Jump to content
  • 0
Constantinos

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.

Question

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Recommended Posts

• 0

Καλημέρα,

εχει δοκιμάσει κάποιος συνάδερφος να κάνει νέα αίτηση για ρύθμιση για 120 δοσεις απο οαεε? με βγαζει μηνυμα για πρόβλημα κατα τον υπολογισμο.

τι μπορει να ευθύνεται?

• 0

καλημερα,μηπως πρεπει να πληρωθουν οι τρεχουσες εισφορες του 2019 για να τρεξει η ρυθμιση κεαο των 120 δοσεων στ ασφαλιστικα ταμεια?για μια αιτηση που εχω κανει ας πουμε δεν εχουν βγει δοσεις 

• 0

Καλημέρα στους συναδέλφους και καλό κουράγιο. Ξαναρωτώ αν κάποιος το έχει σίγουρο.

Εταιρία με ρύθμιση βάσει του 4321/2015 έχει δόση 570 ευρώ κι απομένουν 44 δόσεις.

Πριν ανακοινωθεί το μειωμένο επιτόκιο μου έβγαζε δόση ρύθμισης με βάσει τον 4611/2019 περί τα 700 ευρώ (ίδιο αριθμό δόσεων έβαζα)

Ξαναμπαίνω σήμερα και μου βγάζει πάλι ίδιο ποσό περί τα 700 ευρώ.

Δεν υπολογίζει την δόση με 3% πλέον επιτόκιο?

• 0
1 ώρα πριν, GRECTORAS είπε

Καλημέρα στους συναδέλφους και καλό κουράγιο. Ξαναρωτώ αν κάποιος το έχει σίγουρο.

Εταιρία με ρύθμιση βάσει του 4321/2015 έχει δόση 570 ευρώ κι απομένουν 44 δόσεις.

Πριν ανακοινωθεί το μειωμένο επιτόκιο μου έβγαζε δόση ρύθμισης με βάσει τον 4611/2019 περί τα 700 ευρώ (ίδιο αριθμό δόσεων έβαζα)

Τα ασφαλιστικά ταμεια εχω την εντύπωση οτι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα. 

Η εφορία taxis οκ ενημερώθηκε (αν μπεις θα δεις σου εχει και το νταμακι της προκαταβολης)

Για τα ασφαλιστικά ταμεία δεν πρέπει να το έχουν φτιάξει ακόμα. 

Παρε δεύτερη γνώμη. 

• 0
58 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Τα ασφαλιστικά ταμεια εχω την εντύπωση οτι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα. 

Η εφορία taxis οκ ενημερώθηκε (αν μπεις θα δεις σου εχει και το νταμακι της προκαταβολης)

Για τα ασφαλιστικά ταμεία δεν πρέπει να το έχουν φτιάξει ακόμα. 

Παρε δεύτερη γνώμη. 

1000 ευχαριστώ για την πρώτη γνώμη, κι εγώ αμετάβλητα τα βλέπω και δεν γνωρίζω πόσο ακριβώς θα διαμορφωθεί η δόση με το μειωμένο επιτόκιο 3% και δεν τολμώ να προχωρήσω γιατί αυτή την στιγμή με το 5% δεν συμφέρει.

• 0

Είναι δυνατόν ένα μήνα μετά και στην ρύθμιση των ασφαλιστικών να μην έχει αλλάξει το επιτόκιο?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31414

Είδα και σε άλλο θέμα ότι και άλλοι συνάδελφοι δεν μπορούν να δουν με τι επιτόκιο τρέχει η ρύθμιση.

Τι σόι μλκ είναι αυτοί απορώ

• 0
4 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Καλησπέρα.

Η έκπτωση στο επιτόκιο αφορά και στη ρύθμιση για τα ασφαλιστικά ταμεία?

Εγώ νόμιζα ότι ήταν μόνο για τη ρύθμιση προς τη φορολογική διοίκηση.

• 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

ελα μου ντε τι ισχυει; παντως στον νομο αναφερει ν4611/2019 αρθρο 10 παραγραφος 1(στην αιτιολογικη ηταν 5)και γω εχω μπερδευτει 

1. Η βασική οφειλή που υπάγεται στη ρύθμιση του παρόντος, όπως αυτή προκύπτει μετά τον υπολογισμό σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 2 έως 6, κεφαλαιοποιείται κατά την ημερομηνία υπαγωγής στη ρύθμιση και αντί τόκων, πρόσθετων τελών και προσαυξήσεων λόγω μη εμπρόθεσμης καταβολής, κατά την κείμενη νομοθεσία, επιβαρύνεται, από τον επόμενο μήνα από αυτόν της υπαγωγής στη ρύθμιση, με τόκο που υπολογίζεται με βάση το εκάστοτε ισχύον επιτόκιο αναφοράς για πράξεις αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας πλέον τριών (3) εκατοστιαίων μονάδων, ετησίως υπολογιζόμενο.

• 0

Καλησπέρα.

Σε φαρμακοποιό έβγαλε αυτόματα ο ΕΦΚΑ Πράξη Βεβαίωσης Οφειλής για τις δόσεις εκκαθάρισης 2017, αναγράφοντας: 

Βεβαιώνει και καταλογίζει, την ανωτέρω συνολική οφειλή ως έσοδο του Ταμείου, και αποφασίζει την είσπραξη του ανωτέρω ποσού από το αρμόδιο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (ΚΕΑΟ), την οποία και διαβιβάζει.

Για αυτές τις οφειλές μπορεί να κάνει ρύθμιση 120 δόσεων?

Ρωτάω επειδή έχουν ήδη μεταβιβαστεί στο ΚΕΑΟ.

Ευχαριστώ.

• 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

ΆΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΆ ΤΑΜΕΊΑ 

ΕΦΚΑ: Αναπροσαρμογή επιτοκίου ρύθμισης του ν.4611/2019

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45472

• 0
9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε φαρμακοποιό έβγαλε αυτόματα ο ΕΦΚΑ Πράξη Βεβαίωσης Οφειλής για τις δόσεις εκκαθάρισης 2017, αναγράφοντας: 

Βεβαιώνει και καταλογίζει, την ανωτέρω συνολική οφειλή ως έσοδο του Ταμείου, και αποφασίζει την είσπραξη του ανωτέρω ποσού από το αρμόδιο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (ΚΕΑΟ), την οποία και διαβιβάζει.

Για αυτές τις οφειλές μπορεί να κάνει ρύθμιση 120 δόσεων?

Ρωτάω επειδή έχουν ήδη μεταβιβαστεί στο ΚΕΑΟ.

Ευχαριστώ.

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΊ ΓΙΑ ΔΕΣ ΑΥΤΆ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ  ΤΠΤ 

Επισημάνσεις 

tips από την δίωρη εκπομπή "Μια ώρα επί της ουσίας "

• Τα εκκαθαριστικά του ΕΦΚΑ 2018 θα αναρτηθούν για πρώτη φορά σύντομα και ενιαία ( παράλληλη και μη ασφάλιση ) χωρίς να επηρεάζει την αίτηση υπαγωγής ρύθμισης των ασφαλιστικών οφειλών.
  • Όλες οι παλιές ρυθμίσεις μπορούν να επαναπροσδιοριστούν σε 120 δόσεις
  • Ο οφειλέτης επιλέγει ποιου φορέα οφειλές εντάσσει. Οι οφειλές του ΕΤΕΑΕΠ για τα έτη 2017 και 2018 εντάσσονται προαιρετικά και όχι υποχρεωτικά
  • Οι οφειλές που εμφανίζονται στο ΚΕΑΟ είναι οι οριστικοποιημένες. Αν υπάρχει διαφωνία με αυτές πρέπει να επισκεφθείτε τον ΕΦΚΑ. Προσοχή : Αν δεν έχετε επιλέξει ρύθμιση με επανυπολογισμό ή χωρίς δεν σας εμφανίζει την επιλογή υποβολή. Οι εισφορές από την 1-1-2002 έως σήμερα διαμορφώνουν τον συντάξιμο μισθό και έτσι έχουν επίδραση στην όποια σύνταξη. 
  • Οι ρυθμισμένες οφειλές προς το ΚΕΑΟ δεν επηρεάζουν την ρύθμιση του εξωδικαστικού γιατί διαχειρίζονται αυτοτελώς. Όλες οι παλιές ρυθμίσεις μπορούν να ενταχθούν στις 120 δόσεις με απλή επίσκεψη στην ρύθμιση οφειλών στην πλατφόρμα του ΚΕΑΟ
  • Οι εταιρείες ως εργοδότης εάν έχει οφειλές μπορεί να ενταχθεί στις 120 δόσεις. Εάν υπάρχει διακοπή δραστηριότητας και δεν έχουν ενεργούς κωδικούς πρόσβασης τότε μόνο με φυσική παρουσία μπορούν να ρυθμίσουν. Οι εργοδότες ρυθμίζουν τα χρέη μέχρι το 2018 σε 120 δόσεις και μπορούν να ρυθμίσουν τα χρέη του 2019 μέχρι τον προηγούμενο μήνα της ρύθμισης σε 12 δόσεις. Δεν μπορούν συνεχώς να προβούν οι εργοδότες σε νέες ρυθμίσεις εντάσσοντας σε αυτές νέες οφειλές. Θα πρέπει να τηρηθούν οι όροι της πάγιας ρύθμισης 120 δόσεων και εάν δημιουργηθεί νέα οφειλή μόνο τότε μπορούν να προβούν σε ρύθμιση 12 δόσεων.
  • Δεν εντάσσονται στην ρύθμιση των 120 δόσεων όσοι έχουν ενταχθεί στο Νόμο Κατσέλη με οριστική απόφαση. Όλες οι αχρεώστητες καταβληθείσες παροχές που για διάφορες λόγους λάμβαναν ασφαλισμένοι και πρέπει να επιστραφούν μπαίνουν και αυτές στην διαδικασία ρύθμισης.
  • Ανεξάρτητα εάν έχουν εμφανιστεί οι τυχόν οφειλές από το ασφαλιστικό μας ταμείο στην πλατφόρμα πρέπει να προβούμε στην αίτηση ρύθμισης ώστε να κατοχυρώσουμε το δικαίωμα ( μέχρι 30/09 υποβολή αίτησης ) ρύθμισης.
  • Αν έχουμε ενταχθεί στη ρύθμιση των 120 δόσεων και βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ νέα οφειλή τότε χάνουμε την ρύθμιση.
  • Πλέον οι αγρότες 67 ετών συνταξιοδοτούνται άμεσα καθώς αλλάζει το όριο οφειλών για τους αγρότες από 4.000€ που ισχύει σήμερα σε 6.000€.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44914#

• 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΊ ΓΙΑ ΔΕΣ ΑΥΤΆ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ  ΤΠΤ 

Επισημάνσεις 

tips από την δίωρη εκπομπή "Μια ώρα επί της ουσίας "

• Τα εκκαθαριστικά του ΕΦΚΑ 2018 θα αναρτηθούν για πρώτη φορά σύντομα και ενιαία ( παράλληλη και μη ασφάλιση ) χωρίς να επηρεάζει την αίτηση υπαγωγής ρύθμισης των ασφαλιστικών οφειλών.
  • Όλες οι παλιές ρυθμίσεις μπορούν να επαναπροσδιοριστούν σε 120 δόσεις
  • Ο οφειλέτης επιλέγει ποιου φορέα οφειλές εντάσσει. Οι οφειλές του ΕΤΕΑΕΠ για τα έτη 2017 και 2018 εντάσσονται προαιρετικά και όχι υποχρεωτικά
  • Οι οφειλές που εμφανίζονται στο ΚΕΑΟ είναι οι οριστικοποιημένες. Αν υπάρχει διαφωνία με αυτές πρέπει να επισκεφθείτε τον ΕΦΚΑ. Προσοχή : Αν δεν έχετε επιλέξει ρύθμιση με επανυπολογισμό ή χωρίς δεν σας εμφανίζει την επιλογή υποβολή. Οι εισφορές από την 1-1-2002 έως σήμερα διαμορφώνουν τον συντάξιμο μισθό και έτσι έχουν επίδραση στην όποια σύνταξη. 
  • Οι ρυθμισμένες οφειλές προς το ΚΕΑΟ δεν επηρεάζουν την ρύθμιση του εξωδικαστικού γιατί διαχειρίζονται αυτοτελώς. Όλες οι παλιές ρυθμίσεις μπορούν να ενταχθούν στις 120 δόσεις με απλή επίσκεψη στην ρύθμιση οφειλών στην πλατφόρμα του ΚΕΑΟ
  • Οι εταιρείες ως εργοδότης εάν έχει οφειλές μπορεί να ενταχθεί στις 120 δόσεις. Εάν υπάρχει διακοπή δραστηριότητας και δεν έχουν ενεργούς κωδικούς πρόσβασης τότε μόνο με φυσική παρουσία μπορούν να ρυθμίσουν. Οι εργοδότες ρυθμίζουν τα χρέη μέχρι το 2018 σε 120 δόσεις και μπορούν να ρυθμίσουν τα χρέη του 2019 μέχρι τον προηγούμενο μήνα της ρύθμισης σε 12 δόσεις. Δεν μπορούν συνεχώς να προβούν οι εργοδότες σε νέες ρυθμίσεις εντάσσοντας σε αυτές νέες οφειλές. Θα πρέπει να τηρηθούν οι όροι της πάγιας ρύθμισης 120 δόσεων και εάν δημιουργηθεί νέα οφειλή μόνο τότε μπορούν να προβούν σε ρύθμιση 12 δόσεων.
  • Δεν εντάσσονται στην ρύθμιση των 120 δόσεων όσοι έχουν ενταχθεί στο Νόμο Κατσέλη με οριστική απόφαση. Όλες οι αχρεώστητες καταβληθείσες παροχές που για διάφορες λόγους λάμβαναν ασφαλισμένοι και πρέπει να επιστραφούν μπαίνουν και αυτές στην διαδικασία ρύθμισης.
  • Ανεξάρτητα εάν έχουν εμφανιστεί οι τυχόν οφειλές από το ασφαλιστικό μας ταμείο στην πλατφόρμα πρέπει να προβούμε στην αίτηση ρύθμισης ώστε να κατοχυρώσουμε το δικαίωμα ( μέχρι 30/09 υποβολή αίτησης ) ρύθμισης.
  • Αν έχουμε ενταχθεί στη ρύθμιση των 120 δόσεων και βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ νέα οφειλή τότε χάνουμε την ρύθμιση.
  • Πλέον οι αγρότες 67 ετών συνταξιοδοτούνται άμεσα καθώς αλλάζει το όριο οφειλών για τους αγρότες από 4.000€ που ισχύει σήμερα σε 6.000€.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44914#

Σε ευχαριστώ πολύ!

• 0

Οι οφειλές του 2017 που έχουν πάει κεαο ρυθμίζονται σε 120 δόσεις.Θα πρέπει να γίνει πιστοποίηση κεαο αναγράφωντας στο πεδίο που σου ζητάει ταμείο για την εγγραφή χρήστη, εφκα μη μισθωτών και αριθμό μητρώου το αμκα του

• 0
16 ώρες πριν, 750 είπε

Οι οφειλές του 2017 που έχουν πάει κεαο ρυθμίζονται σε 120 δόσεις.Θα πρέπει να γίνει πιστοποίηση κεαο αναγράφωντας στο πεδίο που σου ζητάει ταμείο για την εγγραφή χρήστη, εφκα μη μισθωτών και αριθμό μητρώου το αμκα του

Καλημέρα 

Κάνετε εγγραφή ή επανεγγραφή ? Εννοώ εάν ήδη έχει ρυθμιστεί οφειλή έως 31/12/206 πρέπει εκ νέου να πιστοποιηθούμε στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών . 

Με εγγραφή ή επανεγγραφή? 

Ευχαριστώ,