Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Εργάζομαι σε μια απο τις big 4 (PwC, EY, Deloitte, KPMG) σαν ασκούμενος ελεγκτής και στα πλαίσια της απασχόλησής μας οφείλουμε να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα εκπαίδευσης AMP συνεργασίας ΣΟΕΛ-ICAEW όπου παίρνεις την πιστοποίηση ACA και του Ορκωτού απο το ΣΟΕΛ. Το συμβόλαιο εκπαίδευσης έχει ισχύ για πέντε χρόνια. Η εταιρία μας έβαλε να υπογράψουμε ένα συμφωνητικό όπου δηλώνουμε πως πρέπει να παραμείνουμε στην εταιρία ένα χρόνο μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της πιστοποίησης. Σε διαφορετική περίπτωση που φύγουμε σε μικρότερο διάστημα οφείλουμε στην εταιρία όλα τα έξοδα που πραγματοποίησε σχετικά με την εκπαίδευση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πρώτον αν πράγματι εφαρμόζεται αυτό το μέτρο. Δεύτερον, αν το θεωρείται λογικό. 

Υ.Γ Είναι λογικό απο την μεριά της εταιρίας αλλά απο την άλλη μεριά ισχύει πως τα οφέλη απο τις γνώσεις που αποκτάς η εταιρία τα λαμβάνει σε όλη την διάρκεια. Επομένως είναι άδικο να σου ζητήσει όλα τα χρήματα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να διαβάζω για τα επόμενα πέντε χρόνια και να έχω πέρα από το άγχος της δουλειάς και το άγχος των μαθημάτων πόσο μάλλον όταν έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Αλλά θα ήθελα να επικεντρωθείτε στο 1) Αν πράγματι εφαρμόζεται αυτό (Όση σημασία έχει) 2) Αν το θεωρείται σωστή πρακτική. 

Σας ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκαθάρισε πρώτα με τον εαυτό σου τι θέλεις.

σου αρέσει η ελεγκτική ? γιατί μας λες έχεις πτυχίο και μεταπτυχιακό στα οικονομικά. τα οικονομικά ξεκινάνε από μια δήλωση φπα  και φτάνουν στην οικονομετρία.

αν σου αρέσει ,κάνε ότι σου προτείνει η εταιρεία.   "δεν είμαι διατεθειμένος ,δεν ξέρω" επιβεβαιώνουν το πρώτο.

εγώ την βρίσκω λογικότατη την δέσμευση και μάλιστα λίγη.

και στα γράφει ένας άνθρωπος που τις big 4 ,δεν τις έχει σε συμπάθεια ,γιατί παγκοσμίως είναι "υπερτιμημένες" ως προς την ποιότητα της δουλειάς τους.

συμβουλή. 

μην ξεκινάς ανάποδα και με σκέψεις ότι σε εκμεταλλεύονται.

άλλο αν αντέχεις ταυτόχρονα δουλειά και μεταπτυχιακό. αυτό εσύ θα το κρίνεις. και τα προγράμματα του ΣΟΕΛ είναι απαιτητικά.

αν είσαι κάτω των 26 και κάνεις τέτοιες ερωτήσεις ,πήγαινε στο δημόσιο να ησυχάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πως το λες. Εγώ το σκέφτομαι πως αν τελικά δεν καταφέρω να ολοκληρώσω την πιστοποίηση για τους χ ψ λόγους θα πρέπει να έχω προβλέψει το συνολικό κόστος. Επίσης είναι μεγάλο το διάστημα της πιστοποίησης. Δεν είναι ένα-δυο χρόνια διάστημα που θα μπορούσες να κάνεις μια δέσμευση. Το πτυχίο μου είναι στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων και μεταπτυχιακό στη λογιστική.

Τα πτυχία μου δεν τα ανέφερα στην λογική να καυχηθώ αλλά με την λογική πως ακαδημαικά έχω διαβάσει αρκετά μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν θα έχω την διάθεση για τα επόμενα πέντε χρόνια να συνεχίσω να διαβάζω τα ακαδημαικά μαθήματα πέρα απο το διάβασμα για τα πρακτικά θέματα της δουλειάς. Η ελεγκτική δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Την επέλεξα στο πλαίσιο της απόκτησης εμπειρίας και της μεταπήδησης σε άλλη εταιρία αργότερα.
Επίσης είμαι 26.5 αλλα διαχωρίζω το διάβασμα απο την εργασία. Ήδη εργάζομαι εκτός ωραρίου και τρεχουμε συνεχως να προλαβουμε τις προθεσμίες. Δε με ενοχλει το να δουλεψω και να μαθω πραγματα πανω στην δουλεια που θα τα χρησιμοποιω καθημερινα. Αυτό που δε ξέρω  είναι αν μπορώ μέσα σε αυτά να έχω και το διάβασμα και το άγχος των αποτελεσμάτων και κυρίως την δέσμευση των πέντε ετών.
Τέλος είναι πιστοποίηση που η εταιρία την θεωρεί απαραίτητη δεν είναι κάτι προαιρετικό ενώ επίσης δεν γνωρίζω το κόστος αυτών των μαθημάτων για να μπορώ να κρίνω αν μπορώ να το αντέξω. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα δεν ειμαι στην φαση σου  απλα θα σου πω το σκεπτικο μου για καποια πραγματα που  αναφερεις

... δεν γνωρίζω το κόστος αυτών των μαθημάτων για να μπορώ να κρίνω αν μπορώ να το αντέξω. .μεγαλο θα  ειναι ποσο ακριβως δεν το γνωριζω αλλα 

καποιοι θελουν να τα κανουν αλλα δεν τους τα πληρωνουν αλλοι και επειδη απο την εργασια τους δεν φτανουν ουτε για τo κολατσιο τους  απο το κυλικειο στα διαλειματα της εκπεδευσης τα ξεχνανε . 

μετα αναφερεις 

Δεν ξέρω αν θα έχω την διάθεση για τα επόμενα πέντε χρόνια να συνεχίσω να διαβάζω τα ακαδημαικά μαθήματα πέρα απο το διάβασμα για τα πρακτικά θέματα της δουλειάς 

στο συγκεκριμένο επάγγελμα πρεπει να διαβαζεις μεχρι να σου βγει η ψυχη δια βιου μαθησης καθε δευτερολεπτο που περναει αλλαζουν ολα ομως  αν δεν τα γνωριζεις εσυ  πως θα τα τσεκαρεις στους αλλους; 

και παμε τωρα στην ουσια 

1) Αν πράγματι εφαρμόζεται αυτό (Όση σημασία έχει) 2) Αν το θεωρείται σωστή πρακτική.

η κληρονομια μας η προικα μας ηταν η εκπαιδευση η οποια εφυγε στο εξωτερικο 500.000 νεοι ανθρωποι που δεν πηραν χρηματα προικα κληρονομια αλλα πληρωναν οι γονοις τους η η ιδιοι παραλληλα εγραζομενη  μια ζωη οπως εσυ που αναφερεις πτυχιο μεταπτυχιακο και τωρα για να παρουν καποια χρηματα απο αυτα που επενδυσαν πισω  εφυγαν  στο εξωτερικο γιατι εδω ουτε τα χρηματα που χαλασαν στα διαλειματα στο κυλικειο δεν θα επαιρνα πισω οχι ολη την επενδυση που εκαναν- εκανες . 

και ναι αυτο που θα στα πληρωσουν δεν θελουν να πληρωσουν αυτοι και να χαρουν αλλοι την επενδυση τους .(μην βλεπεις επειδη εφυγαν 500.000 που δεν τα πληρωσαν αυτοι οτι θελουν να χασουν αυτα που οι ιδιοι θα πληρωσουν..δεν ειναι χαζη και λιγος ειναι ενας χρονος δεσμευση . 

οποια αποφαση και αν παρεις  σου ευχομαι τα καλυτερα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpanag είπε

Καταλαβαίνω πως το λες. Εγώ το σκέφτομαι πως αν τελικά δεν καταφέρω να ολοκληρώσω την πιστοποίηση για τους χ ψ λόγους θα πρέπει να έχω προβλέψει το συνολικό κόστος. Επίσης είναι μεγάλο το διάστημα της πιστοποίησης. Δεν είναι ένα-δυο χρόνια διάστημα που θα μπορούσες να κάνεις μια δέσμευση. Το πτυχίο μου είναι στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων και μεταπτυχιακό στη λογιστική.

Τα πτυχία μου δεν τα ανέφερα στην λογική να καυχηθώ αλλά με την λογική πως ακαδημαικά έχω διαβάσει αρκετά μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν θα έχω την διάθεση για τα επόμενα πέντε χρόνια να συνεχίσω να διαβάζω τα ακαδημαικά μαθήματα πέρα απο το διάβασμα για τα πρακτικά θέματα της δουλειάς. Η ελεγκτική δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Την επέλεξα στο πλαίσιο της απόκτησης εμπειρίας και της μεταπήδησης σε άλλη εταιρία αργότερα.
Επίσης είμαι 26.5 αλλα διαχωρίζω το διάβασμα απο την εργασία. Ήδη εργάζομαι εκτός ωραρίου και τρεχουμε συνεχως να προλαβουμε τις προθεσμίες. Δε με ενοχλει το να δουλεψω και να μαθω πραγματα πανω στην δουλεια που θα τα χρησιμοποιω καθημερινα. Αυτό που δε ξέρω  είναι αν μπορώ μέσα σε αυτά να έχω και το διάβασμα και το άγχος των αποτελεσμάτων και κυρίως την δέσμευση των πέντε ετών.
Τέλος είναι πιστοποίηση που η εταιρία την θεωρεί απαραίτητη δεν είναι κάτι προαιρετικό ενώ επίσης δεν γνωρίζω το κόστος αυτών των μαθημάτων για να μπορώ να κρίνω αν μπορώ να το αντέξω. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 

Θα φλυαρήσω λίγο και θα ενοχληθούν κάποιοι τώρα.

Λοιπόν, κατ'αρχάς σας εύχομαι ολόψυχα να ευοδωθούν όλες οι επαγγελματικές σας προσδοκίες. 

Δωρεάν συμβουλή: Μην διαχωρίζετε το διάβασμα από την εργασία. Ξεκινήσατε καριέρα, το διάβασμα είναι μέρος της εργασίας σας. 

Η ρήτρα αυτή συνηθίζεται να μπαίνει από μεγάλες εταιρείες.  Έχετε απόλυτο δίκιο να έχετε επιφυλάξεις. Πιο πολύ ψαρωτικό (εκτιμώ) ότι είναι. Προσπαθούν να σας "δεσμεύσουν".

Στα ελληνικά δικαστήρια δεν νομίζω ότι έχουν καμία τύχη όλα αυτά.  

Κάτι για τις Μπιγκ φορ: Το καλό που φέρνει η ηλικία όσο προχωράει, είναι ότι παίρνεις απόσταση από κάποια πράγματα. Τα απομυθοποιείς. Και σου φαίνονται αστεία (ή γελοία) αυτά που σε θάμπωναν όταν ήσουν νεότερος. Δεν θα επεκταθώ (γιατί γράφουμε και σε δημόσιο χώρο). "Live your muth" για λίγα χρόνια (ή για πολλά). Οι εταιρείες αυτές χρειάζονται άτομα όπως εσείς (της ηλικίας σας εννοώ, με τα προσόντα σας και την όρεξη σας).

Μετά ίσως διαπιστώσετε πόσο γελοία φαντάζουν όλα αυτά, ειδικά στη ελληνική πραγματικότητα, και τι πραγματικά συμβαίνει.

Προσωπικά με εντυπωσιάζουν πολύ περισσότερο οι Fantastic Four και ο Deadpool.

Στην ουσία τώρα, το θέμα είναι εντελώς νομικό. Αν έχετε όρεξη δείτε εδώ: http://ikee.lib.auth.gr/record/125262/files/GRI-2011-5976.pdf

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι  σχετικό με το θέμα αλλά μόλις διάβασα ότι κοπάνησαν την PwC με ένα προστιματάκι  για παραβίαση των GDPR 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45410

26_2019anonym.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αλλα πιο πολλη για δόλωμα μου κάνει να πουλήσουν την νεα ανάγκη που δημιουργησαν παρα για λάθος ποσο  μαλλον αν αφορά αυτη που αναφέρει που θα χει δημιουργήσει κανα δυο χιλιάδες πως τους λενε..μωρέ gdpo giajo για να μας τα πάρουν .λες και δεν εχουν ολα μας τα προσωπικά δεδομένα αλλα πρέπει να τα διαφυλάξουμε απο αυτούς που τα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...