Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

Πενταετης διακανονισμός ΦΠΑ

Question

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26827

Διαβάζοντας το παραπάνω link συμπεραίνω,οτι αν κάνουμε διακοπή εργασιών και κοπεί τιμολόγιο με φπα για την πώληση πάγιου εστω και σε ένα χρόνο απο την αγορά του δεν

υπάρχει υποχρέωση  για 5ετη διακανονισμό του φπα οπως παλιά?

παραδειγμα

1.αγορα αυτ/του το 2017 αξιας 10.000+2400 φπα ,το 2019 κανει διακοπη εργασιων η επιχειρηση και πουλάει το αυτ/το με αξια 2000+480 φπα

δεν υπάρχει υποχρέωση για διακανονισμό του φπα ?

2.αν όμως παραδώσει πινακίδες και κανει αυτοπαράδοση τι φπα θα βαλει στο στοιχείο αυτοπαράδοσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αλλη μια απορία αφου ειδα το θεμα.

Στην απαντηση απο πανω συμφωνώ. 

Περίπτωση. 

Πες οτι άνοιξε το 2010  και παει να κάνει τωρα διακοπή εργασιών με ημερομηνία 2013 απο εναρξη 01/01/2010 εως 31/12/2013  ειχε πιστωτικό υπόλοιπο αλλα ποτε δεν εχει υποβάλει καμια δήλωση φπα.

Στις δηλώσεις που θα υποβάλει τωρα για να μπορεί να ολοκληρωθεί η διακοπή αυτές θα  έχουν τα πιστωτικά υπόλοιπα ; ναι -οχι και αν οχι απο πότε το χάνει και γιατί;  

Μια αποψη είναι τα χανει απο 01/01/2010 ισχύει;  σε αυτην  εχω την  επιφύλαξη μου.

Η δικιά μου τα εχει ολα και δεν τα χάνει. 3 ετης παραγραφή.και αν εκανε διακοπή 31/12/2014 δεν θα το μετέφερε στο α τρίμηνο του 2014 (αν και απο 01/01/2014 παει στην πενταετια η παραγραφή και αυτό παίρνει συζήτηση αλλα ας το δούμε αλλη φορά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αλλη μια απορία αφου ειδα το θεμα.

Στην απαντηση απο πανω συμφωνώ. 

Περίπτωση. 

Πες οτι άνοιξε το 2010  και παει να κάνει τωρα διακοπή εργασιών με ημερομηνία 2013 απο εναρξη 01/01/2010 εως 31/12/2013  ειχε πιστωτικό υπόλοιπο αλλα ποτε δεν εχει υποβάλει καμια δήλωση φπα.

Στις δηλώσεις που θα υποβάλει τωρα για να μπορεί να ολοκληρωθεί η διακοπή αυτές θα  έχουν τα πιστωτικά υπόλοιπα ; ναι -οχι και αν οχι απο πότε το χάνει και γιατί;  

Μια αποψη είναι τα χανει απο 01/01/2010 ισχύει;  σε αυτην  εχω την  επιφύλαξη μου.

Η δικιά μου τα εχει ολα και δεν τα χάνει. 3 ετης παραγραφή.και αν εκανε διακοπή 31/12/2014 δεν θα το μετέφερε στο α τρίμηνο του 2014 (αν και απο 01/01/2014 παει στην πενταετια η παραγραφή και αυτό παίρνει συζήτηση αλλα ας το δούμε αλλη φορά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

KAΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 ώρες πριν, 125883623 είπε

Αλλη μια απορία αφου ειδα το θεμα.

Στην απαντηση απο πανω συμφωνώ. 

Περίπτωση. 

Πες οτι άνοιξε το 2010  και παει να κάνει τωρα διακοπή εργασιών με ημερομηνία 2013 απο εναρξη 01/01/2010 εως 31/12/2013  ειχε πιστωτικό υπόλοιπο αλλα ποτε δεν εχει υποβάλει καμια δήλωση φπα.

Στις δηλώσεις που θα υποβάλει τωρα για να μπορεί να ολοκληρωθεί η διακοπή αυτές θα  έχουν τα πιστωτικά υπόλοιπα ; ναι -οχι και αν οχι απο πότε το χάνει και γιατί;  

Μια αποψη είναι τα χανει απο 01/01/2010 ισχύει;  σε αυτην  εχω την  επιφύλαξη μου.

Η δικιά μου τα εχει ολα και δεν τα χάνει. 3 ετης παραγραφή.και αν εκανε διακοπή 31/12/2014 δεν θα το μετέφερε στο α τρίμηνο του 2014 (αν και απο 01/01/2014 παει στην πενταετια η παραγραφή και αυτό παίρνει συζήτηση αλλα ας το δούμε αλλη φορά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα

Άρθρο 32 του 2859:

3.Όταν το ποσό της έκπτωσης είναι μεγαλύτερο από τον οφειλόμενο φόρο στην ίδια περίοδο, η επιπλέον διαφορά μεταφέρεται για έκπτωση σε επόμενη περίοδο ή επιστρέφεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34, με την επιφύλαξη των περί παραγραφής διατάξεων.

και άρθρο 57 (παραγραφή):

5. Η κατά του Δημοσίου απαίτηση προς επιστροφή του φόρου παραγράφεται μετά τρία (3) έτη από την ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής της εκκαθαριστικής δήλωσης που αφορά τη διαχειριστική περίοδο εντός της οποίας γεννήθηκε το δικαίωμα έκπτωσης αυτού ή μετά (3) τρία έτη από την ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής της έκτακτης δήλωσης στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει υποχρέωση για υποβολή εκκαθαριστικής. Σε περίπτωση μη υποβολής ή υποβολής των ανωτέρω δηλώσεων εκπροθέσμως, η κατά του Δημοσίου απαίτηση προς επιστροφή φόρου παραγράφεται μετά τρία (3) έτη από την ημερομηνία που οι δηλώσεις αυτές όφειλαν να είχαν υποβληθεί εμπροθέσμως. 

Συμπέρασμα: Aν οι περίοδοι εκείνες είναι όλες πιστωτικές, έχει καλώς. Αν κάποιες είναι χρεωστικές, δεν μπορείτε να μεταφέρετε το πιστωτικό από την προηγούμενη περίοδο, ώστε να συμψηφιστεί με το χρεωστικό της χρεωστικής περιόδου.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...