Jump to content
  • 0
stella1383

ΤΕΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ

Question

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΧΑΡΤΟΣΗΣΜΟΥ  ΚΑΙ ΟΓΑ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ . Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ; Η' Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΚΩΔΙΚΑ; Η' ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ (Φ.Μ.Υ.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
4 λεπτά πριν, stella1383 είπε

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΧΑΡΤΟΣΗΣΜΟΥ  ΚΑΙ ΟΓΑ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ . Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ; Η' Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ. ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΕΛΩΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΚΩΔΙΚΑ; Η' ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ (Φ.Μ.Υ.)

όχι . κάνεις πχ λογιστής  του άρθρου 39 απαλλαγη φ.π.α δεν εκδίδει τιμολόγια με χαρτόσημο επειδη δεν έχει φ.π.α .  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η απαλλαγή στη συνάδελφο έγινε βάσει της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 3  του Κώδικα Φ.Π.Α. (Ν2859/2000) , όπως ισχύει.   Εκδίδει τιμολόγια με χαρτόσημο ή όχι ;  και πως αποδίδεται;  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν, stella1383 είπε

Η απαλλαγή στη συνάδελφο έγινε βάσει της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 3  του Κώδικα Φ.Π.Α. (Ν2859/2000) , όπως ισχύει.   Εκδίδει τιμολόγια με χαρτόσημο ή όχι ;  και πως αποδίδεται;  

Διαβάσατε δηλαδή τη διάταξη που μας γράφετε και είδατε ότι δίνει απαλλαγή?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 λεπτά πριν, ponzi είπε

Διαβάσατε δηλαδή τη διάταξη που μας γράφετε και είδατε ότι δίνει απαλλαγή?

Ναι έχει δοθεί από  την Δ.Ο.Υ.  απαλλαγή βάσει της παραπάνω διάταξης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/5

περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 3  του Κώδικα Φ.Π.Α. (Ν2859/2000)

1. Στο φόρο υπόκειται:
α) κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, ημεδαπό ή αλλοδαπό ή ένωση προσώπων, εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα, ανεξάρτητα από τον τόπο εγκατάστασης, τον επιδιωκόμενο σκοπό ή το αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής,
β) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί περιστασιακά παράδοση ενός καινούργιου μεταφορικού μέσου, το οποίο αποστέλλεται ή μεταφέρεται προς άλλο κράτος - μέλος.
Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη.
γ) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί ευκαιριακά πράξεις του άρθρου 6, εφόσον με δήλωσή του ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α.
δ) η κοινοπραξία που κατασκευάζει ακίνητο με το σύστημα της αντιπαροχής, καθώς και η κοινωνία που κατασκευάζει ακίνητο σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που ανήκει στα μέλη της, για τις παραδόσεις και αυτοπαραδόσεις που διενεργούνται από τα μέλη τους, σύμφωνα με τα άρθρα 6 και 7.

-----------

αρθρο 39 που σας παραπεμπει ο συναδελφος με το οποιο εχει παρει πραγματικα απαλλαγη ΦΠΑ

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43474

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30185

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×