Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΕΑΟ και 120 δόσεις.


Constantinos

Ερώτηση

Έχει βγάλει άκρη κανείς χριστιανός τι γίνεται με το επόμενο βήμα στο ΚΕΑΟ ύστερα από την αίτηση ρύθμισης ;

Συγκεκριμένα , υπάρχουν οφειλές στον πρώην ΟΑΕΕ .  Έχουμε κάνει αίτηση εδώ και 20 μέρες , προχωράμε στην πιστοποίηση οφειλέτη στο ΚΕΑΟ με την έκδοση κωδικών πρόσβασης και εκεί διαπιστώνουμε ότι υπάρχει μόνο η πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων και τίποτα άλλο.

Το έχει λύσει κανείς ; Τι λάθος κάνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 12/7/2019 στις 5:00 ΜΜ, 125883623 είπε

λογικο απλα αν πας στον εφκα να παρεις ασφαλιστικη ικανοτητα η ενημερωτητα δεν θα σου δωσουν . 

Οι οφειλές του 2019 δεν θεωρούνται ληξιπρόθεσμες πριν γίνει η εκκαθάριση τους διότι πολύ απλά δεν είναι βεβαιωμένες. Γι αυ΄το και δεν προκύπτουν προσαυξήσεις. Όσο αφορά την ασφαλιστική ικανότητα που σχετίζεται με τις οφειλές του 2019 έχει λυθεί νομοθετικά: Αν πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές κάθε μήνα του 2019 τότε έχεις και ασφαλιστική ικανότητα άσχετα αν οι οφειλές θα είναι πολύ περισσότερες όταν θα γίνει εκκαθάριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Οι οφειλές του 2019 δεν θεωρούνται ληξιπρόθεσμες πριν γίνει η εκκαθάριση τους διότι πολύ απλά δεν είναι βεβαιωμένες. Γι αυ΄το και δεν προκύπτουν προσαυξήσεις. Όσο αφορά την ασφαλιστική ικανότητα που σχετίζεται με τις οφειλές του 2019 έχει λυθεί νομοθετικά: Αν πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές κάθε μήνα του 2019 τότε έχεις και ασφαλιστική ικανότητα άσχετα αν οι οφειλές θα είναι πολύ περισσότερες όταν θα γίνει εκκαθάριση. 

Οκ αυτό είναι γνωστα  άλλου εχω κολλήσει απο την προηγούμενη βδομάδα αλλα δεν εχω χρόνο να το δω και να το φρεσκάρω γιατι το καθε εφκα μου λέει τα δικα του αλλα είπαμε. ..

Εγω είμαι σχεδόν σίγουρος οτι όχι μονο αν πληρώσεις τις ελάχιστες εισφορές που λενε για 12 μήνες αλλα αν τις πλήρωσεις για τρεις μήνες μονο είσαι κομπλε οσο αφορά την ασφαλιστικη ικανότητα και για ασφαλιστικη ενημερότητα οκ θέλει 12 × ελάχιστες εισφορες.

Η αποψη σου επι του θέματος ποια είναι; 

Με τρεις μήνες πληρωμένους εχω βιβλιαριο υγείας ενεργό , ασφαλιστικη ικανότητα. 

Ναι η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να το παω και ενα βημα παραπερα.

περσι ο εφκα φετος δεν το χω τσεκαρει ακομα στην εκκαθαριση του  , στο κλεισιμο των οφειλων λειτουργει πλεον οπως το ικα και οχι οπως λειτουργουσε ο οαεε που σου ελεγε χρωστα μονο ενα διμηνο το 5 του 2013 ολα τα αλλα μεχρι σημερα 13/07/2019  ειναι πληρωμενα .

με απλα λογια ο εφκα παει και κλεινει παλιες οφειλες παιρνει δλδ τα χρηματα του 2019 1-2-3-4-5/2019 αν τους εχεις πληρωσει και σε περιπτωση που σου βγαλει χρεωστικη εκκαθαριση για το 2018 παιρνει αυτες τις πληρωμες και παει και κλεινει τις εισφορες του 2018 .(εμεις τις πληρωναμε γιατι αλλιως δεν θα μπαναμε η αν δεν τις πληρωσουμε χανουμε τις 120 δοσεις .αλλα τις χανουμε;;;; )

εκει δεν δημιουργηται ενα θεμα ;αφου ειπαμε οτι το 2019 κλεινει το 2020 επομενως αν ολο το 2019 δεν πληρωσω τπτ και παω 31/12/2019 η ενα μηνα πριν την εκκαθαριση  πχ 10/06/2020 και βαλω το ποσο του 2019 η ενα ποσο εναντι  ειμαι κομπλε; 

αλλα και να μην το βαλω τπτ απολυτως  αφου οτι χρωσταω και  ο εφκα δεν το κλεινει με πληρωμες της επομενης χρονιας  στην εκκαθαριση ο μπαινει σε 5 δοσεις μετα την εκκαθαριση πχ  τωρα μπηκε απο 08/2019 μεχρι τον 12/2019 5 δοσεις 

τελικα  ποτε πραγματικα ειναι ληξιπροθεσμες οι οφειλες του 2019 ; 

προσωπικη μου αποψη μετα της 30/08/2020 (αν κανουν παλι την εκκαθαριση ιουλιο ) 

αλλα ειναι τοτε αφου στις δοσεις θα εχουμε και τα τρεχοντα επομενως μην και αυτες κλεινουν την επομενη χρονια και η επομενη την επομενη 

αυτο δεν εχω δει πως το αντιμετωπισε γιατι μεχρι τωρα ειχαμε μονο μια εκκαθαριση. 

το χρεος του 2017 που το εβαλε σε πεντε το 2018 τωρα το χρεος του 2018 μαζι με το χρεος του 2018 που το εβαλε σε 5 στο 2019 τι χρεος εβαλε ; ;;;

σε περιπτωση που υπαρχει ακομα χρεος απο τοτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/7/2019 στις 10:56 ΠΜ, jim1970 είπε

είσοδο σ αυτόν τον σύνδεσμο https://www.efka.gov.gr/el/pistopoiese-opheileton

στην συνέχεια εγγραφή νέου χρήστη και θα ακολουθήσετε τη διαδικασία.

καλησπερα

προσπαθησα να κανω εγγραφη χρηστη στο κεαο και δεν το παιρνει με τιποτα

ο συγκεκριμενος ασφαλισμενος οφειλει το 2018 εισφορες ως μη μισθωτος εφκα

βαζω το μητρωο εφκα τιποτα 

βαζω το μητρωο οαεε τιποτα

εχω κανει αιτηση απο την προηγουμενη τεταρτη για  ρυθμιση

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, klery είπε

καλησπερα

προσπαθησα να κανω εγγραφη χρηστη στο κεαο και δεν το παιρνει με τιποτα

ο συγκεκριμενος ασφαλισμενος οφειλει το 2018 εισφορες ως μη μισθωτος εφκα

βαζω το μητρωο εφκα τιποτα 

βαζω το μητρωο οαεε τιποτα

εχω κανει αιτηση απο την προηγουμενη τεταρτη για  ρυθμιση

μπορει καποιος να με βοηθησει?

καλησπέρα

σας βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ιδιο προβλημα εχω και γω.

Εγινε η εκκαθαριση απο τον ΕΦΚΑ για 2017-2018 (οφειλες πρωην ΟΑΕΕ 2016 και πριν δε χρωσταει ο συγκεκριμενος)

και δεν μπορω να τον γραψω στο ΚΕΑΟ.Βγαζει μηνυμα οτι δεν βρεθηκε ο οφειλετης (διαλεγω ΕΦΚΑ μη μισθωτων και βαζω τον ΑΜΑ του). Οποτε δε μπορω να βγαλω κωδικους να προχωρησω σε ρυθμιση.

  • Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και εγώ το ίδιο θέμα έχω κατά την πιστοποίηση αναφέρει το παρακάτω. Την αίτηση την έκανα απο την  Πέμπτη 25/7 σε πόσες μέρες εμφανίζεται στο ΚΕΑΟ; 

  • Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, KLEOMENIS είπε

Καλημέρα και εγώ το ίδιο θέμα έχω κατά την πιστοποίηση αναφέρει το παρακάτω. Την αίτηση την έκανα απο την  Πέμπτη 25/7 σε πόσες μέρες εμφανίζεται στο ΚΕΑΟ; 

  • Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ  

Δεν γνωρίζει κάποιος περίπου σε πόσες μέρες εμφανίζεται στο Μητρώο Οφειλετών για να κάνουμε εγγραφή και ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει ακουστεί ακόμα και  μια βδομάδα αλλα και αυτό δεν είναι στάνταρ. Ανάλογα την περίπτωση. 

Δεν εχω μπει να κανω καμιά ακόμα, μου φαίνεται θα πέσει πολλή γέλιο οταν αρχίσω να ασχολούμαι και με αυτές;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Εχει ακουστεί ακόμα και  μια βδομάδα αλλα και αυτό δεν είναι στάνταρ. Ανάλογα την περίπτωση. 

Δεν εχω μπει να κανω καμιά ακόμα, μου φαίνεται θα πέσει πολλή γέλιο οταν αρχίσω να ασχολούμαι και με αυτές;  

 

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΕΑΟ ΤΟΥ 2017-2018 ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κανει αιτηση ρυθμισης σε ασφαλισμενο πρωην ΤΣΑΥ με πολλες οφειλες κυριως ως το 2016 και για επαναυπολογισμο εχω τσεκαρει,και μ βγαζει ακομη μηνυμα μετα απο ενα μηνα περιμενετε να υπολογιστουν κλπ, Σας εχει τυχει?να παρεουμε τηλεφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω στην θέση σου θα τους έδινα παράταση άλλο ένα 24ωρο και μετά μπορει να τους ενοχλούσα. ε ναι τι ρωτας; παρε τηλ πηγαινε απο εκει . ρυθμιση θα κανουν δεν θα βγαλουν συνταξη που κανουν χρονια ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκανα κάποιες αιτήσεις την επόμενη ημέρα της εκκαθάρισης του ΕΦΚΑ για το 2018 (10-11 /7/2019) και ακόμα δεν υπάρχουν οι οφειλές γιατί δεν με αφήνει να κάνω εγγραφή στο ΚΕΑΟ ( λαμβάνω κ εγώ Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ  ) σε ερώτηση στο ΚΕΑΟ Πάτρας μου είπαν ότι  κάνει πλέον πάνω από μήνα να μεταφερθούν οι οφειλές στο ΚΕΑΟ .....χαχχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 30/7/2019 στις 5:28 ΜΜ, zinon είπε

Εχω κανει αιτηση ρυθμισης σε ασφαλισμενο πρωην ΤΣΑΥ με πολλες οφειλες κυριως ως το 2016 και για επαναυπολογισμο εχω τσεκαρει,και μ βγαζει ακομη μηνυμα μετα απο ενα μηνα περιμενετε να υπολογιστουν κλπ, Σας εχει τυχει?να παρεουμε τηλεφωνο?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΧΩ ΚΑΜΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΜΑΙL ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΑΟ, ΤΟ ΚΕΑΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΟΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, eyripidis είπε

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΧΩ ΚΑΜΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΜΑΙL ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΑΟ, ΤΟ ΚΕΑΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΟΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ.

Εφοσον εχει υποβληθει το αιτημα, η ρυθμιση δε χανεται ακομα και αν ο επανυπολογισμος γινει μετα τη παρελευση της 30/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SOFIAMY είπε

Εφοσον εχει υποβληθει το αιτημα, η ρυθμιση δε χανεται ακομα και αν ο επανυπολογισμος γινει μετα τη παρελευση της 30/9

EYXAΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε περιπτώσεις υποβολής αίτησης στις 120 δόσεις στο ΕΦΚΑ [εργοδότης, μόνο με προσωπικές οφειλές, όχι για εργαζομένους του (ΙΚΑ)], χωρίς επανυπολογισμό, χρειάζεται να γίνει και η επιβεβαίωση στο ΚΕΑΟ ή αυτό αφορά μόνο αιτήσεις με επανυπολογισμός.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Καλό υπόλοιπο Καλοκαιριού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 9/8/2019 στις 1:03 ΜΜ, parmenion είπε

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε περιπτώσεις υποβολής αίτησης στις 120 δόσεις στο ΕΦΚΑ [εργοδότης, μόνο με προσωπικές οφειλές, όχι για εργαζομένους του (ΙΚΑ)], χωρίς επανυπολογισμό, χρειάζεται να γίνει και η επιβεβαίωση στο ΚΕΑΟ ή αυτό αφορά μόνο αιτήσεις με επανυπολογισμός.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Καλό υπόλοιπο Καλοκαιριού

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ κάνεις εγγραφή στο ΚΕΑΟ και παίρνεις κωδικούς κεαο π.χ για οφειλές οαεε ,ογα κλπ επιλέγοντας ανάλογα τον φορέα οφειλής καλή Παναγιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/8/2019 στις 11:09 ΠΜ, ΕΥΗ είπε

ΝΑΙ κάνεις εγγραφή στο ΚΕΑΟ και παίρνεις κωδικούς κεαο π.χ για οφειλές οαεε ,ογα κλπ επιλέγοντας ανάλογα τον φορέα οφειλής καλή Παναγιά

Εύη καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καλό ΣΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στους συναδέλφους και καλό κουράγιο.

Έχει περάσει στο σύστημα του ΚΕΑΟ το νέο μειωμένο επιτόκιο 3% αντί του 5%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους και καλή επιστροφή για όσους γύρισαν , καλή συνέχεια για όσους είναι ακόμη εκτός σε διακοπές. 

Γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε με τις 120 δόσεις και τις εκκαθαρίσεις των οφειλών του 2018 ?

θα μπουν αυτόματα στην ρύθμιση ? θα εκδοθούν οδηγίες?? θα πρέπει να πληρωθεί ή όχι η πρώτη δόση που λήγει 30/08/2019???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Προσπαθώ να κάνω πιστοποίηση χρεών στο ΚΕΑΟ, για χρέη προς ΕΤΕΑΕΠ ετών 2017-2018 ΚΑΙ δεν βρίσκω στη λίστα της αίτησης το συγκεκριμένο ταμείο/φορέα με αυτ'η την ονομασία.

Αν κάποιος είχε ανάλογη περίπτωση, θα είχε τη καλοσύνη να  με κατατοπίσει ποιόν φορέα είναι από τη λίστα του ΚΕΑΟ. Επάγγελμα Συμβολαιογράφος (αν έχει κάποια σημασία).

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΣΑ: Ασφαλιστικός οδηγός 120 δόσεων (ν.4611/2019) - Χρήση πλατφόρμας - Ερωτήσεις Απαντήσεις

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45506#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...