Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μείωση ασφαλιστικών εισφορών από 01/06/2019


spirosvii

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, βάση του Νόμου 4549/2018 άρθρο 19:

1. Η παρ. 1 του άρθρου 3Α του α.ν. 248/1967 (Α΄ 243), που προστέθηκε με το άρθρο 21 του ν. 4498/2017 (Α΄172), αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Το ποσό της μηνιαίας εισφοράς επικουρικής ασφάλισης των ασφαλισμένων του ΕΔΟΕΑΠ ορίζεται σε ποσοστό 3,5% για τον ασφαλισμένο και 3,5% για τον εργοδότη επί των πάσης φύσεως τακτικών μηνιαίων αποδοχών του εργαζομένου.
Από την 1η.6.2019 και μέχρι τις 31.5.2022, το ποσό της μηνιαίας εισφοράς επικουρικής ασφάλισης ορίζεται σε ποσοστό 3,25% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3,25% για τον εργοδότη επί των πάσης φύσεως τακτικών μηνιαίων αποδοχών του εργαζομένου. Από την 1η.6.2022 το ποσοστό της μηνιαίας εισφοράς ορίζεται σε ποσοστό 3% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3% για τον εργοδότη.»

Άρα πλεόν από 01/06/2019 μειώνονταιοι ασφαλιστικές εισφορές και τα ποσοστά θα γίνουν:

ΙΚΑ Εργαζομένου από 16% -> 15,75%

ΙΚΑ Εργοδότη από 25,06% -> 24,81%

 

Από την 1η Ιουνίου 2020 στις περιπτώσεις πλήρους απασχόλησης οι ασφαλιστικές εισφορές των μισθωτών μειώνονται κατά 0,90 ποσοστιαίες μονάδες ως ακολούθως:


1. Κατά 0,75 ποσοστιαίες μονάδες (πμ) των ασφαλίστρων υπέρ κλάδου ανεργίας. Η μείωση επιμερίζεται κατά 0,48 πμ στο ασφάλιστρο του εργοδότη και κατά 0,27 πμ στο ασφάλιστρο του εργαζομένου. Το συνολικό ασφάλιστρο υπέρ ανεργίας διαμορφώνεται σε 4,25 % και κατανέμεται 2,69 % στον εργοδότη και 1,56 % στον εργαζόμενο.
2. Κατά 0,15 ποσοστιαίες μονάδες (πμ) των ασφαλίστρων υπέρ του Ενιαίου Λογαριασμού για την εφαρμογή Κοινωνικών Πολιτικών (ΕΛΕΚΠ) του άρθρου 34 παρ. 4 περίπτωση β΄ του ν. 4144/2013 (Α΄ 88), η οποία μειώνεται από την εισφορά που προβλέπεται στο άρθρο 7 παράγραφος 1, περίπτωση β΄, εδάφιο α΄ του ν.δ. 2963/1954 (Α΄ 195), και αφορά αποκλειστικά ασφάλιστρο του εργαζόμενου. Το αντίστοιχο ασφάλιστρο του εργαζομένου υπέρ ΕΛΕΚΠ διαμορφώνεται σε 1,20 % και κατανέμεται 0,85 % υπέρ πρώην ΟΕΚ (ν.δ. 2963/1954) και 0,35% υπέρ πρώην ΟΕΕ (ν. 678/1977, Α΄ 246 και άρθρο 7 του ν. 3144/2003, Α΄ 111).

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/49044/meiwsh-asfalistikwn-eisforwn-apo-162020-gia-toys-plhrws-apasxoloymenoys

 

ikaapo01012021.jpg

https://www.taxheaven.gr/news/52124/poso-oa-ayxhooyn-oi-misooi-to-2021-me-thn-katarghsh-ths-eisforas-allhleggyhs-kai-th-meiwsh-twn-asfalistikwn-eisforwn-analytikoi-pinakes-epishmanseis

 

 

Άρα πλεόν από 01/01/2021 μειώνονται οι ασφαλιστικές εισφορές και τα ποσοστά θα γίνουν:

ΙΚΑ Εργαζομένου από 16% -> 15,75% -> 15,33% -> 14,12%

ΙΚΑ Εργοδότη από 25,06% -> 24,81% -> 24,33% -> 22,54%

 

 

Από 01/06/2022 οι ασφαλιστικές εισφορές

https://www.taxheaven.gr/news/59591/meiwsh-eisforwn-epikoyrikhs-asfalishs-apo-65-se-6

 

Από 01/06/2022 αλλάζουν οι ασφαλιστικές κρατήσεις ασφαλισμένου και εργοδότη κατά τον παρακάτω πίνακα και διαμορφώνονται σε σύνολο :

 

 

 

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ : 13,87%

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ         : 22,29%

ΣΥΝΟΛΟ               :  36,16%

 

!cid_image001_png@01D87508.png

Η εικόνα είναι από https://www.ot.gr/2022/05/18/apopseis/experts/efka-meiosi-asfalistikon-eisforon-kladou-epikourikis-asfalisis-apo-1-6-2022-pinakes/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
19 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Με το τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ Πειραιά που μίλησα μου είπαν ότι δεν έχει βγει εγκύκλιος ακόμα.

Οπότε υπολογίζουμε μισθοδοσία με τα παλιά και όταν βγει τα αλλάζουμε.

Επίσης, δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα πακέτα στην ΑΠΔ.

 

Το είπε, συμφωνώ. Αλλά αποδείξεις πληρωμής τι θα δώσουμε; Είναι δυνατόν να υπολογίσουμε με τα παλιά; 

Δεν μου φαίνεται λογικό. Δεν θα συμφωνήσω με την τακτική του υπαλλήλου ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, spirosvii είπε

 

Το είπε, συμφωνώ. Αλλά αποδείξεις πληρωμής τι θα δώσουμε; Είναι δυνατόν να υπολογίσουμε με τα παλιά; 

Δεν μου φαίνεται λογικό. Δεν θα συμφωνήσω με την τακτική του υπαλλήλου ΕΦΚΑ.

Δίνεις τα παλιά και μετά του δίνεις τα υπόλοιπα.

Τι να σου πω κι εγώ?

Μια φορά να βγάλουν εγκύκλιο στην ώρα τους, καημό το έχω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δίνεις τα παλιά και μετά του δίνεις τα υπόλοιπα.

Τι να σου πω κι εγώ?

Μια φορά να βγάλουν εγκύκλιο στην ώρα τους, καημό το έχω!

 

χαχα το χουν σε κακό,

εγκαίρως εγκύκλιο; Αλλού αυτά! Εδώ είναι Βαλκάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω σε εμπορικό κατάστημα να προσλάβω πωλήτρια χωρίς προϋπηρεσία με 4ωρη καθημερινή  απασχόληση.  .......

α.  μπορώ να την προσλάβω με ΕΓΣΣΕ και

β. οι αποδοχές της θα είναι  650,00/2  με πακέτο αποδοχών 101?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Θέλω σε εμπορικό κατάστημα να προσλάβω πωλήτρια χωρίς προϋπηρεσία με 4ωρη καθημερινή  απασχόληση.  .......

α.  μπορώ να την προσλάβω με ΕΓΣΣΕ και

β. οι αποδοχές της θα είναι  650,00/2  με πακέτο αποδοχών 101?

 

 

 

Ναι καλά τα γράφεις,

650/40*20=325  με 101

Τσέκαρε μήπως πρέπει να βάλεις και επικουρικό εμπορικών καταστημάτων 4%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για 4ωρη 5μερη απασχοληση ναι Σολων, 325,00 μικτα .

Προσοχη! Δυο κρατησεις θα κανεις σε περιπτωση που εργαζεται σε πρωτευουσα νομου και αρα εχει υποχρεωση πρωην για εισφορες σε πρωην ΤΕΑΥΕΚ(μετεπειτα εγινε ΤΑΠΙΤ κλπ)

  1. Οι περιφέρειες της τέως Διοικήσεως Πρωτευούσης και Θεσσαλονίκης

  2. Οι πρωτεύουσες (δήμοι) των Νομών όλης της χώρας και

  3. Οι πόλεις (δήμοι) ¶ργους, Αιγίου, Αγρινίου, Αμαλιάδας, Θήβας, Νάουσας, Ορεστιάδας, Πτολεμαΐδας, Τυρνάβου, Μεγάρων, Σαλαμίνας και Ελευσίνας.

 

Πρωτη εγγραφη

καδ 5241 ειδικοτητα 532030 ΚΠΚ 101

και δευτερη εγγραφη (αφορα απασχοληση μονο στις παραπανω πολεις/δημους)

καδ 0013 ειδικοτητα 000108 κπκ 026 για πρωτοασφαλισμενη πριν το 1993 (παλια ασφαλισμενη)

καδ 0013 ειδικοτητα 000106 κπκ 024 για πρωτοασφαλισμενη μετα το 1993 (νεα ασφαλισμενη)

Καμια φορα τυχαινει στο ΙΚΑ να ειναι λαθος απογεγραμμενοι.

πχ να ειχαν τεβε ή ογα πριν το 1993 και στο ικα να γραφτηκαν μετα το 1993 και το συστημα του ικα να τους διχνει "κακως" ως νεους.

Σε αυτη την περιπτωση παν στο μητρωου του ικα να διορθωσουν τα στοιχεια τους.

Το "παλιος" ή "νεος" το βρισκεις βαζοντας στην ΑΠΔ στο site του ικα το ΑΜΚΑ του ασφαλισμενου για να σου εμφανισει τα λοιπα στοιχεια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, GEORGE01 είπε

σημερα περασα ΑΠΔ Ιουνιου με τα νεα μειωμενα ποσοστα

Καλημέρα.

Μήπως ξέρεις αν έχουν αναρτήσει τα νέα πακέτα κάπου στη σελίδα του ΕΦΚΑ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, chriskapsio είπε

ΚΑΔ 5241 Είναι εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ. Μήπως είναι λάθος αυτό που έγραψες συνάδερφε floydpink ?

αν πρέπει να βάλεις ΤΑΠΙΤ ,επίλεξε 5242 πχ. αν ο 5241 είναι εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Μήπως ξέρεις αν έχουν αναρτήσει τα νέα πακέτα κάπου στη σελίδα του ΕΦΚΑ?

Ευχαριστώ.

για προσπάθησε από την ανεύρεση ,προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Μήπως ξέρεις αν έχουν αναρτήσει τα νέα πακέτα κάπου στη σελίδα του ΕΦΚΑ?

Ευχαριστώ.

να σου πω την αληθεια δεν εχω βρει καπου μεσα στον εφκα τα νεα ποσοστα και το πρωι που περασα την απδ ειχα ενα αγχος αλλα τελικα ειχαν αλλαξει, κοιτα συναδελφε δεν υπηρχε πιθανοτητα να μη γινοταν για τους λογους που εχω ηδη αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, GEORGE01 είπε

να σου πω την αληθεια δεν εχω βρει καπου μεσα στον εφκα τα νεα ποσοστα και το πρωι που περασα την απδ ειχα ενα αγχος αλλα τελικα ειχαν αλλαξει, κοιτα συναδελφε δεν υπηρχε πιθανοτητα να μη γινοταν για τους λογους που εχω ηδη αναφερει.

Μπαίνοντας και εγώ στην ΑΠΔ είδα ότι τα βασικά πακέτα (101,105) έχουν αλλάξει.

Αυτά που έχουν καθυστερήσει είναι των έμμισθων δικηγόρων (064).

Ευχαριστώ και καλό μήνα να έχουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Στα πακέτα των έμμισθων δικηγόρων βάσει νόμου οι εισφορές του ΕΤΕΑΕΠ υπολογίζονται τεκμαρτά επί του κατώτατου μισθού, δηλαδή 650,00 * 3,25%.

Στην ΑΠΔ, όμως ο ΕΦΚΑ άλλαξε το πακέτο 064 κάνοντας ό,τι και στα υπόλοιπα. Το ποσοστό του ΕΤΕΑΕΠ από 3,50 το πήγε 3,25 σε εργαζόμενο και εργοδότη.

Δηλαδή το υπολογίζουμε όπως παλιά επί του μισθού του έμμισθου δικηγόρου και όχι επί του κατώτατου.

Είναι σωστό?

Να προχωρήσω την ΑΠΔ βάσει των νέων πακέτων?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

το 106 αλλαξε? κι αν ναι ποσο ειναι τα ποσοστα?

Άλλαξε:

106 -> 19,2% εργαζομένου 27,96% εργοδότη Σύνολο 47,16%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 1/7/2019 στις 11:48 ΠΜ, chriskapsio είπε

ΚΑΔ 5241 Είναι εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ. Μήπως είναι λάθος αυτό που έγραψες συνάδερφε floydpink ?

Δεν παιζει πλεον κανενα ρολο αν βαλεις τον 5241 με ΚΠΚ 101 ή τον 5242 με ΚΠΚ 103 και ειδικη περιπτωση ασφαλισης που να  μετατρεπει το 103 σε 101.Παλι στο ιδιο ΚΠΚ καταληγεις,δεν παιζει ρολο καπου.Στον ελεγχο των ΑΠΔ  γνωριζει ο ελεγκτης του ΙΚΑ αν απαιτουνται επιπλεον εισφορες ή οχι για το επικουρικο. Δεν "επαναπαυεται" στην ειδικη ονομασια του καθε ΚΑΔ.Τα Πακετα Καλυψης τον ενδιαφερουν σε καθε περιπτωση,οπως ακριβως στις περιπτωσεις που ο ΚΑΔ μιας επιχειρησης δεν περιλαμβανει την αναλογη ειδικοτητα του εργαζομενου.

Σημασια εχει να μη ξεχασεις να βαλεις τη δευτερη εγγραφη με την επικουρικη ασφαλιση σε αυτες τις περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τα νέα ποσοστά για πακέτο κάλυψης 105;

Που μπορούμε να δουμε τα νέα ποσοστά; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, MarP είπε

Kαλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τα νέα ποσοστά για πακέτο κάλυψης 105;

Που μπορούμε να δουμε τα νέα ποσοστά; Ευχαριστώ

 

Εργαζομένου 19,20%

Εργοδότη 26,96%

Σύνολο 46,16%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΔ με την επιδότηση  6,66 % της εργοδοτικής εισφοράς σε νέους κάτω  των 25

μπόρεσε ν'ανεβάσει κανένας; 

Γιατί εμένα στον έλεγχο μου βγάζει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΟΑΕΔ ενώ

καταχωρώ  επιδότηση εργοδότη στις εισφορές ΙΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν δεχεται τις ΑΠΔ ακομη το συστημα του ΙΚΑ με την επιδοτηση 6,66% για κατω των 25 ετων για τον 06/2019.

Αναμενουμε.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...