Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΕΑ & Τροποποιητική Μίσθωση


Kostasgeorg127

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην παρακάτω περίπτωση : Άτομο έχει ενεργό μισθωτήριο από 01/02 έως 31/12. Το μισθωτήριο είχε κατατεθεί στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ χωρίς την ύπαρξη πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης. Πριν λίγες μέρες εκδόθηκε ΠΕΑ και θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής :

1) Στην προσπάθεια δημιουργίας τροποποιητικής τα πεδία έναρξη μίσθωσης και λήξη μίσθωσης πρέπει να συμπληρωθούν ξανά. Εάν η τροποποιητική συμπληρωθεί σήμερα θα πρέπει να βάλω ημερομηνία έναρξης 1/6/2019; Ρωτάω διότι φαντάζομαι πως εάν συμπληρώσω ημερομηνία έναρξης 1/2/2019 που είναι και η πραγματική το σύστημα μπορεί να την βγάλει εκπρόθεσμη και να υπάρξει πρόστιμο 100 € . 

2)Ο κύριος για τον οποίο αναφέρομαι είναι δικαιούχος του επιδόματος στέγασης και έχει εγκεκριμένη αίτηση η οποία πληρώνεται κανονικά κάθε μήνα. Εάν υπάρξει τροποποιητική, θα αλλάξει ο αριθμός μισθωτηρίου που έχει δηλωθεί στην ΑΑΔΕ; Υπάρχει μετά πιθανότητα ο δικαιούχος να μην παίρνει πλέον το επίδομα επειδή θα αλλάξει ο αριθμός δήλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλήμερα πάμε ένα ένα 

για αρχή Πριν λίγες μέρες εκδόθηκε ΠΕΑ και θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική. γιατί πρέπει; στην ανανέωση  μισθώσεις δεν υπαρχει υποχρεωση εκδόσεις π.ε.α στην αρχική έπρεπε να υπήρχε για να μην έχει το πρόστιμο των 10.000 ευρω  ...από πότε μένει εκεί ο ενοικιαστής έχει συνεχιζόμενα μισθωτήρια από το 2012 πχ εως σήμερα ;  . 

β)

1) Στην προσπάθεια δημιουργίας τροποποιητικής τα πεδία έναρξη μίσθωσης και λήξη μίσθωσης πρέπει να συμπληρωθούν ξανά. Εάν η τροποποιητική συμπληρωθεί σήμερα θα πρέπει να βάλω ημερομηνία έναρξης 1/6/2019; Ρωτάω διότι φαντάζομαι πως εάν συμπληρώσω ημερομηνία έναρξης 1/2/2019 που είναι και η πραγματική το σύστημα μπορεί να την βγάλει εκπρόθεσμη και να υπάρξει πρόστιμο 100 € .

το μισθωτήριο τι αναφέρει και κυρίως τι αναφέρει στην ημερομηνία υπογραφής του και μετά στην διάρκεια μισθώσεις από- έως  .άλλα στην ανανέωση δεν πας πχ 10 χρονιά πίσω που άρχισε άλλα τώρα που κάνεις την ανανέωση . δες το μισθωτήριο .

 

2)Ο κύριος για τον οποίο αναφέρομαι είναι δικαιούχος του επιδόματος στέγασης και έχει εγκεκριμένη αίτηση η οποία πληρώνεται κανονικά κάθε μήνα. Εάν υπάρξει τροποποιητική, θα αλλάξει ο αριθμός μισθωτηρίου που έχει δηλωθεί στην ΑΑΔΕ; Υπάρχει μετά πιθανότητα ο δικαιούχος να μην παίρνει πλέον το επίδομα επειδή θα αλλάξει ο αριθμός δήλωσης; αφού τα κάνεις όλα σωστά μετά θα δεις για το επίδομά .σε αφήνει να κάνεις τροποποιητικη και να περάσεις τα νέα δεδομένα  αν όχι(έχω την εντύπωση ότι δεν αφήνει )  δεν θα χεις προβλημα αφού έχεις ενεργό μισθωτήριο την περίοδο αναφοράς   .το μίσθωμα άλλαξε;  

 
(Upd) Επίδομα στέγασης: Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44048
 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή όσον αφορά το ΠΕΑ πως προτείνετε να το χειριστώ; Nα αφήσω να λήξει η παρούσα μίσθωση και από 1/1/2020 να κάνω νέα εκμίσθωση και να εισάγω το ΠΕΑ; Επίσης με βάση την εμπειρία σας τι πιθανότητες υπάρχουν να πέσει όντως ένα τέτοιο πρόστιμο των 10.000 για έλλειψη ΠΕΑ; Το ρωτάω γιατί ο εκμισθωτής που αναφέρομαι δεν είχε ιδέα για την ύπαρξη τέτοιου πιστοποιητικού, εγώ του συνέστησα την προσοχή. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και πολλοί άλλοι με την παρόμοια άγνοια επί του θέματος... 

(O συγκεκριμένος μισθωτής δεν έχει προηγούμενο μισθωτήριο, είναι το πρώτο στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.)

Εάν π.χ. έχω ενεργό μισθωτήριο από 1/2/2019 - 31/12/2019 και θέλω να κάνω πρόωρη επέκταση, δηλαδή να το επεκτείνω μέχρι 30/7/20 πως το χειρίζομαι με τις ημερομηνίες; Κάνω τροποποιητική ή δημιουργώ νέα μίσθωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, Kostasgeorg127 είπε

Δηλαδή όσον αφορά το ΠΕΑ πως προτείνετε να το χειριστώ; Nα αφήσω να λήξει η παρούσα μίσθωση και από 1/1/2020 να κάνω νέα εκμίσθωση και να εισάγω το ΠΕΑ; Επίσης με βάση την εμπειρία σας τι πιθανότητες υπάρχουν να πέσει όντως ένα τέτοιο πρόστιμο των 10.000 για έλλειψη ΠΕΑ; Το ρωτάω γιατί ο εκμισθωτής που αναφέρομαι δεν είχε ιδέα για την ύπαρξη τέτοιου πιστοποιητικού, εγώ του συνέστησα την προσοχή. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και πολλοί άλλοι με την παρόμοια άγνοια επί του θέματος... 

(O συγκεκριμένος μισθωτής δεν έχει προηγούμενο μισθωτήριο, είναι το πρώτο στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.)

Εάν π.χ. έχω ενεργό μισθωτήριο από 1/2/2019 - 31/12/2019 και θέλω να κάνω πρόωρη επέκταση, δηλαδή να το επεκτείνω μέχρι 30/7/20 πως το χειρίζομαι με τις ημερομηνίες; Κάνω τροποποιητική ή δημιουργώ νέα μίσθωση; 

Κάνεις τροποποιητική .

όσο άφορα το πρόστιμο μεχρι τώρα το χω δει μόνο μια φορά. (ειδική περιπτωση μαγαζιού σε οικία ακόμα τ.π.τ  )

όταν πας να κάνεις την υποβολή κάνεις κλικ την ανανέωση και σε οδηγεί το σύστημα περίοδο και ημερομηνία νέου μισθωτηρίου  ,

αν έχεις ενεργό γιατί να κάνεις από τώρα νέο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα θέματα μου είναι τα εξής :

i)εάν κάνω τροποποιητική θα δύναμαι να βάλω ημερομηνία από 1/5/2019 και μετά. Αν βάλω την πραγματική ημερομηνία που είναι 1/2/2019 το σύστημα θα την βγάλει εκπρόθεσμη και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσει πρόστιμο 100 ευρώ. Η ερώτηση είναι η εξής : Αξίζει να κάνω την τροποποιητική και να φάει ο εκμισθωτής το κατοστάρικο, ή να περιμένω μέχρι να λήξει το υπάρχον μισθωτήριο γιατί τα πρόστιμα για ΠΕΑ είναι πολύ σπάνια;

ii)η πλατφόρμα του επιδόματος στέγασης λέει "Εγκεκριμένη αίτηση μέχρι 30/9/2019. Δεν μπορείτε να κάνετε νέα αίτηση μέχρι 01/10/2019".Οπότε νέα αίτηση ή τροποποίηση της υπάρχουσας δεν γίνεται. Εάν κάνω όμως τροποποίηση στο υπάρχον μισθωτήριο το σύστημα της πλατφόρμας θα ακυρώσει την αίτηση ή επειδή στην ουσία θα κάνω μια τροποποίηση και όχι λύση, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στις πληρωμές μέχρι 30/9 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 10/6/2019 στις 12:15 ΜΜ, Kostasgeorg127 είπε

Τα θέματα μου είναι τα εξής :

i)εάν κάνω τροποποιητική θα δύναμαι να βάλω ημερομηνία από 1/5/2019 και μετά. Αν βάλω την πραγματική ημερομηνία που είναι 1/2/2019 το σύστημα θα την βγάλει εκπρόθεσμη και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσει πρόστιμο 100 ευρώ. Η ερώτηση είναι η εξής : Αξίζει να κάνω την τροποποιητική και να φάει ο εκμισθωτής το κατοστάρικο, ή να περιμένω μέχρι να λήξει το υπάρχον μισθωτήριο γιατί τα πρόστιμα για ΠΕΑ είναι πολύ σπάνια;

ΔΕΔ 4776/2018 Εκπρόθεσμη τροποποιητική υποβολή μισθωτηρίου για συμπλήρωση ενεργειακού πιστοποιητικού

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30136  

ii)η πλατφόρμα του επιδόματος στέγασης λέει "Εγκεκριμένη αίτηση μέχρι 30/9/2019. Δεν μπορείτε να κάνετε νέα αίτηση μέχρι 01/10/2019".Οπότε νέα αίτηση ή τροποποίηση της υπάρχουσας δεν γίνεται. Εάν κάνω όμως τροποποίηση στο υπάρχον μισθωτήριο το σύστημα της πλατφόρμας θα ακυρώσει την αίτηση ή επειδή στην ουσία θα κάνω μια τροποποίηση και όχι λύση, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στις πληρωμές μέχρι 30/9 ; 

Σε ίδια περίπτωση που εγώ έχω τον ιδιοκτήτη, ξανά έστειλα νέο μισθωτήριο για έκδοση ΠΕΑ κι ενώ είχε εγκριθεί ο μισθωτής για το επίδομα, ακόμα δεν με έχουν ενοχλήσει που σημαίνει πως πληρώνεται κανονικά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχεις πρόβλημα ίσως σου φανεί χρήσιμη  

ΔΕΔ 4776/2018 Εκπρόθεσμη τροποποιητική υποβολή μισθωτηρίου για συμπλήρωση ενεργειακού πιστοποιητικού

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...