Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Αποφάσισα μετά από πάρα πολύ σκέψη να κλείσω το γραφείο και να αποδεχτώ το διορισμό μου αυτή τη φορά (μετά τις εκλογές με το καλο).

Αισθάνομαι λίγο περιεργα επειδή έδωσα ψυχή, σώμα και πολύ ιδρώτα για να φτάσω έστω εδώ που έφτασα τα τελευταία 15 χρόνια αλλά είπα να σκεφτώ λίγο την ψυχική και σωματική μου υγεία, όπως και να αφοσιωθώ στην οικογένεια μου που πλέον δεν με βλέπει σχεδόν καθόλου. 

Το πρόβλημα μου είναι πως ενημερώνω όσο πιο αναίμακτα γίνεται τους πελάτες μου (επαγγελματίες εννοώ) ότι θα πρέπει να βρουν άλλο να τους αναλάβει αφού τους κλείσω όλες τις υποχρεώσεις του Ιουλίου και ενδεχομένως Αυγούστου. 

Οι περισσότεροι θα καταλάβουν επειδή είχαμε μια άψογη συνεργασία όλα αυτά τα χρόνια απλά θέλω να το κάνω όσο πιο αναίμακτα γίνεται για αυτούς πρώτα από όλα και να τους βοηθήσω με μια εύκολη μετάβαση είτε προτείνοντας συναδέλφους είτε κατατοπιζοντας αυτούς που θα επιλέξουν.

Έχω και κάποιους περίεργους βέβαια που δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν... 

Επειδή δεν το είχα σκεφτεί ποτέ είπα να ρωτήσω γνώμες για το πως είναι καλύτερα να χειριστώ την κατάσταση από συναδέλφους που είναι πιο έμπειροι από μένα ή έχουν βρεθεί σε ίδια ή παρόμοια θέση(σύνταξη, αλλαγή επαγγέλματος, εξωτερικό κτλπ χωρίς καποιον/α να το συνεχίσει)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και καλή συνέχεια σε όλους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GetAttachmentThumbnail?id=AQMkADAwATY3Zm

καλη λευτερια ....ολα τα αλλα δεν εχουν και τοσο σημασια αν δεν ξαναγυρισεις . 

αν θες μια συμβουλη καλυτερα να τους αφησεις απο 01/01/2020 ετσι και οι πιο περιεργοι να μην εχουν να πουν τπτ . 

και αν εχεις ενδιασμους 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45040

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 125883623 είπε

καλη λευτερια ....ολα τα αλλα δεν εχουν και τοσο σημασια αν δεν ξαναγυρισεις . 

αν θες μια συμβουλη καλυτερα να τους αφησεις απο 01/01/2020 ετσι και οι πιο περιεργοι να μην εχουν να πουν τπτ . 

και αν εχεις ενδιασμους 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45040

Σε ευχαριστώ. Ναι, προφανώς θα ήταν ιδανικό το 01/01/2020 αλλά δεν μπορώ να το κάνω για όλους. Πως θα υποβάλλω τη δήλωσή τους όταν κάνω διακοπή εργασιών? Προσωπικά δεν θα έστελνα δήλωση συμπληρωμένη από άλλον με τους κωδικούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις διακοπή αλλα συνεχίσεις να πληρώνεις το οικονομικό επιμελητήριο θα μπορείς να στείλεις την δηλωση.θα κάνεις ανανέωση πχ σαν μισθωτος λογιστής και όχι σαν ελευθ. Επαγγελ.

Γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Αν κάνεις διακοπή αλλα συνεχίσεις να πληρώνεις το οικονομικό επιμελητήριο θα μπορείς να στείλεις την δηλωση.θα κάνεις ανανέωση πχ σαν μισθωτος λογιστής και όχι σαν ελευθ. Επαγγελ.

Γίνεται. 

Δεν θα έχω νομικό κόλλημα όμως του χρόνου? Πως υποβάλλω δηλώσεις όντας δυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική αποψη αν αφορούν ην χρόνια του 2019 που έχεις κλείσει τα βιβλία σου και πλεον δεν ασκείς το επάγγελμα αλλα υπάρχουν υποχρεώσεις που πρέπει να γίνουν το 2020 γιατί να έχεις πρόβλημα. Κομμένα τιμολόγια εως 31/12/2019 παύση 31/12/2019 δεν διακόπτεις το οεε και τις στείλεις. Μιλάμε μόνο για υποχρεώσεις που αφορούν το 2019.

Σκεψου το ανάποδα. Εγω γιατί να στείλω τα δικά σου με τους κωδικούς μου; (δεν θα χα θεμα αν είχαμε συνεργασία η αν σε ήξερα αλλα δεν ο πελάτης σου μου έρθει και δεν σε ξέρω;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Προσωπική αποψη αν αφορούν ην χρόνια του 2019 που έχεις κλείσει τα βιβλία σου και πλεον δεν ασκείς το επάγγελμα αλλα υπάρχουν υποχρεώσεις που πρέπει να γίνουν το 2020 γιατί να έχεις πρόβλημα. Κομμένα τιμολόγια εως 31/12/2019 παύση 31/12/2019 δεν διακόπτεις το οεε και τις στείλεις. Μιλάμε μόνο για υποχρεώσεις που αφορούν το 2019.

Σκεψου το ανάποδα. Εγω γιατί να στείλω τα δικά σου με τους κωδικούς μου; (δεν θα χα θεμα αν είχαμε συνεργασία η αν σε ήξερα αλλα δεν ο πελάτης σου μου έρθει και δεν σε ξέρω;).

Συμφωνώ για το τελευταίο κομμάτι γιατί και εγώ έτσι σκέφτομαι. 

Το πρόβλημα είναι ότι διακοπή θα κ χρειαστεί να κάνω μετά το καλοκαίρι (Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο). Οκ πες ένα τρίμηνο--τετράμηνο τους ενημερώσω χωρίς αμοιβή τα βιβλία και τις υποχρεώσεις. Θα είμαι νομικά εντάξει?Δεν θα μπορώ, λογικά, να τους εκπροσωπήσω μετά τη διακοπή σε κάποια υπηρεσία σαν λογιστής πλέον αν χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να ρωτήσεις την υπηρεσία.

Το πιθανότερο, πιστεύω πως, είναι ότι δεν μπορείς να ασκείς δραστηριότητα ενώ έχεις δηλώσει παύση της, πόσο μάλλον που είσαι και Δ.Υ. 

Καλό είναι να μην παίζει κανείς με αυτά, ενόψει μιας τόσο ριζικής αλλαγής.

Όσο για τους πελάτες σου, πρότασή μου, να μην πληρωθείς για τις εργασίες του 2019 (πέρα από την φορολογική δήλωση που αφορά την περσινή χρήση) και να δώσουν τα χρήματα αυτά στον συνάδελφο που θα αναλάβει να ενημερώσει τα βιβλία τους για όλο το 2019 από την αρχή του έτους. Νομίζω είναι το πιο τίμιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο. Ξέχασα οτι θα κάνει πρόσληψη στης 30/06

Απλα θα εκοβε αμοιβη για ολο το 2019 στα α εξαμηνο διακοπή 30/06 και καπως ετσι θα το μάζευε. 

Αν ήσουν μέτοχος σε εταιρεία κατι ίσως να μπορούσε να γίνει. 

Οκ οτι είπε ο συνάδελφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διακοπή θα γίνει 30/09 ή μέσα στον Οκτώβριο. Και για μένα το καλύτερο θα ήταν να τους δώσω πίσω τα χρήματα για τη δουλειά μέχρι τώρα και να πάνε σε άλλο συνάδελφο αλλά το ποσό βγαίνει σχετικά μεγάλο για να το δώσω σε όλους μαζί ταυτόχρονα γιατί τα έξοδα έτρεχαν και θα τρέχουν μέχρι να κλείσω. 

Θα ρωτήσω μήπως μπορώ να πάρω παράταση διορισμού για να κλείσει και η χρονιά χωρίς να με αγχώνουν και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, PanagiotisG είπε

Η διακοπή θα γίνει 30/09 ή μέσα στον Οκτώβριο. Και για μένα το καλύτερο θα ήταν να τους δώσω πίσω τα χρήματα για τη δουλειά μέχρι τώρα και να πάνε σε άλλο συνάδελφο αλλά το ποσό βγαίνει σχετικά μεγάλο για να το δώσω σε όλους μαζί ταυτόχρονα γιατί τα έξοδα έτρεχαν και θα τρέχουν μέχρι να κλείσω. 

Θα ρωτήσω μήπως μπορώ να πάρω παράταση διορισμού για να κλείσει και η χρονιά χωρίς να με αγχώνουν και αυτά.

βρε περίμενε πρώτα να δεις τι κυβέρνηση θα βγει.

γιατί τον έχεις σίγουρο τον διορισμό? περίμενε να δεις τι θα πει και ο Σόιμπλε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

βρε περίμενε πρώτα να δεις τι κυβέρνηση θα βγει.

γιατί τον έχεις σίγουρο τον διορισμό? περίμενε να δεις τι θα πει και ο Σόιμπλε!!!!

Χαχα καλά ναι εδώ έχεις ένα δίκιο αλλά είμαι στους διοριστεους. Τώρα αν αλλάξει κάτι και ακυρώσουν τους διορισμούς του ΑΣΕΠ μετά τις 7 Ιούλη δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες διακοπή 30/06/2019 λόγο πρόσληψης στο δημόσιο αλλα κράταγες τους πελάτες σου εως τέλος του χρόνου με απόδειξη δαπάνης θα χες πρόβλημα πιστεύεις; εχω την εντύπωση πως οχι. Τιμολογεις μέχρι 30/06 το μεγάλο κομμάτι και μετα τα υπόλοιπα που καλο είναι να ναι κάτω απο 10.000€ μεσω τίτλο κτήσης. Λογιστής είσαι αν και εχει λιγο ταλαιπωρία θα τα φτιάξεις. 

Σκεψου και αυτό το σενάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 125883623 είπε

Αν έκανες διακοπή 30/06/2019 λόγο πρόσληψης στο δημόσιο αλλα κράταγες τους πελάτες σου εως τέλος του χρόνου με απόδειξη δαπάνης θα χες πρόβλημα πιστεύεις; εχω την εντύπωση πως οχι. Τιμολογεις μέχρι 30/06 το μεγάλο κομμάτι και μετα τα υπόλοιπα που καλο είναι να ναι κάτω απο 10.000€ μεσω τίτλο κτήσης. Λογιστής είσαι αν και εχει λιγο ταλαιπωρία θα τα φτιάξεις. 

Σκεψου και αυτό το σενάριο. 

λογιστής (ελέυθερος επαγγελματίας) και τίτλος κτίσης 
και 
δημόσιος υπάλληλος που ταυτόχρονα θα έχει και κάποιους πελάτες 
ας σκεφτούμε λίγο βρε παλικάρια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

λογιστής (ελέυθερος επαγγελματίας) και τίτλος κτίσης 
και 
δημόσιος υπάλληλος που ταυτόχρονα θα έχει και κάποιους πελάτες 
ας σκεφτούμε λίγο βρε παλικάρια 

 

Γιατί σου φαίνεται περίεργο;  πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι εφοριακοί κάνουν σεμινάρια και λαμβάνουν τις αμοιβές τους με  τίτλο κτήσης ; αν είναι τελείως λάθος οκ το ξεχναμε.δεν λεμε για μόνιμη κατάσταση αλλα για μια λύση να μην βαλει ολο το πελατολόγιο του να αλλάξει λογιστή στα μέσα της χρονιάς .και αυτό μονο για φέτος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Γιατί σου φαίνεται περίεργο;  πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι εφοριακοί κάνουν σεμινάρια και λαμβάνουν τις αμοιβές τους με  τίτλο κτήσης ; αν είναι τελείως λάθος οκ το ξεχναμε.δεν λεμε για μόνιμη κατάσταση αλλα για μια λύση να μην βαλει ολο το πελατολόγιο του να αλλάξει λογιστή στα μέσα της χρονιάς .και αυτό μονο για φέτος. 

 

δλδ η τήρηση βιβλίων, η σύνταξη και υποβολή δηλώσεων από δημόσιο υπάλληλο κλπ είναι ίδια και όμοια με τα σεμινάρια ;  

διάβασε λίγο που και πότε προβλέπουν τα ΕΛΠ τον τίτλο κτήσης και θα καταλάβεις. 
Και πάνω απ όλα, μιλάμε για δημόσιο υπάλληλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

δλδ η τήρηση βιβλίων, η σύνταξη και υποβολή δηλώσεων από δημόσιο υπάλληλο κλπ είναι ίδια και όμοια με τα σεμινάρια ;  

διάβασε λίγο που και πότε προβλέπουν τα ΕΛΠ τον τίτλο κτήσης και θα καταλάβεις. 
Και πάνω απ όλα, μιλάμε για δημόσιο υπάλληλο 

Θα συμφωνήσω με ΧΑΛΚΙΔΕΟ. Δεν είναι το ίδιο και δεν με καλύπτει. Ούτε θέλω να κάνω αυτό που τοσα χρόνια λέω ότι είναι λάθος, δηλαδή να κρατάω βιβλία μαύρα όντας ΔΥ. 

Ευτυχώς όμως μίλησα με 2 φίλους συναδέλφους και θα μου κάνουν εξυπηρετηση για όσους πελάτες δεχθούν να πάνε σε αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;

1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

δλδ η τήρηση βιβλίων, η σύνταξη και υποβολή δηλώσεων από δημόσιο υπάλληλο κλπ είναι ίδια και όμοια με τα σεμινάρια ;  

διάβασε λίγο που και πότε προβλέπουν τα ΕΛΠ τον τίτλο κτήσης και θα καταλάβεις. 
Και πάνω απ όλα, μιλάμε για δημόσιο υπάλληλο 

ΠΡΩΤΗ. ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΛΆΒΕΙ ΤΊΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ; 

ΔΕΎΤΕΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ  ΕΚΔΟΘΕΙ ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ; 

δλδ η τήρηση βιβλίων, η σύνταξη και υποβολή δηλώσεων από δημόσιο υπάλληλο κλπ είναι ίδια και όμοια με τα σεμινάρια ;   OXI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 10+ ΣΕΜΗΝΑΡΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΚΑΝΩ 9 TON ΧΡΟΝΟ.  ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΜΠΟΡΩ NA TA ΚΑΝΩ  ;   

Διάβασε λίγο που και πότε προβλέπουν τα ΕΛΠ τον τίτλο κτήσης και θα καταλάβεις. ΟΚ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΔΑ. 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ

 αν είναι τελείως λάθος οκ το ξεχνάμε.

Αν και κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PanagiotisG είπε

Θα συμφωνήσω με ΧΑΛΚΙΔΕΟ. Δεν είναι το ίδιο και δεν με καλύπτει. Ούτε θέλω να κάνω αυτό που τοσα χρόνια λέω ότι είναι λάθος, δηλαδή να κρατάω βιβλία μαύρα όντας ΔΥ. 

Ευτυχώς όμως μίλησα με 2 φίλους συναδέλφους και θα μου κάνουν εξυπηρετηση για όσους πελάτες δεχθούν να πάνε σε αυτούς. 

δηλαδή να κρατάω βιβλία μαύρα όντας ΔΥ ;; O ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΊΣΤΗΚΕΣ  ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ;

τι σχέση  εχει αυτο με μαυρα ; 

Οκ αφού εχεις την λύση ξεχνά το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

δηλαδή να κρατάω βιβλία μαύρα όντας ΔΥ ;; O ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΊΣΤΗΚΕΣ  ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ;

τι σχέση  εχει αυτο με μαυρα ; 

Οκ αφού εχεις την λύση ξεχνά το 

Συγνώμη απλά απάντησα και δεν χώρισα τη δεύτερη πρόταση.

Τίτλος κτήσης δεν νομίζω ότι εφαρμόζεται παντού. Υπάρχουν κάποια ορια. 

Το κομμάτι με τα μαύρα πηγαίνει στη δεύτερη παράγραφο και στο ότι βρήκα μια λύση για κάποιους πελάτες μου και δεν θα κάνω αυτό που με ενοχλούσε και όχι σε σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος κτίσης αφορά ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα και από,φορολογούμενους που δεν  είναι υπόχρεοι  απεικόνισης συναλλαγών (η τήρηση λογιστικών βιβλίων κλπ κλπ ούτε ευκαιριακή δραστηριότητα είναι και ο φορολογούμενος είναι υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών. 
Ενδεικτικές περιπτώσεις για τις οποίες εκδίδεται τίτλος κτήσης -κατά τα ανωτέρω - είναι η καταβολή αμοιβών σε περιστασιακά απασχολούμενους, εισηγητές σεμιναρίων και συγγραφείς, δημόσιους ή ιδιωτικούς υπαλλήλους ή συνταξιούχους, εφόσον δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών για άλλη δραστηριότητα. Σε ό,τι αφορά τα λειτουργικά έξοδα είναι οι χορηγήσεις δειγμάτων, έξοδα κίνησης σε προσωπικό  και άλλα.
και τέλος και το σπουδαιότερο , ο Δημόσιος υπάλληλος ΔΕΝ μπορεί να ασκεί άλλη δραστηριότητα (ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας προβλέπει πότε και ποιες δραστηριότητες μπορούν να ασκούνται) 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...