Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.


Constantinos

Ερώτηση

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
15 hours ago, v.kourtis said:

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 1-2 προβληματισμούς που έχω σχετικά με την ρύθμιση στα ασφαλιστικά ταμεία. 

1) Ποια πρέπει να είναι η διαδικασία στην περίπτωση που κάποιος οφείλει πχ ΟΑΕΕ από το παρελθόν και ενώ θα έπρεπε να έχει κάνει αναδρομική διακοπή , αυτή δεν έχει γίνει ακόμη? Δηλαδή θα πρέπει κάποιος που οφείλει σήμερα που μιλάμε ασφαλιστικές εισφορές για περιόδους όπου κάποια στιγμή θα κάνει αναδρομική διακοπή διαγράφοντας αυτές,να αιτηθεί ρύθμιση των 120 δόσεων ή μήπως δε θα ήταν ορθό καθώς με αυτόν τον τρόπο έμμεσα αναγνωρίζει το ύψος των οφειλών αυτών που στην ουσία δεν τις οφείλει άπαξ και θα κάνει αναδρομική διακοπή?  2) Υπάρχει και η άλλη περίπτωση όπου ο ασφαλισμένος έχει προβεί σε αναδρομική διακοπή εργασιών έχοντας καταθέσει τα απαιτούμενα στον ΟΑΕΕ εδώ και χρόνια!!! , αλλά ακόμη δεν έχει διαγραφεί η οφειλή από το σύστημά τους. Τι θα πρέπει να κάνουν αυτοί οι "οφειλέτες" πέραν του ότι θα πρέπει να πάνε στον ΕΦΚΑ για να ζητήσουν την διαγραφή των παραπάνω?? Πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση προς τα ασφαλιστικά ταμεία ή όχι? συνάγουμε δηλ. το συμπέρασμα ότι θα θεωρηθεί έμμεση αποδοχή αυτών? Να σημειώσω ότι για την 2η περίπτωση που έστειλα ασφαλισμένο στο ΚΕΑΟ στο κέντρο της Αθήνας , η απάντηση που του έδωσαν ήταν να κάνει την αίτηση στον ΕΦΚΑ μέχρι 30.9 και να ξαναπάει στον ΕΦΚΑ Χολαργού-Αγίας Παρασκευής για να....παρακαλέσει να διαγράψουν την οφειλή από το μητρώο τους ώστε να μεταβιβαστεί στο κεαο το σωστό ποσό της οφειλής....

Πρέπει πρώτα να πραγματοποιηθεί παύση εργασιών με αναδρομική ισχύ στην ΔΟΥ. Στην συνέχεια να ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ για την διακοπή έτσι ώστε να γίνει εκκαθάριση και να διαγραφούν οι οφειλές απο την ημερομηνία της διαγραφής και έπειτα.Μετά μπορείς να ρυθμίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

ΌΝΤΩΣ?

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΚΑ ΤΟΥ 2018??

Εχω 2 οφειλέτες που μου βγάζει οφειλές μονο μέχρι τον 5 του 2017 ενώ χρωστάνε όλο το 2017 και το 2018 !

Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμπερασμα....

ενω στην εικονα το κεαο οταν μπαινεις να κανεις την αιτηση υπάρχει ηοφειλη 2017-2018 , στην πραγματικοτητα οταν μετα κανεις την πιστοποιηση φαινεται μονο η εκκαθαριση του 2017 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα..σε μερικές περιπτώσεις ενώ πάω να κάνω πιστοποίηση βγάζει το μήνυμα ο αριθμός μητρώου δεν υπάρχει στο μητρώο οφειλετών κεαο....τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις??(και σε οφειλέτες οαεε και εφκα βγάζει αυτό το μήνυμα).Επιπλέον τι κάνουμε στις περιπτώσεις που δεν έχουν εμφανιστεί οι οφειλές του εφκα 2018 ενώ έχω κάνει την διαδικασία της πιστοποίησης??συνέχιζουμε την ρύθμιση με αυτά που βλέπουμε(2017) ή περιμένουμε να πέσουν και αυτές οι οφειλές??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μετα την πληρωμη της πρωτης δοσης θα βγει δοσολογιο ή με το ιδιο χαρτι θα πηγαινουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα παιδια,

1 ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 2016

1 ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥ 2017 με διαφορετική πιστοποίηση στον ΕΦΚΑ κλικάροντας ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Το 2018 δεν μπαίνει διότι με την εκκαθάριση έχουν βγεί οι 5 δόσεις και δεν θεωρούνται ληξιπρόθεσμα( Εκτός και αν μετά απο συνεννόηση του ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ τα στείλουν στο ΚΕΑΟ και ρυθμιστούν με τα του 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 1-2 προβληματισμούς που έχω σχετικά με την ρύθμιση στα ασφαλιστικά ταμεία. 

1) Ποια πρέπει να είναι η διαδικασία στην περίπτωση που κάποιος οφείλει πχ ΟΑΕΕ από το παρελθόν και ενώ θα έπρεπε να έχει κάνει αναδρομική διακοπή , αυτή δεν έχει γίνει ακόμη? Δηλαδή θα πρέπει κάποιος που οφείλει σήμερα που μιλάμε ασφαλιστικές εισφορές για περιόδους όπου κάποια στιγμή θα κάνει αναδρομική διακοπή διαγράφοντας αυτές,να αιτηθεί ρύθμιση των 120 δόσεων ή μήπως δε θα ήταν ορθό καθώς με αυτόν τον τρόπο έμμεσα αναγνωρίζει το ύψος των οφειλών αυτών που στην ουσία δεν τις οφείλει άπαξ και θα κάνει αναδρομική διακοπή?  2) Υπάρχει και η άλλη περίπτωση όπου ο ασφαλισμένος έχει προβεί σε αναδρομική διακοπή εργασιών έχοντας καταθέσει τα απαιτούμενα στον ΟΑΕΕ εδώ και χρόνια!!! , αλλά ακόμη δεν έχει διαγραφεί η οφειλή από το σύστημά τους. Τι θα πρέπει να κάνουν αυτοί οι "οφειλέτες" πέραν του ότι θα πρέπει να πάνε στον ΕΦΚΑ για να ζητήσουν την διαγραφή των παραπάνω?? Πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση προς τα ασφαλιστικά ταμεία ή όχι? συνάγουμε δηλ. το συμπέρασμα ότι θα θεωρηθεί έμμεση αποδοχή αυτών? Να σημειώσω ότι για την 2η περίπτωση που έστειλα ασφαλισμένο στο ΚΕΑΟ στο κέντρο της Αθήνας , η απάντηση που του έδωσαν ήταν να κάνει την αίτηση στον ΕΦΚΑ μέχρι 30.9 και να ξαναπάει στον ΕΦΚΑ Χολαργού-Αγίας Παρασκευής για να....παρακαλέσει να διαγράψουν την οφειλή από το μητρώο τους ώστε να μεταβιβαστεί στο κεαο το σωστό ποσό της οφειλής....

πάντως για συνταξιουχους είπαν 

Ρύθμιση 120 δόσεων ασφαλισμένων και συνταξιούχων - Υπ. Εργασίας: Διαχωρισμός των σταδίων ένταξης

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45817

και τσεκαρε τον τκ σου γιατι το εφκα οαεε χολαργου αγια παρασκευη το μισο πηγε στην  γλυφαδα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,να κανω μια ερωτηση αν καποιος μπορει να βοηθησει.

για οφειλές στον  ΟΑΕΕ . εχω κανει την αιτηση εχω βγαλει κωδικους και οταν παω να κανω την ρυθμιση μου βγαζει την επιλογη μονο των 12 δοσεων.Σ αλλες περιπτωσεις μου εβγαλε κανονικα 120.

Τι συμβαινει τι προβλημα μπορει να υπαρχει;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

Καλημερα παιδια,

1 ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 2016

1 ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥ 2017 με διαφορετική πιστοποίηση στον ΕΦΚΑ κλικάροντας ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Το 2018 δεν μπαίνει διότι με την εκκαθάριση έχουν βγεί οι 5 δόσεις και δεν θεωρούνται ληξιπρόθεσμα( Εκτός και αν μετά απο συνεννόηση του ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ τα στείλουν στο ΚΕΑΟ και ρυθμιστούν με τα του 2017.

Σε πελάτη μου που είχα κάνει απο τον Ιούλιο μεταφορά στο ΚΕΑΟ των οφειλών του(ΟΑΕΕ) , εμφανίστηκαν οι εισφορές μή μισθωτών απο την εκκαθάριση 2017-2018 κάνοντας νέα εγγραφή ώς ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ, παρότι είχαν βγει οι δόσεις στον ΕΦΚΑ.

Σε άλλο πελάτη που έκανα την πρηγούμενη Τετάρτη την εγγραφή ώς ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ, δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα του 2017-2018, φέρνει μόνο έως 2016...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY είπε

συμπερασμα....

ενω στην εικονα το κεαο οταν μπαινεις να κανεις την αιτηση υπάρχει ηοφειλη 2017-2018 , στην πραγματικοτητα οταν μετα κανεις την πιστοποιηση φαινεται μονο η εκκαθαριση του 2017 !

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ.

Ενώ στην αίτηση φάινονται οι οφειλές ΕΦΚΑ 2017-2018, στο ΚΕΑΟ στις δόσεις έχει μόνο του 2017.

Τι κάνουμε τώρα?

Προχωράμε με αυτό και βλέπουμε?

Καμιά παράταση ακούστηκε μπας και βγάλουμε άκρη?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

πάντως για συνταξιουχους είπαν 

Ρύθμιση 120 δόσεων ασφαλισμένων και συνταξιούχων - Υπ. Εργασίας: Διαχωρισμός των σταδίων ένταξης

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45817

και τσεκαρε τον τκ σου γιατι το εφκα οαεε χολαργου αγια παρασκευη το μισο πηγε στην  γλυφαδα . 

Αυτή η ανακοίνωση τι μας λέει?

Ότι αν κάνω αίτηση στον ΕΦΚΑ και διαλέξω επαναϋπολογισμό ή μη έως 30/9/2019 είμαι εμπρόθεσμος?

Και μετά περιμένω έως 31/12/2019 να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Άρα, δεν έχω υποχρέωση να πληρώσω τίποτα έως 30/9/2019, μέχρι να φανούν οι σωστές οφειλές στο ΚΕΑΟ?

Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε άλλη περίπτωση εχω οφειλέτη με οφειλές :

1.οαεε

2.οαεε(τανπυ)

3.ογα

Πιστοποίηση κατάφερα να κάνω μονο στο 1, στα άλλα λεει δεν υπάρχει ο αρ.μητρωου οφειλετη...

ουφ γιατι συμβαίνει αυτο;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον εφκα οταν μπαινω για να στειλω την αιτηση μου λεει δεν υπαρχει ΑΜ στον φορεα ΟΑΕΕ .τι κανω σ αυτη την περιπτωση;δεν μου εχει τιποτα σαν οφειλη και μου δειχνει μονο τον εφκα.η επιχειρηση ειναι ενεργη πριν απο το 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, DENNY είπε

Σε άλλη περίπτωση εχω οφειλέτη με οφειλές :

1.οαεε

2.οαεε(τανπυ)

3.ογα

Πιστοποίηση κατάφερα να κάνω μονο στο 1, στα άλλα λεει δεν υπάρχει ο αρ.μητρωου οφειλετη...

ουφ γιατι συμβαίνει αυτο;;;

 

Και μένα το ίδιο με οφειλές σε ΤΣΑΥ και ΕΦΚΑ.

Μόνο στον ΕΦΚΑ κατάφερα να κάνω πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ, του ΤΣΑΥ δεν μου αναγνωρίζει τον Αριθμό Μητρώου.

Ωραία περνάμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, ALEXANDRAN είπε

Καλημέρα..σε μερικές περιπτώσεις ενώ πάω να κάνω πιστοποίηση βγάζει το μήνυμα ο αριθμός μητρώου δεν υπάρχει στο μητρώο οφειλετών κεαο....τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις??(και σε οφειλέτες οαεε και εφκα βγάζει αυτό το μήνυμα).Επιπλέον τι κάνουμε στις περιπτώσεις που δεν έχουν εμφανιστεί οι οφειλές του εφκα 2018 ενώ έχω κάνει την διαδικασία της πιστοποίησης??συνέχιζουμε την ρύθμιση με αυτά που βλέπουμε(2017) ή περιμένουμε να πέσουν και αυτές οι οφειλές??

Kατ' αρχάς αυτό το μήνυμα που σου βγήκε σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν μεταβιβαστεί οι οφειλές του ασφαλισμένου στο ΚΕΑΟ. Εγώ που θέλω να κάνω εγγραφή στο ΚΕΑΟ ως εργοδότης για οφειλές ΙΚΑ μου βγάζει το...."Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί εγγραφή για Φορέα ΙΚΑ".!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Kατ' αρχάς αυτό το μήνυμα που σου βγήκε σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν μεταβιβαστεί οι οφειλές του ασφαλισμένου στο ΚΕΑΟ. Εγώ που θέλω να κάνω εγγραφή στο ΚΕΑΟ ως εργοδότης για οφειλές ΙΚΑ μου βγάζει το...."Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί εγγραφή για Φορέα ΙΚΑ".!!!!!!!!

και σε άλλους δεν έχουν μεταβιβαστεί οι οφειλές στο κεαο αλλά κωδικούς μου αφήνει να πάρω...σε  μερικές περιπτώσεις  έχω αυτό το θέμα...δεν μπορώ να κάνω καθόλου εγγραφή!για ρύθμιση ικα εγώ που έχω κάνει,έκανα με τους κώδικους ικα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, ALEXANDRAN είπε

και σε άλλους δεν έχουν μεταβιβαστεί οι οφειλές στο κεαο αλλά κωδικούς μου αφήνει να πάρω...σε  μερικές περιπτώσεις  έχω αυτό το θέμα...δεν μπορώ να κάνω καθόλου εγγραφή!για ρύθμιση ικα εγώ που έχω κάνει,έκανα με τους κώδικους ικα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο.

ναι ισχύει αυτό. Άρα μήπως επειδή μεταφέρονται οι οφειλές του ΙΚΑ άμεσα στο ΚΕΑΟ ούτως ή άλλως δε χρειάζεται να πιστοποιηθεί ο εργοδότης εκ νέου μέσω του ΚΕΑΟ και μπαίνει απλά να ρυθμίσει στην πλατφόρμα του ΚΕΑΟ με τους κωδικούς του ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης μας λένε επί πόσο καιρό να κάνουμε το αίτημα στο σάιτ του ΕΦΚΑ για να κατοχυρώσουμε το δικαίωμα στην ένταξη της ρύθμισης των 120 δόσεων και μετά να πιστοποιηθούμε ως οφειλέτες στο ΚΕΑΟ με κωδικούς κλπ....και ερωτώ αν δηλαδή πιστοποιηθούμε από πριν στο ΚΕΑΟ και πάρουμε κωδικούς πού είναι το πρόβλημα?? Επίσης κατά τη διαδικασία της αίτησης στον ΕΦΚΑ και στο σημείο όπου αναλύονται οι οφειλές, βλέπω ότι έχει και τις οφειλές μέχρι τις 31/12/2016 αλλά και τις οφειλές ΕΦΚΑ 2017-2018(σε όσους τέλος πάντων έχουν πέσει)...και μετά σου ζητάει αν θέλουμε να γίνει επανυπολογισμός κλπ....άρα για ποιό λόγο θα πρέπει να πιστοποιηθούμε εις διπλούν? μήπως το έχω κάψει και γράφω βλακείες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, αν έχω υποβάλει την αίτηση για επανυπολογισμο οφειλών για τη ρύθμιση Ν4611/19 ισχύει οτι έχω περιθώριο να κάνω τη ρύθμιση των 120 δόσεων έως 31/10 μεσώ ΚΕΑΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω επισης να ρωτησω κατι που με ρωτησε πελατης οτι με την ρυθμιση επιρεαζεται η συνταξη του και πεφτει στα 380 €...φιλοι μου ισχυει κατι τετοιο....επισης θελω να ρωτησω κατι το οποιο ειναι πολυ σοβαρο...θελω να μου πειτε αν γνωριζετε οτι με τον επανυπολογισμο στο εφκα μειωνετε το κεφαλαιο με αποτελεσμα να παρει λιγοτερη συνταξη ....παιδια ισχυει ειναι κατι σοβαρο να το γνωριζουμε περιμενω τις απαντησεισ σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...