Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.


Constantinos

Ερώτηση

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι αφου κανω μια πιστοποιηση-εγγραφη στο κεαο για οφειλες και τελειωσω πως κανω μετα log out για να ξανακανω νεο log in  στο taxisnet για να κανω νεα εγγραφη στο κεαο γιατι μου συνδεεται αυτοματα στο πρωτο log in που εχω κανει και μ εχει τρελανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, g11 είπε

Συναδελφοι αφου κανω μια πιστοποιηση-εγγραφη στο κεαο για οφειλες και τελειωσω πως κανω μετα log out για να ξανακανω νεο log in  στο taxisnet για να κανω νεα εγγραφη στο κεαο γιατι μου συνδεεται αυτοματα στο πρωτο log in που εχω κανει και μ εχει τρελανει...

Σβήσε το ιστορικο-cookies  η μπες απ άλλον browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, g11 είπε

Συναδελφοι αφου κανω μια πιστοποιηση-εγγραφη στο κεαο για οφειλες και τελειωσω πως κανω μετα log out για να ξανακανω νεο log in  στο taxisnet για να κανω νεα εγγραφη στο κεαο γιατι μου συνδεεται αυτοματα στο πρωτο log in που εχω κανει και μ εχει τρελανει...

Κλείσε τον browser και άνοιξέ τον ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω κάνει σε όλους το πρώτο βήμα που λέει το δελτίο τύπου.

Άρα είναι όλοι καλυμμένοι?

Έχουν δικαίωμα τώρα να διαλέξουν επαναϋπολογισμό ή όχι και να διαλέξουν δόσεις έως 31/12/2019?

Δεν πληρώνουν τίποτα στις 30/9/2019?

Αυτό δεν προκύπτει από το δελτίο τύπου?

Έχει καταλάβει κανείς κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

εκανα την αιτηση για επανυπολογισμο και παω να κανω εγγραφη οφειλετη με αριθμο μητρωου το αμκα του γιατι τα ποσα αφορουν την εκκαθαριση του εφκα και με βγαζει οτι δενν υπαρχει τετοιος οφειλετης στο κεαο. Τι κανουμε? να τον στειλω απο το ΚΕΑΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Οφειλέτης που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία από τον Ιούλιο και έχει ήδη πληρώσει 2 δόσεις, διαπιστώνει πως δεν έχει γίνει αυτόματη μείωση της οφειλής λόγω της μείωσης του επιτοκίου.
Εννοείται ότι δεν εμφανίζονται οφειλές προς ρύθμιση ώστε να κάνει νέα αίτηση.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως θα υποβάλει αίτηση για νέα ρύθμιση με τις ευνοϊκότερες πλέον διατάξεις; Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το taxis όπου εκτός της μείωσης του επιτοκίου έχουμε και μείωση της ελάχιστης δόσης στα 20€ αντί των 30€.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ΕΤΕΑΕΟ το επικουρικο ειναι το παλιο εταα ,αλλα δεν το βρισκω στην λιστα ,ποιο να βαλω για εγγραφη?αφορα Τσαυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, salonikios55 είπε

Καλησπερα,

εκανα την αιτηση για επανυπολογισμο και παω να κανω εγγραφη οφειλετη με αριθμο μητρωου το αμκα του γιατι τα ποσα αφορουν την εκκαθαριση του εφκα και με βγαζει οτι δενν υπαρχει τετοιος οφειλετης στο κεαο. Τι κανουμε? να τον στειλω απο το ΚΕΑΟ?

και εγω το ίδιο πρόβλημα...

μήπως έβγαλες άκρη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/9/2019 στις 1:44 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Αυτή η ανακοίνωση τι μας λέει?

Ότι αν κάνω αίτηση στον ΕΦΚΑ και διαλέξω επαναϋπολογισμό ή μη έως 30/9/2019 είμαι εμπρόθεσμος?

Και μετά περιμένω έως 31/12/2019 να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Άρα, δεν έχω υποχρέωση να πληρώσω τίποτα έως 30/9/2019, μέχρι να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Κατάλαβα καλά?

Ναί καλά κατάλαβες απλά δεν έχω καταλάβει πότε θα πρέπει να υποβάλλουμε την αίτηση στο ΚΕΑΟ για να καταβληθεί η πρώτη δόση..δηλ. πως θα ειδοποιηθούμε αν πχ "πέσουν" οι οφειλές νωρίτερα από τις 31.12.2019!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης αν κάποιος εργοδότης έχει κάνει διακοπή εργασιών στο απώτερο παρελθόν μπορεί να πιστοποιηθεί με τον ΑΜΕ του στο ΚΕΑΟ ηλεκτρονικά για να καταθέσει την αίτηση ή η αίτηση θα γίνει μόνο στον ΕΦΚΑ της έδρας της επιχείρησης χειρόγραφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Ναί καλά κατάλαβες απλά δεν έχω καταλάβει πότε θα πρέπει να υποβάλλουμε την αίτηση στο ΚΕΑΟ για να καταβληθεί η πρώτη δόση..δηλ. πως θα ειδοποιηθούμε αν πχ "πέσουν" οι οφειλές νωρίτερα από τις 31.12.2019!

Φαντάζομαι θα βγάλουν σε κανά μήνα ένα δελτίο τύπου που να λέει οι οφειλές σε όλα τα ταμεία είναι σωστές. Προχωρήστε στις ρυθμίσεις που έχετε ξεκινήσει έως 31/12/2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SORENTINO είπε

και εγω το ίδιο πρόβλημα...

μήπως έβγαλες άκρη ;

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα...τι κάνουμε δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, ype είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Οφειλέτης που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία από τον Ιούλιο και έχει ήδη πληρώσει 2 δόσεις, διαπιστώνει πως δεν έχει γίνει αυτόματη μείωση της οφειλής λόγω της μείωσης του επιτοκίου.
Εννοείται ότι δεν εμφανίζονται οφειλές προς ρύθμιση ώστε να κάνει νέα αίτηση.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως θα υποβάλει αίτηση για νέα ρύθμιση με τις ευνοϊκότερες πλέον διατάξεις; Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το taxis όπου εκτός της μείωσης του επιτοκίου έχουμε και μείωση της ελάχιστης δόσης στα 20€ αντί των 30€.

Ευχαριστώ.

Για την εφορία taxis μπαίνεις εσυ πάλι εως της 30/09 και κάνεις νεα ρύθμιση με  αίτηση για επαναυπολογισμο (προσοχη πρώτη εικόνα εχει ενς νταμακι επαναυπολογισμος το κλικαρεις για να στις φέρει και να ην ξαναστησεις και προσοχη να κάνει και την πληρωμή εως 30/09)

Τωρα οσο αφορά το επιτόκιο ούτε στην μια taxis  αλλα  ουτε στην αλλη δεν έχουν  ενημέρωθει  οι πλατφορμες  με το νεο επιτόκιο αλλα  θα το κανουν μετα μεσω συστήματος μονοι τους αυτόματα. 

Στα ασφαλιστικά δεν μειώθηκε η δοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/9/2019 στις 1:44 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Αυτή η ανακοίνωση τι μας λέει?

Ότι αν κάνω αίτηση στον ΕΦΚΑ και διαλέξω επαναϋπολογισμό ή μη έως 30/9/2019 είμαι εμπρόθεσμος?

Και μετά περιμένω έως 31/12/2019 να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Άρα, δεν έχω υποχρέωση να πληρώσω τίποτα έως 30/9/2019, μέχρι να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Κατάλαβα καλά?

ελα ντε? αυτο με προβληματιζει και εμενα σημερα.

Αν εχω κανει την αιτηση εχει εγκριθει και το κεαο εχει στειλει ειοδοποιηση , ειμαι εμπροθεσμος να κανω ρυθμιση για να πληρωσω την α δοση  μεχρι την 30/9 ή μπορω να παω 31/12?

 

Ειναι πολυ σημαντικο καθως πολλοι εχουμε κανει σε επαγγελματιες αιτησεις νωριτερα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω επισης να ρωτησω κατι που με ρωτησε πελατης οτι με την ρυθμιση επιρεαζεται η συνταξη του και πεφτει στα 380 €...φιλοι μου ισχυει κατι τετοιο....επισης θελω να ρωτησω κατι το οποιο ειναι πολυ σοβαρο...θελω να μου πειτε αν γνωριζετε οτι με τον επανυπολογισμο στο εφκα μειωνετε το κεφαλαιο με αποτελεσμα να παρει λιγοτερη συνταξη ....παιδια ισχυει ειναι κατι σοβαρο να το γνωριζουμε περιμενω τις απαντησεισ σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε μην αναλαμβανεις να απαντας ερωτηματα που δεν απτονται της λογιστικης.να παει σε εργατολογο συνταξιολογο και να πληρωσει για να μαθει

Θα μπλεξεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, mkara είπε

θελω επισης να ρωτησω κατι που με ρωτησε πελατης οτι με την ρυθμιση επιρεαζεται η συνταξη του και πεφτει στα 380 €...φιλοι μου ισχυει κατι τετοιο....επισης θελω να ρωτησω κατι το οποιο ειναι πολυ σοβαρο...θελω να μου πειτε αν γνωριζετε οτι με τον επανυπολογισμο στο εφκα μειωνετε το κεφαλαιο με αποτελεσμα να παρει λιγοτερη συνταξη ....παιδια ισχυει ειναι κατι σοβαρο να το γνωριζουμε περιμενω τις απαντησεισ σας

Με μια τσάμπα ερώτηση σε λογιστή θα μάθει πως θα υπολογιστεί η σύνταξη του ; μήπως αυτή είναι η δουλειά του εργατολόγου ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, ALEXANDRAN είπε

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα...τι κάνουμε δεν ξέρω!

το 1555 τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ είναι dead από το πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, SORENTINO είπε

το 1555 τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ είναι dead από το πρωί...

Μίλησα μόλις με ΕΦΚΑ ! θέλει 5 εργάσιμες απο την ημέρα που θα υποβάλεις το αίτημα για να μεταφερθούν οι οφειλές στο ΚΕΑΟ !

και μου έδωσαν και οδηγία «μέχρι να κάνεις την ρύθμιση και να πληρώσεις την 1η δόση μην πληρώνετε τρέχουσες εισφορές »

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα μόλις με ΕΦΚΑ ! θέλει 5 εργάσιμες από την ημέρα που θα υποβάλεις το αίτημα για να μεταφερθούν οι οφειλές στο ΚΕΑΟ !

και μου έδωσαν και οδηγία «μέχρι να κάνεις την ρύθμιση και να πληρώσεις την 1η δόση μην πληρώνετε τρέχουσες εισφορές »

τώρα αν έχετε κάνει την αίτηση πάνω από 5 μέρες & δεν το βλέπει θα πρέπει να το ψάξετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...