Jump to content
  • 0
SORENTINO

ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΕΑΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2017 - 2018

Question

Αν κάποιος κάνει την ρύθμιση τώρα, ...με το 2018 να μην έχει εκκαθαριστεί ακόμα ενώ το οφείλει ολόκληρο, θα μπορέσει να το βάλει μετά την εκκαθάριση στην ρύθμιση των 120 ;;

19 answers to this question

Recommended Posts

• 1
13 ώρες πριν, SORENTINO είπε

εγώ πήγα να πιστοποιηθώ και μου λέει υπάρχει ήδη χρήστης με αυτόν τον ΑΦΜ !

επιλέγεις ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ για να μη σου βγάλεια αυτό το μήνυμα. 

• 0

καλησπέρα ,

γνωρίζει κάποιος αν τελικά πράγματι θα αλλάξει αυτόματα το ποσό ή θα πρέπει να κάνω εκ νέου εγγραφή - πιστοποίηση οφειλέτη και νεα ρύθμιση ;;

έκανα την ρύθμιση πριν την εκκαθάριση και τώρα πρέπει να ρυθμίσω και τα υπόλοιπα ποσά

• 0

Από ΚΕΑΟ με email μου έστειλαν αυτό.....

Οι οφειλές που αφορούν το 2017 & 2018 έχουν φορέα τον ΕΦΚΑ μη Μισθωτών και ρυθμίζονται ξεχωριστά.

Δηλαδή θα πιστοποιηθείτε εκ νέου στις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ του ΚΕΑΟ με Φορέα τον ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ και τον ΑΜΚΑ σας.  ΠΡΟΣΟΧΗ:  για να ολοκληρωθεί επιτυχώς η πιστοποίηση θα πρέπει να έχουν έρθει οι εν λόγω οφειλές στο ΚΕΑΟ.

Στη συνέχεια θα επιλέξετε από το μενού τη ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ και ακολουθώντας τα βήματα θα ρυθμίσετε τις οφειλές σύμφωνα με όσα ορίζει ο Ν.4611/19.

Εγώ πάω να πιστοποιηθώ και έχω μήνυμα  Διαφορά στα στοιχεία σας με τα στοιχεία Μητρώου Οφειλετών .

Πολύ περίπλοκο το θέμα.....ξαναέστειλα email

• 0

Μα πως θα πανε οι οφειλες του 2018 στο κεαο οταν δεν είναι ληξιπροθεσμες; η πρώτη δόση της εκκαθάρισης είναι αυτόν τον μήνα. 

Και αν παει στο κεαο δεν θα χαθεί η παλιά; ;;;;

Αφου έχουν πει οτι η ρύθμιση 120 δόσεις χάνεται αν πέσει νεα οφειλή στο κεαο;;;

Τι συζητάμε; ;;

Και να  δω πως πως θα το κάνουν αυτόματα όπως μας έλεγαν και μας την διαφήμιζαν; ;;;

Το επι της ουσίας του υπουργού και των υπευθύνων ακόμα είναι στον κόμβο. 

• 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

επιλέγεις ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ για να μη σου βγάλεια αυτό το μήνυμα. 

Σωστός... αυτό μου είπαν και απο την εξυπηρέτηση στο 1555. και κάνεις μια δέυτερη ρύθμιση με κατώτατο ποσό τα 50€ για κάθε δόση πάλι. Δηλαδή 2 ρυθμίσεις 2 κατώτατα 50€

• 0

ΠΑΛΙ ΤΟ ΧΑΣΑ 

Το ψηφισθέν κείμενο του νέου φορολογικού νομοσχεδίου

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45392

Σχετικά με το θεσμικό πλαίσιο ρύθμισης των 120 δόσεων: 

- Η ελάχιστη μηνιαία καταβολή μειώνεται από τα 30 στα 20 ευρώ. ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ;

AYTΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ; 

ΕΦΚΑ: Αναπροσαρμογή επιτοκίου ρύθμισης του ν.4611/2019

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45472 ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΦΚΑ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ ; 

ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ ΟΚ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΩ ΨΙΛΟΧΑΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ 

Ρύθμιση οφειλών στη φορολογική διοίκηση

Αναλυτικές οδηγίες για την υπαγωγή στην ρύθμιση οφειλών προς την φορολογική διοίκηση περιέχει η εγκύκλιος  Ε.2109/2019 η οποία δημοσιεύθηκε την περασμένη εβδομάδα. 
Υπενθυμίζω ότι, η αίτηση μπορεί να γίνει μέχρι την 30η Σεπτεμβρίου σύμφωνα μετά την παράταση που δόθηκε με την 
Α.1210/2019.
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν ορισμένοι από τους λόγους απώλειας της ρύθμισης. Όσοι λοιπόν δεν θέλουν να χάσουν την ρύθμιση θα πρέπει να  μην αμελήσουν να καταβάλλουν 2 συνεχόμενες δόσεις, θα πρέπει να υποβάλλουν τις δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ (δικαιολογείτε και μια μικρή καθυστέρηση 3 μηνών), αλλά θα πρέπει επίσης να μην υποπέσουν δεύτερη φορά στις ακόλουθες παραβάσεις που προβλέπουν
 τα άρθρα 54 και 58Α του ΚΦΔ : 
Δηλαδή να μην: 
- παραβιάζει ή παραποιεί ή επεμβαίνει κατά οποιονδήποτε τρόπο στη λειτουργία των φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών,
- εκδίδει στοιχεία λιανικής πώλησης χωρίς τη χρήση φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού ή από εγκεκριμένο και μη δηλωμένο φορολογικό ηλεκτρονικό μηχανισμό ή από φορολογικό ηλεκτρονικό μηχανισμό ο οποίος δεν λειτουργεί με εγκεκριμένες προδιαγραφές,
- εκδίδει δελτία και αποδείξεις από το Ολοκληρωμένο Σύστημα Ελέγχου Εισροών - Εκροών, χωρίς τη χρήση εγκεκριμένου μοντέλου μηχανισμού σήμανσης (Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.). 
- δεν εκδίδει λογιστικά αρχεία ή εκδίδει ή λαμβάνει ανακριβή λογιστικά αρχεία (παραστατικά), για πράξεις που δεν επιβαρύνονται με Φ.Π.Α.
- διακινεί αγαθά χωρίς την ύπαρξη παραστατικών στοιχείων διακίνησης.
Αν έχετε σκοπό λοιπόν να μπείτε στην ρύθμιση και να την κρατήσετε, θα πρέπει να είστε φρόνιμοι.....

Την απόφαση μπορείτε να την δείτε εδώ και βέβαια όλες τις πληροφορίες για τις ρυθμίσεις των οφειλών μπορείτε να τις βλέπεται πάντα εδώ.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44983#

• 0

Εγώ πάντως σε δύο περιπτώσεις ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ τους είπα να πληρώσουν την α δόση εκκαθάρισης αν θέλουν να μείνουν στην ρύθμιση. 

• 0

Και εγω εκεί τους παω σε αυτό το σκεπτικό  πληρώστε και  μην σου πω οτι τους λέω να  ξανά πληρώσουν εισφορές του 2019 που της είχαν πληρώσει αλλα η εκκαθάριση πήρε τα λεφτά  για να κλεισει οφειλές του 2018.

• 0

Κατα τα αλλα ψηφίστηκε  νόμος τροποποίηθηκε βελτιώθηκε  .η περιβόητη ρύθμιση των 120 δόσεων που πρέπει να μπουν ολοι γιατί αλλη σαν αυτή δεν θα υπάρχει. Τι να πω...

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Και εγω εκεί τους παω σε αυτό το σκεπτικό  πληρώστε και  μην σου πω οτι τους λέω να  ξανά πληρώσουν εισφορές του 2019 που της είχαν πληρώσει αλλα η εκκαθάριση πήρε τα λεφτά  για να κλεισει οφειλές του 2018.

Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα στα ταμεία αν δεν πληρωθούν οι τρέχουσες του 2019 σωστά?

Μόνο του 2018 οι δόσεις εκκαθάρισης . 

• 0
9 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα στα ταμεία αν δεν πληρωθούν οι τρέχουσες του 2019 σωστά?

Μόνο του 2018 οι δόσεις εκκαθάρισης . 

Όντως Δεν  υπάρχει πρόβλημα γιατι θα γίνει του χρονου  η τον Σεπτέμβριο η  νεα εκκαθάριση με τα καινούργια εκκαθάριστηκα  και απο τότε και μετα και μετα τις 5 δοσεις  αν υπαρχει χρεωστικο θα πέσουν στο κεαο πιασε το αυγο και...αλλα τους έχεις εμπιστοσύνη; 

• 0

Καλημέρα

Τελικά μετά από επίσκεψη στο τοπικό ΟΑΕΕ καταλήγω στα εξής. 

Οι οφειλές του 2017-2018 ρυθμίζονται χωριστά (μάλλον) μόνο εφόσον υπάρχουν τέτοιες οφειλές χωρίς να υπάρχουν έως 31/12/2016 οφειλές ΟΑΕΕ . 

Εφόσον έχει γίνει ήδη ρύθμιση ΟΑΕΕ μάλλον οι οφειλές 2017-2018 θα προστεθούν στην ρύθμιση και θα αναπροσαρμοστεί το ποσό της δόσης. 

άλλη εξήγηση εγώ δεν βλέπω

• 0

Συμφωνούμε

το πως στο είπαν; ;;;

Εκεί είναι ολο το θέμα. 

Οκ βαση νόμου  και ανακοινωσεων τον υπεύθυνων  μπαίνουν στις 120 δόσεις εγω επειδή σε λιγες μέρες δεν θα υπάρχει η ρύθμιση των 120 δόσεων και θέλω να τα ρυθμίσω σήμερα πως θα τα  ρύθμισω και αν εχω κάνει ρυθμίση απο τον Ιούλιο πότε θα τα  βάλουν μεσα στην υπάρχουσα; μεθαύριο είναι η πρώτη δόση της εκκαθάρισης.

λύση στο πρόβλημα σου(μου) σου έδωσαν; 

• 0

Η ρυθμιση οφειλων στο ΚΕΑΟ για τις οφειλες των ετων 2017-2018 γινεται, εφοσον εχουν βεβαιωθει οι οφειλες στο ΚΕΑΟ, με νεα ξεχωριστη ρυθμιση 120 δοσεων αφου προηγηθει νεα πιστοποιηση.

Οι οφειλες αυτες εχουν διαφορετικο ΑΜΟ απο τις οφειλες μεχρι το 2016

Στη νεα πιστοποιηση οπου σας ζητηθει ο ΑΜ ΦΟΡΕΑ θα δινετε τον ΑΜΚΑ και ως φορεα θα επιλεγεται ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Επειδη εχει παρατηρηθει να μην εχουν βεβαιωθει σε ολους τους οφειλετες οι οφειλες ετους 2017 και 2018, αλλα μονο του ενος ετους μπορειται να ρυθμισετε τις βεβαιωμενες και οταν βεβαιωθουν και οι υπολοιπες τοτε θα γινει ανπροσαρμογη της ρυθμισης με το συνολο των οφειλων και των δυο ετων

• 0

του 2017 άντε να το δεκτω  έχουν βεβαιωθεί  στο κ,ε,α,ο του 2018 πως να πεσουν στο κεοα; αφού ηταν εικονικές και πριν ένα μηνά που έγινε η εκκαθαριση έβγαλε πρώτη δόση 08/2019 και η εκκαθαριση με τις νέες δηλώσεις   δεν χει γίνει ακόμα δεν ξέρω αν γίνει τον άλλο μηνά η σε δυο τρεια   χρονιά οπως και η προηγούμενη ; 

πως θα πέσει η πέφτει  στο κ.ε.α.ο πλασματική οφειλή γινεται αυτό:  ειναι νόμιμο; 

τι συζητάμε;;;; τι μας έλεγαν και τι ακριβως μας αναφέρεις ;

το χεις κάνει η το έχεις δει στην πράξη; 

στην θεωρία ο.κ συμφωνούμε .

έχω  μπερδευτει δεν βγάζω άκρη . 

• 0
Στις 27/8/2019 στις 12:42 ΜΜ, SORENTINO είπε

Σωστός... αυτό μου είπαν και απο την εξυπηρέτηση στο 1555. και κάνεις μια δέυτερη ρύθμιση με κατώτατο ποσό τα 50€ για κάθε δόση πάλι. Δηλαδή 2 ρυθμίσεις 2 κατώτατα 50€

απατεωνιά κανονική δλδ! με αυτό το ωραιότατο τέχνασμα σου αυξάνουν τη δόση!

• 0
Στις 28/8/2019 στις 6:00 ΜΜ, EvangeliaK είπε

απατεωνιά κανονική δλδ! με αυτό το ωραιότατο τέχνασμα σου αυξάνουν τη δόση!

γιατι βλεπω το ποσο 20 ευρω αυτο απο που προκυπτει; αφου στον νομο Ν4611/2019 ΑΡΘΡΟ 98 ΑΝΑΦΕΡΕΙ 

2. Το ελάχιστο ποσό μηνιαίας δόσης της ρύθμισης ορίζεται σε είκοσι (20) ευρώ.

ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ;