Jump to content
  • 0
picos

ΚΩΔΙΚΟΣ 327 ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΑΝΕΥ ΕΝΑΡΞΕΩΣ

Question

Καλημερα 

 

εχω ατομικη επ/ση νεα εναρξη ο οποιος ομως εχει και εισοδημα απο αγροτικη δραστηριοτητα ανευ εναρξεως απο ΟΠΕΚΕΠΕ

δυστυχως ο κωδικος 327 για μειωση της προκαταβολης κατα 50% δεν ενεργοποιειται.

Οποτε προσεχετε γενικως στους υπολογισμους σας 

 

Εχετε καποια αποψη επι του θεματος ομως , θα επρεπε να λειτουργει ετσι?

 

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι δεν εχει κανει εναρξη ως αγροτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ο 037 ερχεται αυτόματα από υπουργειο και αν έχει και τα υπόλοιπα  παίρνει την μείωση  και αν κολλήσουμε και το σημερινό αρθρο  εκεί χαμός  . 

Ένταξη ανένταχτων στο ειδικό καθεστώς αγροτών

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44877

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και κάτι ακόμα 
αυτοί που εκτός από αγρότες τηρούν βιβλία από άλλη αιτία (επαγγελματίες, έμποροι κλπ) εντάσσονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
26 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

και κάτι ακόμα 
αυτοί που εκτός από αγρότες τηρούν βιβλία από άλλη αιτία (επαγγελματίες, έμποροι κλπ) εντάσσονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς 

Άρθρα Αγρότες - Συνοπτικός οδηγός φορολογίας και τήρησης λογιστικών βιβλίων

δ ) Αγρότες οι οποίοι ασκούν παράλληλα και άλλη δραστηριότητα.

Στην περίπτωση που οι αγρότες παράλληλα με την αγροτική τους εκμετάλλευση ασκούν και άλλη δραστηριότητα πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, για την ένταξή τους σε κατηγορία τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων θα κριθούν αυτοτελώς για κάθε δραστηριότητα (αγροτική-λοιπές). Τέτοιες δραστηριότητες συνήθως είναι: η διάθεση από τους αγρότες των προϊόντων τους στις λαϊκές αγορές, η διαχείριση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας έως 100 KW, η εκμετάλλευση του καφενείου και η λειτουργία αγροτουριστικών μονάδων. (ΠΟΛ.1024/17.1.2014)


Επίσης με την ΠΟΛ.1079/19.3.2014, δόθηκαν επιπλέον οι παρακάτω διευκρινήσεις : 

« 3. Παρέχεται η δυνατότητα σ’ αυτούς που εντάσσονται σε τήρηση απλογραφικών βιβλίων (εσόδων- εξόδων) να μην τηρήσουν τα βιβλία αυτά, με την προϋπόθεση ότι δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα, για την οποία είναι υπόχρεοι σε τήρηση βιβλίων. Σημειώνεται ότι η δυνατότητα αυτή ισχύει μόνο για τα φυσικά πρόσωπα, καθώς τα νομικά πρόσωπα δεν μπορούσαν ποτέ να ενταχθούν στο ειδικό καθεστώς ΦΠΑ και ότι η δυνατότητα αυτή δεν απαλλάσσει τους εν λόγω αγρότες, οι οποίοι εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., από τις υποχρεώσεις τους αναφορικά με την έκδοση στοιχείων, σύμφωνα και με τις οδηγίες που δόθηκαν με την ΠΟΛ.1024/17.1.2014 και υποβολής της σχετικής δήλωσης στη Δ.Ο.Υ. για ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α…………….

Για την καλύτερη κατανόηση των προαναφερομένων παραθέτονται τα ακόλουθα παραδείγματα:

Παράδειγμα 1ο :
Αγρότης, ο οποίος ταυτόχρονα με την αγροτική του εκμετάλλευση, εκμεταλλεύεται και ένα παντοπωλείο, ο οποίος, κατά τη χρήση 2013, πραγματοποίησε ακαθάριστα έσοδα, από την εκμετάλλευση του παντοπωλείου 4.200 ευρώ και από την αγροτική του εκμετάλλευση 18.500 ευρώ, από την 1.1.2014, υποχρεούται σε τήρηση βιβλίων εσόδων εξόδων και έκδοση στοιχείων μόνο για την αγροτική του εκμετάλλευση, με δυνατότητα όμως μη τήρησης των βιβλίων αυτών, αφού για την εκμετάλλευση του παντοπωλείου απαλλάσσεται από την τήρηση βιβλίων λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων (κάτω από 5.000 ευρώ). Η δυνατότητα μη τήρησης βιβλίων εσόδων εξόδων δεν απαλλάσσει τον εν λόγω αγρότη από τις υποχρεώσεις του ως προς την έκδοση στοιχείων και την υπαγωγή του στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

Παράδειγμα 2ο :
Αγρότης, ο οποίος πωλεί τα προϊόντα του στις λαϊκές αγορές και εκτός αυτών, κατά τη χρήση 2013, πραγματοποίησε ακαθάριστα έσοδα από τις πωλήσεις του στις λαϊκές αγορές 6.500 ευρώ και από χονδρικές πωλήσεις εκτός λαϊκών αγορών, συμπεριλαμβανομένης της αξίας των αγαθών που καταγράφονται στο ειδικό στοιχείο της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ, 15.500 ευρώ. Από την 1.1.2014 υποχρεούται σε τήρηση βιβλίων εσόδων εξόδων και για τις δύο αυτές δραστηριότητες (αγροτική-λαϊκές), χωρίς να έχει τη δυνατότητα να μην τηρήσει βιβλία για την δραστηριότητα της διάθεσης των προϊόντων του εκτός λαϊκής αγοράς (αγροτική εκμετάλλευση).
Αυτονόητο είναι ότι στην περίπτωση αυτή τηρείται ένα βιβλίο εσόδων – εξόδων, στο οποίο καταχωρούνται τα δεδομένα (έσοδα, έξοδα, δαπάνες) που αφορούν τόσο τη δραστηριότητα της διάθεσης των προϊόντων στις λαϊκές αγορές όσο και αυτή της διάθεσης των προϊόντων εκτός λαϊκής αγοράς. »

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
29 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

και κάτι ακόμα 
αυτοί που εκτός από αγρότες τηρούν βιβλία από άλλη αιτία (επαγγελματίες, έμποροι κλπ) εντάσσονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς 

ΑΑΔΕ: Εγχειρίδιο ενημέρωσης αγροτών ειδικού καθεστώτος του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. Δεκεμβρίου 2018

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43325#

β) Υποχρεωτική μετάταξη από το ειδικό καθεστώς αγροτών στο κανονικό καθεστώς

Η υποχρεωτική μετάταξη από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς υφίσταται λόγω μη πλήρωσης των κριτηρίων (παρ. 1 του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α.). Ειδικότερα:

α) κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος πραγματοποίησαν προς οποιοδήποτε πρόσωπο παραδόσεις αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και παροχές αγροτικών υπηρεσιών αξίας κατώτερης των δεκαπέντε χιλιάδων ευρώ (15.000 €) και

β) έλαβαν επιδοτήσεις συνολικής αξίας κατώτερης των πέντε χιλιάδων ευρώ (5.000 €). Τα προαναφερόμενα κριτήρια λαμβάνονται σωρευτικά, δηλαδή πρέπει να συντρέχουν και τα δύο προκειμένου τα εν λόγω πρόσωπα να εντάσσονται στο ειδικό καθεστώς.

Επίσης, υποχρεωτική μετάταξη από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς υφίσταται στην περίπτωση που συντρέχει μία από τις κάτωθι περιπτώσεις (α' έως και δ' της παρ. 5 του άρθρου 41 του Κώδικα Φ.Π.Α.):

- ασκούν τις αγροτικές εκμεταλλεύσεις και παρέχουν τις αγροτικές υπηρεσίες που προβλέπονται στις διατάξεις του άρθρου 42 του Κώδικα Φ.Π.Α., με τη μορφή εταιρείας οποιουδήποτε τύπου ή αγροτικών συνεταιρισμών,
- πωλούν αγροτικά προϊόντα παραγωγής τους, ύστερα από επεξεργασία η οποία μπορεί να προσδώσει σε αυτά χαρακτήρα βιομηχανικών ή βιοτεχνικών προϊόντων,
- ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία έχουν υποχρέωση να τηρούν λογιστικά αρχεία (βιβλία), σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία,
- παραδίδουν προϊόντα παραγωγής τους από λαϊκές αγορές ή από δικό τους κατάστημα ή πραγματοποιούν εξαγωγές ή παραδόσεις των προϊόντων τους προς άλλο κράτος - μέλος της Ε.Ε..

Για υποχρεωτική μετάταξη υποβάλλεται δήλωση μεταβολών εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από την έναρξη του φορολογικού έτους, και η μετάταξη ισχύει από την έναρξη του φορολογικού έτους. Σε περίπτωση, κατά την οποία η δήλωση μεταβολών υποβληθεί μετά το πέρας της προαναφερόμενης προθεσμίας, θεωρείται εκπρόθεσμη και επιβάλλεται το πρόστιμο της παρ. 2 του άρθρου 54 του Κ.Φ.Δ.. Η μη υποβολή της δήλωσης μεταβολών δεν επηρεάζει την υποχρεωτική μετάταξη στο κανονικό καθεστώς από την αρχή του φορολογικού έτους.

Στην περίπτωση της ανωτέρω υποχρεωτικής μετάταξης, δεν υφίσταται κάποιος χρονικός περιορισμός για την υποχρεωτική παραμονή στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., πέραν του τρέχοντος φορολογικού έτους και από την έναρξη του επόμενου φορολογικού έτους ο υποκείμενος στον φόρο μπορεί να επιλέξει τη μετάταξή του στο ειδικό καθεστώς, εφόσον βέβαια πληρούνται οι προϋποθέσεις για την ένταξη στο καθεστώς αυτό (πληρούνται τα κριτήρια της παρ. 1 και δεν υφίστανται οι περιορισμοί των περιπτώσεων α' έως και δ' της παρ. 5 του άρθρου 41).


Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43325#

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την περίπτωση γ' της ανωτέρω παραγράφου, οι αγρότες οι οποίοι, παράλληλα με την αγροτική εκμετάλλευση, ασκούν και άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται στην τήρηση λογιστικών βιβλίων (απλογραφικά ή διπλογραφικά), μεταξύ των οποίων και η διαχείριση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και η λειτουργία αγροτοτουριστικών μονάδων, υπάγονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ για την αγροτική τους εκμετάλλευση, έχοντας όλες τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που απορρέουν από το καθεστώς αυτό.

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω υποχρέωση αφορά όχι μόνο επαγγελματίες που για την άσκηση της δραστηριότητάς τους υπάγονται σε ΦΠΑ (π.χ. λογιστές) αλλά και επαγγελματίες που απαλλάσσονται από το ΦΠΑ (π.χ. γιατροί, ασφαλιστικοί πράκτορες κ.λ.π)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25301

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μην αρχίσουμε τα ίδια που λένε κάποιοι πελάτες..."δεν είμαι αγρότης, παίρνω μόνο επιδοτήσεις"...

Για να αιτηθεί επιδοτήσεις, δηλώνει αγρότης. Από την στιγμή που έχει αγροτικό εισόδημα και ασκεί δραστηριότητα, πρέπει να γνωστοποιηθεί στο Μητρώο και να ενταχθεί στο σχετικό καθεστώς. 

Ενημερώστε τον για το σχετικό πρόστιμο, θα έλεγα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Μην αρχίσουμε τα ίδια που λένε κάποιοι πελάτες..."δεν είμαι αγρότης, παίρνω μόνο επιδοτήσεις"...

Για να αιτηθεί επιδοτήσεις, δηλώνει αγρότης. Από την στιγμή που έχει αγροτικό εισόδημα και ασκεί δραστηριότητα, πρέπει να γνωστοποιηθεί στο Μητρώο και να ενταχθεί στο σχετικό καθεστώς. 

Ενημερώστε τον για το σχετικό πρόστιμο, θα έλεγα. 

και τον ο.γ.α ασφαλιστικες  εισφορές μην ξεχνάμε . μια χαρά τα λες .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

και τον ο.γ.α ασφαλιστικες  εισφορές μην ξεχνάμε . μια χαρά τα λες .

ΟΓΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ,ΑΛΛΙΩΣ προαιρετικά  (απλα δεν θα έχει αφορολόγητο )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

ΟΓΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ,ΑΛΛΙΩΣ προαιρετικά  (απλα δεν θα έχει αφορολόγητο )

δεν διαφωνώ άπλα αυτό  δεν αναιρεί ότι πρέπει να πάει να γραφτεί και αν έχει την απαλλαγη ο.κ τότε το συζητάμε .  . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οταν λες να γραφτει ? π.χ ιδιωτικος υπαλληλος η δημοσιος υπαλληλος (οχι συνταξιουχος ) τον στελνουμε να κανει εναρξη στην δου σαν αγροτης ειδικου καθεστωτος (επειδή έχει φαγωθεί να πάρει επιδοτηση ) δεν θα έχει άλλο έσοδο ,γιατί να γραφτεί στο ογα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

οταν λες να γραφτει ? π.χ ιδιωτικος υπαλληλος η δημοσιος υπαλληλος (οχι συνταξιουχος ) τον στελνουμε να κανει εναρξη στην δου σαν αγροτης ειδικου καθεστωτος (επειδή έχει φαγωθεί να πάρει επιδοτηση ) δεν θα έχει άλλο έσοδο ,γιατί να γραφτεί στο ογα?

πως το σκέφτεσαι δεν πρεπει να περασει μια βολτα από τον ογα;  αν δλδ παρει επιδοτηση 15.000 ευρω οκ και αν παρει επιδοτηση ένα ευρω μια και αυτο; και αν παρει τον ιανουριο πχ 1000 ευρω και μετα τον πεμτο μηνα παρει τα υπολοιπα 14000 ποτε πρεπει να παει αν πρεπει να παει στον ογα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 λεπτά πριν, dodos είπε

καλημερα δεν μιλαω για τετοια ποσα ,εκει υπαρχει υποχρεωση εγγραφης

καλήμερα .ωραία δηλαδή λες ότι μεχρι ένα πόσο δεν έχεις υποχρεωση να γραφτείς .ποιο πόσο ειναι αυτό; 

εγώ θεωρώ ότι ειναι άλλο πράγμα η υποχρεωση εγραφης και άλλο πράγμα το μη υποχρεωση καταβολής     ασφαλιστικών εισφορών μεχρι ένα πόσο  το αφορολόγητογητο που λέμε που αυτό βεβαία προκύπτει από απόφαση του ε.φ.κ.α και όχι από τον νόμο του .  

και πως  γινεται να παίρνουν επιδοτήσεις χωρίς να ειναι γραμμένη στον ο.γ.α; μηπως έχουν και αγροτικό αυτοκίνητο κιόλας;  ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν έχουν εφαρμογή οι ρυθμίσεις του άρθρου 36 παρ. 1 του Ν. 4387/2016 περί παράλληλης ασφάλισης, εφόσον το εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα είναι μικρότερο του ελάχιστου μηνιαίου κατώτατου ορίου επί 12 μήνες, το οποίο διαμορφώνεται σε 4.923,12 € (410,26*12).

Πρόσωπα που εμπίπτουν στις πιο πάνω προϋποθέσεις, δεν έχουν υποχρέωση καταβολής εισφορών επί του εισοδήματος της ασκούμενης αγροτικής δραστηριότητας.

- Όταν το εισόδημα υπερβαίνει το προαναφερόμενο όριο (4.923,13 € και άνω), εισφοροδοτείται το σύνολο του εισοδήματος από αγροτική δραστηριότητα, κατά τα γνωστά.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

εσυ΄λες πως π.χ ιδιωτικός η δημόσιος υπάλληλος αγρότης ειδικού καθεστώτος με εισοδήματα μεχρι το οριο των 4.923,13  απο αγροτικά άσχετα αν ΚΑΙ δεν πληρώνει εισφορές, πρέπει να περάσει μια βόλτα από το ογα...ΝΑ εγγραφεί η να το δηλώσει ?ασχετο πως δεν θα του βγει να πλήρώσει εισφορές

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΡΙΑ (ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ) ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν είναι κατω απο αυτά (που καθε φορα αλλαζουν)θεωρώ οτι απο την απόφαση και μετα δεν θα χει θεμα.αλλα για πριν την απόφαση και πριν τον νόμο; καλύτερα να μην τα πολλη σκάλιζουμε.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
30 λεπτά πριν, picos είπε

οσο τα διαβαζω τοσο απελπιζομαι 

Γιατί είσαι αφανής αγρότης;μην σκας αυτοί τα ξέρουν καλυτερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

Γιατί είσαι αφανής αγρότης;μην σκας αυτοί τα ξέρουν καλυτερα.

Δεν ειμαι αλλα πρεπει να κανω την δηλωση σωστα να τα μαθω οπως πρεπει και να τον ενημερωσω , και δεν ειμαι λογιστης επαρχιας 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 7/6/2019 στις 12:04 ΜΜ, dodos είπε

Δεν έχουν εφαρμογή οι ρυθμίσεις του άρθρου 36 παρ. 1 του Ν. 4387/2016 περί παράλληλης ασφάλισης, εφόσον το εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα είναι μικρότερο του ελάχιστου μηνιαίου κατώτατου ορίου επί 12 μήνες, το οποίο διαμορφώνεται σε 4.923,12 € (410,26*12).

Πρόσωπα που εμπίπτουν στις πιο πάνω προϋποθέσεις, δεν έχουν υποχρέωση καταβολής εισφορών επί του εισοδήματος της ασκούμενης αγροτικής δραστηριότητας.

- Όταν το εισόδημα υπερβαίνει το προαναφερόμενο όριο (4.923,13 € και άνω), εισφοροδοτείται το σύνολο του εισοδήματος από αγροτική δραστηριότητα, κατά τα γνωστά.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

εσυ΄λες πως π.χ ιδιωτικός η δημόσιος υπάλληλος αγρότης ειδικού καθεστώτος με εισοδήματα μεχρι το οριο των 4.923,13  απο αγροτικά άσχετα αν ΚΑΙ δεν πληρώνει εισφορές, πρέπει να περάσει μια βόλτα από το ογα...ΝΑ εγγραφεί η να το δηλώσει ?ασχετο πως δεν θα του βγει να πλήρώσει εισφορές

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΡΙΑ (ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ) ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ?

Αριθμ. πρωτ.: Δ.15/Δ'/619/15/2018 Ασφαλιστικές εισφορές μελών εταιρειών ή/και διαχειριστών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28504

7. Όσον αφορά σε πρόσωπα που ασκούν επαγγελματική δραστηριότητα (μισθωτή εργασία ή ελεύθερο επάγγελμα ή αυτοαπασχόληση) και συγχρόνως έχουν εισόδημα από άσκηση αγροτικής δραστηριότητας, τα εν λόγω πρόσωπα εμπίπτουν από 1/1/2017 στις ρυθμίσεις του άρθρου 36 παρ. 1 του ν.4387/2016 περί παράλληλης ασφάλισης και καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές επί του εισοδήματος από την αγροτική δραστηριότητα βάσει του άρθρου 40 του ν.4387/2016, εφόσον το ετήσιο εισόδημά τους από την άσκηση αγροτικής δραστηριότητας, χωρίς να συνυπολογίζονται οι ετήσιες καταβλητέες ασφαλιστικές εισφορές, υπερβαίνει το προβλεπόμενο από το ανωτέρω άρθρο ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα αναγόμενο σε ετήσια βάση, δηλαδή το ποσό των €4.923,12 (€410,26 x 12).

Για παράδειγμα, μηχανικός, ασφαλισμένος του πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ, το έτος 2018 παράλληλα με την άσκηση αυτοαπασχόλησης, για την οποία καταβάλλει ασφαλιστικές εισφορές βάσει του άρθρου 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει, έχει και εισόδημα από άσκηση αγροτικής δραστηριότητας κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος ύψους €2.000,00 ετησίως. Το ετήσιο εισόδημα από την άσκηση αγροτικής δραστηριότητας δεν υπερβαίνει το ποσό των €4.923,12 και συνεπώς ο μηχανικός καταβάλλει ασφαλιστικές εισφορές μόνο ως αυτοαπασχολούμενος βάσει του άρθρου 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνούμε απλά για το τυπικό της υπόθεσης στο ογα-εφκα πάμε και τους ενημερώνουμε ότι θα κάνουμε έναρξη στην δου σαν αγρότες; η τους πάμε στην έναρξη και κάνουμε εγγραφή και στο ογα; ανεξάρτητα αν δεν πληρώνουμε εισφορές; η δεν πάμε καθόλου, γιατί έχω δύο τρεις με μικρά ποσά που κάνανε έναρξη σαν αγρότες και δεν πήγαν πουθενα είναι η ιδιωτικοί η δημόσιοι υπαλληλοι

Επίσης υπάρχει μια κατηγορία που έχουν έναρξη σαν αγρότες ειδικού χωρίς άλλη δραστηριότητα είναι μόνο αγρότες και δεν έχουν γραφτεί στο ογα ποτέ... Δεν έχουν βέβαια εισοδήματα, αλλά τι θα γίνει με αυτούς; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ είμαι Αθηνα .αγρότες δεν έχω και δεν ξέρω .άλλα θεωρω ότι πάνε και γράφονται .κάλο ειναι αν έχεις να περάσεις μια βόλτα από έναν ανταποκριτή του ο.γ.α και να υποβαλεις το ερώτημα σου .η αποψη μου βάση λογικής ΓΡΆΦΟΝΤΑΙ . 

και σε συνδυασμό με την νέα απόφαση το πράγμα μπλέκει αρκετά . 

Δεν προβλέπεται η δυνατότητα αναδρομικής ένταξης στο ειδικό καθεστώς αγροτών

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44844

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×