειωμένο επιτόκιο 3%?''

Απάντηση

''Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Δεν απαιτείται κάποια ενέργεια από μέρους σας. Από τον Οκτώβριο θα δείτε την αναπροσαρμογή με βάση το νέο επιτόκιο.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας. Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

Συνεχίζω να το παλεύω

''Καλημέρα σας,

Σας ευχαριστώ ειλικρινά θερμά για την αμεσότητα, το ερώτημα μου όμως παραμένει γιατί υπάρχει ήδη ρύθμιση με βάση τον 4321/2015, 

απομένουν 44 δόσεις των 570 ευρώ έκαστη και με το τρέχον επιτόκιο 5% του 4611/2019 η δόση διαμορφώνεται για τον ίδιο αριθμό δόσεων δηλαδή 44 στα 705,87 ευρώ.

Δεν γνωρίζουμε λοιπόν πόσο θα διαμορφωθεί η δόση αν το επιτόκιο γίνει 3% ούτε μπορούμε να το ρισκάρουμε και να προχωρήσει η ρύθμιση αν η δόση βγαίνει μεγαλύτερη.

Μπορεί κάποιος να μου πει υπέυθυνα πόσο θα διαμορφωθεί η δόση από τον Οκτώβριο και μετά με την αναπροσαρμογή του νέου επιτοκίου 3%?''

Απάντηση

''Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Ο υπολογισμός με το νέο επιτόκιο (3%) για όσες ρυθμίσεις του Ν.4611/19 είχαν πραγματοποιηθεί πριν τη ψήφισή του, θα γίνει αυτόματα το προσεχές χρονικό διάστημα. Δεν απαιτείται κάποια ενέργεια από μέρους σας. Μπορείτε να ελέγχετε τα ποσά των δόσεων μέσα από τις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΕΑΟ / ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΡΤΕΛΑ ΟΦΕΙΛΕΤΗ  / ΠΛΗΡΩΜΕΣ.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.''

Έχω υπομονή αυτό να λέγεται..

''Καλημέρα σας,
 
Προφανώς δεν έχετε καταλάβει το πρόβλημά μου ή δεν θέλετε να καταλάβετε.
Εταιρία έχει ρύθμιση του 4321/2015 και τις απομένουν 44 δόσεις από 570 ευρώ.
Πόσο θα διαμορφωθεί η δόση με τον 4611/19 και επιτόκιο 3% αφού αυτή την στιγμή 
η εφαρμογή σας ένα μήνα μετά την ψήφιση του νέου μειωμένου επιτοκίου έχει ακόμα επιτόκιο 5%?
Δεν γίνεται να ρισκάρουμε και να προχωρήσουμε στην ρύθμιση του 4611/19 αν η δόση βγαίνει πάνω από την δόση του 4321/2015.''
 
Μιλάω Κινέζικα?Κάνω εγώ κάποιο λάθος?Σε κάποια site που υπολογίζουν δάνεια,ράντες κτλ έκανα μια δοκιμή βγαίνει παραπάνω η δόση αλλά να μην ξέρω για σίγουρα?

Απάντηση ΔΕΝ μπόρεσαν να μου δώσουν ούτε από ΕΦΚΑ ούτε από ΚΕΑΟ που μίλησα και τηλεφωνικά.

Είναι δυνατόν το επιτόκιο βάσει νόμου να είναι 3%, στην εφαρμογή να είναι 5% και να σου λένε ότι θα φανεί μετά τις 01/10/2019 πόσο θα διαμορφωθεί η δόση και να μην ξέρεις αν σε συμφέρει να αφήσεις την ρύθμιση του 4321/2015 για την 4611/2019?

Μόνη μας ελπίδα δηλαδή είναι να δοθεί παράταση και να μπορέσουμε να έχουμε εικόνα μετά τις 30/09/2019?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...