Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μείωση ασφαλιστικών εισφορών από 01/06/2019


spirosvii

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, βάση του Νόμου 4549/2018 άρθρο 19:

1. Η παρ. 1 του άρθρου 3Α του α.ν. 248/1967 (Α΄ 243), που προστέθηκε με το άρθρο 21 του ν. 4498/2017 (Α΄172), αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Το ποσό της μηνιαίας εισφοράς επικουρικής ασφάλισης των ασφαλισμένων του ΕΔΟΕΑΠ ορίζεται σε ποσοστό 3,5% για τον ασφαλισμένο και 3,5% για τον εργοδότη επί των πάσης φύσεως τακτικών μηνιαίων αποδοχών του εργαζομένου.
Από την 1η.6.2019 και μέχρι τις 31.5.2022, το ποσό της μηνιαίας εισφοράς επικουρικής ασφάλισης ορίζεται σε ποσοστό 3,25% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3,25% για τον εργοδότη επί των πάσης φύσεως τακτικών μηνιαίων αποδοχών του εργαζομένου. Από την 1η.6.2022 το ποσοστό της μηνιαίας εισφοράς ορίζεται σε ποσοστό 3% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3% για τον εργοδότη.»

Άρα πλεόν από 01/06/2019 μειώνονταιοι ασφαλιστικές εισφορές και τα ποσοστά θα γίνουν:

ΙΚΑ Εργαζομένου από 16% -> 15,75%

ΙΚΑ Εργοδότη από 25,06% -> 24,81%

 

Από την 1η Ιουνίου 2020 στις περιπτώσεις πλήρους απασχόλησης οι ασφαλιστικές εισφορές των μισθωτών μειώνονται κατά 0,90 ποσοστιαίες μονάδες ως ακολούθως:


1. Κατά 0,75 ποσοστιαίες μονάδες (πμ) των ασφαλίστρων υπέρ κλάδου ανεργίας. Η μείωση επιμερίζεται κατά 0,48 πμ στο ασφάλιστρο του εργοδότη και κατά 0,27 πμ στο ασφάλιστρο του εργαζομένου. Το συνολικό ασφάλιστρο υπέρ ανεργίας διαμορφώνεται σε 4,25 % και κατανέμεται 2,69 % στον εργοδότη και 1,56 % στον εργαζόμενο.
2. Κατά 0,15 ποσοστιαίες μονάδες (πμ) των ασφαλίστρων υπέρ του Ενιαίου Λογαριασμού για την εφαρμογή Κοινωνικών Πολιτικών (ΕΛΕΚΠ) του άρθρου 34 παρ. 4 περίπτωση β΄ του ν. 4144/2013 (Α΄ 88), η οποία μειώνεται από την εισφορά που προβλέπεται στο άρθρο 7 παράγραφος 1, περίπτωση β΄, εδάφιο α΄ του ν.δ. 2963/1954 (Α΄ 195), και αφορά αποκλειστικά ασφάλιστρο του εργαζόμενου. Το αντίστοιχο ασφάλιστρο του εργαζομένου υπέρ ΕΛΕΚΠ διαμορφώνεται σε 1,20 % και κατανέμεται 0,85 % υπέρ πρώην ΟΕΚ (ν.δ. 2963/1954) και 0,35% υπέρ πρώην ΟΕΕ (ν. 678/1977, Α΄ 246 και άρθρο 7 του ν. 3144/2003, Α΄ 111).

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/49044/meiwsh-asfalistikwn-eisforwn-apo-162020-gia-toys-plhrws-apasxoloymenoys

 

ikaapo01012021.jpg

https://www.taxheaven.gr/news/52124/poso-oa-ayxhooyn-oi-misooi-to-2021-me-thn-katarghsh-ths-eisforas-allhleggyhs-kai-th-meiwsh-twn-asfalistikwn-eisforwn-analytikoi-pinakes-epishmanseis

 

 

Άρα πλεόν από 01/01/2021 μειώνονται οι ασφαλιστικές εισφορές και τα ποσοστά θα γίνουν:

ΙΚΑ Εργαζομένου από 16% -> 15,75% -> 15,33% -> 14,12%

ΙΚΑ Εργοδότη από 25,06% -> 24,81% -> 24,33% -> 22,54%

 

 

Από 01/06/2022 οι ασφαλιστικές εισφορές

https://www.taxheaven.gr/news/59591/meiwsh-eisforwn-epikoyrikhs-asfalishs-apo-65-se-6

 

Από 01/06/2022 αλλάζουν οι ασφαλιστικές κρατήσεις ασφαλισμένου και εργοδότη κατά τον παρακάτω πίνακα και διαμορφώνονται σε σύνολο :

 

 

 

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ : 13,87%

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ         : 22,29%

ΣΥΝΟΛΟ               :  36,16%

 

!cid_image001_png@01D87508.png

Η εικόνα είναι από https://www.ot.gr/2022/05/18/apopseis/experts/efka-meiosi-asfalistikon-eisforon-kladou-epikourikis-asfalisis-apo-1-6-2022-pinakes/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μαλιστα,τωρα καταλαβα :)

αρα συνοψιζουμε:

α) Μειωση κατω των 25 απο 1/1/2019 6,66% εχει βγει εγκυκλιος

β) Μειωση επικουρικου εργαζομενων ΕΔΟΕΑΠ απο 1/6/2019 εχει βγει εγκυκλιος

γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019

και το πιο σημαντικο

δ) Μειωση επικουρικου για ολους τους εργαζομενους  βασει νομου του 2016 απο 1/6/2019

για την οποια ο ΕΦΚΑ  ακομη δεν εχει βγαλει εστω μια ανακοινωση να το θυμισει και σε μας και στους υπαλληλους του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, floydpink είπε

Μαλιστα,τωρα καταλαβα :)

αρα συνοψιζουμε:

α) Μειωση κατω των 25 απο 1/1/2019 6,66% εχει βγει εγκυκλιος

β) Μειωση επικουρικου εργαζομενων ΕΔΟΕΑΠ απο 1/6/2019 εχει βγει εγκυκλιος

γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019

και το πιο σημαντικο

δ) Μειωση επικουρικου για ολους τους εργαζομενους  βασει νομου του 2016 απο 1/6/2019

για την οποια ο ΕΦΚΑ  ακομη δεν εχει βγαλει εστω μια ανακοινωση να το θυμισει και σε μας και στους υπαλληλους του.

 

 

Αυτό ακριβώς! Βγάλαμε άκρη επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα HURRICANE33  μπορεις να με ενημερώσεις ποια εγκυκλιο αναφέρει για το  γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, NikolaosG είπε

Καλημέρα HURRICANE33  μπορεις να με ενημερώσεις ποια εγκυκλιο αναφέρει για το  γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019 ;

Καλησπέρα. Είναι στο νόμο 4387/2016- Άρθρο 97- παράγραφος ε.

Εγκύκλιος δεν έχει βγει, δεν ξέρω αν θα βγει, λογικά πρέπει να υπάρχει μία ενημέρωση από τον ΕΦΚΑ.

Εγώ περιμένω μέχρι τέλος του μήνα, αφού πρέπει να αλλάξουν και τα πακέτα 063- 064 στην ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, NikolaosG είπε

Καλημέρα HURRICANE33  μπορεις να με ενημερώσεις ποια εγκυκλιο αναφέρει για το  γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019 ;

αν έχεις δικηγόρους κάλο ειναι να ρίξεις και μια μάτια στον οδηγο τους

 

http://www.dsa.gr/νέα/κεδ-ασφαλιστικά/ασφαλιστικός-οδηγός-για-το-ετεαεπ-νεότερη-έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Είναι στο νόμο 4387/2016- Άρθρο 97- παράγραφος ε.

Εγκύκλιος δεν έχει βγει, δεν ξέρω αν θα βγει, λογικά πρέπει να υπάρχει μία ενημέρωση από τον ΕΦΚΑ.

Εγώ περιμένω μέχρι τέλος του μήνα, αφού πρέπει να αλλάξουν και τα πακέτα 063- 064 στην ΑΠΔ.

εχει καμια σχεση αυτο; δεν ξερω; 

Φ80020/οικ. 948/Δ16.29/2019 Παροχή οδηγιών για την υλοποίηση των διατάξεων του άρθρου 4 του ν.4578/2018 (Α'200) με τις οποίες αντικαθίστανται οι διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 97 του ν.4387/2016 ,που αφορούν τις ασφαλιστικές εισφορές υπέρ επικουρικής ασφάλισης των αυτοαπασχολουμένων, ελευθέρων επαγγελματιών και έμμισθων δικηγόρων

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30495

Ασφαλιστικές εισφορές υπέρ επικουρικής ασφάλισης των αυτοαπασχολουμένων, ελευθέρων επαγγελματιών και έμμισθων δικηγόρων - Υλοποίηση των διατάξεων του άρθρου 4 του ν. 4578/2018
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44041#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω πια, έχω μπερδευτεί.

Τα πακέτα 063 και 064 στην ΑΠΔ μέχρι τώρα δεν είχαν αλλάξει, άρα δεν μπορούσε να εφαρμοστεί η αλλαγή της επικουρικής από 1/1/2019.

Πώς θα εφαρμοστεί η νέα αλλαγή από 1/6/2019?

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΣΑ: ενημέρωση μετά από συνάντηση με τον υποδιοικητή του ΕΦΚΑ στις 15/4/2019:

7. Για το ζήτημα της μεγάλης καθυστέρησης διόρθωσης των πακέτων κάλυψης στις ΑΠΔ των εμμίσθων δικηγόρων του ιδιωτικού τομέα (μειωμένες εισφορές ν.4578/2018) και ένταξης των εμμίσθων του δημοσίου τομέα σ’αυτές, δεν μας έγινε γνωστό το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης, όμως υπήρξε διαβεβαίωση ότι οι όποιες αλλαγές θα γίνουν αναδρομικά με δυνατότητες συμψηφισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχουμε νέα για τα νέα Πακέτα κάλυψης του ΕΦΚΑ, 101, 105, 063, 064, κτλ?

Έχει βγει κάποια ανακοίνωση, έχει ενημερωθεί με τα νέα πακέτα η ΑΠΔ για τον Ιούνιο?

Μισθοδοσία Ιουνίου θα βγάλουμε με τα νέα πακέτα ή με τα παλιά?

Όποιος έχει κάποια ενημέρωση ας μας πει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συνομιλια που ειχα με τα κεντρικα του ΕΦΚΑ μου ειπαν οτι θα ισχυσει κανονικα, φυσικα το ΙΚΑ της περιοχης μου δεν εχει ιδεα. Επειδη στην εταιρεια που εργαζομαι (ναυτιλιακη) εχουμε και εργαζομανους με ΝΑΤ, σε επικοινωνια μαζι του μας ειπαν οτι εσχυει η μειωση της επικουρικης ασφαλισης απο 01/06/2019, οποτε συναδελφοι εγω δε θα περιμενω καμμια ανακοινωση, η οποια κανονικα θα επρεπε να εχει βγει, παρα θα εφαρμοσω τις αλλαγες απο 01/06/2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, GEORGE01 είπε

Σε συνομιλια που ειχα με τα κεντρικα του ΕΦΚΑ μου ειπαν οτι θα ισχυσει κανονικα, φυσικα το ΙΚΑ της περιοχης μου δεν εχει ιδεα. Επειδη στην εταιρεια που εργαζομαι (ναυτιλιακη) εχουμε και εργαζομανους με ΝΑΤ, σε επικοινωνια μαζι του μας ειπαν οτι εσχυει η μειωση της επικουρικης ασφαλισης απο 01/06/2019, οποτε συναδελφοι εγω δε θα περιμενω καμμια ανακοινωση, η οποια κανονικα θα επρεπε να εχει βγει, παρα θα εφαρμοσω τις αλλαγες απο 01/06/2019

Και πες ότι κάνουμε τη μισθοδοσία, βγάζουμε το νέο ποσό ΕΦΚΑ και ξαφνικά λένε αυτοί η αλλαγή των εισφορών ισχύει από 1/7/2019.

Τους εμπιστεύεσαι? Εγώ λέω να περιμένουμε μέχρι τις 25/6 και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην ΑΠΔ του ΝΑΤ ηδη εφαρμοζεται, οποτε το θεωρω πολυ δυσκολο να μην εφαρμοστει, τωρα ο καθενας πραττει οπως νομιζει. Παντως για να αλλαξει η ημερομηνια θα πρεπει να ακολουθησει νομοθετικη ρυθμιση και λογω διαλυση της Βουλης ειναι αδυνατο να γινει. Τι να πεις, μπρος γκρεμος και πισω ρεμα, εγω παντως σε επιδοματα αδειας που ηδη χορηγησε η εταιρεια τα υπολογισα με μειωμενες εισφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηδη βγαζω μισθοδοσια με τα καινουρια ποσοστα για αυτους που αποχωρουν ή απολυονται απο 1/6/2019 και επειτα.Δυστυχως δε μπορουμε να πηγαινουμε με τους δικους τους ρυθμους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/6/2019 στις 7:50 ΜΜ, floydpink είπε

Μαλιστα,τωρα καταλαβα :)

αρα συνοψιζουμε:

α) Μειωση κατω των 25 απο 1/1/2019 6,66% εχει βγει εγκυκλιος

β) Μειωση επικουρικου εργαζομενων ΕΔΟΕΑΠ απο 1/6/2019 εχει βγει εγκυκλιος

γ) Μειωση επικουρικου για εμμισθους δικηγορους-μηχανικους αυτοπασχολουμενους απo 1/6/2019

και το πιο σημαντικο

δ) Μειωση επικουρικου για ολους τους εργαζομενους  βασει νομου του 2016 απο 1/6/2019

για την οποια ο ΕΦΚΑ  ακομη δεν εχει βγαλει εστω μια ανακοινωση να το θυμισει και σε μας και στους υπαλληλους του.

 

 

+ Ασφάλιση μελών - διαχειριστών ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ και ΙΚΕ

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44445#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτών του τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τομέας Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

+ και για τους μισθωτούς τ. Ε.Τ.Α.Α.-Τ.Σ.Α.Υ.

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_6_14-02-2017.pdf

http://www.tsay.gr/Documents2/EGK_18_28-03-2017.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχουμε κανά νέο από τον ΕΦΚΑ, κάποια ανακοίνωση σχετικά με τις μειωμένες εισφορές από 1/6/2019?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει η νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+25,81%=41,56%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+25,81%=41,56%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+25,81%=40,56%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+25,81%=41,56%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΜε το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+25,81%=41,56%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη αλλα ειχα καποιο προβλημα στον υπολογιστη. ΜΗΝ ΛΑΜΒΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ: Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+24,81%=40,56%   image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, NikolaosG είπε

Συγνωμη αλλα ειχα καποιο προβλημα στον υπολογιστη. ΜΗΝ ΛΑΜΒΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ: Με το τοπικο υποκαταστημα του ΙΚΑ που μιλησα μου είπαν οτι δεν εχει βγει καποια εγυγκλιος. Στο συστημα τους ομως φαινεται οτι εχουν γινει οι νεες αλλαγες π.χ. ΚΠΚ 101: 15,75%+24,81%=40,56%   image.png

Αν έχουν γίνει οι αλλαγές στα πακέτα τότε ισχύουν κανονικά οι μειώσεις και μπορούμε να προχωρήσουμε στη μισθοδοσία του Ιουνίου.

Πού το είδες το αυτό το πινακάκι?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγκύκλιος δεν θα βγει. γιατί δεν έχει νόημα ,το έλεγε ο νόμος.

μάλλον σε μορφή υπενθύμισης θα είναι ,όταν τα  ετοιμαστούν τα πακέτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Με το τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ Πειραιά που μίλησα μου είπαν ότι δεν έχει βγει εγκύκλιος ακόμα.

Οπότε υπολογίζουμε μισθοδοσία με τα παλιά και όταν βγει τα αλλάζουμε.

Επίσης, δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα πακέτα στην ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...