Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμοί για μερική σύμβαση


dimitris_78

Ερώτηση

Βρήκα παρόμοιο θέμα για παλιότερο έτος για τα ερωτήματα που έχω αλλά νομίζω δεν είναι πια "updated" οι πληροφορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας,

σε περίπτωση παράλληλης απασχόλησης (πάνω από 2 εργοδότες) και για 2 ώρες κάθε Σάββατο υπαλλήλου με σύμβαση μερικής,

- ΦΜΥ υπολογίζεται στο συνολικό ετήσιο εισόδημα ή υπολογίζεται στο εισόδημα που λαμβάνει ξεχωριστά από τον κάθε εργοδότη ; αρά πρέπει να ξέρω το εισόδημα που θα έχει ακαθάριστο από τον άλλο εργοδότη της και τις εισφορές ;

- Εισφορά αλληλεγγύης ισχύει ότι αυτό τουλάχιστον επιμερίζεται στον κάθε ένα (το διασταυρώνω μέχρι τώρα ότι έτσι είναι) ;

- 20% παρακράτηση δεν  λέει ούτε στον Καραγιάννη. Όμως έχει καταργήθεί τελικά; και υπολογίζουμε μόνο ΦΜΥ ή όχι;

Το πρώτο και το τρίτο ερώτημα πραγματικά δεν βρίσκω σαφή απάντηση κάπου ή ένα παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν ξερω αυτην την συζητηση την ειδες 

ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕ 2 ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ

 

εχει ενα pdf που στην σελιδα 17 κατι αναφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, πράγματι ναι μεν γράφει για πολλαπλής απασχολήσεως αλλά δεν αναφέρει ούτε καν μια λέξη για φόρο και περισσότερο για φμυ.

Ίσως κάποιος να έχει παρόμοια περίπτωση με δασκάλους;

Αν δεν έχει τύχει σε κάποιον Τρίτη καλύτερα να πάρω τηλέφωνο επιθεώρηση; Ή να πάρω εφκα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι παλιά, και σε αυτό το σημείο δεν είμαι σίγουρος τι είναι πια σε ισχύ. Ενώ έχω διαβάσει για το 20%, βρήκα  ανάλυση της επιχείρησης (περιοδικό) να λέει ότι καταργήθηκε. Αλλά πουθενά αλλού. Και δεν βρίσκω τον φμυ αν τον υπολογίζω σε όλο η στο μέρος που πληρώνει ο δεύτερος εργοδότης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπολογισμός των ημερών ασφάλισης των των εργαζομένων σε Φροντιστήρια και Κέντρα Ξένων Γλωσσών με μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση.

Μετά από νεότερες διευκρινήσεις του Υπουργείου Εργασίας Κ.Α.Α., (Φ.10141/οικ.33777/878/2018) καθώς η διάταξη δεν κάνει ρητή αναφορά για την μερική απασχόληση (μειωμένος αριθμός <21 ωρών την εβδομάδα) και έχοντας υπόψη την ιδιομορφία της απασχόλησης των καθηγητών που στην πλειοψηφία τους δεν απασχολούνται με πλήρες ωράριο (21 ώρες την εβδομάδα), εφεξής στις περιπτώσεις αυτές (μη πλήρους ωραρίου) θα εφαρμόζονται οι διατάξεις για τους λοιπούς απασχολούμενους μισθωτούς του τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Ως εκ τούτου η υπ' αριθμ. εγκύκλιος 45/2017 σχετική εγκύκλιος του ΕΦΚΑ τροποποιείται ως προς τον υπολογισμό ημερών ασφάλισης για τους απασχολούμενους καθηγητές που το ωράριο τους δεν είναι πλήρες (τελευταία παράγραφος ενότητας 2).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 21 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

1) Καθηγητής φροντιστηρίου ξένων γλωσσών, 40 ετών, αμειβόμενος με ωρομίσθιο 7,00 €, με ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης - εργασία 20 ωρών την εβδομάδα, (τετράωρο - πενθήμερο Δευτέρα - Παρασκευή): Ημερομίσθιο 28,00 € και ασφάλιση με: 21-22-23 ΗΑ

2) Καθηγήτρια φροντιστηρίου ξένων γλωσσών, 50 ετών, αμειβόμενη με ωρομίσθιο 10,00 €, με ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης - εργασία 18 ωρών την εβδομάδα, (εξάωρο - τριήμερο Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή): Ημερομίσθιο 60,00 € και ασφάλιση με: Πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα: 12-13 ΗΑ

3) Καθηγητής φροντιστηρίου μέσης εκπαίδευσης, 45 ετών, αμειβόμενος με ωρομίσθιο 8,00 €, με ατομική σύμβαση εκ περιτροπής απασχόληση - εργασία 16 ωρών την εβδομάδα, (οκτάωρο - διήμερο Δευτέρα, Τετάρτη): Ημερομίσθιο 64,00 € και ασφάλιση με: Πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα: 8-9 ΗΑ

4) Καθηγήτρια φροντιστηρίου ξένων γλωσσών, 45 ετών, αμειβόμενη με ωρομίσθιο 10,00 €, με ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης - εργασία 5 ωρών την εβδομάδα, (μία ώρα - πενθήμερο Δευτέρα - Παρασκευή): 
Ημερομίσθιο 10,00 € και ασφάλιση με:
200 € (μην. μισθός)/11,06 (1η ασφ. κλάση)= 18,08 = 19 ΗΑ.

5) Καθηγητής φροντιστηρίου ξένων γλωσσών, 35 ετών, αμειβόμενος με ωρομίσθιο 7,00 €, με ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης - εργασία 5 ωρών την εβδομάδα, (μία ώρα - πενθήμερο Δευτέρα - Παρασκευή): 
Ημερομίσθιο 7,00 € και ασφάλιση με:
Πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα + προσαύξηση μίας ημέρας την εβδομάδα = 25 ΗΑ, με αποδοχές ΑΠΔ 25 ΗΑ επί 8,03€ (Ν.1892/1990).

6) Καθηγήτρια φροντιστηρίου μέσης εκπαίδευσης, 45 ετών, αμειβόμενη με ωρομίσθιο 7,00 €, με ατομική σύμβαση απασχόλησης - εργασία 3 ωρών την εβδομάδα, (μία ώρα - τριήμερο Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη): 
Ημερομίσθιο 7,00 € και ασφάλιση με:
Πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα + προσαύξηση μίας ημέρας την εβδομάδα = 16 ΗΑ, με αποδοχές ΑΠΔ 16 ΗΑ επί 8,03€ (Ν.1892/1990).

7) Καθηγητής φροντιστηρίου ξένων γλωσσών, 30 ετών, αμειβόμενος με ωρομίσθιο 8,00 €, με ατομική σύμβαση απασχόλησης - εργασία 2 ωρών την εβδομάδα, (μία ώρα - διήμερο Δευτέρα, Τρίτη): 
Ημερομίσθιο 8,00 € και ασφάλιση με:

Πραγματικές ημέρες απασχόλησης τον μήνα χωρίς προσαύξηση ημέρας την εβδομάδα = 8 ΗΑ, με αποδοχές ΑΠΔ 8 ΗΑ επί 8,03€ (Ν.1892/1990).
 

Η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ   Εγκύκλιος Ε.Φ.Κ.Α. αρ. 34/2018 Τροποποίηση του υπολογισμού ημερών ασφάλισης των εργαζομένων σε Φροντιστήρια και Κέντρα Ξένων Γλωσσών, απασχολούμενων κάτω των 21 ωρών την εβδομάδα
 

Δείτε επίσης : [ΔΕΝ: Σχετικά με την ασφάλιση καθηγητών φροντιστηρίων και κέντρων ξένων γλωσσών]



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41776#

ΣΛΟΤ 186/2019 Υπολογισμός ΕΜΕ για ωρομίσθιους καθηγητές Φροντιστηρίων

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30526

ΔΕΝ: Σχετικά με την ασφάλιση καθηγητών φροντιστηρίων και κέντρων ξένων γλωσσών

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41202

ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

 

625/2018 Διευκρινίσεις για το επίδομα ανεργίας των καθηγητών των κέντρων ξένων γλωσσών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29983

ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

Καθηγητές Φροντιστηρίων και Κέντρων ξένων γλωσσών: Ημέρες αργιών και διακοπών καθώς και απασχόληση κατά τις Κυριακές

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39434

....νεο

Άρθρα Η εορτή του Αγίου Πνεύματος

Φροντιστηρίων Μέσης Εκπαιδεύσεως (ΔΑ 12/2004 ΚΑΙ ΔΑ 12/2005)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31021

και ενα σχετικο που αφορα καθηγητες δημοσιου 

Καθηγητές και υπηρετούντες λέκτορες πλήρους απασχόλησης ΑΕΙ: Είσπραξη ποσοστού επί του εισοδήματος που προέρχεται από επιχειρηματική δραστηριότητα - Εκκρεμείς οφειλές παρελθόντων ετών

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44949

ΔΕΕ: Κατά τη συμφωνία-πλαίσιο για την εργασία ορισμένου χρόνου, οι καθηγητές συμβασιούχοι υπάλληλοι δημοσίου δικαίου δικαιούνται την ίδια μισθολογική προσαύξηση λόγω βαθμού με τους έχοντες την ίδια προϋπηρεσία καθηγητές δημοσίους υπαλλήλους εφόσον η συμπλήρωση ορισμένου χρόνου προϋπηρεσίας αποτελεί τη μοναδική προϋπόθεση για τη χορήγηση της προσαύξησης αυτής
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παντως αν πας να το δεις απλα εγω θα τους εκανα τις κρατησεις βαση των συνολικων εισοδηματων. τωρα οσο αφορα το φμυ αν τα ξεπερνα δεν θα το εκανα  .γιατι μπορει να μην ξερεις οτι δουλευει αλλου και να την γλυτωσεις . και απλα να πεις εβγαζα λαθος μισθοδοσια αλλα δεν τα ξερω καθοθου ουτε ποσο ειναι ο βασικος καλυτερα να περιμενεις να παρει θεση καποιος που γνωριζει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ όπως πάντα, ναι θα περιμένω ακόμα, και θα δω αυτά που ανήρτησες και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω κβαντική και ειδικά για ένα νέο σαν εμένα. Ισχύει αλλά όταν το ψάξεις να το επιβεβαιώσεις ίσως και να μην ισχύει, κάτι σαν τα κουάρκ θα έλεγα. Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγω ειμαι της γνωμης να μην θελεις να γνωριζεις που δουλευει και με τι εκκαθαριση γιατι τζαμπα θα ψαχνεις και θα πονοκεφαλιαζεις και στο τελος θα τα ακουσεις κιολας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, picos είπε

κι εγω ειμαι της γνωμης να μην θελεις να γνωριζεις που δουλευει και με τι εκκαθαριση γιατι τζαμπα θα ψαχνεις και θα πονοκεφαλιαζεις και στο τελος θα τα ακουσεις κιολας 

μαζι σου,απλα την μονο ενστανση που εχω ειναι ο μισθωτος να ειναι ενημερωρος για να μην πει οταν γινει η δηλωση του  καλα εμενα γιατι μου βγηκε να πληρωσω,τοτε προτειμα να του ειχαν κανει λαθος κρατησεις και να επερνε 10 ευρω τον μηνα λιγοτερα  παρα να πληρωσει 100 ευρω σε 3 δοσεις . μονο γι αυτο πρεπει να ειναι ενημερος οπως επισης οτι αν δουλευει σε δυο  εργοδοτες πανω απο τις νομιμες  ωρες την εβδομαδα παλι 25 ενσυμα θα μετρησουν στην συνταξη του και οτι αυτο δεν ειναι ακομα νομιμο παρ ολο που ειπσρακτικα ειναι αποδεκτο  . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το 20% έχει καταργηθεί για την δευτερεύουσα εργασία,αφού επέλεγε ο εργαζόμενος την κύρια ,αυτή με τις μεγαλύτερες απολαβές.

ο κάθε εργοδότης ότι προβλέπεται για τις δικές του καταβαλλόμενες αποδοχές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, PROAKIS είπε

το 20% έχει καταργηθεί για την δευτερεύουσα εργασία,αφού επέλεγε ο εργαζόμενος την κύρια ,αυτή με τις μεγαλύτερες απολαβές.

ο κάθε εργοδότης ότι προβλέπεται για τις δικές του καταβαλλόμενες αποδοχές.

Ναι και εγώ έχω βρει σχετικά μόνο αυτό :http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/19116/Παρακράτηση-φόρου-στην-περίπτωση-πολλαπλής-απασχόλησης και δεν ήμουν σίγουρος

ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...