Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΖΗΜΙΑΣ ΣΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ


SELECTOR

Ερώτηση

Γειά σας , σε ατομική επιχείρηση απλογραφικά βιβλία υπάρχουν στην φετινή δήλωση ζημίες.

Η δήλωση αφορά έγγαμο ζευγάρι και ο επιχειρηματίας είναι ο σύζυγος , ο οποίος καλύπτει τα τεκμήριά του , οπότε η ζημία μεταφέρεται για του χρόνου.

Το θέμα είναι ότι η σύζυγος δεν καλύπτει τα τεκμήριά της  , λέτε να έχουμε πρόβλημα με τη μεταφορά ζημίας του συζύγου ? 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πάω να στείλω δήλωση για ατομική επιχείρηση και συμπληρώνω τις ζημιές προηγουμένων ετών π.χ 2500. Μου βγάζει μνμ οτι δεν υπάρχει αυτό το ποσό και μπορώ να μεταφέρω μόνο πχ 1000. Κοιτάζω τη περσινή δήλωση και σωστά είχε συμπληρωθεί στον 413 το ποσό των 2500 το οποίο πάω φέτος να μεταφέρω. Στο εκκαθαριστικό βλέπω οτι ενώ εκεί που λέει τους κωδικούς κάτω κάτω είναι συμπληρωμένο το ποσό των 2500 στον 413, δίπλα στον πίνακα Δ που γίνεται ανάλυση, γράφει ''ζημιά επιχ. ίδιου έτους'' γράφει 1000, αυτό δηλαδή που με αφήνει να μεταφέρω φέτος. Μίλησα με το taxis και μου είπαν να μιλήσω με τη ΔΟΥ γιατί δεν οφείλουν να γνωρίζουν τί συμψηφισμοί γίνονται. Μιλάω με την εφορία και μου λένε οτι δεν μπορούν να επέμβουν. Έχει τύχει σε κανέναν? Δεν τίθεται θέμα φορολόγησης με τεκμήρια (σημειωτέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι τεχνικό  θέμα.

Αν όντως δικαιούται  την ζημια  και δεν έχεις θέμα τότε έχεις δύο επιλογές. 

Η το μαζεύεις φέτος στην εφορία δήλωση επιφύλαξη  και το φτιάξουν  εκεί. 

Η προχωράς όπως είναι και το μαζεύεις από του χρόνου  η οπότε  έχετε  ουσιαστικά  θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/8/2020 στις 11:26 ΠΜ, mariamik είπε

Πάω να στείλω δήλωση για ατομική επιχείρηση και συμπληρώνω τις ζημιές προηγουμένων ετών π.χ 2500. Μου βγάζει μνμ οτι δεν υπάρχει αυτό το ποσό και μπορώ να μεταφέρω μόνο πχ 1000. Κοιτάζω τη περσινή δήλωση και σωστά είχε συμπληρωθεί στον 413 το ποσό των 2500 το οποίο πάω φέτος να μεταφέρω. Στο εκκαθαριστικό βλέπω οτι ενώ εκεί που λέει τους κωδικούς κάτω κάτω είναι συμπληρωμένο το ποσό των 2500 στον 413, δίπλα στον πίνακα Δ που γίνεται ανάλυση, γράφει ''ζημιά επιχ. ίδιου έτους'' γράφει 1000, αυτό δηλαδή που με αφήνει να μεταφέρω φέτος. Μίλησα με το taxis και μου είπαν να μιλήσω με τη ΔΟΥ γιατί δεν οφείλουν να γνωρίζουν τί συμψηφισμοί γίνονται. Μιλάω με την εφορία και μου λένε οτι δεν μπορούν να επέμβουν. Έχει τύχει σε κανέναν? Δεν τίθεται θέμα φορολόγησης με τεκμήρια (σημειωτέον).

Καλησπέρα..

Μήπως οι ζημιές (έστω αυτό το τμήμα αυτών) έχει χαθεί λόγω του ότι παρήλθε 5ετία από την πραγματοποίησή τους και δεν έχουν συμψηφιστεί με κέρδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...