Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ


serafino

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι

Θα ήθελα την άποψή σας στα παρακάτω:

υποψήφιος πελάτης (εταιρία Ο.Ε.) έχει συμφωνήσει με αλλοδαπή εταιρία (Γερμανία) να αμείβεται με προμήθεια επί των πωλήσεων που πραγματοποιεί η αλλοδαπή εταιρία στην Ελλάδα. Θα αποστέλλετε από την Γερμανία, μηνιαία κατάσταση πωλήσεων στην Ελλάδα και ο "αντιπρόσωπος-μεσίτης" θα εκδίδει ενδοκοινοτικό Invoice για τις προμήθειες του. Δεν υπάρχει σύμβαση ανάμεσα στα 2 μέρη (η αλλοδαπή εταιρία δεν επιθυμεί δέσμευση).

Υφίσταται θέμα παρακράτησης φόρου στην αλλοδαπή εταιρία; (νομίζω πώς όχι, αφού καταρχήν ο Έλληνας παρέχων είναι Νομικό πρόσωπο, Ο.Ε.)

Είναι ο χειρισμός έκδοσης ενδοκοινοτικού Invoice παροχής υπηρεσιών (με εμφάνιση, φυσικά, σε ανακεφαλαιωτικό παραδόσεων) σωστός;

Εφόσον είναι η μοναδική δραστηριότητα της ελληνικής Ο.Ε., νομίζω ότι δεν υπάρχει υποχρέωση εγκατάστασης POS και ταμειακής μηχανής. Μόνο έκδοση του Invoice παροχής υπηρεσιών πχ από το word. Σωστά;

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ειναι πολλά τα θέματα για ρίξε μια μάτια για αρχή σε αυτό 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30745

Άρθρα Τόπος ενδοκοινοτικής απόκτησης αγαθών - Τριγωνικές συναλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ,

δεν έχω πρόσβαση στο άρθρο, όμως αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στον τόπο παροχής και στις εξαιρέσεις που υφίστανται, σωστά;

Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση οι πωλήσεις της Γερμανικής εταιρίας θα γίνονται σε επαγγελματίες υποκείμενους στο ΦΠΑ με αντίστοιχα invoices, τα οποία φυσικά αμφότεροι θα υποβάλλουν στο σύστημα vies (B2B).

Άρα η περίπτωση αυτή δεν εμπίπτει σε κάποια από τις εξαιρέσεις και ακολουθεί τον γενικό κανόνα της φορολόγησης των υπηρεσιών στον τόπο εγκατάστασης του λήπτη των υπηρεσιών (Γερμανία), στην περίπτωση που αυτός είναι υποκείμενος στο φόρο. Οπότε συμπεραίνω πως πρόκειται όντως για ενδοκοινοτική παράδοση υπηρεσιών.

Μήπως εννοούσες κάτι άλλο;

Θα ήθελα τη βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκει εχει αναλυτικά κάποιο πράγματα. 

Για ορια τι είναι κτλ.

Μην νομίζεις το συγκεκριμένο δεν το κατέχω ούτε εγω .

Μετα παμε στο αλλο υποχρέωση pos όντως δεν έχεις αφου δεν έχεις λιανικές πωλήσεις και θα χει μονο χονδρικες.

Οσο αφορά την ταμειακή γιατί να έχει απαλλαγή; αυτό οκ μπορούμε να το δούμε αλλα δεν νομίζω να ναι στις εξαιρέσεις. 

Και θέλω να δω και λίγο αυτο που αναφέρεις για την παρακράτηση. 

Γενικά άνοιξες πολλα θέματα και θέλει ψάξιμο. 

Και θέλει και ενα ψάξιμο αν είναι αποκλειστικος αντιπρόσωπος στο εβεα.και αν μιλάμε για μεσίτιες ίσως πρέπει να το ψάξεις στο οεα.

Κατσε να δούμε τι θα πουν και ο ο ο συνάδελφοι που έχουν αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Και δωσε και άλλες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρα (Upd) Προμήθεια μηχανημάτων POS. Υπόχρεοι, αποδεκτές συσκευές, μέθοδοι και εφαρμογές, προθεσμίες συμμόρφωσης, υποχρέωση ενημέρωσης καταναλωτών και κυρώσεις που προβλέπονται

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26393

+

Επαγγελματικοί λογαριασμοί - Νέες διευκρινίσεις από την ΑΑΔΕ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43939#

και 

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σχέση με τη χρήση ταμειακής, σημειώνω ότι δεν νομίζω να υπάρχει υποχρέωση χρήσης της, γιατί η μόνη δραστηριότητα που θα έχει στην έναρξη θα είναι η οι υπηρεσίες μεσιτείας, με ΚΑΔ πχ "70.22.13.05 Υπηρεσίες συμβούλου σε θέματα προώθησης πωλήσεων" και η παροχή θα είναι μόνο προς τη γερμανική εταιρία.

Δεν θα υπάρχουν δηλαδή, λιανικές πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ οσο αφορά την ταμειακη είναι το τελευταίο άρθρο αν είσαι στις εξαιρέσεις οκ.

Αυτο μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις. Δεν είναι κλειδωμένο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αναλογα τον τζιρο θα εκανα και εναν ελενχο για ενδοομιλικές συναλλαγές μην ξεχνας οτι αναφερεις μοναδικη συναλλαγη μονο με την γερμανικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την παρακράτηση φόρου, έχω κάνει λάθος, αφού το invoice υπηρεσιών θα εκδίδεται από την ελληνική ΟΕ, οπότε αν υπήρχε θέμα παρακράτησης θα το είχε ο λήπτης, δηλαδή η γερμανική εταιρία, οπότε δεν υφίσταται θέμα.

Ενδοομιλικές όμως γιατί; Αφού δεν είναι "συνδεδεμένα πρόσωπα" διοικητικά και συγγενικά.

Φτάνει για σήμερα, σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει και η περίπτωση δεν θυμάμαι τωρα ακριβώς το  όρια το 80% του τζίρου σου μόνο απ έναν προμηθευτή;

Υπάρχει και αυτή η περίπτωση. 

Ασε να το δω αύριο και να σου στείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρα Φορολογικό πλαίσιο των ενδοομιλικών συναλλαγών και προτεινόμενες ενέργειες προς τις επιχειρήσεις που έχουν εκκρεμότητες σε αυτό το θέμα

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29400 

το ένα πρόσωπο προμηθεύει ή ορίζει τον/τους προμηθευτές σε ποσοστό τουλάχιστον 90% των πρώτων και βοηθητικών υλών που απαιτούνται για την παραγωγή του συνόλου των προϊόντων του άλλου προσώπου και προκύπτει από σύμβαση (έγγραφη ή προφορική) ότι καθορίζει τις τελικές τιμές πώλησης των προϊόντων. Η σχέση δικαιοπάροχου - δικαιοδόχου σε περιπτώσεις συμβάσεων δικαιόχρησης (franchising) δεν συνιστά από μόνη της σχέση σύνδεσης κατά την έννοια της περ. ζ' του άρθρου 2 του ν.4172/2013,

Σημειώνεται ότι οι σχέσεις που αναπτύσσονται στα πλαίσια συμβάσεων δικαιόχρησης (franchising) καθώς και η σχέση αποκλειστικού ή κύριου προμηθευτή εμπορευμάτων ή παροχής υπηρεσιών δεν συνιστούν από μόνες τους σχέσεις σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις δίκιο για τις ενδοκοινοτικές. Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση η παροχή υπηρεσιών προς τη γερμανική θα είναι πολύ κάτω των 100.000 €, οπότε αν έχω καταλάβει σωστά, εξαιρείται από τις υποχρεώσεις των συνδεδεμένων επιχειρήσεων και δεν συντάσσει-υποβάλλει τίποτε (ούτε φάκελο τεκμηρίωσης ούτε συνοπτικό πίνακα πληροφοριών). Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...