Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.


Constantinos

Ερώτηση

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Μόλις τώρα, lavidas είπε

Ποια ειναι η διαφορα στη επιλογη  με επαυπολογισμο η χωρις επαναυπολογισμο

γνωριζει κανεις ?

πχ τα 50.000 ευρω γινονται 20.000 ,αυτο ομως  για να δεις τι σημαινει καλο ειναι να μιλισεις με εναν  εργοτολογο στο πως και αν  επειρεασει την συνταξη του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Έστειλα τις οφειλές ΚΕΑΟ για ρύθμιση.

Έκανα πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ με μητρώο ΟΑΕΕ. 

Φαίνονται μόνο οι οφειλές ΟΑΕΕ και όχι ΕΦΚΑ 2017 Κ 2018.

Τι κάνω?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MGMBOOKKEEPING!! ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ 2017-2018 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΝΕΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΙΣ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ 2017-2018 ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 hours ago, DIMITRIS V said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MGMBOOKKEEPING!! ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ 2017-2018 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΝΕΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΟΥ ΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΙΣ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ 2017-2018 ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.

Φιλε μου σε ευχαριστώ. Εκανα πιστοποίηση και μου τα έβγαλε τα ποσα.

 

Το θέμα είναι ότι τώρα έχω 2 κωδικούς και μου εμφανίζουν ξέχωρα τα ποσά του ΟΑΕΕ και του ΕΦΚΑ.

Πώς θα ενοποιηθούν ώστε να κάνω μια ρύθμιση που να περιλαμβάνει και τις 2 οφειλές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , έχουμε κάνει αίτηση μεταφοράς των οφειλών απο το πρώην ΤΕΑΥΕΚ στο ΚΕΑΟ ( εισφορές πριν ενσωματωθει το ΤΕΑΥΕΚ στον ΕΦΚΑ, έως 12/2013) , αλλά στο ΚΕΑΟ δεν γνωρίζουν τίποτα για αυτές τις οφειλές!

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? 

Κάνω πιστοποίηση με Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ. και δεν αναγνωρίζεται ο αριθμός μητρώου ΤΕΑΥΕΚ στο ΚΕΑΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

Καλημέρα,

Έστειλα τις οφειλές ΚΕΑΟ για ρύθμιση.

Έκανα πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ με μητρώο ΟΑΕΕ. 

Φαίνονται μόνο οι οφειλές ΟΑΕΕ και όχι ΕΦΚΑ 2017 Κ 2018.

Τι κάνω?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Καλησπερα,εχω το ανάποδο πρόβλημα...Δηλαδή φαινονται οι οφειλές του ΕΦΚΑ και οχι του ΟΑΕΕ.Στην προσπάθειά μου να κάνω ξεχωριστή πιστοποίηση ΚΕΑΟ,μου βγαίνει μήνυμα "ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΜ".Καποια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 1-2 προβληματισμούς που έχω σχετικά με την ρύθμιση στα ασφαλιστικά ταμεία. 

1) Ποια πρέπει να είναι η διαδικασία στην περίπτωση που κάποιος οφείλει πχ ΟΑΕΕ από το παρελθόν και ενώ θα έπρεπε να έχει κάνει αναδρομική διακοπή , αυτή δεν έχει γίνει ακόμη? Δηλαδή θα πρέπει κάποιος που οφείλει σήμερα που μιλάμε ασφαλιστικές εισφορές για περιόδους όπου κάποια στιγμή θα κάνει αναδρομική διακοπή διαγράφοντας αυτές,να αιτηθεί ρύθμιση των 120 δόσεων ή μήπως δε θα ήταν ορθό καθώς με αυτόν τον τρόπο έμμεσα αναγνωρίζει το ύψος των οφειλών αυτών που στην ουσία δεν τις οφείλει άπαξ και θα κάνει αναδρομική διακοπή?  2) Υπάρχει και η άλλη περίπτωση όπου ο ασφαλισμένος έχει προβεί σε αναδρομική διακοπή εργασιών έχοντας καταθέσει τα απαιτούμενα στον ΟΑΕΕ εδώ και χρόνια!!! , αλλά ακόμη δεν έχει διαγραφεί η οφειλή από το σύστημά τους. Τι θα πρέπει να κάνουν αυτοί οι "οφειλέτες" πέραν του ότι θα πρέπει να πάνε στον ΕΦΚΑ για να ζητήσουν την διαγραφή των παραπάνω?? Πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση προς τα ασφαλιστικά ταμεία ή όχι? συνάγουμε δηλ. το συμπέρασμα ότι θα θεωρηθεί έμμεση αποδοχή αυτών? Να σημειώσω ότι για την 2η περίπτωση που έστειλα ασφαλισμένο στο ΚΕΑΟ στο κέντρο της Αθήνας , η απάντηση που του έδωσαν ήταν να κάνει την αίτηση στον ΕΦΚΑ μέχρι 30.9 και να ξαναπάει στον ΕΦΚΑ Χολαργού-Αγίας Παρασκευής για να....παρακαλέσει να διαγράψουν την οφειλή από το μητρώο τους ώστε να μεταβιβαστεί στο κεαο το σωστό ποσό της οφειλής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης αν κάποιος εργοδότης έχει κάνει παύση εργασιών και θέλει να ρυθμίσει οφειλές του ως εργοδότης, πρέπει να πάει υποχρεωτικά στο ΚΕΑΟ ή μπορεί και ηλεκτρονικά να ρυθμίσει σε 120 δόσεις εκδίδοντας κωδικούς στο ΚΕΑΟ ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, katsikas81 είπε

Καλησπερα,εχω το ανάποδο πρόβλημα...Δηλαδή φαινονται οι οφειλές του ΕΦΚΑ και οχι του ΟΑΕΕ.Στην προσπάθειά μου να κάνω ξεχωριστή πιστοποίηση ΚΕΑΟ,μου βγαίνει μήνυμα "ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΜ".Καποια βοηθεια?

ένα παρόμοιο θέμα είχα και εγώ, ακριβώς το μήνυμα δεν το κράτησα, στην περίπτωση μου όμως έκανα επανεγγραφή με νέο login-name αλλάζοντας λίγο το αρχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 1-2 προβληματισμούς που έχω σχετικά με την ρύθμιση στα ασφαλιστικά ταμεία. 

1) Ποια πρέπει να είναι η διαδικασία στην περίπτωση που κάποιος οφείλει πχ ΟΑΕΕ από το παρελθόν και ενώ θα έπρεπε να έχει κάνει αναδρομική διακοπή , αυτή δεν έχει γίνει ακόμη? Δηλαδή θα πρέπει κάποιος που οφείλει σήμερα που μιλάμε ασφαλιστικές εισφορές για περιόδους όπου κάποια στιγμή θα κάνει αναδρομική διακοπή διαγράφοντας αυτές,να αιτηθεί ρύθμιση των 120 δόσεων ή μήπως δε θα ήταν ορθό καθώς με αυτόν τον τρόπο έμμεσα αναγνωρίζει το ύψος των οφειλών αυτών που στην ουσία δεν τις οφείλει άπαξ και θα κάνει αναδρομική διακοπή?  2) Υπάρχει και η άλλη περίπτωση όπου ο ασφαλισμένος έχει προβεί σε αναδρομική διακοπή εργασιών έχοντας καταθέσει τα απαιτούμενα στον ΟΑΕΕ εδώ και χρόνια!!! , αλλά ακόμη δεν έχει διαγραφεί η οφειλή από το σύστημά τους. Τι θα πρέπει να κάνουν αυτοί οι "οφειλέτες" πέραν του ότι θα πρέπει να πάνε στον ΕΦΚΑ για να ζητήσουν την διαγραφή των παραπάνω?? Πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση προς τα ασφαλιστικά ταμεία ή όχι? συνάγουμε δηλ. το συμπέρασμα ότι θα θεωρηθεί έμμεση αποδοχή αυτών? Να σημειώσω ότι για την 2η περίπτωση που έστειλα ασφαλισμένο στο ΚΕΑΟ στο κέντρο της Αθήνας , η απάντηση που του έδωσαν ήταν να κάνει την αίτηση στον ΕΦΚΑ μέχρι 30.9 και να ξαναπάει στον ΕΦΚΑ Χολαργού-Αγίας Παρασκευής για να....παρακαλέσει να διαγράψουν την οφειλή από το μητρώο τους ώστε να μεταβιβαστεί στο κεαο το σωστό ποσό της οφειλής....

Και στο επι της ουσιας είπαν  να κάνουμε την αίτηση και μετα να παμε να την ξανά στήσουν στον εφκα όταν υπάρχει η σωστή εικόνα. 

Αν το σκεφτείς και το 2018 που ρυθμίζουμε τωρα εικονικο δεν είναι αφου δεν εχει γίνει η εκκαθάριση απο τον εφκα , η ίδια περίπτωση δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dynamoking είπε

Καλησπέρα , έχουμε κάνει αίτηση μεταφοράς των οφειλών απο το πρώην ΤΕΑΥΕΚ στο ΚΕΑΟ ( εισφορές πριν ενσωματωθει το ΤΕΑΥΕΚ στον ΕΦΚΑ, έως 12/2013) , αλλά στο ΚΕΑΟ δεν γνωρίζουν τίποτα για αυτές τις οφειλές!

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? 

Κάνω πιστοποίηση με Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ. και δεν αναγνωρίζεται ο αριθμός μητρώου ΤΕΑΥΕΚ στο ΚΕΑΟ..

Ως αριθμό μητρώου ΤΕΑΥΕΚ θα βάλεις τον ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Και στο επι της ουσιας είπαν  να κάνουμε την αίτηση και μετα να παμε να την ξανά στήσουν στον εφκα όταν υπάρχει η σωστή εικόνα. 

Αν το σκεφτείς και το 2018 που ρυθμίζουμε τωρα εικονικο δεν είναι αφου δεν εχει γίνει η εκκαθάριση απο τον εφκα , η ίδια περίπτωση δεν είναι.

δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες γιατί το 2018 είναι ενεργός ο επιτηδευματίας, άρα γνωρίζει ότι οφείλει...και ότι πρέπει να πληρώσει έστω και του χρόνου μετά την εκκαθάριση το όποιο ποσό προκύψει....εδώ μιλάμε για αποδοχή εισφορών που κάποια στιγμή θα διαγραφούν...αν τις αποδεκτώ μέσω της ρύθμισης τι θα σημαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες γιατί το 2018 είναι ενεργός ο επιτηδευματίας, άρα γνωρίζει ότι οφείλει...και ότι πρέπει να πληρώσει έστω και του χρόνου μετά την εκκαθάριση το όποιο ποσό προκύψει....εδώ μιλάμε για αποδοχή εισφορών που κάποια στιγμή θα διαγραφούν...αν τις αποδεκτώ μέσω της ρύθμισης τι θα σημαίνει αυτό?

Και αν του βγει πιστωτική εκκαθάριση; 

Παλι δεν  πρεπει να διαγραφούν εισφορές που τώρα τις έχει ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Και αν του βγει πιστωτική εκκαθάριση; 

Παλι δεν  πρεπει να διαγραφούν εισφορές που τώρα τις έχει ρύθμιση. 

ναι σε αυτό έχεις ένα δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 700 είπε

ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ  ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΕ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ  ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΣ ΕΩΣ 30/09.......................ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ

άρα για όλες τις περιπτώσεις!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

άρα για όλες τις περιπτώσεις!!!!!!!!

Αυτο ξερω εγω.γιατι φταις πχ εσυ η εγω που εχω καταθέσει εδω και δυο χρόνια διακοπή στον οαεε εφκα και ακομα δεν την εχουν κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τους εργοδότες που έχουν κάνει διακοπή εργασιών και θέλουν να ρυθμίσουν μπορούν να αιτηθούν ηλεκτρονικά για τις εργοδοτικές τους εισφορές ή πρέπει να πάνε στα κατά τόπους γραφεία ΚΕΑΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Αυτο ξερω εγω.γιατι φταις πχ εσυ η εγω που εχω καταθέσει εδω και δυο χρόνια διακοπή στον οαεε εφκα και ακομα δεν την εχουν κάνει. 

Σύμφωνοι δεν φταίμε εμείς, αλλά αυτό δεν μας απαλλάσσει από την ευθύνη της σωστής και έγκυρης πληροφόρησης προς τον πελάτη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Σύμφωνοι δεν φταίμε εμείς, αλλά αυτό δεν μας απαλλάσσει από την ευθύνη της σωστής και έγκυρης πληροφόρησης προς τον πελάτη μας.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είναι ενήμεροι έχουν παει και  εχουν ξαναπάει στον οαεε εφκα αλλα δεν εχει γίνει τπτ.την μια χασαν τον φάκελο στις στηνβες μετα που τον βρήκαν έφυγε το οαεε-εφκα απο το Χαλάνδρι και πηγε στην Γλυφάδα. Αντε παλι κούτες και μπάχαλο και ακομα περιμένει την διακοπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

στις εφορίας τις οφειλές,  ίσως ένα έτος να μην ήταν απαιτητό (2013) η κατάθεση της δήλωσης. Είδατε κάποια επιλογή προκειμένου να το "δηλώσετε" και αυτό;

Αν πάει να δώσει την δήλωση θα την δώσει χειρόγραφα ;

πώς είμαστε σίγουροι ότι λένε οι αιτήσεις για τα ποσά είναι και αυτά τελικά και δεν υπάρχει ποσό ξεχασμένο, ποσό λάθος αντιστοιχισμένο, κάποια οφειλή κάπου που να μην το έχουν ρίξει στο ΚΕΑΟ; Ήλπιζα να υπάρχει μια σελίδα που να εμφανίζει όλες μα όλες τις οφειλές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

Καλημέρα,

στις εφορίας τις οφειλές,  ίσως ένα έτος να μην ήταν απαιτητό (2013) η κατάθεση της δήλωσης. Είδατε κάποια επιλογή προκειμένου να το "δηλώσετε" και αυτό;

Αν πάει να δώσει την δήλωση θα την δώσει χειρόγραφα ;

πώς είμαστε σίγουροι ότι λένε οι αιτήσεις για τα ποσά είναι και αυτά τελικά και δεν υπάρχει ποσό ξεχασμένο, ποσό λάθος αντιστοιχισμένο, κάποια οφειλή κάπου που να μην το έχουν ρίξει στο ΚΕΑΟ; Ήλπιζα να υπάρχει μια σελίδα που να εμφανίζει όλες μα όλες τις οφειλές.

 

Καλημέρα παμε ενα ενα.

Εχει ενα κουμπί η 120 στην τρίτη σελίδα αλλα σε μερικές περιπτώσεις δεν σε αφήνει να φτάσεις εως εκει και σε κολλάει στην πρώτη με μήνυμα. 

Το χειρόγραφα η ηλεκτρονικα εχει να κανει με την χρονιά που δεν έχει υποβληθεί. Και τι αφορά .

Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι. 

Οσο αφορά κάπου που να φαίνονται ολα είναι μια πλατφόρμα που φέρνει αρκετα ακομα και τραπεζες αλλα και εκεί πάλι 100€% δεν είσαι αυτη είναι η πλατφόρμα του εξωδικαστικου μηχανισμού. 

Αλλα δεν θα στο συνιστούσα γιατί στην πρώτη του σελίδα δέχεσαι άρση απορρήτου. Χωριά που θέλει πέντε μέρες να πέσουν ολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...