Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση αναδρομικών μισθοδοσίας του 2017 που προεκυψαν στο 2018


Chrisbard

Ερώτηση

Καλησπέρα, μέσα στο 2018 διεκδίκησα και πήρα άυξηση του μισθού μου μέσω αύξησης του μισθολογικού μου κλιμακίου με αναδρομική ισχύ από τον Αϋγουστο του 2017 οπότε έγινε και η πρόσληψη μου.  

Πήρα αναδρομικά την διαφορά για τους πρώτους μήνες του 2018 (αυτά μπήκαν στην φορ. δήλωση του 2018 που έληξε πριν λίγες μέρες) αλλά και για 5 μήνες του 2017 (Αύγουστος - Δεκέμβρης) . Αυτά του 2017 μου είπε ο λογιστής της επιχείρησης ότι θα τα δηλώσω με τροποποιητική της δήλωσης του 2017 και ότι αυτές δεν έχουν ανοίξει ακόμη και ότι έχω διορία μέχρι το τέλος του έτους. Αυτό μου το είπε και όταν πήρα τα αναδρομικά πέρυσι αλλά και συνεχίζει να το υποστηρίζει μέχρι και σήμερα. 

Προσπαθώντας να κάνω την τροποποιητική (είχα τις αμφιβολίες μου για την ορθότητα των όσων μου έλεγε), είδα ότι δεν μπορούσα να τα προσθέσω στο 301 και ότι προσπαθώντας να τα προσθέσω στο 343, ενώ με αφήνει να προσθέσω τα στοιχεία , όταν πατάω καταχώρηση εγγραφης  μου βγάζει το εξής μήνυμα: "Ο ΑΦΜ Εργοδότη που συμπληρώσατε έχει υποβάλει ηλεκτρονικά βεβαίωση για εσάς. Προχωρήστε στην συμπλήρωση των απαραίτητων στοιχείων και επιλέξτε καταχώρηση εγγραφής."

Η ερώτηση μου είναι δεν μπορώ να κάνω την τροποποιητική είτε στο 301 είτε στο 343 λόγω του ότι δεν έχουν "ανοίξει" ακόμη όντως;  ή παίζει να έχει κάνει κάποιο λάθος ο λογιστής στις βεβαιώσεις που έχει ανεβάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν ξέρω τι σου πε και πότε μίλησες κιόλας και τι έχει ανεβάσει ο συνάδελφος άλλα

 
Διαθέσιμη η εφαρμογή για την υποβολή δηλώσεων αναδρομικών φορολογικών ετών 2015, 2016 και 2017 για τα οποία οι βεβαιώσεις αποδοχών εκδόθηκαν στο 2019
(απο 17/07/2019 )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία, οπότε ανεξαρτήτως τι μου είπε ο λογιστής της επιχείρησης έπρεπε να μπορώ να τα δηλώσω στην τροποποιητική, το ορθό θα ήταν στο 301 ή στο 343; αν και δεν μου το επιτρέπει σε κανένα από τα δυο. Το μεν 301 ειναι πορτοκαλί και μου βγάζει μόνο όσα ήταν στην βεβαίωση του 2017, το δεν 343 μου βγάζει το μήνυμα που σας έγραψα και πιο πάνω. 

Να σημειώσω εδώ ότι απλά πάτησα τροποποιητική του Ε1 και όχι τροποίηση αναδρομικών που έτσι και αλλιώς δεν είχε ούτε έχει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε αν τωρα πάτησεις τρόποποιητική αναδρομικών θα είναι ολα αυτόματα δεν θα χρειαστεί να κάνεις κατι.βεβαία  να εχει σταλεί   απο τον συνάδελφο σωστά η βεβαίωση αποδοχών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ε αν τωρα πάτησεις τρόποποιητική αναδρομικών θα είναι ολα αυτόματα δεν θα χρειαστεί να κάνεις κατι.βεβαία  να εχει σταλεί   απο τον συνάδελφο σωστά η βεβαίωση αποδοχών. 

Δεν έχει στείλει εκ νεου βεβαίωση αποδοχών για το 2017 με τα αναδρομικά, σε ερώτηση μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Ίσως γι αυτό δεν μου βγάζει καν επιλογή τροποποιητική αναδρομικών στην εφαρμογή.

Στην βεβαίωση για τα εισοδήματα του 2018 έχει μόνο τα εισοδήματα του ίδιου έτους, την φορολογική την έκανα πριν λίγες μέρες εμπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω. Αν τωρα πας στην δήλωση στο ε1 και πατήσεις κατω αριστερά στην βεβαίωσης αποδοχών σου δεν σου βγάζει και ενα ποσο που αναφέρει εισόδημα χρονιάς 2017; 

Ε τοτε τι δήλωση αναδρομικών θα κάνεις; 

Μιλα με τον λογιστη σου δεν βγάζουν άκρη αυτα που γράψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε
 
 
 
 
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Για να καταλάβω. Αν τωρα πας στην δήλωση στο ε1 και πατήσεις κατω αριστερά στην βεβαίωσης αποδοχών σου δεν σου βγάζει και ενα ποσο που αναφέρει εισόδημα χρονιάς 2017; 

Ε τοτε τι δήλωση αναδρομικών θα κάνεις; 

Μιλα με τον λογιστη σου δεν βγάζουν άκρη αυτα που γράψεις. 

Όχι δεν μου βγάζει στην βεβαίωση αποδοχών του 2018 , τα αναδρομικά του 2017. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη μου επανέρχομαι αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ξαναυποβάλει την βεβαίωση αποδοχών του 2018 όπου θα προσθέσει και τα αναδρομικά του 2017, ώστε να κάνω την δήλωση τους με τροποποιητική στο ε1 του 2017. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνω τροποποιητική και στη δήλωση του 2018 (Αφου θα υπάρχει νέα αναρτημένη βεβαίωση αποδοχών έστω και χωρίς αλλαγές στο 2018) και αν ναι, τρώω και ένα πρόστιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τροποποιητική για τα αναδρομικά τους έτους 2017 που αναφέρεις θα πρέπει να κατατεθεί μέχρι 31/12/2019.

Τώρα εάν όπως λες δεν φαίνονται αναδρομικά στην βεβαίωση αποδοχών, αυτό σημαίνει λογικά ότι κάποιο λάθος έχει κάνει ο λογιστής της εταιρίας στην οποία αναφέρεσαι.

Υπό κανονικές συνθήκες, όταν πήγαινες στο πεδίο "Υποβολή τροποποιητικής" στο τάξις θα έπρεπε να σου βγάζει μια επιλογή δήλωση/τροποποιητική αναδρομικών έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...