Προς το περιεχόμενο
  • 0

ενφια και οι δηθεν εκπτωσεις σε ορισμενα εκκαθαριστικα


PIRATIS

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Μόλις τώρα, PIRATIS είπε

?

 

Φορολογουμενος στο τηλεφωνο.Εισαι εκει.Ναι του απαντω.Ειναι ευκολο να δεις τον ΕΝΦΙΑ? Ευκολο του λεω. Τον παιρνω τηλεφωνο και του λέω τα ευχαριστα οτι θα πληρωσει 90 ευρω λιγοτερα σε σχεση με περσι. Δηλαδη μου λεει 280 ευρω απο 370 που πληρωσα. Οχι του λεω. Απο 446 που πληρωνες μειον 90 θα πληρωσεις 356.Μα πληρωνα 370 εχω και τα χαρτια πληρωμης και το εκκαθαριστικο που μου εδωσες περσι. Αρα 14 ευρω μειωση μου λεει.Κοιταζω το περσινο εκκαθαριστικο στο taxis και του λεω το περσινο γραφει 446 τι μου λες 370.Μου λεει ερχομαι απο εκει με τα χαρτια μου. Οντως τα χαρτια του εγραφαν 5 δοσεις των 74 ευρω  εξοφλημενες και το εκκαθαριστικο του 2018 να γραφει ΕΝΦΙΑ 2018 370. Ξαναμπαινω στο taxis κοιταζω και το 2018 και το 2019. Διορθωμενα τα εκκαθαριστικα σε 446 ευρω  και το δοσολογιο του 2018 εγραφε πανω δεξια 370 αλλα ειχε  6 δοσεις και μαλιστα την 6η δοση πληρωμενη κι αυτη  ( χωρις βεβαια ο ανθρωπος να εχει πληρωσει ποτε του 6η δοση) κι ετσι απ οτι καταλαβαινετε διαμορφωθηκε μ αυτη την 6η δοση οτι οτι πληρωσε 446 ευρω και πανω εκει του εκανε τη μειωση του 20% φετος  και οχι στο πραγματικο 370 . Κι ας υποθεσουμε οτι το 2019 αυξηθηκε η αξια του ακινητου και βγαινει 446 , το 2018 πως διορθωθηκε κι εγινε το 370 σε 446 και μαλιστα με 6 δοσεις και πληρωμενη απο μονη της. Φυσικα στην προσωποποιημενη πληροφορηση δεν χρωσταει τιποτα......... Α ρε κουλη και σε ειχα συμπαθησει με τα μετρα που εξηγγειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, PROAKIS είπε

μην κάνατε κάποια μεταβολή το 2018 (και δεν θέλατε να πάτε 5 χρόνια πίσω?)

Oxi ενα σπιτι εχει ο χριστιανος εδω και χρονια. Καμμια μεταβολη δεν εκανε. Αλλα την 6η δοση που παρουσιαζει περυσι ποιος την πληρωσε? Αυτος πληρωσε 5 δοσεις χ 74 =370 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

μηπως ειχε κανα πιστωτικο υπολοιπο και εγινε κανενας συμψηφισμος,μηπως κοιτας λαθος χρονιες κτλ κτλ 

δες τα παλι απο την αρχη και λιγο πιο προσεκτικα αλλιως δεν βγαινει νοημα ετσι οπως τα αναφερεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, 125883623 είπε

 

μηπως ειχε κανα πιστωτικο υπολοιπο και εγινε κανενας συμψηφισμος,μηπως κοιτας λαθος χρονιες κτλ κτλ 

δες τα παλι απο την αρχη και λιγο πιο προσεκτικα αλλιως δεν βγαινει νοημα ετσι οπως τα αναφερεις . 

πολυ απλα τα γραφω. Εαν εσυ πληρωσες ΕΝΦΙΑ το 2018 με τυπωμενη τοτε  ειδοποιηση φορου { 5δοσεων} συνολο 370 ευρω και πας φετος να συγκρινεις τον φετινο ΕΝΦΙΑ  που ηρθε 446 με το 370 που ειχες πληρωσει και βλεπεις αλλη ειδοποιηση φορου 2018 με 6 δοσεις και ποσό 446 ευρω τι θα ελεγες.  εχω τα χαρτια τυπωμενα απο περσι πληρωσα 370 ευρω οσο ελεγαν τα χαρτια. ΟΧΙ 446 που φαινεται σημερα και για 2018 και για 2019. Μου πηγαν αναδρομικα τον ενφια του 2018 446  και μου πληρωσαν και την 6η δοση για να γινει το 370 446 ? ποτε δεν ειχε πιστωτικα υπολοιπα απο καμμια φορολογια. κολπα μητσοτακικ α ειναι αυτα. τι δεν καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε αμα το έχεις καταλάβει τότε τι ρωτάς; 

Pirati είσαι τσακαλως και εχω καταλάβει τι γράψεις αλλα αναφέρεις οτι τα πεντε γιναν εξι πληρώθηκαν χωρίς να πληρωθούν και χωρίς να υπάρχει τροποποίηση και η έκπτωση δεν έγινε στο ενα ενφια αλλα στο αλλο λες και αν χρωστάω εκατο ευρώ και τα πληρώσω πέντε δόσεις η αν αν α πληρώσω σε εξι θα γίνουν 120€ ; σου φαίνεται λογικό; 

Θέλει να ανεβάσεις τα χαρτιά σε pdf να τους ρίξουμε μια ματιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΣΗΣ  ΤΟ ΕΝΦΙΑ TOY 2018  ΕΙΧΕ ΠΕΝΤΕ ΔΟΣΕΙς ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ 6 ΔΛΔ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ;;;;

gsis.gr: Εκτυπώστε το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ 2018 (Ενιαίος Φόρος Ακινήτων)

Αναρτήθηκαν το πρωί της Τετάρτης 29 Αυγούστου τα νέα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ 2018

 

Αναρτήθηκαν το πρωί της Τετάρτης 29 Αυγούστου τα νέα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ 2018 (Ενιαίου Φόρου Ακινήτων) για 6,3 εκατ. ιδιοκτήτες ακινήτων.

Τα νέα εκκαθαριστικά ΕΝΦΙΑ 2018 θα πρέπει εξοφληθούν είτε εφάπαξ (έως 28/09/2018) είτε σε 5 μηνιαίες δόσεις, με την πρώτη έως 28 Σεπτεμβρίου 2018 και την τελευταία (5η δόση) έως 31 Ιανουαρίου 2019.

Τα νέα εκκαθαριστικά θα μπορούν να τα βρουν οι φορολογούμενοι στους προσωπικούς τους λογαριασμούς στο TAXISnet.

Μπορείτε να μπείτε στην εφαρμογή Ε9, να δείτε και να εκτυπώσετε το νέο εκκαθαριστικό σας για τον ΕΝΦΙΑ 2018 και να εκδώσετε την ταυτότητα οφειλής, επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο (link):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

περσι που βγηκε ο ενφια ειχε 5 δοσεις τις οποιες πληρωσα εφ απαξ 370 ευρω συνολο. τωρα που κοιταζω το 2018 μου δειχνει οτι το 2018 ηταν 446  με 6 δοσεις . η επιπλεον 6η δοση εγραφε ημερομηνια πληρωμης 28 /12/2018 ποσου 76 ευρω εξοφλημενη ( απο ποιον αραγε) .εγω ομως ξοφλησα 370 περσι οχι 446 . τα 76 και σε 6 δοσεις ποιος μου τα πληρωσε οεοοοοο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζω τα σχόλια σου, λέω "δεν γίνονται αυτά", θυμάμαι όμως ένα εκκαθαριστικό συγγενή που το πληρώνω εγώ και πως κάτι δεν μου κόλλαγε. Μπαίνω στις περσινές δόσεις και...6ο απόκομμα δόσης, πιο πράσινο, και πληρωμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον έχει γίνει τροποποίηση και δεν το θυμάσαι. Το πως πληρώθηκε είναι μια άλλη κουβέντα, ίσως πιστωτικό υπόλοιπο από παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAI ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ .ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΞΙ (6) ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ 12/2018;;; 

H ΣΤΗΛΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ Η ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ,

ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ . 

ΚΑΙ ΕΞΙ ΔΟΣΕΙΣ ΕΙΧΕ Ο ΕΝΦΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΛΗ ΠΑΛΙΑ ΤΟ 2014  ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PIRATIS είπε

6 δοσεις ΕΝΦΙΑ πρωτη φορα βλεπω

ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΣ

Οριστικά σε ΕΞΙ δόσεις ο ΕΝΦΙΑ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20033

ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΕ 6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, PIRATIS είπε

Oxi ενα σπιτι εχει ο χριστιανος εδω και χρονια. Καμμια μεταβολη δεν εκανε. Αλλα την 6η δοση που παρουσιαζει περυσι ποιος την πληρωσε? Αυτος πληρωσε 5 δοσεις χ 74 =370 . 

ίσως είναι τεχνικό το θέμα όσον αφορά την 6η δόση. για να βρουν την σωστή βάση έκπτωσης,για αυτό την εμφανίζει πληρωμένη.

εσύ λες δεν κάνατε.  άλλα αν κάνατε καμιά μεταβολή (υφιστάμενη από χρόνια) και λες πάω από το 2018 και μετά να την δηλώσω.

για μπες και κοίταξε πότε έκανες τελευταία μεταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αφού έχεις τυπωμένη την αρχική εκκαθάριση ,για κάνε μία σύγκριση στις αξίες για το 2018. να δεις τι αλλάξανε.

μην είναι σε καμιά περιοχή που αλλάξανε τιμές ζώνης εκ των υστέρων? στο Ψυχικό που λέγανε ότι μειώθηκε ,σε σας μην αυξήθηκε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, PROAKIS είπε

και αφού έχεις τυπωμένη την αρχική εκκαθάριση ,για κάνε μία σύγκριση στις αξίες για το 2018. να δεις τι αλλάξανε.

μην είναι σε καμιά περιοχή που αλλάξανε τιμές ζώνης εκ των υστέρων? στο Ψυχικό που λέγανε ότι μειώθηκε ,σε σας μην αυξήθηκε?

 

αυξανουν αναδρομικα οι τιμες ζωνες μετα την αρχικη εκδοση του ΕΝΦΙΑ? και γιατι δεν μου ζητησαν να πληρωσω.Κκι ετσι να ηταν το επιπλεον ποσο μου το πληρωσε το κρατος? δηλαδη σαν να  βλεπεις τον ΕΝΦΙΑ το φετινο τωρα που το τυπωνεις 400 ευρω και του χρονου να σου λεει οτι ηταν 500 και εξοφλημενα τα επιπλεον 100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, PIRATIS είπε

αυξανουν αναδρομικα οι τιμες ζωνες μετα την αρχικη εκδοση του ΕΝΦΙΑ? και γιατι δεν μου ζητησαν να πληρωσω.Κκι ετσι να ηταν το επιπλεον ποσο μου το πληρωσε το κρατος? δηλαδη σαν να  βλεπεις τον ΕΝΦΙΑ το φετινο τωρα που το τυπωνεις 400 ευρω και του χρονου να σου λεει οτι ηταν 500 και εξοφλημενα τα επιπλεον 100 ευρω.

βρε κάνε έναν έλεγχο με την αρχική εκκαθάριση 2018 και την μετά ,να δεις τι άλλαξε.

όχι τίποτα άλλο  για να μας πεις τι έγινε ,γιατί από χτές τα κοιτάζουμε 3 φορές ώστε να είμαστε σίγουροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τσαμπα ταλαιπωρηθηκαμε ολοι. με πηρε τηλ ο συγκεκριμενος . ειχε ενα οικοπεδο μη δηλωμενο αλλα και ξεχασμενο . καποια στιγμη ο γιος του λεει πατερα ενα οικοπεδο που ειχες τι γινεται υπαρχει? ναι του λεει απο τον παππου σου αλλα δεν εχω κανει αποδοχη κληρονομιας γιατι δεν μ ενδιαφερει και δεν ηταν και δηλωμενο στο Ε9.Πηγε ο γιος που τον ενδιεφερε σε συμβλαιογραφο και καπως ετσι του βγηκε ο ΕΝΦΙΑ περιεργος..........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή εσένα σου φαινόταν πιο λογικό να ήτανε μούφα η μείωση, παρά να είχε γίνει κάτι τέτοιο, το οποίο στο έλεγαν όλοι; ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

τσαμπα ταλαιπωρηθηκαμε ολοι. με πηρε τηλ ο συγκεκριμενος . ειχε ενα οικοπεδο μη δηλωμενο αλλα και ξεχασμενο . καποια στιγμη ο γιος του λεει πατερα ενα οικοπεδο που ειχες τι γινεται υπαρχει? ναι του λεει απο τον παππου σου αλλα δεν εχω κανει αποδοχη κληρονομιας γιατι δεν μ ενδιαφερει και δεν ηταν και δηλωμενο στο Ε9.Πηγε ο γιος που τον ενδιεφερε σε συμβλαιογραφο και καπως ετσι του βγηκε ο ΕΝΦΙΑ περιεργος..........

 

του έκανε ο συμβολαιογράφος και το Ε9 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

του έκανε ο συμβολαιογράφος και το Ε9 ?

δεν ξερω πως εγινε γιατι μεσα στο λογαριασμο του taxis δεν βλεπω να εγινε καμμια μεταβολη στο   E9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Nasos_Athens είπε

Δηλαδή εσένα σου φαινόταν πιο λογικό να ήτανε μούφα η μείωση, παρά να είχε γίνει κάτι τέτοιο, το οποίο στο έλεγαν όλοι; ΟΚ...

ε ναι δε θα μου φαινοταν καθολου περιεργο για μουφα . απο τετοια τερτιπια μ εχουν συνηθισει οι καινουργιοι απο το παρελθον. βλεπε με τη ΔΕΗ ριξανε τον ΦΠΑ και σχεδιαζουν αυξηση στα τιμολογια ενω οι ιδιοι χρωστανε 650000 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάλι δεν βγάζει νόημα το οικόπεδα τι ε.ν.φ.ι.α να έχει  και η πέντε πως έγιναν 6 και να μην φαινεται  κιόλας ; 

τελος πάντων τελος καλά όλα καλά.

όσο άφορα το δεη κτλ ναι σε αυτό έχεις δίκιο μείωσαν τον ε.ν.φ.ι.α αύξησαν τις αντικειμενικες  τα δημοτικά τέλη(επηρεαζει φόρο μεταβίβασης γονικές αποφάσεις δικαστηρίων  κτλ ) έβαλαν στο παιχνίδι   ξανά το κτηματολόγιο(πόσες φόρες το έχουμε πληρωσει και ακόμα η μίση χωρά δεν έχει)  με το παράβολο του κτλ κτλ και στο τελος αν το ψάξουμε θα δουμε ότι ειναι παραπάνω άλλα αυτή ειναι άλλη συζήτηση από αυτό που σε απασχόλησε .

βεβαία όλα αυτά δεν έγιναν  από αυτών που αναφέρεις ..... (υ.σ δεν τον υποστήριξα )

 καλη συνεχεία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PIRATIS είπε

ε ναι δε θα μου φαινοταν καθολου περιεργο για μουφα . απο τετοια τερτιπια μ εχουν συνηθισει οι καινουργιοι απο το παρελθον. βλεπε με τη ΔΕΗ ριξανε τον ΦΠΑ και σχεδιαζουν αυξηση στα τιμολογια ενω οι ιδιοι χρωστανε 650000 ευρω. 

Φίλε μου, ούτε εγώ τον υποστήριξα τον Μητσοτάκη, αλλά είναι γελοίο να προσπαθείς να τον βγάλεις απατεώνα στο συγκεκριμένο. Έχει τόσα άλλα (αρνητικά) να του προσάψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παλικάρια 
πέρα από τον Μητσοτάκη, τον Τσίπρα ή όποιον άλλον, εδώ είναι διαταγες και εγκύκλιοι 
βάλε την παλιά εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ δίπλα στην καινούργια και δες την διαφορά 
λες για οικόπεδο και για τον γιο που πήγε στον συμβολαιογράφο αλλά λες και ότι δεν έγινε αλλαγή στο Ε9 
δεν μπορεί, υπήρξε ένα εκκαθαριστικό το οποίο αλλάζει για έναν συγκεκριμένο λόγο, μεταβολή στο Ε9 
σε ότι δε αφορά στις μειώσεις του ΕΝΦΙΑ και στο δικό μου εκκαθαριστικό και στις γυναίκας μου αλλά και πελατών μου που είδα, έχουνε γίνει 
αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...