Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οικιακά Φωτοβολταϊκά & Ε1


Kostasgeorg127

Ερώτηση

Καλησπέρα!Κύριος έχει Οικιακά Φωτοβολταϊκά στην οροφή του σπιτιού του.Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο όσον αφορά την συμπλήρωση του εντύπου Ε1;

Αλλάζει κάτι στο φορολογητέο αποτέλεσμα;Ρωτάω διότι έχω ήδη υποβάλει την δήλωσή του και το έμαθα εκ των υστέρων.

Εάν υποβάλω τροποποιητική πριν τις 29 Ιουλίου υπάρχει κάποιο πρόστιμο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δες τον κωδικο 659 εως 29/07/2019 δεν εχει προστιμο 

Οι αλλαγές στους κωδ. 659-660, 657-658 και 781-782 του νέου Ε1 φορ. έτους 2018
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43731

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και συμπληρώνω στον 659 τις πιστώσεις από τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς της ΔΕΗ (κωδικός 25-Διάφορα);

Αν συνυπολογιστεί και αυτό το ποσό θα αλλάξει ο φόρος του εκκαθαριστικού;

Σημειωτέον μιλάμε για άνεργο με ένα μικρό ποσό εισοδήματος κάθε χρόνο από ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιζε στο προγραμμα σου η κανε ενα test στο taxis να δεις αν επειρεαζει δεν θυμαμαι τωρα αν αλλαζει τον φοροι ο 659 ειναι  περιεργος κωδικος με τις κατηγοριες του καποιοι αλλαζουν τον φορο καποιοι οχι ο δικος σου δεν θυμαμαι τωρα .

οσο αφορα το ανεργος παιζει να βγαζει και περισσοτερα απο εσενα με ολες τις παροχες που εχουν ,οσο αφορα το ενοικιο ειναι μικρο αν το δηλωνει ολοκληρο . 

παντως στην ερωτηση σου δεν βοηθαει καπου και δεν σε νοιαζει εσενα αυτο που κανεις την φορολογικη του δηλωση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο κωδικός 659-660 γιατί να είναι μπερδεμένος 

αφορά εισοδήματα που απαλλάσσονται από τον φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο 
και ναι, έχουν εισφορά αλληλεγγύης 
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40885

και κάτι άλλο, (συγνώμη αλλά) στην φορολογία δεν παίζεις με προγράμματα ούτε κάνεις τεστ στο ταξις 
διαβάζεις τις διαταγές και τις οδηγίες και ανάλογα δηλώνεις τα όποια ποσά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

ο κωδικός 659-660 γιατί να είναι μπερδεμένος 

αφορά εισοδήματα που απαλλάσσονται από τον φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο 
και ναι, έχουν εισφορά αλληλεγγύης 
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40885

και κάτι άλλο, (συγνώμη αλλά) στην φορολογία δεν παίζεις με προγράμματα ούτε κάνεις τεστ στο ταξις 
διαβάζεις τις διαταγές και τις οδηγίες και ανάλογα δηλώνεις τα όποια ποσά 

δεν διαφωνω γι αυτο αναφερω

παντως στην ερωτηση σου δεν βοηθαει καπου και δεν σε νοιαζει εσενα αυτο που κανεις την φορολογικη του δηλωση

ποσο πιο ξεκαθαρα να το αναφερω . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

δεν διαφωνω γι αυτο αναφερω

παντως στην ερωτηση σου δεν βοηθαει καπου και δεν σε νοιαζει εσενα αυτο που κανεις την φορολογικη του δηλωση

ποσο πιο ξεκαθαρα να το αναφερω . 

 

δεν κατάλαβα που δεν διαφωνείς 
και ναι, σε νοιάζει (εμένα τουλάχιστον με νοιάζει) το να κάνεις σωστά την δήλωση 
και ΔΕΝ την κάνεις πάιζοντας με προγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

δεν κατάλαβα που δεν διαφωνείς 
και ναι, σε νοιάζει (εμένα τουλάχιστον με νοιάζει) το να κάνεις σωστά την δήλωση 
και ΔΕΝ την κάνεις πάιζοντας με προγράμματα 

μπερδευτηκες .

οταν δεν ξερεις η δεν εισαι συνδρομητής για να δει αυτό που αναρτησες και στις υπολοιπες σημειωσεις οδηγειες τις διοικησης  δεν αναφερεται αυτο που ρωταει πως θα το τσεκαρεις;; η στο taxis η στο προγραμμα σου .

μετα εννοειται οτι θα κανεις σωστα την δηλώση και παρ ολο που  πρεπει να λεμε τα αυτονοητα.

Σημειωτέον μιλάμε για άνεργο με ένα μικρό ποσό εισοδήματος κάθε χρόνο από ενοίκια.

δεν σε νοιαζει εσενα αυτο που κανεις την φορολογικη του δηλωση

Για ποιο λογο εκανε την ερωτηση αφου ειπαμε παραπωνω  οτι ναι πρεπει να το δηλωσει;;;

 

εσυ που διαφωνεις δεν εχω καταλαβει;;;;

και τι θες να προσθεσεις 

περαν οτι αποσαφηνισες οτι εχει εισφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή η επιβολή εισφοράς αλληλεγγύης προκύπτει από ένα άρθρο που δεν μπορούν να το δουν μη συνδρομητές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άντε πάμε πάλι από την αρχή.

ρωταει δυο πραγματα .

το ενα το δηλωνουμε και το αλλο επειρεαζει τον φορο χθες το βραδυ που ειμαι εκτος γραφειου .

Αλλάζει κάτι στο φορολογητέο αποτέλεσμα;Ρωτάω διότι έχω ήδη υποβάλει την δήλωσή του και το έμαθα εκ των υστέρων. εδω δεν ξερω και εκεινη την ωρα δεν μπορω να το τσεκαρω αυτος ομως εκεινη την ωρα θελει να το μαθει πως θα το μαθει; η μεσα στο taxis η στο προγραμμα του .σημερα απαντησες οχι χθες το βράδυ. 

Εάν υποβάλω τροποποιητική πριν τις 29 Ιουλίου υπάρχει κάποιο πρόστιμο;; οχι 

μετα αναφερει οτι ο αλλος δεν εχει μεγαλα εισοδηματα αλλα ουτε τα αναφερει αφου εχει το εκκαθαριστικο του το πρωτο .

και του αναφερω επειρεαζει δεν επειρεαζει εσενα που του κανεις την φορολογικη του δηλωση δεν σε ενδιαφερει. 

γιατι δεν τον ενδιαφερει γιατι οι δηλωσεις γινονται σωστα και οχι με παιχνιδια.

τωρα οσο αφορα απο που προκυπτει 

δηλαδή η επιβολή εισφοράς αλληλεγγύης προκύπτει από ένα άρθρο που δεν μπορούν να το δουν μη συνδρομητές;  απο τον κφε η φορολογικη νομοθεσια προκυπτει αλλα δεν σε ειδα να  τα ανεβαζεις αυτα αλλα ενα αρθρο για συνδρομητες μονο. αν τα εχεις προχειρα αναρτησε τα . 

 θες κατι αλλο η το κλεισαμε; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς και νεύρα.Μια ερώτηση έκανα και σας ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε.

Μια τελευταία ερώτηση : στον κωδικό 659 θα συμπληρώσω το ποσό πίστωσης από τους τρεις εκκαθαριστικούς λογαριασμούς της ΔΕΗ τους έτους 2018 έτσι;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, Kostasgeorg127 είπε

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς και νεύρα.Μια ερώτηση έκανα και σας ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε.

Μια τελευταία ερώτηση : στον κωδικό 659 θα συμπληρώσω το ποσό πίστωσης από τους τρεις εκκαθαριστικούς λογαριασμούς της ΔΕΗ τους έτους 2018 έτσι;; 

εγώ δεν τσακώνομαι με κανέναν 
659 και εισφορά αλληλεγγύης 
και όσους λογαριασμούς είναι μέσα στο έτος ή μάλλον όλους όσους αφορούν το 2018 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτε εγω εχω κάποιο λογο να τσακωθω με κανεναν.

Απλα ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα. Γιατί και στον γραπτό λόγο παρεξηγούνται μερικές απαντήσεις.

οσο αφορά την ερώτηση σου δεν μπορεις να πάρεις μια βεβαίωση από την δεη .πιο ασφαλές μου φαίνεται στην πράξη δεν το εχω αντιμετώπισει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, Kostasgeorg127 είπε

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς και νεύρα.Μια ερώτηση έκανα και σας ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε.

Μια τελευταία ερώτηση : στον κωδικό 659 θα συμπληρώσω το ποσό πίστωσης από τους τρεις εκκαθαριστικούς λογαριασμούς της ΔΕΗ τους έτους 2018 έτσι;; 

Αν έχεις ΔΕΗ, στο πίσω μέρος κάθε εκκαθαριστικού λογαριασμού που αφορά φωτοβολταϊκό, υπάρχει η αξία της παραγόμενης ενέργειας. Μαζεύεις τις αξίες αυτές (και όχι το επιστρεφόμενο ποσό κάθε λογαριασμού, πιστεύω να καταλαβαίνεις τη διαφορά) από τους τρεις (3) συνολικά εκκαθαριστικούς λογαριασμούς του έτους, και καταχωρείς το ποσό στον 659, στην κατάλληλη επιλογή. Δεν προκύπτει φόρος αφού το ποσό αυτό είναι αφορολόγητο, αλλά το ποσό αυτό συναθροίζεται με τα υπόλοιπα εισοδήματα, ώστε να προκύψει η εισφορά αλληλεγγύης, που τη βαφτίσανε έτσι για να υπάρξουν έσοδα για το δημόσιο και από αφορολόγητα εισοδήματα.

Κάποιοι δεν δηλώνουν την παραγόμενη ενέργεια, με ευθύνη τους βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο.

Μήπως δεν θα έπρεπε να απαντάμε σε τέτοιες ερωτήσεις??

Ο κύριος είναι προφανώς τζαμπατζής και βρίσκει εμάς τα χαϊβάνια να του απαντάμε. Λεπτομερώς πολλές φορές κιόλας.

Άραγε υπάρχει αντίστοιχο forum με δικηγόρους, μηχανικούς, συμβ/φους, οικοδόμους, υδραυλικούς, γιατρούς!!! κλπ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, LAMMERGEIER είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο.

Μήπως δεν θα έπρεπε να απαντάμε σε τέτοιες ερωτήσεις??

Ο κύριος είναι προφανώς τζαμπατζής και βρίσκει εμάς τα χαϊβάνια να του απαντάμε. Λεπτομερώς πολλές φορές κιόλας.

Άραγε υπάρχει αντίστοιχο forum με δικηγόρους, μηχανικούς, συμβ/φους, οικοδόμους, υδραυλικούς, γιατρούς!!! κλπ?? 

Δεν κατάλαβα το ύφος σου Lammergeier.Το ότι έκανα μια ερώτηση για να με κατατοπίσει κάποιος συνάδελφος ο οποίος γνωρίζει το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα και έχει αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση δεν με καθιστά "τζαμπατζή".

Αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις καν την έννοια της λέξης "forum".

Για να σε κατατοπίσω και λίγο εννοιολογικά "Το διαδικτυακό φόρουμ (αγγλικά:internet forum) είναι ένας τύπος ιστοσελίδων,όπου οι χρήστες μπορούν να συνομιλούν μεταξύ τους".

Δεν σε ανάγκασε κανένας να απαντάς σε κανένα από τα δικά μου θέματα.Αλλά προφανώς δεν συμμερίζομαι το γεγονός ότι όταν ξεκίνησες εσύ τα πρώτα σου βήματα στον χώρο του λογιστή/φοροτεχνικού ήσουν "φωτεινός παντογνώστης".

Καλή σου μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Kostasgeorg127 είπε

Δεν κατάλαβα το ύφος σου Lammergeier.Το ότι έκανα μια ερώτηση για να με κατατοπίσει κάποιος συνάδελφος ο οποίος γνωρίζει το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα και έχει αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση δεν με καθιστά "τζαμπατζή".

Αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις καν την έννοια της λέξης "forum".

Για να σε κατατοπίσω και λίγο εννοιολογικά "Το διαδικτυακό φόρουμ (αγγλικά:internet forum) είναι ένας τύπος ιστοσελίδων,όπου οι χρήστες μπορούν να συνομιλούν μεταξύ τους".

Δεν σε ανάγκασε κανένας να απαντάς σε κανένα από τα δικά μου θέματα.Αλλά προφανώς δεν συμμερίζομαι το γεγονός ότι όταν ξεκίνησες εσύ τα πρώτα σου βήματα στον χώρο του λογιστή/φοροτεχνικού ήσουν "φωτεινός παντογνώστης".

Καλή σου μέρα. 

Φιλοξενούμενος εκτός πίνακα 8 (Ε1)

Ερώτηση από Kostasgeorg127 

Καλησπέρα σας.Νέος στον χώρο και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Επειδή διάβασα αυτό ΟΚ να το δεχτώ ότι είσαι νέος κι όχι τζαμπατζής.

Αλλά ρε παιδάκι μου τόσο χρόνο που σπατάλησες εδώ, κάνε μία αναζήτηση πριν.

Όσο για εμένα αφού το αναφέρεις και νέος που ήμουν, δεν προτιμούσα τη μασημένη τροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/7/2019 στις 11:31 ΠΜ, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

δηλαδή η επιβολή εισφοράς αλληλεγγύης προκύπτει από ένα άρθρο που δεν μπορούν να το δουν μη συνδρομητές; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...