Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αδυναμία πιστοποίησης ΚΕΑΟ


katrinns

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

θα ήθελα καθοδήγηση στο εξής θέμα : η μητέρα έχει παλιές οφειλές σε ΟΓΑ και ΕΦΚΑ τις οποίες και προσπαθώ να ρυθμίσω. Οι τρέχουσες εισφορές του ΟΓΑ πληρώνονται κανονικά. Ωστόσο κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ για να ρυθμίσω μου βγάζει το εξής μήνυμα : Τα στοιχεία σας δε συμφωνούν με τα στοιχεία μητρώου οφειλετών. Τα στοιχεία συμπληρώνονται σωστά και έχω κάνει τη διαδικασία και για άλλους χωρίς πρόβλημα. 

Επικοινώνησα με ΚΕΑΟ (τοπικό Καλαμάτας) και μου είπαν πως πιθανόν τους έχουν σταλεί λάθος στοιχεία από τον ΟΓΑ γι' αυτό και το σφάλμα και πως πρέπει να γίνει διόρθωση στοιχείων σε ανταποκριτή του ΟΓΑ ή στα Κεντρικά (Τρίπολη). Το θέμα είναι πως ο τοπικός ανταποκριτής του ΟΓΑ δεν μας εξυπηρετεί λέγοντας πως είναι θέμα του ΚΕΑΟ και πως πρόκειται για πολύ χρονοβόρα διαδικασία γενικά. Κάθε προσπάθεια δε, με τα κεντρικά στην Τρίπολη είναι αδύνατη, καθώς παίρνω τηλέφωνο εδώ και δύο εβδομάδες και δε το σηκώνουν. Έχω στείλει και email στον ΟΓΑ Τριπόλεως και στο ΚΕΑΟ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχω μιλήσει άπειρες φορές με ανταποκριτή και ΚΕΑΟ και με παραπέμπει ο ένας στον άλλο. 

Το θέμα επείγει καθώς η μητέρα μου έχει και σοβαρά θέματα υγείας και θέλω να αποκτήσει άμεσα ασφαλιστική ενημερότητα. Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και μπορεί να με κατευθύνει. Τουλάχιστον από ποια υπηρεσία να αρχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν ειναι θεμα κεαο το κεαο δεν φτιαχνει την εικονα σου . καλυτερα να μιλησεις με την μηχανογραφηση του κεαο δλδ ουτε με τον υπαλληλο του κεαο ουτε με τον ανταποκριτή.μια σιγουρη λυση ειναι τα καναλια  περαστικα στην μητερα σου και να πανε ολα καλα οσο αφορα την ασφαλιστικη ενημερωτητα και την 120 να κανεις παλι θα υπαρχουν θεματα  αναλογα γιατι την θελεις. καλο κουραγιο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και ευχαριστώ,

τελικά μετά από τσακωμό που δεν κατάφερνα να αποφύγω σήμερα διορθώνουν τα στοιχεία της στον τοπικό ανταποκριτή του ΟΓΑ (με χειρόγραφη αίτηση), όμως το αντίστοιχο τμήμα στην Τρίπολη, όπου και θα προωθηθεί το αίτημα, μας είπαν πως είναι σε "επανασύσταση", οπότε δε γνωρίζουν μετά από πόσο καιρό θα φτάσουν τα τελικώς διορθωμένα στοιχεία από εκείνους στο ΚΕΑΟ.

Θα εξετάσω και τη μηχανογράφηση του ΚΕΑΟ που ανέφερες, δε νομίζω πως έχω κάτι να χάσω. Λέγοντας ενημερότητα εννοώ να μπορεί να κάνει τις εξετάσεις και να γράφει φάρμακα και φυσικά θέλουμε να τακτοποιήσουμε το χρέος σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία καλημερα και καλη βδομάδα. 

Αν δεις οτι παίρνει πολλή χρόνο και δεν προχωράει η δουλειά προς το τέλος  η και τωρα πήγαινε να κάνεις μια αίτηση χειρόγραφη στον (ογα-εφκα-κεαο ) ετσι οταν λυθεί το πρόβλημα στο  μέλλον να στην στήσουν εκεί μην την χάσεις. Και να είσαι και κάπως καλυμμένος σε μελλοντικά μέτρα μέχρι να βγάλεις άκρη. 

Έχουν πει οτι οταν έχουμε αδυναμία ρύθμισης ηλεκτρονικά να πηγαίνουμε στα κατα τόπους υποκατάστηματα να κάνουμε χειρόγραφη αίτηση. 

Οσο αφορά την ιατρόμακευτική κάλυψη-ικανοτητα πρέπει να δεις την συνολική της εικόνα και τι επιλογές έχεις .

Καλη συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

προσπαθησα να κανω εγγραφη χρηστη στο κεαο και δεν το παιρνει με τιποτα

ο συγκεκριμενος ασφαλισμενος οφειλει το 2018 εισφορες ως μη μισθωτος εφκα

βαζω το μητρωο εφκα τιποτα 

βαζω το μητρωο οαεε τιποτα

εχω κανει αιτηση απο την προηγουμενη τεταρτη για  ρυθμιση

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/7/2019 στις 6:48 ΜΜ, klery είπε

καλησπερα

προσπαθησα να κανω εγγραφη χρηστη στο κεαο και δεν το παιρνει με τιποτα

ο συγκεκριμενος ασφαλισμενος οφειλει το 2018 εισφορες ως μη μισθωτος εφκα

βαζω το μητρωο εφκα τιποτα 

βαζω το μητρωο οαεε τιποτα

εχω κανει αιτηση απο την προηγουμενη τεταρτη για  ρυθμιση

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Το ιδιο ζητημα εχω και εγω... επιθυμει πελατης να ρυθμισει την εκκαθαριση του 2018 και δε τον πιστοποιει. ενω εχω κανει πιστοποιηση κανονικα για τον οαεε με αλλον αριθμο μητρωου. Ξερετε τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, salonikios55 είπε

Το ιδιο ζητημα εχω και εγω... επιθυμει πελατης να ρυθμισει την εκκαθαριση του 2018 και δε τον πιστοποιει. ενω εχω κανει πιστοποιηση κανονικα για τον οαεε με αλλον αριθμο μητρωου. Ξερετε τι κανουμε?

Αν εχω καταλαβει καλα βαζεις το αμκα του για πιστοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι να σου δεν ξερω δεν τις εχω πιασει ακομα αλλα αλλοι συναδελφοι αναφερουν αυτα 

Οι οφειλές του 2017 που έχουν πάει κεαο ρυθμίζονται σε 120 δόσεις.Θα πρέπει να γίνει πιστοποίηση κεαο αναγράφωντας στο πεδίο που σου ζητάει ταμείο για την εγγραφή χρήστη, εφκα μη μισθωτών και αριθμό μητρώου το αμκα του

 
  Στις 11/9/2019 στις 5:52 ΜΜ, 750 είπε

Οι οφειλές του 2017 που έχουν πάει κεαο ρυθμίζονται σε 120 δόσεις.Θα πρέπει να γίνει πιστοποίηση κεαο αναγράφωντας στο πεδίο που σου ζητάει ταμείο για την εγγραφή χρήστη, εφκα μη μισθωτών και αριθμό μητρώου το αμκα του

Καλημέρα 

Κάνετε εγγραφή ή επανεγγραφή ? Εννοώ εάν ήδη έχει ρυθμιστεί οφειλή έως 31/12/206 πρέπει εκ νέου να πιστοποιηθούμε στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών . 

Με εγγραφή ή επανεγγραφή? 

Ευχαριστώ,Εγγραφή κανονικά. Και πλέον θα έχεις 2 κωδικούς, έναν γιά κάθε ρύθμιση.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, PETROS GRIVAS είπε

Αυτοί που εντάχθηκαν με το παλιό εποτόκιο 5% τώρα πού έγινε 3% κάνουν κάτι?

 ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ 

13. Από πότε ισχύει το μειωμένο επιτόκιο (3% από 5%) με το οποίο επιβαρύνεται το πρόγραμμα ρύθμισής μου;

Οι ανεξόφλητες δόσεις της ρύθμισης θα υπολογιστούν αυτόματα με το μειωμένο επιτόκιο (3%) μετά την παρέλευση διμήνου από τη δημοσίευση του ν.4621/2019 (31/07/2019).

Συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις Αίτηση ρύθμισης οφειλών ν. 4611/2019 (έως 120 δόσεις) Ρ6 - Αίτηση ρύθμισης οφειλών ν. 4152/2013 (πάγια σε 12–24 δόσεις) Ρ2

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31526

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PETROS GRIVAS είπε

Αυτοί που εντάχθηκαν με το παλιό εποτόκιο 5% τώρα πού έγινε 3% κάνουν κάτι?

ΕΦΚΑ: Αναπροσαρμογή επιτοκίου ρύθμισης του ν.4611/2019

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45472

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, salonikios55 είπε

το προσθεσα αλλα δεν τον βρισκει και παλι

Δεν τον βρίσκει γιατι το ποσό της εκ/σης 2018 δεν έχει πέσει στο ΚΕΑΟ. Στις οφειλές του στη σελίδα του ΕΦΚΑ υπάρχουν οι 5 δόσεις της εκ/σης με την ένδειξη ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΠΒΟ δίπλα; Αν όχι, συμβαίνει αυτό που σου λέω. Οπότε περιμένεις ή πληρώνεις τις 5 δόσεις της εκ/σης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...