Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μισθωτήριο & Επίδομα Ενοικίου


Kostasgeorg127

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.

Πατέρας (πρόσφατα χήρος) μισθώνει μονοκατοικία.Μαζί του μένει και η ενήλικη κόρη του.

Βάσει εισοδηματικών κριτηρίων ο πατέρας δικαιούται το επίδομα ενοικίου (70€).Γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται στην αίτηση για το επίδομα να δηλωθεί και το ενήλικο παιδί, προκειμένου το ποσό να ανέλθει στα 105€;Διότι κάπου διάβασα ότι για τέτοια ειδική περίπτωση η αίτηση θα πρέπει να γίνει μέσω κέντρου κοινότητας και όχι ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και αναμένω τις χρήσιμες συμβουλές σας συνάδελφοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δηλαδή από όσα αντιλαμβάνομαι η κόρη θα δηλωθεί ως φιλοξενούμενη από τον πατέρα.

Αυτό θα μπορεί να δηλωθεί απευθείας στην πλατφόρμα αίτησης του επιδόματος ή θα πρέπει να υπάρχει εκκαθαρισμένη φορολογική δήλωση που να αναφέρεται η φιλοξενία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αναλογα μπορει να πάει με την παλιά η με την ολοκαίνουργια , άλλα αν δεν υπαρχει εκκαθαρισμενη πως θα δει τα εισοδηματικά κριτηρια για να δουν αν το διακινούνται και πόσο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει εκκαθαρισμένη δήλωση για το 2017.Από εκεί θα τραβήξει τα εισοδηματικά κριτήρια η πλατφόρμα απλά ρώτησα πως να χειριστώ το θέμα με την ενήλικη κόρη.Εάν μπορώ να το δηλώσω δηλαδή απευθείας στην πλατφόρμα του επιδόματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν θυμάμαι καλά ΝΑΙ  σε αφήνει να προσθέσεις η να διαγράψεις    άτομο αν  το βρίσκει αυτόματα από τις φορολογικές δηλώσεις . έχω να κάνω τρίμηνο και δεν ξέρω αν έχουν κάνει καμιά αλλαγη πρόσφατα άλλα δεν νομιζω. μπες και δες .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απλα να ξερεις οτι αν κανεις και κοπει μετα για 6μηνες δεν εχεις δικαιωμα να κανεις νεα αιτηση .γι αυτο θελει προσοχη και να κανεις τους υπολογιαμους μου πριν την οριστικοποιησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αν περάσω τα στοιχεία και το σύστημα κάπου δει ότι δεν πληρεί τα κριτήρια δεν θα βγάλει επισήμανση από κάτω με κόκκινα γράμματα;Διότι σε άλλες περιπτώσεις εάν το εισόδημα ή η η ακίνητη περιουσία π.χ. είναι υψηλότερη από τα όρια μου βγάζει αντίστοιχο μήνυμα στο κάτω μέρος πριν οριστικοποιήσω την δήλωση.

Υπάρχει περίπτωση ενώ συμπληρώσεις την δήλωση και δεν σου βγάλει κάπου error να σου απορρίψει την αίτηση στην οριστικοποίηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορει να τρέξει μετά νέα εκκαθαριση και να χεις θέμα η να σου βγαλει μηνυμα παιρνα απο κεπ δημο και εκει κατι να στραβωσει  . ειναι πολλη καινούργιο 3 μήνες ακομα δεν εχουν σκασει τα προβληματα που μπορει να συμβουν μετα την οριστικοποιηση .παντως αν σου βγαζει μηνυμα απο πριν εκει μπορει να εχεις θεμα η παλι να μαζευεται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια τελευταία ερώτηση : Αλλοδαπός με άδεια παραμονής ενεργή στην χώρα μας, μπορεί να αιτηθεί για το επίδομα ενοικίου μέσω της πλατφόρμας ή πρέπει να πάει στην κοινότητα και να γίνει η αίτηση από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δοκίμασε αλλα το πιο πιθανό αν δεν έχει ελληνική ταυτότητα η την αλλη που παίρνουν δεν θα περάσει και θα τον στείλει στον δήμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και πάλι!

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για επίδομα ενοικίου για πελάτη μου, και το σύστημα μου βγάζει ένδειξη πως πρέπει να συμπληρωθεί η άδεια διαμονής!

Ο κύριος όμως έχει Ελληνική ιθαγένεια και Ελληνική ταυτότητα.Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος παρόμοιο θέμα, και αν ναι πως θα λυθεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Kostasgeorg127 είπε

Καλησπέρα και πάλι!

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για επίδομα ενοικίου για πελάτη μου, και το σύστημα μου βγάζει ένδειξη πως πρέπει να συμπληρωθεί η άδεια διαμονής!

Ο κύριος όμως έχει Ελληνική ιθαγένεια και Ελληνική ταυτότητα.Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος παρόμοιο θέμα, και αν ναι πως θα λυθεί;;

για τσέκαρε στο taxis του την εικόνα του μητρώου του  και μετά την ηδικα-αμκα  πως ειναι περασμένος ..είχαμε εκλογές πρόσφατα και πολλές χιλιάδες πήραν αυτά που αναφέρεις άλλα.... 

αν ηταν ομογενης πάντα δεν υπαρχει λογική σε αυτό το μήνυμα εκτός και αν έχει φιλοξενούμε αλλοδαπό και κτυπαει γι αυτον  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο taxis γράφει αριθμός ταυτότητας και ότι είναι Ελληνική.

Παρόλα αυτά όταν βάζω τα στοιχεία στο ηδικα-αμκα μου λέει να εισάγω αριθμό διαβατηρίου(!)και όταν βάζω τον αριθμό ταυτότητας μου βγάζει πως δεν υπάρχει άτομο με τέτοιο ΑΜΚΑ στο μητρώο ασφάλισης.

Τι γίνεται ρε παιδιά;; ?

Ο άνθρωπος είναι εργαζόμενος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, Kostasgeorg127 είπε

Στο taxis γράφει αριθμός ταυτότητας και ότι είναι Ελληνική.

Παρόλα αυτά όταν βάζω τα στοιχεία στο ηδικα-αμκα μου λέει να εισάγω αριθμό διαβατηρίου(!)και όταν βάζω τον αριθμό ταυτότητας μου βγάζει πως δεν υπάρχει άτομο με τέτοιο ΑΜΚΑ στο μητρώο ασφάλισης.

Τι γίνεται ρε παιδιά;; ?

Ο άνθρωπος είναι εργαζόμενος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

(Για αρχή τον γνωρίζεις; είναι ομογενής αν δεν είσαι σίγουρος και δεν θες  να τον ρωτήσεις κανε τσεκ)

 

Για δοκίμασε στο ατλας με κωδικούς taxis και το αμκα του να δεις η στο ικα να δεις  την εικόνα του με κωδικούς ικα αν τους εχεις αλλιώς με κωδικούς taxis. 

Αν είναι Έλληνας τοτε εχει κολλήσει η ηδικα αν οχι πρέπει να παει σε κεπ δήμο. 

Και αν θέλει στο μέλλον να μην έχει παρόμοιο θέμα πρεπει να ενημερώσει ολα τα μητρώο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Φορολογούμενη έχει ενεργό μισθωτήριο από 1/3/2019 έως 01/3/2020.

Της κατέβαλλαν κανονικά το επίδομα στέγασης τους προηγούμενους μήνες.

Τώρα της γράφει ότι ''η αίτηση δεν ήταν δυνατόν να ανανεωθεί αυτόματα''.

Λογικό, επειδή αυξήθηκε κατά 2000 ευρώ το εισόδημά της το 2018.

Πάω να κάνω, όμως, νέα αίτηση και γράφοντας τον αριθμό του ενεργού μισθωτηρίου μου βγάζει μήνυμα 

  • Δεν βρέθηκαν συμβόλαια που να πληρούν τα κριτήρια (Διάστημα ελέγχου: 1/10/2019 - 31/3/2020)

Τι πρέπει να γίνει τώρα? Είναι λάθος του συστήματος?

Να στείλω mail? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το μισθωτήριο ήταν έως 31/3/2020 θα δεχόταν κανονικά την αίτηση το σύστημα(εφόσον βέβαια πληρεί ακόμα τα εισοδηματικά κριτήρια).

Το μισθωτήριο σου είναι έως 1/3/2020 για αυτό δεν το δέχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, Kostasgeorg127 είπε

Αν το μισθωτήριο ήταν έως 31/3/2020 θα δεχόταν κανονικά την αίτηση το σύστημα(εφόσον βέβαια πληρεί ακόμα τα εισοδηματικά κριτήρια).

Το μισθωτήριο σου είναι έως 1/3/2020 για αυτό δεν το δέχεται. 

Οπότε, τι μπορεί να κάνει τώρα?

Τροποποίηση του μισθωτηρίου από τον ιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναγκαστικά θα πρέπει να κάνει τροποποίηση του μισθωτηρίου ο ιδιοκτήτης και να παρατείνει την ημερομηνία έως 31/03/2020.

Το θέμα είναι πως αν κάνει τροποποιητική και βάλει μισθωτήριο από 01/03/2019 έως 31/03/2020 σήμερα, θα είναι εκπρόθεσμη τροποποιητική και θα πέσει πρόστιμο(στον ιδιοκτήτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Kostasgeorg127 είπε

Αναγκαστικά θα πρέπει να κάνει τροποποίηση του μισθωτηρίου ο ιδιοκτήτης και να παρατείνει την ημερομηνία έως 31/03/2020.

Το θέμα είναι πως αν κάνει τροποποιητική και βάλει μισθωτήριο από 01/03/2019 έως 31/03/2020 σήμερα, θα είναι εκπρόθεσμη τροποποιητική και θα πέσει πρόστιμο(στον ιδιοκτήτη).

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Ερώτηση....

Τώρα με τη νέα υποβολή επιδόματος ενοικίου για το επόμενο εξάμηνο, βγάζει σε μια φορολογούμενη ότι δεν δικαιούται το επίδομα λόγω εισοδηματικών κριτηρίων .

Απ΄ότι βλέπω αυτό γίνεται διότι στη προηγούμενη αίτηση το σύστημα έπαιρνε τα στοιχεία του Ε1 φορ.2017 και τώρα παίρνει τα στοιχεία του Ε1 φορ. 2018. Σωστά?

Παρολαυτά δε θα πρέπει να επιστραφούν πίσω τα χρήματα που πήρε για το προηγούμενο χρονικό διάστημα, σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,σε μισθωτήριο με τέσσερις εκμισθωτές πλέον ο ένας υποβάλει το μισθωτήριο κ οι άλλοι τρεις το αποδεχονται.Αυτος που το υπεβαλε το εκανε εκπρόθεσμα κ θα εχει προστιμο.Γνωριζει καποιος αν θα προκύψει προστιμο κ στους αλλους τρεις εφοσον το αποδεχτουν?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, katsikas81 είπε

Καλημέρα,σε μισθωτήριο με τέσσερις εκμισθωτές πλέον ο ένας υποβάλει το μισθωτήριο κ οι άλλοι τρεις το αποδεχονται.Αυτος που το υπεβαλε το εκανε εκπρόθεσμα κ θα εχει προστιμο.Γνωριζει καποιος αν θα προκύψει προστιμο κ στους αλλους τρεις εφοσον το αποδεχτουν?ευχαριστω

απ οτι ξερω ενα ειναι το προστιμο αλλα βγαινει σε ολους και μετα πανε στις εφοριες τους και απο τους 4 οι 3 το διαγραφουν . 

ειχα δει νομιζω μια δεδ γι αυτον τον λογο αλλα τωρα που το ψαξα δεν την βρηκα .

καλο ειναι να ρωτησεις τις εφοριες τους  η να περιμενεις μην προσθεσει η αφαιρεσει καποιος κατι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/9/2019 στις 9:15 ΠΜ, katsikas81 είπε

Καλημέρα,σε μισθωτήριο με τέσσερις εκμισθωτές πλέον ο ένας υποβάλει το μισθωτήριο κ οι άλλοι τρεις το αποδεχονται.Αυτος που το υπεβαλε το εκανε εκπρόθεσμα κ θα εχει προστιμο.Γνωριζει καποιος αν θα προκύψει προστιμο κ στους αλλους τρεις εφοσον το αποδεχτουν?ευχαριστω

τα νέα δεν ειναι ευχάριστα για δες εδώ και αν είσαι σε αυτήν την περιπτωση....αν και μου φαινεται οπως που χα πει  ότι έχω δει άλλη δεδ που λεει το αντίθετο άλλα...

ΔΕΔ 530/2019 Πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή Ε2 από συνιδιοκτήτες από πότε ισχύει η ΠΟΛ του 2018

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31554

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...