Jump to content
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.

Question

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

• Answers 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Είχα το ίδιο πρόβλημα πρόβλημα και το έλυσα.  'Eστειλα το εξής mail: From: Σταυρουλάκης Κώστας (+λάκης) [mailto:[email protected]] Sent: Thursday, June 13, 2019 1:04 PMTo: informatio

Εχει ακουστεί ακόμα και  μια βδομάδα αλλα και αυτό δεν είναι στάνταρ. Ανάλογα την περίπτωση.  Δεν εχω μπει να κανω καμιά ακόμα, μου φαίνεται θα πέσει πολλή γέλιο οταν αρχίσω να ασχολούμαι και με

Τα ασφαλιστικά ταμεια εχω την εντύπωση οτι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα.  Η εφορία taxis οκ ενημερώθηκε (αν μπεις θα δεις σου εχει και το νταμακι της προκαταβολης) Για τα ασφαλιστικά ταμεία δε

Posted Images

Recommended Posts

• 0

Εμ... να ρωτήσω τώρα κάτι που γυρνά. έστειλα στον ΕΦΚΑ, μπήκα στο ΚΕΑΟ έκανα και πιστοποίηση, και εκεί τι γίνεται τώρα;

δεν βλέπω πουθενά για τον 4611 ούτε οφειλές να είναι υπολογισμένες. Θέλω να μπώ πρίν 10 λεπτά τύπωσα από τον ΕΦΚΑ, την αίτηση ώστε το ΚΕΑΟ να ξεκινήσει. Πρέπει να περιμένω ; 

έχω ήδη στείλει για την εφορία 15 λεπτά πρίν και πήρα ταυτότητα οφειλής. θα έχουμε θέμα;

• 0

Ενώ έχει κάτω από 10000 στην δήλωση του φορ. έτους 2017, του βάζει ελάχιστη μηνιαία για 120 δόσεις βγάζει 50 ευρώ. όχι 20 ευρώ.

Διαβάζω το νόμο, δεν πιάνω το πρόβλημα του. Γιατί δεν μου υπολογίζει το 20ευρω΄;;;

• 0
Μόλις τώρα, dimitris_78 είπε

Ενώ έχει κάτω από 10000 στην δήλωση του φορ. έτους 2017, του βάζει ελάχιστη μηνιαία για 120 δόσεις βγάζει 50 ευρώ. όχι 20 ευρώ.

Διαβάζω το νόμο, δεν πιάνω το πρόβλημα του. Γιατί δεν μου υπολογίζει το 20ευρω΄;;;

ποιο νόμο διαβάζεις της φορολογικής διοίκησης η των ασφαλιστικών ταμείων, και ακόμα τα ασφαλιστικά ταμεία απ οτι ξερω δεν εχει ενημερωθεί το συστημα .και αν δεν μου διαφευφει κατι στα ασφαλιστικα ταμεια εχει μεινει το 50 ευρω στην εφορια απο 30 πηγε 20.

• 0

για την εφορία, το 4611 ψάχνω. ούτε επιλογή μου δίνει 30 ευρώ, ούτε 20 ευρώ. Το χρέος είναι πάνω από 3000 ευρώ. Και μόνο αυτό προσπαθώ να επιβεβαιώσω. ότι είναι θέμα υψους του χρέους.

• 0
37 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

αν μιλας για την εφορια εγω δεν ειχα προβλημα στις δικες μου απο που το κανεις απο το taxis; απο εκει πρεπει να πας . 

στην σελιδα του ταxis στην δευτερη σελιδα της ρυθμισης δεν σου χει το νταμακι της προκαταβολής;  

• 0
12 ώρες πριν, dimitris_78 είπε

Η πλάκα είναι ότι στο παράθυρο του taxisnet στο κίτρινο πλαίσιο με τα ελλεινά γράμματα, γράφει ακριβώς αυτό εκεί. Αφού μπήκα 2-3 φορές το πρόσεξα.

Αρά για να γίνει σωστά πρέπει να περάσω πρώτα από την εφορία να στείλω την Ρ6, μετά από τον εφκα να στέιλω την αίτηση για τα χρέη πρός ασφαλιστικά. ΚΕΑΟ μετά, Πληρώνει. Και εντωμεταξύ σε τρείς μέρες υποβολή Ρ2. Σωστά;

Οδηγίες για όλο αυτό υπάρχει ; σε ένα normal pdf ;

εδω θα βρεις 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31526

1. Με ποια σειρά να κάνω τις αιτήσεις ρύθμισης Ρ2 που αφορούν διαφορετικό αριθμό δόσεων;

Στη Ρ2 υπάρχει η λίστα «Επιλογή Ρύθμισης» α) Έως 24 δόσεις και β) Έως 12 δόσεις. Επιλέγοντας πρόγραμμα ρύθμισης έως 24 δόσεις μπορείτε να ρυθμίσετε οφειλές που προέρχονται μόνο από έκτακτη αιτία. Υποβάλλετε την αίτηση στο TAXISnet και πληρώνετε την πρώτη δόση με την Τ.Ρ.Ο. στην τράπεζα. Όταν η κατάσταση της «Ρ2 - 24 δόσεις» γίνει «Επικυρωμένη» και εφόσον υπάρχουν κι άλλες οφειλές που δεν εντάσσονται στην παραπάνω περίπτωση, επιλέγετε τη ρύθμιση «Ρ2 - 12 δόσεις» και υποβάλλετε την αίτηση για αυτές (στη ρύθμιση «Ρ2 - 12 δόσεις» εμφανίζονται όλες οι οφειλές που δεν έχουν ρυθμιστεί με την προηγούμενη ρύθμιση).

• 0
33 λεπτά πριν, 125883623 είπε

αν μιλας για την εφορια εγω δεν ειχα προβλημα στις δικες μου απο που το κανεις απο το taxis; απο εκει πρεπει να πας . 

στην σελιδα του ταxis στην δευτερη σελιδα της ρυθμισης δεν σου χει το νταμακι της προκαταβολής;  

Ναι μου το έχει, πατάω υπολογισμό, λέει από πάνω ποσό χρέους κάπου 3500 + 1500 προσαυξήσεις, επέλεξα 120 δόσεις , χωρίς προκαταβολή, και μου λέει δόση 49€. Γιατί όχι 20;

• 0

Καλησπέρα , προσπαθώ να πάρω κωδικούς για το ΚΕΑΟ μη μισθωτών σε ασφαλισμένο το πρωην ΟΑΕΕ και ενώ στο πρώτο στάδιο της ρύθμισης έχω δει κανονικά υπόλοιπο , μου βγάζει μήνυμα " ο αριθμός μητρώου φορέα δεν υπάρχει στο μητρώο οφειλετών ΚΕΑΟ " και δε με αφήνει να ολοκληρώση την εγγραφή . Έχει κανένας καμιά ιδέα τι γίνεται ?

• 0
34 λεπτά πριν, stratost είπε

Καλησπέρα , προσπαθώ να πάρω κωδικούς για το ΚΕΑΟ μη μισθωτών σε ασφαλισμένο το πρωην ΟΑΕΕ και ενώ στο πρώτο στάδιο της ρύθμισης έχω δει κανονικά υπόλοιπο , μου βγάζει μήνυμα " ο αριθμός μητρώου φορέα δεν υπάρχει στο μητρώο οφειλετών ΚΕΑΟ " και δε με αφήνει να ολοκληρώση την εγγραφή . Έχει κανένας καμιά ιδέα τι γίνεται ?

δες παραπανω τον τροπο που το κανεις με το αμκα του αν εχουν παει βεβαια οι οφειλες του στο κεαο 

• 0

Έχω κάνει και άλλες πολλές εγγραφές με το ΑΜΚΑ για μη μισθωτούς. Μάλλον επειδή η πρώτη φάση της ρύθμισης έγινε πριν 5 ημέρες πιθανό να μην έχει στείλει το ΚΕΑΟ τις οφειλές 2017,2018 ακόμη. Υπομονή και αναμονή ........

• 0

καλημερα, αν /?δεν εχουν φορτωθεί οφειλες ακομη πηγαινει στο ταμειο ο οφειλετης ασφαλισμενος;; εχει γινει η αιτηση με επανυπολογισμο ,εχει παρει πρωτοκολλο ηλεκτρονικο αλαλ δεν εμφανιζει τις δοσεις. Μηπως πρεπει να γιενιε εκκαθαριση για το 2019;; 

• 0

η αποψη μου ναι  πρέπει να γίνει (αν δεν κάνω λάθος ο νόμος ορίζει τον 09/χχχχ κάθε χρόνου ) άλλα δεν το βλέπω να την κάνουν  αυτόν τον μηνά ,γι αυτό ρύθμισε τωρα  τις εικονικές όφειλες σου και όταν γίνει η εκκαθαριση λογικά θα αναπροσαρμοστει αυτόματα οπως και το επιτόκιο . 

• 0

καλησπερα

σε επικοινωνια μου σημερα με τον εφκα μου ειπαν οτι θα πεσει  και το 2018 απο αυριο στο κεαο ,ισχυει?

τελικα το 2018 που εκκαθαρίστηκε τον ιουλιο 2019 μπαινει στη ρυθμιση των 120?

και επισης το 2019 γινεται ταυτοχρονα 12 δοσεις ηλεκτρονικα η πρεπει να παμε οαεε?

• 0
2 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

σε επικοινωνια μου σημερα με τον εφκα μου ειπαν οτι θα πεσει  και το 2018 απο αυριο στο κεαο ,ισχυει?

και επισης το 2019 γινεται ταυτοχρονα 12 δοσεις ηλεκτρονικα η πρεπει να παμε οαεε?

Σε ποια εκκαθάριση του Ιουλίου αναφέρεσαι και βαση ποιον εισοδημάτων έγινε; 

Το 2018 απ οτι εχω καταλάβει ακομα δεν εχει εκκαθάριστη . υποτίθεται ότι αυτόν τον μήνα έπρεπε να την κάνουν αλλα ακομα δεν έχουν βγει η εισφορά του μήνα ποσο μάλλον η εκκαθάριση και υπαρχει και μια λογική ακόμα δεν έχουν ολοκληρωθεί η δόσης της προηγούμενης εκκαθάρισης.αφου η πρώτη ξεκίνησε τον 08/2019 

Οτι το 2018 μπορείς να το ρυθμίσεις , μπορείς. Αν έχουν πέσει στο κεαο (σε πολλούς εχει πέσει)

Αλλα και αυτό το ποσό είναι εικονικό αφού οι δηλώσεις έκλεισαν καλοκαίρι  και μετα την οριστική υποβολή τους δεν εχει γίνει καμιά εκκαθαριση.

Το 2019  εννοείς το εφκα.πως να ρυθμίσεις το τελείως εικονικό. Οχι 12δοσεις δεν υπάρχουν για τον εφκα.

Αυτα εγω καταλάβει αλλα με τον εφκα ποτε δεν είμαι σίγουρος. 

• 0

Καλησπερα.Χρεος στο ικα υψους 1100 ευρω απο το 2001-2002 εχει προσαυξησεις 1200 ευρω.Αν πληρωσει εφαπαξ του σβηνει ολες τις προσαυξησεις αλλα αν βαλω 12 δοσεις μου προσθετει ολες τις προσαυξησεις.Επισης αν βαλω 48 δοσεις μου βγαζει το ιδιο ποσο με τις προσαυξησεις οπως με τις 12 δοσεις.Επιλογη για 120 δεν εχει.Τα φωτα σας

• 0

Για τους δικηγορους, δικ. επιμελητες, που δεν εχουν υπολογιστει οι οφειλες  στο ΕΤΑΑ, ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ εφκα για ρυθμιση, ολοκληρωνουμε και υποβαλουμε την αιτηση, με οτι υπαρχει ως οφειλη (εφκα και ετεαεπ) για να προλαβουμε την 30/9/19? η περιμενουμε την αναρτηση των οφειλων και μετα προχωραμε.

• 0
16 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

?

• 0
2 ώρες πριν, klery είπε

?

σε επικοινωνια μου σημερα με τον εφκα μου ειπαν οτι θα πεσει  και το 2018 απο αυριο στο κεαο ,ισχυει? ναι αν και εικονικά τα ρυθμίζουν

τελικα το 2018 που εκκαθαρίστηκε τον ιουλιο 2019 μπαινει στη ρυθμιση των 120? ναι απλα τον ιουλιου εγινε με εισοδηματα του 2017 οχι τα επισημα του 2018 ,αυτο συμαινει οτι στην ουσια το 2018 δεν εχει εκκαθαριστη . 

και επισης το 2019 γινεται ταυτοχρονα 12 δοσεις ηλεκτρονικα η πρεπει να παμε οαεε? το 2019 ειναι εφκα και ειναι τελειως εικονικο και γι αυτο δεν ειναι ληξιπροθεσμο και ο εφκα δεν το ρυθμιζει . εκτος και αν εχει πεσει η οφειλη στο κεαο ,αυτο υποτιθεται οταν γινει η εκκαθαριση θα παει σε 5 δοσης και μετα το περας τους ειναι οριστικη οφειλη  

παρε και δευτερη γνωμη αλλα .... 

• 0
Στις 20/9/2019 στις 11:31 ΠΜ, 125883623 είπε

σε επικοινωνια μου σημερα με τον εφκα μου ειπαν οτι θα πεσει  και το 2018 απο αυριο στο κεαο ,ισχυει? ναι αν και εικονικά τα ρυθμίζουν

τελικα το 2018 που εκκαθαρίστηκε τον ιουλιο 2019 μπαινει στη ρυθμιση των 120? ναι απλα τον ιουλιου εγινε με εισοδηματα του 2017 οχι τα επισημα του 2018 ,αυτο συμαινει οτι στην ουσια το 2018 δεν εχει εκκαθαριστη . 

το εφκα του 2018 εκκαθαριζεται με εισοδηματα του 2017 ειναι οριστικο ,μαλλον το μπερδευεις με το 2019

• 0

Καλησπέρα.

Μία διευκρίνιση παρακαλώ.

Αν κάποιος κάνει αίτηση στον ΕΦΚΑ στις 29/9/2019, εντός προθεσμίας δηλαδή, πότε πρέπει να πληρώσει την πρώτη δόση?

Από τη στιγμή που οι οφειλές στο ΚΕΑΟ θέλουν 2-3 μέρες για να φανούν, θα πληρώσει την πρώτη δόση εκπρόθεσμα?

Όποιος μπορεί ας το διευκρινίσει, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.

Ευχαριστώ πολύ.

• 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μία διευκρίνιση παρακαλώ.

Αν κάποιος κάνει αίτηση στον ΕΦΚΑ στις 29/9/2019, εντός προθεσμίας δηλαδή, πότε πρέπει να πληρώσει την πρώτη δόση?

Από τη στιγμή που οι οφειλές στο ΚΕΑΟ θέλουν 2-3 μέρες για να φανούν, θα πληρώσει την πρώτη δόση εκπρόθεσμα?

Όποιος μπορεί ας το διευκρινίσει, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.

Ευχαριστώ πολύ.

30/9

• 0
4 ώρες πριν, Eumilos. είπε

30/9

Και πώς θα ξέρει ακριβώς το ποσό, αφού η δόση και το επιτόκιο θα βγουν από το ΚΕΑΟ?

Αν δεν πληρώσει στις 30/9 θα χάσει τη ρύθμιση, παρόλο που θα έχει κάνει την αίτηση εμπρόθεσμα?

Ευχαριστώ.

• 0
23 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και πώς θα ξέρει ακριβώς το ποσό, αφού η δόση και το επιτόκιο θα βγουν από το ΚΕΑΟ?

Αν δεν πληρώσει στις 30/9 θα χάσει τη ρύθμιση, παρόλο που θα έχει κάνει την αίτηση εμπρόθεσμα?

Ευχαριστώ.

Στην ουσία αυτό απάντησε μάλλον

Ρυθμίσεις ασφαλιστικών ταμείων εως 27/09 για να προλάβεις 30/09 να κάνεις την πληρωμή (αν δεν παρει πάλι παράταση)

Και στο taxis κανε μια απο τα ίδια, 

Αλλιώς  στο taxis μέχρι της 29/09 να δεις αν υπάρχει κανα πρόβλημα με υπερεισπραξη η μη υποβολή δηλώσεων και πλήρωμη έως 30/09 και μετα  θα  φανεί λογικά δεν θα χεις πρόβλημα. 

Για να χεις το κεφαλι σου τελείως ήσυχο κάντες αύριο μεθαύριο  πληρωμή εως 27/07 και ολα κομπλέ. 

Εγω ετσι λεω να κινηθώ στις δικές μου περιπτώσεις. 

Εξαιρέση στον κανόνα, οι ρυθμίσεις που θα γινουν χειρόγραφο στο κεαο λογο μη δυνατότητας ηλεκτρονικης υποβολής.