Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
stella1383

ΤΕΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

Question

ΣΤΙΣ 24/05/2019 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΣΗ  :

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΧΑΡΤΟΣΗΣΜΟΥ  ΚΑΙ ΟΓΑ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ . Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ; Η' Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΚΩΔΙΚΑ; Η' ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ (Φ.Μ.Υ.)

ΣΤΙΣ 27/05/2019 ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ  ΟΤΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΓΙΝΕ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ Α ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 1 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 3 ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Φ.Π.Α. (Ν2859/2000) ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπερα.τι πρόβλημα ειχες στις απαντήσεις που έλαβες.

Επίσης ενημερωτικα οταν έχεις ενα θεμα δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις ξανα το ίδιο θεμα απλα κάνεις ενα σχόλια η την ανάρτηση που έκανες τωρα την κάνεις εκει και ξανά εμφανίζεται πανω πάνω. 

Τέλος επειδή εδώ είναι το chat , και απ οτι κατάλαβα οι απαντήσεις    που ελαβες δεν σε κάλυψαν. Γιατί αν δεν ειχες λάβει καμιά απάντηση  οκ να το ξανά ρωτήσεις αλλα τώρα; 

Μήπως είναι προτιμότερο να την θέσεις στην επίλυσης η αν δεν την έχεις στο υπουργείο η στην εφορια σου;

Επισης μήπως εχεις  συνεργασία με  ελεύθερο επαγγελματία σαν φορολογικό μπλοκακια  αλλα  και σαν ασφαλιστικό μπλοκάκια; 

Και γι αυτό κάνεις την ερώτηση αλλα δεν το αναφέρεις; 

Όρισε τι εννοείς με την φράση συνεργασία. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, stella1383 είπε

ΣΤΙΣ 24/05/2019 ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΣΗ  :

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΧΑΡΤΟΣΗΣΜΟΥ  ΚΑΙ ΟΓΑ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ . Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ; Η' Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΚΩΔΙΚΑ; Η' ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ (Φ.Μ.Υ.)

 

 

ΣΤΙΣ 27/05/2019 ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ  ΟΤΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΓΙΝΕ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ Α ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 1 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 3 ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ Φ.Π.Α. (Ν2859/2000) ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Αγαπητή Στέλλα,

Καλά κάνετε και ρωτάτε, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ, αλλά θα μπορούσατε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένη για να μην βγάλουμε τα μάτια μας...

Πρόκειται μάλλον για σύμβαση έργου με ΟΤΑ ή ΝΠΔΔ ή Δημόσιο ή ερευνητικό πρόγραμμα.

Όντως ο εκδότης του τιμολογίου παίρνει απαλλαγή. Όντως, αν οι υπηρεσίες δεν είναι του άρθρου 22, θεωρώ ότι παρακρατείται χαρτόσημο. Επίσης εκτιμώ ότι αυτό αποδίδεται χειρόγραφα στο τμήμα εισοδήματος. Βεβαιωθείτε όμως και από τη ΔΟΥ σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα .

Ponzi να κάνω μια ερώτηση πάνω στο εύστοχο σχόλιο σου. 

Αν είναι σε κάποια  κατηγορία που δεν ξέρουμε γιατι δεν έχει οριστεί τι συνεργασία είναι αυτή ,η Στέλλα αν είναι η λογιστήρια της εταιρείας που ρωτάει δεν θα πρεπε να τον εχει σαν ασφαλιστικό μπλοκάκια; εκει με α.π.δ ; αυτό δεν είναι το σωστό; σε αυτήν την περίπτωση  πρέπει να αποδοθεί χαρτόσημο  παλι;;;

Επίσης  για πότε ρωτάει ποια χρόνια; εχει και αυτό σημασία. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×