Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.


Constantinos

Ερώτηση

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλα κρασα .... κι εγω εμαθα οτι αν εχουν παει οι οφειλες στο κεαο και δεν τις ρυθμισουμε δεν εχουμε προβλημα , απο την στιγμη που θα πατησουμε το κουμπι της ρυθμισης θα βγει και ταυτοτητα με καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗς ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, mkara είπε

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗς ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ

Ναι είναι αλήθεια. μειώνετε η σύνταξη. και λογικό αφού τελικά πλήρωνε εισφορές για μικρότερο ασφαλιστέο ποσό θα πάρει λιγότερη σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, zinon είπε

το ΕΤΕΑΕΟ το επικουρικο ειναι το παλιο εταα ,αλλα δεν το βρισκω στην λιστα ,ποιο να βαλω για εγγραφη?αφορα Τσαυ

Καλησπέρα,

 

Δεν υπάρχει, προς το παρόν τουλάχιστον. Δες το παρακάτω link

 

Καλή συνέχεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα , με συγχωρείτε εαν έχει αναφερθεί ήδη κάποιος πρίν , για να μπεί η μείωση του επιτοκίου σε 3%, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει επανυπολογισμος της ρύθμισης στην εφορία? Η θα το κάνει αυτόματα το σύστημα κατόπιν?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, picos είπε

καλα κρασα .... κι εγω εμαθα οτι αν εχουν παει οι οφειλες στο κεαο και δεν τις ρυθμισουμε δεν εχουμε προβλημα , απο την στιγμη που θα πατησουμε το κουμπι της ρυθμισης θα βγει και ταυτοτητα με καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης 

Οι οφειλές στο ΚΕΑΟ είναι το τρίτο βήμα.

Το δελτίο τύπου λέει ότι αν κάνεις απλή επιβεβαίωση στοιχείων και αίτηση υπολογισμού είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, dynamoking είπε

Kαλησπέρα , με συγχωρείτε εαν έχει αναφερθεί ήδη κάποιος πρίν , για να μπεί η μείωση του επιτοκίου σε 3%, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει επανυπολογισμος της ρύθμισης στην εφορία? Η θα το κάνει αυτόματα το σύστημα κατόπιν?

 

 

αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ, πάντως, τα έχω μπλέξει εντελώς.

Σε άλλους τα ληξιπρόθεσμα ΕΦΚΑ τα έχει πάει αυτόματα ΚΕΑΟ, σε άλλους δεν αναγνωρίζει τον αριθμό μητρώου του ταμείου, σε άλλους, μπαίνοντας στο ΚΕΑΟ έχει παραπάνω κεφάλαιο από αυτό που έδειχνε στην αίτηση, σε άλλους δεν φαίνονται οι οφειλες ΕΦΚΑ 2018 στο ΚΕΑΟ.

Δεν ξέρω τι να λέω πια στους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραθέτω συνομιλία με το [email protected] :

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας.

Το πρόβλημα στο παρακάτω , όπως και σε χιλιάδες άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, είναι ότι σε όσους δεν έχει ενημερωθεί το ΚΕΑΟ με τις οφειλές των 2017 και 2018, δεν μπορούν να προχωρήσουν σε ρύθμιση ώστε να κατόπιν όταν μεταφερθούν να ενσωματωθούν αυτόματα.

Ακόμη και σε περίπτωση που υπάρχουν π.χ. μικρές οφειλές του 2016 με ποσό 200€ , η ρύθμιση μπορεί να γίνει σε 4 δόσεις , οπότε όταν μεταφερθούν οι οφειλές 2017-2018, δεν θα μπορούμε να τα ρυθμίσουμε όλα μαζί σε 120 δόσεις.

Λόγω αυτών των συστημικών προβλημάτων , θα χρειαστεί παράταση υπαγωγής στην ρύθμιση , διότι πέραν του επιτοκίου 3% που δεν έχει ενεργοποιηθεί , περιπτώσεις όπως οι παραπάνω , αφορούν πολλούς ακόμη πολίτες.

 

Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Εάν επιλέξετε την ρύθμιση των λοιπών οφειλών, οι βεβαιωμένες οφειλές των ετών 2017 και 2018 θα διαβιβασθούν στο ΚΕΑΟ σύμφωνα με την αρχική σας επιλογή.

Σε συνεργασία με την ΗΔΙΚΑ και το ΚΕΑΟ έχει υλοποιηθεί η διαδικασία βεβαίωσης οφειλών και έχουν ήδη διαβιβαστεί οφειλές από ληξιπρόθεσμες δόσεις εκκαθάρισης 2017 όλων των μη μισθωτών ασφαλισμένων. Οι οφειλές ενδέχεται να αφορούν ολόκληρες ανεξόφλητες δόσεις ή μέρος δόσης. Επιπλέον, έχουν διαβιβαστεί οφειλές εκκαθάρισης έτους 2018 μόνο για ασφαλισμένους που έχουν αιτηθεί την ένταξή τους στην ρύθμιση του Ν.4611/2019. Η διαβίβαση οφειλών έτους 2018 στο ΚΕΑΟ θα πραγματοποιείται εφεξής -σε τακτά χρονικά διαστήματα- για ασφαλισμένους που θα οριστικοποιήσουν αίτηση για ρύθμιση στην ηλεκτρονική πλατφόρμα που έχει δημιουργηθεί για το σκοπό αυτό.

Για να μπορέσετε να έχετε πρόσβαση στις οφειλές θα  πρέπει να δημιουργήσετε κωδικούς πρόσβασης για κάθε ταμείο ξεχωριστά μέσω της εφαρμογής  πιστοποίηση οφειλετών.   Δηλαδή,  θα πρέπει να δημιουργηθούν διαφορετικοί  κωδικοί πρόσβασης για τις οφειλές  και ανάλογα με το  κωδικό πρόσβασης  που εισάγω στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΚΕΑΟ έχω και την αντίστοιχη εικόνα των οφειλών μου από κάθε ταμείο. Για οφειλές 2017/2018 στο πεδίο φορέας επιλέγεται ο ασφαλιστικός φορέας Ε.Φ.Κ.Α. ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ και στο πεδίο Α.Μ. στο φορέα συμπληρώνεται ο Α.Μ.Κ.Α.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

 

Καλησπέρα σας ,

Έχουμε κάνει αίτηση μεταφοράς στο ΚΕΑΟ και εγγραφή 18/09/19 για ελ. Επαγγελματία ως ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ και μας εμφανίζει τις οφειλές έως 31/12/16.

Τις οφειλές εκκαθάρισης 2017-2018 δεν τις εμφανίζει ακόμη προς ρύθμιση.

Οι οφειλές αυτές είναι στις δόσεις εκκαθάρισης και εμφανίζονται ως μη βεβαιωμένες στο ΚΕΑΟ.

Τι πρέπει να κάνουμε για να εμφανιστούν στα προς ρύθμιση ποσά?

Παρακαλούμε την αμεσότητα σας, διότι λήγει η προθεσμία αιτήσεων ρύθμισης στον ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εγώ, πάντως, τα έχω μπλέξει εντελώς.

Σε άλλους τα ληξιπρόθεσμα ΕΦΚΑ τα έχει πάει αυτόματα ΚΕΑΟ, σε άλλους δεν αναγνωρίζει τον αριθμό μητρώου του ταμείου, σε άλλους, μπαίνοντας στο ΚΕΑΟ έχει παραπάνω κεφάλαιο από αυτό που έδειχνε στην αίτηση, σε άλλους δεν φαίνονται οι οφειλες ΕΦΚΑ 2018 στο ΚΕΑΟ.

Δεν ξέρω τι να λέω πια στους πελάτες.

Και εγώ τα ίδια σχεδόν!!!!!!!!! Επίσης στη ρύθμιση των 120 για τους εργοδότες , σε έναν πελάτη μου βγάζει τύπο ρύθμισης 701(120 δόσεις) και τύπο 700(ρύθμιση βάσει Ν4611/19 παράλληλη με πάγια 4152/13 σε 12 δόσεις), αυτό σημαίνει ότι μου έχει υπολογίσει τις τρέχουσες οφειλές του 2019? Κάνοντας τις προσθέσεις από τον πίνακα των χρεών δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..Τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dynamoking είπε

Kαλησπέρα , με συγχωρείτε εαν έχει αναφερθεί ήδη κάποιος πρίν , για να μπεί η μείωση του επιτοκίου σε 3%, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει επανυπολογισμος της ρύθμισης στην εφορία? Η θα το κάνει αυτόματα το σύστημα κατόπιν?

 

 

Καλησπερα αυτο θα γινει αυτοματα αφου ακομα και τωρα δεν ειναι ενημερωμενο το συστημα αλλα αν θες απο 30 ευρω να το πας στα 20 ευρω με απλα λογια εκει που εχει τωρα πχ 112 δοσεις * 30 = 3368 και θελει να κανει το μεγιστο δλδ 120 δοσεις με 28 ευρω τον μηνα αυτο το κανεις εσυ με επαναυπολογισμο μεσα στο taxis . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/9/2019 στις 2:19 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μία διευκρίνιση παρακαλώ.

Αν κάποιος κάνει αίτηση στον ΕΦΚΑ στις 29/9/2019, εντός προθεσμίας δηλαδή, πότε πρέπει να πληρώσει την πρώτη δόση?

Από τη στιγμή που οι οφειλές στο ΚΕΑΟ θέλουν 2-3 μέρες για να φανούν, θα πληρώσει την πρώτη δόση εκπρόθεσμα?

Όποιος μπορεί ας το διευκρινίσει, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.

Ευχαριστώ πολύ.

Διευκρινίσεις ΕΦΚΑ για την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης για ρύθμιση οφειλών σύμφωνα με το ν. 4611/19

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45849

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,  σε περιπτωση που καποιος εχει κανει τη ρυθμιση στον εφκα και δεν εχει πληρωσει καμμια δοση, η ρυθμιση φαινεται ως απολεσθεισα. Μπορει να κανει εμπροθεσμα νεα αιτηση ως 30/9/19.

Στο συστημα παροτι φαινεται η ρυθμιση απολεσθεισα, δειχνει οτι δεν υπαρχουν οφειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Εγώ, πάντως, τα έχω μπλέξει εντελώς.

Σε άλλους τα ληξιπρόθεσμα ΕΦΚΑ τα έχει πάει αυτόματα ΚΕΑΟ, σε άλλους δεν αναγνωρίζει τον αριθμό μητρώου του ταμείου, σε άλλους, μπαίνοντας στο ΚΕΑΟ έχει παραπάνω κεφάλαιο από αυτό που έδειχνε στην αίτηση, σε άλλους δεν φαίνονται οι οφειλες ΕΦΚΑ 2018 στο ΚΕΑΟ.

Δεν ξέρω τι να λέω πια στους πελάτες.

εγω τους λεω να πανε στον εφκα τους , δεν μπορω πια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

μπορει καποιος να με βοηθησει, απο που  μπορω να δω το δοσολογιο για ικα (εργοδοτες) ,η ρυθμιση εχει γινει και εχει πληρωθει η πρωτη δοση

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ιντως τα δοσολογια θα φανουν πουθενα μετα ?για τις 120 μιλαω οφειλετες εφκα ασφαλισμενοι αλλα και εργοδοτες φυσικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, zinon είπε

ναι ιντως τα δοσολογια θα φανουν πουθενα μετα ?για τις 120 μιλαω οφειλετες εφκα ασφαλισμενοι αλλα και εργοδοτες φυσικα 

δεν το χω επαληθευση αλλα φανταζομαι οπου βρισκεις και τα δοσολογια οταν εκανες ρυθμιση μεσω κεαο πχ ρυθμιση 100ρα του οαεε πως βρισκεις το δοσολογιο της ετσι θα βρισκεις και της 120ρας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

εχω  κανει αιτησεις με επαναυπολογισμο και μπαινοντας στο κεαο βλεπω να ειναι βεβαιωμενο το αρχικο ποσο

επισης οταν ζηταω ρυθμιση μου βγαζει οτι δεν υπαρχει οφειλη  , επειδη τα τηλεφωνα δεν απαντουν μπορει καποιος να μου απαντησει τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, klery είπε

καλησπερα

εχω  κανει αιτησεις με επαναυπολογισμο και μπαινοντας στο κεαο βλεπω να ειναι βεβαιωμενο το αρχικο ποσο

επισης οταν ζηταω ρυθμιση μου βγαζει οτι δεν υπαρχει οφειλη  , επειδη τα τηλεφωνα δεν απαντουν μπορει καποιος να μου απαντησει τι πρεπει να κανω?

Περιμένεις να το διορθώσουν.

Έχεις προθεσμία έως τις 31/12/2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kάνουμε ρύθμιση σήμερα, αναφέρει πληρωμή πρώτης δόσης έως 31/10/19.

Μπορούμε έως 31/10/19 να πληρώσουμε την πρώτη δόση για να ενεργοποιηθεί η ρύθμιση ή πρέπει έως την παράταση στις 6/10/19?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...